نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 206472
بیانیه کاخ سفید درباره توافق هسته ای
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۵
وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای توضیحاتی را در مورد توافق هسته‌ای با ایران بیان کرده و گفته است دیپلمات‌های این کشور به زودی مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع را آغاز می‌کنند.

به گزارش فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه شب با صدور بیانیه‌ای، توضیحاتی را در مورد توافق هسته‌ای با ایران ارائه کرد. وی در این بیانیه که در قالب یک کلیپ ویدئویی منتشر شد، تاکید کرده است که توافق ژنو به هسته مرکزی تحریم‌ها ضربه نمی‌زند و تحریم‌های اصلی از جمله بانکداری و نفت به قوت خود باقی می‌مانند.

کری در ابتدای این بیانیه، توافق هسته‌ای با ایران را یک «گام نخست» توصیف کرد و گفت آمریکا در ادامه به همراه شرکای خود برای رسیدن به توافقنامه‌ای نهایی و جامع تلاش خواهد کرد. وی هدف از توافق جامع را کسب اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اعلام کرد.

وی در ادامه به توضیح در مورد جزئیات این توافق پرداخت و گفت این توافق آمریکا را قادر کرد تا برای اولین بار در حدود یک دهه اخیر، نه تنها توسعه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند، بلکه برخی از بخش‌های مهم آن را به عقب بازگرداند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه به توضیح برخی جزئیات فنی غنی‌سازی و ساخت بمب اتم پرداخت و گفت دستیابی به سلاح هسته‌ای از مسیر غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا و یا از طریق به دست آوردن پلوتونیوم، امکان‌پذیر است. به گفته وی، توافق ژنو، توانسته است هر دوی این مسیر را مسدود کند. علاوه بر این، توافق هسته‌ای، میزان بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران را افزایش داده و کسب اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه ایران را ساده‌تر می‌کند.

وی در ادامه به موضوع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران پرداخت و گفت بر خلاف آنچه که گفته می‌شود، در توافق ژنو ساختار اصلی تحریم‌ها متشکل از تحریم‌های بخش نفت و بانکداری دست‌ نخورده مانده است. به گفته کری، این تحریم‌ها پابرجا مانده تا دستیابی به توافق نهایی با ایران را امکان‌پذیر کند.

وزیر خارجه آمریکا میزان کاهش تحریم‌های ایران را ناچیز خواند و گفت تنها بخش اندکی از تحریم‌ها به صورت برگشت‌پذیر برداشته می‌شود. وی میزان درآمدهای ناشی از فروش نفت را حدود ۴.۲ میلیارد و میزان درآمد ناشی از صادرات در بخش پتروشیمی و صنایع خودرویی را ۲.۵ میلیارد دلار اعلام کرد. وی افزود: حرف مرا قبول کنید، وقتی ما می‌گوئیم این کاهش‌ها محدود و برگشت‌پذیر است، واقعا این چیزی است که اتفاق می‌افتد.

وی با تصریح بر تبعات عدم پایبندی ایران به تعهدات، گفت «باراک اوباما» مصمم است که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند. وی توافق ژنو را یک «گام اول مهم» در راستای همین هدف دانست که از طریق موثرترین روش یعنی دیپلماسی به دست آمده است. کری همچنین با بیان اینکه اکنون زمان بازگشت به روند مذاکرات است، گفت دیپلمات‌ و کارشناسان این کشور به زودی برای دستیابی به راهکاری جامع و دائمی که تمام نگرانی‌های آمریکا و نگرانی‌های متحدان این کشور از جمله اسرائیل، عربستان و امارات را برطرف کند، پای میز مذاکره با ایران خواهند رفت.

وی در ادامه تاکید کرد که آمریکا به دنبال این است که از طریق مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک به این هدف دست یابد. کری تصریح کرد که هنوز راه دشواری تا رسیدن به یک راهکار جامع باقی مانده است. وی در نهایتا ایران را مسئول اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش دانست.

«باراک اوباما» و «جان کری» از دو روز قبل و بعد از پایان مذاکرات ژنو، تلاش گسترده‌ای را برای پایان دادن به انتقادات و فشارهای لابی‌های اسرائیل آغاز کرده‌اند. اوباما روز گذشته هم در ابتدای یکی از سخنرانی‌های خود به دفاع از این توافق پرداخت و گفت استفاده از زور و قوای نظامی ضامن تامین منافع آمریکا نیست.
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۸:۳۱:۳۲
مگر راهی دیگه هم دارید گذینه هستهای روی میزه؟ (1803132) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۹:۴۲:۲۸
آمریکا و نگرانی‌های متحدان این کشور از جمله اسرائیل، عربستان و امارات را برطرف کند، پای میز مذاکره با ایران خواهند رفت لعنت بر وهابیان و بنیان گذاران القاعده تکفیری. (1803323) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۰:۵۵:۲۲
آنها( دولت آمریکا) دروغ می گویند. با مستکبر نمی شود به زبان منطق صحبت کرد. حتی اگر بخواهند هم نمی توانند بفهمند. منشا خیلی از موضع گیری هاشون اسراییل ستمگره که از این جهت حق دارند نگران باشند. (1803529) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۱:۱۵:۰۳
ماهیت دولتمردان عربستان و امارات اینجاست که مشخص میشه که در ردیف اسرائیل قرار می گیرند. امیدوارم دولت عزیز تدبیری برای ادامه رابطه با این دو کشور به ظاهر دوست و همسایه داشته باشه که اونا رو متوجه عواقب موش دوانی هاشون بکنه. (1803600) (alef-10)
 
محمد احمدزاده
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۳:۰۶:۱۵
بهتر است وزارت خارجه جمهوری اسلامی طی بیانیه ای رسمی نظر خود را درمورد توافقنامه با گروه5+1اعلام کند. (1803950) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۶:۱۹:۵۸
هیچ لازم نیست چرا وقتی مقامات آمریکایی برای آرام کردن اسراییل ودیکر دوستانشان دروغ می گویند ما به تیم مذاکره کننده خود بی اعتمادی نشان بدهیم ! ما به دنیا ثابت کردیم که توان دستیابی به اورانیم 20درصد وحتی بالا تر را داریم اما چون قصد ساخت بمب را نداریم آن را خنثی می کنیم این چیزیست که همه دنیا فهمیده اند وهمین برای ما کافیست . (1804473) (alef-13)
 
بالاک
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۴:۰۶:۱۵
جالبه اون خبرهایی که منتشر می کنید و حاوی واقعیتهای انکارناپذیره یا اصلا کامنت نداره یا به ندرت داره
این نشون می ده طرفداران دولت نمی خوان واقعیتها را بپذیرن و در این امر افراط می کنن البته از رئیس دولت 11 یاد گرفتن
در بسیاری از کامنتهای خوانندگان الف به صورت کاملا بی انصافانه عملکردهای دولت قبل نادیده گرفته میشه (1804153) (alef-10)
 
مرجان
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۷:۰۷:۰۹
دولت قبل برای بدبختی مردم از جان مایه گذاشت.اگه میتونی از پس عقوبت آه کشیدن مردم برآیی از احمدی‌نژاد حمایت کن؛ اشکال ندارد. (1804566) (alef-13)
 
مرجان
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۴:۳۶:۰۰
ما به دکتر روحانی و دکتر ظریف وتیمشان اطمینان کامل داریم. به امید خدابدون هیچ مشکلی به گام آخر هم میرسیم. (1804237) (alef-10)
 
یاسر
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۷:۳۴:۳۹
حتی اگه ایران از حق هسته ایی خودش گذشت کنه .بازم امریکا یه بهانه دیگه بیدا میکنه . (1804616) (alef-13)
 
کمال
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۷:۳۷:۰۴
ظریف مرد همه فن حریف (1804621) (alef-13)
 
آه از دل من
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۲۳:۲۹:۰۵
خوی درندگی استکبار مانع از این می شود که چشم طمع به ایران نداشته باشند آنها 30 سال است که با صرف هزینه های هنگفت مانع پیشرفت ایران شده اند چگونه ممکن است در عرض 6 ماه اینها به چشم احترام به کشور ما نگاه کنند . در حقیقت احترامی در ساست جایی ندارد و این میزان قدرت و نفوذ یک کشور است که باعث می شود طرف مقابل در مقابلش کو تاه بیاید . اگر اینها توان مقابله با ایران را داشتند زودتر از اینها اینکار را می کردند آنها مانده اند با این ایران در حال پیشرفت چه بکنند .ایران هم میداند که نمی شود روی کشورهای اسلامی حساب باز کرد چه آنکه همین کشورهای به اصطلاح اسلامی در 8 سال جنگ از صدام و غرب حمایت می کردند. لذاست که بعض مردان سیاسی ما این را درک کرده اند که دیگر بجای دشمنی با غرب و اسرائیل باید با این پاچه خواران و عربهای زبان نفهم مقابله کرد مگر کشتار شیعیان را در بلاد اسلامی نمی بینید آیا عین پستی نیست که ایران اسلامی شیعی صدای مردم شیعه بحرین را بشنود و هنوز سفارتش در بحرین باز باشد؟ به نظر من بحث دشمنی دیرینه با غرب را باید کنار گذاشت و سیاستهای تازه را با واگذاری مشکل اعراب به خودشان با غرب دنبال نمود حال که قدرت منطقه ای ایران بر غرب اثبات شده اسرائیل و اعراب زبان نفهم را می بینید که چگونه هراسان در حال دست و پا زدن هستند و از این ارتباط ایران با غرب نگرانند.لذاست که ایران باید با درایت و هوشمندی اعراب و اسرائیل را کنار بزند و در منطقه قد علم کند و آقایی منطقه را جار بزند .البته که غرب هم که سالهاست بدنبال این بودند که اسرائیل را زاندارم منطقه نمایند که نتوانستند و در این راه هزینه های زیادی پرداختند شاید به این حقیقت رسیده اند که کار کردن با ایران برایشان هزینه کمتری داشته اشد تا اسرائیل .این اعراب هم از این به بعد باید در مقابل ایران کرنش کنند جون ارباب بزرگشان دیگر راضی یه دشمنی با ایران نیستند البته اگر هوشمندی ایرانیان و رجال سیاسی مان آنها را بدین سو با حسن احترام به ایران سوق دهند. (1805356) (alef-13)
 
mohammad
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۰۷:۵۸:۲۷
ما بايد ارتباطمان را با كشور عربستان قطع كنيم حتي شده سفر هاي حج عمره را هم بايد تحريم شود تاارخروج ارز به جيب اين شكم گنده هاي كثيف جلو گيري شود (1805594) (alef-13)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته