نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 273153
نرخ جدید حق فنی داروخانه ها؛ ۸۸۰ تومان برای هر نسخه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۶
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، به تشریح آخرین تصمیمات در خصوص تعرفه خدمات دارویی پرداخت.

به گزارش مهر،رسول دیناروند، گفت: بر اساس کتاب ارزش نسبی که به تایید هیئت وزیران رسیده است و برای سال ۹۴ ابلاغ شده ضرایبی را به عنوان هزینه خدمات دارویی دارو خانه ها پیش بینی کرده است که این عدد برای بخش خصوصی یک دهم ضریب K یعنی مبلغی حدود ۲ هزار تومان لحاظ می شود و بخش دولتی هم مجاز است "تعرفه خدمات دارویی" یا اگر بخواهیم با عنوان قدیمش بگوییم تعرفه حق فنی حدود ۸۸۰ تومان دریافت کند.

وی همچنین با بیان اینکه در کتاب ارزش نسبی که صحبتش رفت به تفاوت تعرفه در روز یا شب اشاره نشده است افزود: در حال بررسی هستیم که در صورت نیاز با ابلاغیه وزیر آنرا اصلاح کنیم چرا که این تعرفه هزینه خدمات دارویی، در گذشته برای ساعات شب متفاوت بوده است.
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۵:۲۰:۵۴
بعضی از داروخانه ها حتی اگر یک ورق استامینافون بدون نسخه بخرید حق فنی از شما می گیرند ! (2918809) (alef-11)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۶:۱۰:۵۷
این چه وضعه این همه پول میگیرن؟
چه خدماتی ارایه میشه که دو تومن حق فنی بدبم؟

الف تایید کن
جامعه پزشکی فقط پول میگیره
اخرش هم هر بلایی سر مردم میارن (2919012) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۶:۳۵:۱۱
اکثر داروخانه ها حق فنی را میگیرند اما متاسفانه در بسیاری از آنها مسول فنی که باید دکتر داروساز باشد حضور ندارد.دانشگاه هم که باید بر این قضییه نظارت کند نظارت درستی ندارد زیرا مسولین خود اکثرا داروخانه دار و ذی نفع هستند. (2919102) (alef-11)
 
نجاري
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۶:۴۸:۱۱
خوب اگر دارو فروش داروخانه حق فني دارد، پس خيلي ها بايد حق فني بگيرند در اين مملكت. دكتر داروشناس يا داروساز بابت زحمتي كه كشيده و تخصصي كه دارند، اين امتياز انحصاري داروخانه/داروفروشي را دارند و بابت فروش دارو همانند بسياري ديگر از مشاغل خدماتي مانند سم فروش، عطاري و امثالهم پروانه و جواز لازم را اخذ و از محل فروش اقلام مربوط سودي دريافت مي كنند كه اساسا قابل توجه است، ديگر حق فني چه صيغه آي است؟ پس يك گياهشناس يا گياهپزشك يا بهرحال يك متخصص كشاورزي، محيط زيست و... هم اگر فروشگاه كود و سم و ... دارند براي فروش اجناس شان بايد حق فني دريافت كنند؟!!
اين موضوع در امروز ديگر بي معني است و متاسفانه پزشكان با نفوذ و قدرتي كه در ساخت اداري و سياسي كشور دارند، به پيش مي برند!! (2919160) (alef-11)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۷:۰۱:۳۳
مگه نگفته بودن گرفتن حق فنی غیر قانونیه؟الان قانونی شد؟؟!!! (2919217) (alef-11)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۷:۴۳:۲۱
ما خدمات فنی نخواهیم کی باید ببینیم؟ (2919324) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۰۳:۰۰:۴۲
برو داروهاتو جای اینکه زیر نظر یه متخصص علوم دترویی بگیری از سوپرمارکت محلتون بگیر. (2920306) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۰۰:۱۴:۳۲
مردم را برای دفاع از حقوق خود آگاه سازید
---
آیا هیچ مسئول دولتی یا اتحادیه ای وجود دارد به مردم بی پناه پاسخ دهد وقتی داروخانه ها روی انواع دارو و وسایل بهداشتی و آرایشی تا حد اقل 20 درصد سود از جیب اکثریت مردم مستضعف به جیب خود می ریزند این حق فنی دیگر چه صیغه ایست و با چه مبنای انسانی عقلی و قانونی که عدالت محور باشد گرفته می شود و مردم چه سازکارهای قانونی دارند که در این زمینه بدانند به آنان اجحاف و ظلم نمی شود و بتوانند در کوتاه ترین زمان و با روشهایی ساده از حقوق خود دفاع کنند؟؟؟!!!
پیش از این بگو مگوها بسیاری از داروخانه های کشور حتی به خود اجازه می دادند نه تنها روی یک نسخه بلکه روی هر تک نوع دارو چه یک ورق و چه یک جعبه یا یک تک آمپول جداگانه 30 در صد حق فنی اضافه کنند و از بیماران ، بی خبر بگیرند.
چرا وقتی بنا به علل معلوم تورم تحمیلی ، آشفته بازار قیمتها رواج پیدا می کند برای دفاع از حقوق مردم تلاش و پیگیری همیشگی نمی شود هر صاحب کاری از جانب دولت قانونا مامور باشد ابلاغیه ی قانونی داد و ستد و خرید و فروش کالا و خدمات خود را در مکانی از محل کار خود در انظار عموم با خط خوانا و درشت برای همیشه نصب کند تا همیشه حقوق همه ی مردم ؛ خریدار و فروشنده از تجاوز و حیف و میل مصون و محفوظ بمانند و مشکلات در این زمینه ها به حد اقل برسند.
باید دانست که دولتها تنها روی پایه های استوار و مستحکم عدالت دوام می آورند و قوی تر می شوند. (2920131) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۱ ۰۰:۳۲:۱۰
با این اظهر نظر موافق نیستم به دلایلی که دکتر داروساز در داروخانه در مقابل تحویل دارو به شما مسولیتهای سنگینی را به عهده دارد که نیاز به نوشتن ندارد و جنابعالی هم به خوبی به انها واقف هستید///////// (3554321) (alef-11)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۰۰:۵۰:۳۱
این مبلغی نیست در برابر آن دکتر داروسازی که همیشه راهنمایی میکنه و پولی هم نمیگیره پس مبلغی نیس
دوما قانونیه یعنی منطق پشتشه تو تمام دنیا هم همینه البته خیلی بالاتر
منتها تو کشور ما .... (2920180) (alef-11)
 
سارا
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۰۱:۵۴:۲۶
خیلی باعث تاسفه که از روی بیکاری و سطح آگهی کم مطالبی در باب حق فنی مینویسید شما دارید اطلاعات و سواد یک دکتر داروساز را که رتبه قبولی دانشگاهش هم تراز و بهتر از یک پزشک بوده زیر سوال میبرید چگونه است که حق ویزیت آنچنانی مشکلی نیست ولی حق فنی داروساز مبلغ زیاد و ظلم؟هر نسخه ای که پیچیده میشود با مهر داروساز ضمانتی است برای بیمار (2920263) (alef-11)
 
سارا
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۰۱:۵۶:۴۱
و اینکه چقدر مسخره است مقایسه کردن سم فروش ،عطار و یا گیاه پزشک با یک داروساز ..بسی جای تاسفه از این درک و فهم بعضی ها (2920264) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۷:۱۵:۳۵
مگه دکتر مثلا داروساز چه خدمتی ارائه میده. اصلا فرق داروخونه با بقالی چیه؟ کار داروخونه رو نسخه پیچهایی انجام میدن که به زور یه دیپلم دارن. البته من برای نسخه پیچ ها خیلی احترام قائلم، ولی برای داروخونه چیها اصلا (4021368) (alef-13)
 
داروساز-کرمان
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۰۱:۵۷:۴۹
سلام
آیا بقیه کسانی هم که به شما کالایی را می فروشند صحت و سلامت کالا و تطبیق آن با نیاز شما را تعهد می کنند؟.
آیا آنها اگر بر اثر مصرف آن کالا توسط شما عارضه ا ی برای شما اتفاق بیفتد هیچ مسئولیتی را متوجه خود می دانند؟
آیا سایر ارائه دهندگان کالا به شما در قبال دستور استفاده از آن کالا توسط شما مسئولیتی دارند؟
آیا برای خرید سایر کالاها هم وقتی به فروشنده مراجعه می کنید توقع دارید که او تشخیص دهد که در برگه شما چه نوشته شده است ؟
آیا اگر سایر فروشندگان کالا محتویات برگه شما را اشتباه بخوانند در قبال قانون پاسخگو هستند ؟ و ...........
آیا هیچ فروشنده کالای دیگری هست که اگر احساس کندکه در برگه شما کالایی نوشته شده که برای سلامتی شما مضر است ، موضوع را به شما و تجویز کننده آن کالا متذکر شود؟
آیا هیچ فروشنده کالای دیگری اگر بین دو یا چند کالای درخواستی شما تعارضی وجود داشته باشد ، وظیفه دارد که آنرا به پیگیری نماید و در جهت تصحیح آن اقدام کند؟
همشهریان عزیز : اگر چه ممکن است همه این موارد را در داروخانه نبینید ولی مطمئن باشید که فردی بنام دکتر داروساز در قبال همه آنها مسئولیت مدنی و حقوقی دارد.
متاسفانه عده ای با حمله به جایگاه و منزلت مسئولیت فنی در داروخانه ها قصد دارند این خدمات محسوس و نامحسوس به مردم عزیز را تخطئه کرده و در نهایت نتیجه بگیرند که داروخانه صرفا یک بنگاه اقتصادی است و آنوقت نتیجه بگیرند که هرکسی می تواند به مردم دارو ارائه نماید.
مستحضر باشید که در تمام دنیا تعرفه خدمات دارویی تعریف مشابهی با ایران دارد و در کشور های توسعه یافته ، مردم نه تنها این تعرفه را برای اطمینان از صحیح بودن داروی خود با رغبت پرداخت می کنند بلکه داروسازان را امین ترین فرد در جامعه پزشکی برای دریافت مشاوره می دانند
به همگی شهر وندان عزیز ایران توصیه می کنم بجای انتقاد به پرداخت تعرفه خدمات دارویی ، این خدمات را در داروخانه ها مطالبه کنند. مطمئن باشید این مطالبه با استقبال داروسازان گرامی مواجه خواهد شد.... (2920267) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۱ ۰۰:۱۵:۱۱
با این داروساز محترم کاملا موافقم ودریافت تعرفه خدمات دارویی حق مسلم شماست (3554305) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۷:۱۳:۲۵
ما که بجز یه نسخه پیچ دیپلمه با حقوق حدود هفتصد هزار در ماه کس دیگری رو توی داروخونه ندیدیم. هیچکس هم توضیح نداد. اصلا وقتی میری دکتر و نسخه می بری داروخونه، توضیح که دیگه نمیخواد. هم دارو رو میبری پیش دکتر توضیح میده و هم بروشور خیلی بیشتر از دکتر و داروساز توضیح داده. بیشتر وقتها هم توضیحات دکترها و داروسازها با بروشور اختلاف شدید داره. شماها مال حروم بهتون ساخته اخساس مهم بودن بهتون دست داده. ملت هم از سوی اجبار میرن داروخونه. اگه میتونستن دارو رو از بقالی سر کوچه شون میگرفتن. بقالها خیلی از داروخونه چی ها منصف ترند (4021366) (alef-13)
 
بختیار
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۰:۳۹:۲۱
دوست عزیز باید بدونین که هیچ بقالی بهت نمی گه این دارو رو نباید در حین بارداری نباید مصرق بشه یا نه . نمیگه اگه مشکل زمینه داشتی نباید این داروها رو مصرف کنی.... هر چیزی یه قیمتی داره
در مورد اختلاف نضر بین پزشک ها و داروسازا هم باید بگم که در کل دنیا حق تشخیص بر عهده پزشکان محترم هست ولی تعیین دوز و نحوه صحیح مصرف بر عهده دوستان داروساز است (4030090) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۷:۰۵:۰۳
با دفترچه بیمه رفتم داروخونه. سه هزار و پونصد حق فنی دادم. دوهزار تومان مابه التفاوت، در حالیکه همه ی قیمت ها بیشتر از قیمت روی دارو حساب شده بود. مگه من نسخه ی دکتر نبرده بودم؟ حق فنی واسه چی و واسه کی؟ واسه نسخه پیچ بدبخت که ماهی هفتصد حقوق میگیره؟ تازه نسخه ی من خیلی معمولی بود. حساب کردم اون داروخونه چی حداقل ماهی بیست میلیون بابت حق فنی درمیاره. کلی هم پول مابه التفاوت، کلی هم سود فروش متعارف، کلی داروی بی نسخه و کمیاب و.... مگه داروخونه چیها کی هستند و چقدر زحمت کشیدن؟ دکترای نابغه ی رشته های مهندسی برق و مکانیک و عمران و کامپیوتر از صنعتی شریف چهارمیلیون درمیارن، یه داروساز معمولی ماهی دویست میلیون. آیا این انصافه؟ (4021356) (alef-13)
 
بختیار
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۰:۲۳:۱۹
2تمن برا یک داروساز که یه عمر درس خونده ،در مقابل ویزیت های دیگه یا بعضی رستوارن ها یا اکثر شغل های دیگه که چند صد درصدی سود میگیرن مبلغ ناچیزی است.
واقعا چرا برای حفظ سلامتی خودمون ارزش قایل نیستیم یه داروساز می تواند روش صحیح مصرف دارو ، مقدار مورد نیاز مصرف ، عوارض خطرناک دارو و خیلی از نکته های دیگه که گاها عدم رعایت آنها باعث خطرهای جبران ناپذیر میشه جلوگیری کنه. لطفا دقت کنین هزینه ایی که پرداخت می کنی بخاطر چه مزیت هایی هست
جدا ازین ها خود داروخانه هزینه های جانبی زیادی دارد که خیلی ها نمی بینند ( نگهداری داروها ، هزینه ارایه خدمات دارویی ، هزینه پرسنل و اجاره .....
و اما نکته مهم این است که اکثر مردم سوال های دارویی ( و حتی غیر دارویی مثل تفسیر آزمایش ها ..)خود را از داروخانه می پرسند و انتظار دارند که به دقت و درستی جواب آنها داده شود . با توجه به این ها این همه ارایه خدمات در مقابل 2 تومن واقغا مبلغ ناچیزی است . البته من خودم معتقد هستم که بخشی این هزینه ها باید بیمه ها و دولت تقبل کنه که به مردم عادی فشاری نیاد
تشکر . بختیار روانبخش (4030064) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۱:۳۵:۴۸
اخه کدومشون میان جواب ازمایش میگن ی چی میگی ها من سونوگرافی گرفتم دکتر سونو حرفی نزد اصلا گفت نفر بعدی بیادچی میگی برا خودت بیا نشونم بده کدوم داروخونه بهت جواب ازمایش میگه (4105952) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.