توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300855
لغو سفر پادشاه عربستان به روسیه
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۱
شاهزاده سعودی معروف به «مجتهد» در تازه ترین خبری که از داخل خاندان حاکم بر عربستان منتشر کرد از تصمیم این کشور برای لغو سفر پادشاه عربستان به روسیه خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، خبرگزاری لبنانی آسیا اعلام کرد: "مجتهد،" شاهزاده سعودی اعلام کرد؛ محافظه کاری های آمریکا موجب شده است تا برنامه سفر ملک سلمان به روسیه که بر اساس تصمیم دو طرف (ریاض و مسکو) قرار بود امسال انجام شود مسکوت بماند... به نظر می رسد تحولات سوریه ارتباطی به ملاحظات آمریکا ندارد زیرا تحرکات روسیه در سوریه با موافقت آمریکا و همچنین با آگاهی عربستان آغاز شده است.

ممکن است علت ملاحظات و نگرانی های آمریکا توافق تسلیحاتی میان روسیه و عربستان باشد که شامل سامانه دفاع هوایی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ می شود، آمریکا دوست ندارد چنین سامانه هایی به دست عربستان برسد.

منابعی خبر دادند عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر نیز پیام های تهدیدآمیزی برای آل سعود ارسال کرده است. محتوای این پیام ها این است که اگر عربستان به حمایت مادی از مصر ادامه ندهد قاهره تدابیری را اتخاذ خواهد کرد. ارسال این پیام ها در شرایطی است که عربستان با دشواری های مالی روبروست.

تدابیری که سیسی به آنها تهدید کرده است به شرح زیر است:
- افزایش موج تبلیغاتی علیه عربستان در مصر
- حمایت از سیاست های منطقه ای ایران
-گشودن پرونده رسوایی شاهزادگان سعودی که در آرشیو دستگاه اطلاعاتی مصر موجود است
بر این اساس ملک سلمان ترجیح می دهد با ادامه کمک های مالی به مصر به نوعی جلوی بروز مشکلات جدیدتر را بگیرد.

مجتهد افزود در همین حال اخباری از تفاهم سری میان پادشاه و سیسی به بیرون درز کرده است که در فرصتی مناسب درباره آن خواهم نوشت. در مقابل بن نایف (ولیعهد) ترجیح می دهد تهدیدات سیسی را با تهدید پاسخ دهد، مثلا مصر را تهدید کند که ریاض از اخوان المسلمین استقبال یا واشینگتن را علیه سیسی تحریک خواهد کرد.

به نظر می رسد دعوت از شیخ یوسف قرضاوی (یکی از رهبران معنوی اخوان المسلمین) به مراسم روز ملی عربستان که در سفارت این کشور در قطر برگزار شد و سپس دعوت از او برای سفر به کشور عربستان، بخشی از تهدیدات بن نایف علیه سیسی باشد.
 
کلمات کلیدی : عربستان+روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.