نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297689
جنتی: تحریم حج صحبت انحرافی است
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۲۷
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تحریم حج، صحبت انحرافی است که مطرح می‌شود؛ چراکه حج فریضه واجبی است که خداوند مانند سایر فرایض دیگر بر مسلمانان واجب کرده است.

به گزارش ایسنا، علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - که قرار بود امروز در رأس هیاتی متشکل از نمایندگان وزارت امور خارجه، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و هلال احمر برای رسیدگی به وضعیت زائران ایرانی و تسریع بخشیدن به امور مربوط به جان‌باختگان و مجروحان به عربستان برود، با ممانعت دولت سعودی مواجه شد و از انجام ماموریت ویژه دولت ایران بازماند.

او درباره ی این کارشکنی دولت آل سعود و همچنین جریانی که برای تحریم حج واجب در برخی شبکه‌های مجازی شکل گرفته است، توضیح داد: موضوع سفر هیات ایرانی در سومین احضار کاردار عربستان در وزارت خارجه ایران مطرح شد و آن‌ها نیز به ریاض منتقل کردند، ولی عربستان این‌بار نیز مثل باقی موارد که عدم همکاری داشتند، تا کنون پاسخی نداده است.

جنتی سپس درباره تحریم حج واجب که به دنبال فاجعه منا مطرح شده است، تاکید کرد: این صحبت انحرافی است؛ چراکه حج فریضه‌ای واجب به‌شمار می‌آید و هر مسلمانی که استطاعت می‌یابد، به انجام آن موظف است. از سوی دیگر، حرمین شریفین در عربستان واقع شده و دولت این کشور موظف است تسهیلاتی برای مسلمانان فراهم و امنیت آن‌ها را تامین کند.

وی ادامه داد: همواره سعی شده است اختلاف‌های سیاسی با دولت عربستان را از حج جدا بدانیم، چون این یک فریضه دینی است و آن‌ها (عربستان) نیز موظفند شرایطی را فراهم کنند تا مسلمانان جهان این وظیفه دینی را انجام دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ماموریت ویژه‌ای که قرار بود در این سفر انجام دهد، توضیح داد: ما باید تصویر روشنی از آن چه گذشته را به‌دست آوریم و براساس اقدامات صورت‌گرفته، چالش‌ها و مشکلات سازمان حج و هلال احمر را بررسی کنیم و در صورت امکان نیز با مقامات سعودی دیدار داشته باشیم؛ تا شرایط برای بازگشت جان‌باختگان و زائران مصدوم‌شده تسهیل شود.

جنتی گفت: در عربستان محدودیت‌هایی برای زائران ایرانی ایجاد شده که باید تلاش کنیم آن‌را به حداقل برسانیم.
 
کلمات کلیدی : علی جنتی+وزیر ارشاد+حج
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۰۸:۲۲:۳۵
اتفاقا انحرافی نیست و کالا درست است. الف می تواند از موافقان و مخالقان دعوت کند تا دلایل اعلام کنند (3215985) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.