نظر منتشر شده
۶۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472080
واکنش زنگنه به اظهارات رئیسی درباره کرسنت: از جلیلی بپرسید/ جلیلی: ایران محکوم شد چون به بالاترین متهم پرونده بالاترین پست در دولت داده شد
بخش اقتصادی الف،‌ ۲۵ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۷
دو روز بعد از واکنش تند زنگنه به اظهارات رئیسی درباره قرارداد کرسنت، سعید جلیلی، عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: سال 92 عوامل این قرارداد در دولت یازدهم مسؤولیت میگی‌رند و به همین علت ایران در دادگاه محکوم می شود.

سید ابراهیم رئیسی، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ 20 اردیبهشت ماه گفت: در موضوع کرسنت، ما یک کلمه گفتیم«به مردم آدرس غلط می‌دهند.» کنسرت را مطرح می‌کنند تا کرسنت‌ها فراموش شود. آن آقا گفته که «موضوع خسارت ما در کرسنت ۱۴ میلیارد دلار نیست و در حال رسیدگی در لاهه است!» خب من که اساساً از عدد و و رقم صحبتی نکرده بودم!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اکنون دو سؤال مطرح است، گفت: اول اینکه بالاخره در این پرونده، رسیدگی‌های قضائی مفصلی صورت گرفته، رأی بدوی صادر و قطعی شده، دیوان عالی کشور هم رفته و بنده هم در زمان قوه قضائیه خودم مصاحبه کردم و در بخش اول پرونده، ۸ نفر محکوم شدند. خب این آقایان چرا افراد محکوم به انفصال از خدمات دولتی را مجدداً به کار گرفتند؟ این حرکات، با شعار "مبارزه با فساد" سازگار نیست. حالا درخواست توقف اجرای حکم قضائی می‌کنند تا با مذاکره مسئله را حل کنند!

رئیسی با طرح سؤال دوم، گفت: «سؤال دوم این است که چرا دو طرف متهم در این پرونده، با هم مذاکره می‌کنند؟ معلوم است که نتیجه نمی‌دهد؛ البته ما در دولت "کار و کرامت"، برخورد با افراد فاسدی را که این خسارت را به کشور تحمیل کرده‌اند پیگیری می‌کنیم و تیمی قوی، سالم و دیپلماتیک برای پیگیری این کار، خواهم گذاشت. ۱۴ میلیارد دلار که هیچ؛ در پرونده‌ای که براساس فساد منعقد شده، حتی یک دلار هم به کسی نخواهیم داد و ان‌شاءالله حقوق ملت را با اقتدار حفظ خواهیم کرد».

یک روز بعد، بیژن زنگنه، وزیر نفت در واکنش به سخنان رئیسی درباره پرونده کرسنت گفت: «از آقای رئیسی می‌خواهیم از آقای دکتر جلیلی، مشاور ارشدشان  بخواهند که برایشان توضیح دهد در جلسه آذرماه 1391 شورایعالی امنیت ملی درباره پرونده کرسنت چه گذشته است و چه حرف‌هایی رد و بدل شده و چه تصمیم‌هایی اتخاذ شده است. همین طور از دکتر جلیلی بخواهند در باره نامه ای که در تاریخ 1388/12/25 به رئیس جمهوری وقت در باره کرسنت نوشته است و پاسخ آقای احمدی نژاد هم توضیح دهد تا شاید جناب آقای رئیسی در بیان هر حرفی کمی محتاط تر عمل کنند».

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آقای رئیسی ادعا کرده اند دولت یازدهم به دنبال مذاکره با کرسنت بوده است، اظهار کرد:  «خوب است جناب رئیسی در این باره هم از مشاور ارشدشان بپرسند که چه کسی دنبال مذاکره بوده و در چه زمانی و چه مرجعی چنین موردی را تصویب کرده است تا به طور مکرر دچار اشتباه در گفتار نشوند. البته اگر آقای جلیلی هم چیزی به خاطرشان نیامد ما آماده ایم که بخشی از این اطلاعات را جهت یادآوری ایشان و استحضار ملت ایران منتشر کنیم اما بعید است که آقای جلیلی ماجرا به خاطر نیاورند».

وزیر نفت دولت روحانی افزود: «ما هم مانند آقای رئیسی معتقدیم دیناری نباید به کرسنت پرداخت شود اما به جناب آقای رئیسی توصیه می‌کنیم از اعضای فعال ستاد خود مانند آقایان زاکانی و بذرپاش بپرسند که آن اعداد نجومی را که بر خلاف منافع ملی معتقدند به عنوان خسارت باید به کرسنت پرداخت شود به تحریک چه کسانی و با چه هدفی بیان کرده و می کنند؟!»

زنگنه درباره این ادعای آقای رئیسی هم که گفته است دولت عده‌ای را که در پرونده کرسنت محکوم و انفصال از خدمت شده اند دوباره به کار گرفته است، نیز گفت: «مگر می شود کسی از خدمت منفصل شده باشد و دوباره بتوان او را در دولت به‌کار گرفت؟ این سخنان نسنجیده توسط کدام دستگاه رسمی نظام تایید شده است؟ کدام حکم قضایی به ما ابلاغ شده که اجرا نکرده ایم؟ این پرونده هنوز مفتوح است و توسط ذینفعان تقاضای اعاده دادرسی شده و پرونده در مسیر رسیدگی است و هنوز هیچ حکمی هم به ما ابلاغ نشده و عجیب است که آقای رئیسی به عنوان فردی که سال ها در کسوت قضاوت بوده این چنین سخنی می گوید! آیا ایشان این چنین می خواهد از حرمت اشخاص که پاسداری از آن در قانون اساسی از وظایف رئیس جمهوری است، صیانت کند؟ خوب است آقای رئیسی به این پرسش پاسخ دهد که چگونه وقتی حکمی درباره فردی صادر نشده ایشان خود را محق می داند او را محکوم و از خدمت منفصل کند؟!»

وزیر نفت دولت روحانی در پایان اضافه کرد: «ما به جد مدعی هستیم که عده ای در دوره گذشته مانند موضوع پرونده هسته ای در کرسنت هم با بی تدبیری عمل کرده و کشور را گرفتار معضلی کرده اند که باید آن را حل کنیم. آقای رئیسی حتما به خاطر دارند که تیم قوی دیپلماتیک مورد نظرشان به ریاست دکتر جلیلی هفت سال پرونده کرسنت را هم مدیریت کرد که البته نتیجه‌اش محکومیت شرکت نفت در داوری به عدم اجرای قرارداد شد، البته اگر آقای رئیسی با این توضیحات موضوع برایشان روشن نشد باز هم ایشان را به صورت مذاکرات جلسه آذرماه 1391شورایعالی امنیت ملی ارجاع می دهیم. البته به زودی مطالب بیشتری را در باره این پرونده در مصاحبه مفصلی بیان خواهم کرد و پرده از روی خیلی مسائل که در این سال‌ها با سکوت فداکارانه این دولت برای حفظ منافع ملی مکتوم مانده است، در حد ممکن و البته با رعایت منافع ملی بر خواهم داشت».

دو روز بعد در 23 اردیبهشت ماه، سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و دبیر سابق این شورا به اظهارات زنگنه درباره قرارداد کرسنت واکنش داد و به افشاگری درباره این موضوع پرداخت. جلیلی در مسجد سید اصفهان درباره این موضوع گفت: «در اواخر دولت اصلاحات قراردادی در مورد منابع گازی ملت ایران، به مدت 25سال با شهروند یکی از کشورهای کوچک منطقه یعنی امارات تحت عنوان قرارداد کرسنت منعقد میشود و طبق این قرارداد متعهد میشویم تا 25 سال بین 500 تا 800 میلیون فوت مکعب به این کشور منابع صادر کنیم، بگونه ای که تا 7 سال برمبنای 17 دلار و بعد از آن تا 40 دلار قیمت منابع ما می تواند افزایش یابد. این در حالی بود که همزمان ایران با ترکیه قراردادی مشابه با قیمت 150 دلار منعقد کرده بود. اینها بگویند کدام یک از آحاد ملت ایران به این قرارداد رضایت می‌دهد؟»

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: «در زمان دولت نهم پرونده کرسنت به دادگاه می رود و ایران پیگیری میکند که این پرونده فساد دارد و خسارت به کشور وارد می کند. جالب اینکه خود آقای روحانی هم در آن زمان می‌گوید در این قرارداد فساد وجود دارد ولی سال 92  عوامل این قرارداد در دولت یازدهم مسؤولیت میگیرند و به همین علت ایران در دادگاه محکوم می شود چون به بالاترین متهم این فساد بالاترین پست در دولت داده می شود. بعد همین افراد مدعی میشوند که این قرارداد را نگذاشتند اجرا شود». 

جلیلی با اشاره به سخنان روحانی در ورزشگاه 12 هزارنفری آزادی که گفت واقعیت‌ها را به مردم بگویید، گفت: «اتفاقا بر این اساس واقعیات را به مردم بگویید و توضیح دهید که چرا چند ماه قبل ترکیه علیه ایران شکایت کرد که ایران به کشورهای دیگر ارزان تر گاز فروخته و بر این اساس ایران محکوم شد که 13.5 درصد قیمت فروش خود را کاهش دهد و برای سالهای بعد یک میلیارد و  875 میلیون دلار خسارت پرداخت کند؟ بر اساس حکم دادگاه جریمه ایران از بهمن ماه 95 اجرایی شده و به همین خاطر به عنوان جریمه، مجانی به ترکیه گاز صادر میکنیم. آیا این دیپلماسی هوشمندانه است؟ بگویید چرا گاز ترکمنستان قطع شد؟ گزارش دهید چه کارنامه‌ای در عرصه دیپلماسی با همین کشورهایی که دوستان ما هستند دارید؟»
 
کلمات کلیدی : قرارداد کرسنت+کرسنت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۲۶:۱۵
دولت برای فرار از کرسنت و عدم شفاف سازی فقط به بابک زنجانی گیر داده!!!! (4353814) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۰۷:۱۷
دولت فقط بلده دروغ بگه و تهمت بی اساس بزنه.
درصورتی که رقبا بر اساس سند و مدرک (که اکثرا از دیوان محاسبات و قوه قضاییه هستند) به انتقاد از دولت می پردازن. (4354183) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۴۱:۵۶
این دولت مستقر پای تخلفات و اشتباهات تمام وزاریش ایستاده حتی به قیمت ... و ضمنا با کسی هم عقد اخوت نبسته اند. تمام
1- وزیر هزار میلیاردی
2- وزیر نفت کرسنتی
3- دختر وزیر با محموله وارداتی لباس با مجوز یا بی مجوز علیه تولید ملی است
و.... (4355080) (alef-11)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۲۷:۳۲
فقط یک سوال هست. چرا پرونده کرسنت در این دولت امنیتی شد و اجازه شفاف سازی داده نشد تا این مسال پیش نیاد؟ مگر دانستن حق مردم نیست؟ (4353818) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۲۹:۳۶
دادگاه در حال صدور رای به نفع ایران بود که در سال ۹۲، دادگاه اروپایی ، با استناد به این که چرا متهم در ایران پست وزارت گرفته ، ایران را به پرداخت جریمه محکوم کرد. (4353823) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۲:۱۴
استدلال شما متناقض است. اگر دادگاه در حال صدور رای به نفع ایران بوده، یعنی طرف ایرانی بی گناه بوده و پست گرفتن او بلامانع است. اگر طرف ایرانی مقصر بوده که دادگاه رای به ضد ایران می دهد چه متهم وزیر شود چه نشود. (4354207) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۰:۴۸:۱۵
آقا رضا ! به دليل فساد در به وجود آورندگان كرسنت و محكوم شدن آنان ،. دادگاه لاهه داشت به نفع ايران رأَى مى داد كه با روى كار آمدن محكومان و وزير شدنشان دادگاه لاهه گفت : اگر فاسد بودند پس چرا وزير شدند ؟ ولذا رأى به محكوميت ايران داد (4360210) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۸:۰۶
استناد دادگاه به اینه که اگه متهم رشوه گرفته بود دادگاههای ایران محکومش کرده بودند. جواب شما چیه؟ (4354240) (alef-11)
 
آزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۶:۱۵:۰۰
این حرف بسیار ساده لوحانه رو فقط کسی میتونه بزنه که با الفبای حقوق و به ویژه حقوق معاهدات بین المللی بیگانه ست!! وای به حال کشوری که چنین فردی سالها پیگیر مسائل کلان حقوقی اون بوده!! (4356216) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۰:۱۳
کنسرت را مطرح می کنند تا کرسنت را فراموش کنیم. (4353825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۲:۱۳
از بهمن ۹۵ ایران محکوم شد .‌به خاطر وزیر شدن جناب زنگنه. (4353831) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۴:۴۳
قراردهایی شبه ترکمنچایی که اصلاح طلبان می بندند، برای کشور هزینه درست می کند. چون هر کس بخواهد به این روند خسارت بار پایان دهد ، با جریمه لغو قرار داد روبه رو خواهد شد.
توافق سعد اباد، نتیجه خروج از ان ، ۷ قطعنامه
کرسنت و مفت فروشی گاز ، نتیجه خروج از ان ، جریمه
Ipc نفتی و... (4353839) (alef-13)
 
Mahdy
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۵۲:۱۸
نکته ای هست که بسیار مهم و کمتر کسی به آن اشاره کرده. (4355112) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۶:۰۹
اقای زنگنه که ۲ ماه دیگر می رود ، انوقت ملت می ماند و هزینه جریمه ندانم کاری اقایان اعتدالی. (4353842) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۸:۲۵
بزرگترین دلیلی که امارات برای اثبات حقانیت خود ، در دادگاه مطرح کرده ، این است که چرا یکی از متهمان در ایران ، پست حکومتی گرفته. در حالی که قبل از وزارت زنگنه ، خود اماراتی ها هم کم کم پذیرفته بودند که ایران پرونده پرونده است . اما با وزارت زنگنه ، ورق برگشت. (4353849) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۳:۵۶
ایران محکوم شد چون ایران نتونست ثابت کنه فسادی رخ داده. ایران محکوم شد چون بی هیچ دلیلی یک طرفه قرارداد را لغو کرد. (4353868) (alef-13)
 
China
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۲:۲۰
قراردادی که اگر اجرا می شد ضرر بیشتری داشت به خاطر فیمت پایین/ این یعنی فساد. (4354208) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۵۸:۱۸
ما داریم این گاز را می سوزونیم. ضرر کجا بود (4355144) (alef-3)
 
آزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۶:۱۶:۳۷
ظاهراً نمیدونید که تا اون تاریخ ما اون گاز رو میسوزوندیم و ازش "صفر" ریال درامد داشتیم. پیامدهای زیست محیطیش بماند!! حالا بگید صفر بهتره یا 40؟!! (4356238) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۵۱:۴۸
قابل توجه شما دوست گرامی
تا‌ جائیکه خوندم واسط خارجی این قرارداد محاکمه و مجرم شناخته شده.اگه شما اطلاعات دقیقتری دارین بفرمائید. (4355108) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۵۹:۳۷
بزرگترین مشکل کرسنت اینحاست که شرکت کرسنت دلال بود بین ایران و دولت امارات معمولا فروش گاز در این سطح بین دولتها امضا میشه
اگه واقعا این مطالب درسته چرا دولت آقای روحانی روزنامه ها رو از ورود به این موضوع منع کردن؟
خرداد ۹۳ وزیر صنعت گفتن ۱۸ میلیارد محکوم شدیم اما حالا میگن حکم صادر نشد داستان چیه؟ (4355151) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۵:۱۲
"..جلیلی: ایران محکوم شد چون به بالاترین متهم پرونده بالاترین پست در دولت یازدهم داده شد.." چه ربطی داره ؟ (4353876) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۰۷:۱۳
ما به اون دادگاه " لایحه فساد" داده بودیم! یعنی گفتیم بخاطر فساد رخ داده این قرارداد امضاء شده و غیرقانونیه....
بعد اومدیم اونی که گفتیم فاسده رو دوباره کردیم رئیس هموم سیستم! یعنی با دست خودمون لایحه فساد رو رد کردیم... و دیگه دفاعی نداریم! (4354953) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۵:۰۶:۳۰
اگر کمی دقت بکنید میبینید که فاسد این ماجرا را ایران مهدی هاشمی معرفی کرده واو را محکوم کرده (4355424) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۶:۲۴
چون عوامل این قرارداد در ایران پست میگیرند ایران محکوم میشود ؟ !!!!!! یعنی چی ؟ (4353882) (alef-13)
 
توضیح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۳:۰۵
سلام دوست عزیز
در دادگاه ثابت شد که فساد وجود داشته است و لذا قراردادی که فساد در آن باشد، لزومی به اجرا ندارد. اما با آمدن آقای زنگنه این ادعای ایران که فساد در قرار داد بوده است قابل قبول تشخیص داده نشد چون گفتند اگر فسادی بوده است چرا زنگنه باز هم وزیر شده است؟ لذا ایران محکوم شد. این بود ربط آن. (4354216) (alef-11)
 
Kazakstan
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۵:۰۵:۱۳
اگر ثابت شده بود(که نشده بود) با وزیر شدن زنگنه چرا نظرشون عوض شد؟ (4355421) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۶:۱۱:۳۹
اینکه تو و دار و دسته ات به دادگاهی بگی فساد شد و دادگاه هم بپذیرد حتما دادگاه اربیتراژ یا دادگاه اروپایی نیست. دادگاه مستند نیاز دارد. (4356190) (alef-3)
 
مهران
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۳۱:۴۶
بله چون ایران داشت ثابت میکرد در این پرونده زد و بند صورت گرفته اما وقتی که زنگنه وزیر شد دادگاه اعلام کرد کسی که شما متهم میکنید دوباره شده وزیر ایران (4354298) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۷:۲۶
خب این آقایان چرا افراد محکوم به انفصال از خدمات دولتی را مجدداً به کار گرفتند؟ این حرکات، با شعار "مبارزه با فساد" سازگار نیست. حالا درخواست توقف اجرای حکم قضائی می‌کنند تا با مذاکره مسئله را حل کنند!

خوب رای اعتماد کدام سازمان و نهاد به این آقا داد
به جز مجلس شورای اسلامی

اینقدر با مردم بازی نکنید (4353886) (alef-13)
 
توضیح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۴:۴۰
سلام دوست عزیز
بروید جریان رأی اعتماد را بخوانید. آقای توکلی در آن جلسه گفتند آقای زنگنه چون قسم جلاله به دروغ خورده است مومن نیست و نباید به آن رأی داد، اما همان مجلسی که ریاستش تغییر نکرد به او رأی داد. (4354227) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۰۳:۵۶:۵۶
از مجلسی که اعضای آن لیستی تعیین میشوند! بیش از این انتظار داری بشود.

اندیشه کنید و رای بدهید. اینها نماینده ی یک ملتند. باید با دقت انتخاب شوند نه لیستی. (4359152) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۰۷:۰۱
سعید جلیلی، عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: سال 92 عوامل این قرارداد در دولت یازدهم مسؤولیت میگیرند و به همین علت ایران در دادگاه محکوم می شود.!!!! واقعا عجب توجیه قانع کننده ای! فکر کردید دادگاههای بین المللی این قدر بی در و پیکرند که با چنین دلیل ایران را محکوم کنند؟ (4353960) (alef-13)
 
محرمانه!
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۵:۴۳
سلام دوست عزیز
لطفا به دولت بفرمایید برای شفافیت مردم را در جریان دادگاه بین المللی قرار دهند. چرا قرار نمی دهند؟ (4354230) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۰۴:۱۹
نه همش تقصیر احمدی نژاده
این آقا وقتی حکم دولتی می گیره یعنی اینکه دولت ملت ایران آگاه بودن از این قرارداد
اما وقتی حکمی دولتی نداشته به معنای یک شخص حقیقی بوده نه حقوقی و ضرر زیانش متوجه ملت نمی شه
شما که دولت حقوق دان ها هستید چرا اینا رو نمی فهمید (4354948) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۴:۲۲:۵۳
وقتی قراردادی در این سطح و گستردگی آنهم با کشوری دیگر در حوزه گاز بسته شده مگر میشود دولت از ان آگاهی نداشته باشد.این اصلا چه دلیل مسخره ای هست که به آن استناد میکنید.واقعیت اینست که دولت قبل( در عین بی منطقی) پایبند به قرادادی که بسته شده، نبوده و در نتیجه ایران محکوم شده است. (4355262) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۱۷:۲۵
جلیلی باز هم جواب نداد. سوالرا با سوال جواب میدهند تیم احمدی نژادیها

دوم اینکه نمیفهم معنای این حرف جلیلی را :

ترکیه شکایت کرده ایران ارزان فروشی میکرده بعد ایران به همین دلیل مجبور شده 13.5 درصد قیمتش را پایین بیاورد؟!!!!!!!!!!!!!!

یعنی ترکیه خودش، دوباره خودش را جریمه کرده؟ شکایت کرده که ایران بازهم ارزانتر بفروشد؟ (4353993) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۳:۵۴
منظورش اینه که ترکیه از ارزان فروشی ایران به یه کشور دیگه شاکی هست... (4354113) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۰۸:۲۹
فرق ما با شما در همینه: راست و دروغ (4354191) (alef-11)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۳۲:۰۲
صحبت واضحه شما توجه نفرمودی

میگه: ترکیه که قرارداد 150 دلاری با ایران امضا کرده بود، وقتی متوجه قیمت ناچیز فروش ایران به قطر (17 الی 40 دلار) شد، شکایت کرد که چرا به ما (یعنی ترکیه) گران فروختین؟!

برای همین هم ایران مجبوره الان رایگان به ترکیه گاز بفرسته و.... (4354299) (alef-11)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۳۳:۳۸
ترکیه بنابر قرارداد کرسنت شکایت کرده که ایران به امارات خیلی ارزان تر نفت فروخته به همین دلیل دادگاه ایران رو محکوم کرده که بایستی قرارداد با ترکیه نیز قیمتش پایین بیاد به همین دلیل ایران تا چند وقت مجبور به جای اون افزایش قیمتی که نسبت به امارات داشته به ترکیه گاز مجانی دهد (4354308) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۳۷:۴۶
وای خدا .....یعنی ترکیه مبلغ کمتری می پردازه در مقابل گاز ....یعنی چی که ترکیه خودشو جریمه کرده؟ (4354320) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۳۸:۳۵
اگه هر ایرانی با شنیدن این از غصه بمیره جای سرزنش نداره (4354322) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۴۵:۰۳
ترکیه از ایران شکایت کرده که چرا به کشور های دیگه ( یعنی طرف قرار داد ایران در کرسنت ) گاز ارزان تر فروخته شده ؛ اما به ترکیه با همان قیمت گاز فروخته نشده (4354347) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۲۳:۰۳
واقعاً زنگنه باید شرمنده باشه. (4354011) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۶:۰۴
یعنی زنگنه باید خودش خودشو می انداخت زندان؟ (4354130) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۳۷:۴۵
اینها در انداختن اشتباهات خود به گردن دیگران استاد هستند
کرسنت را پایه گذاری میکنند بعد می گویند شما دیپلماسی بلد نیستید
در کشور آشوب میکنند و کشور را به سمت تحریم میبرند بعد میگویند شما دیپلماسی بلد نیستید
و... (4354062) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۲:۲۰:۳۵
کرسنت را دولت خاتمی راه انداخت. (4354754) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۴:۱۶:۱۴
منظور از پایه گذاران کرسنت همون دولت خاتمی بود و منظور از آشوب هم فتنه 88. (4355230) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۰۴:۰۴:۰۰
توجه نفرمودید. دولت آقای خاتمی اینکارو کرد.
چه جالب که این گروه در ایجاد قراردادهای چندین ساله تبحر دارن.

اون از کرسنت اینهم از برجام که به تدریج متوجه میشیم چقدر ضرر کردیم. شاید برای این هم 20 سال لازم باشد. (4359154) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۵:۲۱
همین مونده جلیلی از حقوق ملت دفاع کنه (4354124) (alef-11)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۴:۱۲
شرمنده باید مجلس باشه که رای اعتماد داده من اون روز تلویزیون رونگاه میکردم آقای نادران همین موضوع رو میگفت نامه خود روحانی به زنگنه رو خوند این مجلسی ها .... (4354222) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۳۰:۳۹
ایا در نهایت امر ملت ایران حق دانستن مطالب حقیقی و مستند در مورد قرارداد کرسنت را از زبان " صاحب نظران مطلع و بی طرف " دارد یا ندارد ، چون سالهاست با بلاتکلیف گذاشتن این پرونده و پرونده های مشابه آنها را صرفا تبدیل خوراک تبلیغاتی برای سیاسیون جهت سرگرم کردن مردم کرده اند و با این کار به راحتی از یک طرف به ایمان و باور مردم صدمه زده اند و از طرف دیگر هزاران هزار میلیارد تومان منابع مالی مملکت را ضایع کرده اند . (4354294) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۴۲:۵۳
دولت فساد (4354339) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۰:۴۸:۱۰
محض رضای خدا کرسنت رو مثل فتنه نکنید. یه بار برای همیشه حلش کنید و هرکی مجرمه مجازاتش کنید. دم انتخابات که میشه کرسنت کرسنت راه میفته. (4354353) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۰۹:۵۱
کی بود؟ کی بود ؟ من نبودم؟بودم؟ آخرش ما قصه رو نفهمیدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟ (4354454) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۶:۳۷
ملت اجازه تکرار آن 8 سال سیاه را نخواهد داد. (4354563) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۵۰:۱۹
مجلس هم برای رای اعتماد به زنگنه و اخوندی و نعمتزاده و باقیشون بی تقصیر در کرسنت و غیره نیست. ایکاش نمایندگان مجلس کمی هوش و ذکاوت و اطلاعات داشتند. ایکاش دوستی و دشمنی قبیله ای جای خود را به هوشمندی و همکاری صمیمانه و فداکاری متقابل میداد. ایکاششششششش. اما افسوس و صد افسوس که چی میخواستیم و چی شد.

یکبار دگر ضرورت وجود احزاب پاسخگو معلوم شد. الان همه تقصیرو میندازن گردن اونیکی. سیاستمداران فعلی اصلا خط مشیشان روشن نیست و تبیین هم نمیکنند میدونید چرا؟ چون تا خرابکاری کردن سمتشونو عوض میکنن و ادرس عوضی میدن. اما اگر احزاب پاسخگو وجود داشت، نه یکفرد بلکه حزب باید پاسخگو میبود و اول حزب بایست با خاطی به خاطر حفظ اعتبار خود برخورد میکرد. خود حزب اول نظارت میکرد. اما حالا جای این سوال است الان چه وقت بیان این حرفهاست، تا حالا چرا پشت صحنه مقدمات استیضاح و برکناری زنگنه را فراهم نکردید و انرا به صحنه انتخابات کشاندید؟ مسئله ای که قدمت دولت اصلاحات را دارد چرا الان مطرح میشود؟ چرا قراردادهای وزارت نفت نظارت مجلس و غیره را ندارد مگر وزارت نفت هر چه خواست باید بکند؟ ما هرکه را انتخاب کنیم متاسفانه به خاطر عدم وجود احزاب قدرتمند و پاسخگو کابینه را نمیتوانیم پیشگویی کنیم. از کجا معلوم که مشاییها، زنگنه ها و رحیمیها و تعمتزاده ها و اخوندیها و دانش اشتیانیها و کرباسچیها و مهدی هاشمیها و مهاجرانیها و نوریها و کردانها و دهها و صدها نمونه همانند انها دوباره همه کاره نشن؟ کیه که از اونها حساب بکشه؟ برفرض که بعد از دوره مسئولیت مجازاتشون کردن این که واسه مردم محروم چاره نمیشه و دوای دردشون نمیشه. تا دولتمردی تخلف کرد اول باید تعلیق بشه تا به پروندش رسیدگی بشه (4354624) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۲:۰۱:۱۵
جناب آقاي جبيلي قرارداد كرسنت يك قرارداد بسيار استراتژيك براي ايران محسوب مي شد چرا كه طَي اين قرارداد گاز كشور إمارات از ايران تأمين ميشد و عملا گاز امارات در دست ايران بود و هر موقع كه اين كشور كوچك براي ايران مزاحمتي ايجاد ميكرد ما فلكه گاز را به روي آنها ميبستيم دقيقا همان كاري كه روسيه سالها با اروپا ميكرد .اين چنين قراردادي را از لحاظ استراتژيك نمي توأن قيمتگذاري كرد. و دقيقا به همين خاطر مدت زمان اين قرارداد ٢٥ سال بود. ولي متاسفانه .. جلوي انعقاد اين قرارداد را گرفتند و قطر با كمال ميل جايگزين ايران شد (4354670) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۲:۰۷:۵۸
زنگنه گفت از جلیلی بپرسید چون فکر می کرد انصاف دارد و حقیقت را خواهد گفت (4354698) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۲:۱۲:۲۰
سطح درک و تحلیل ایشان از حقوق بین المالل و نهادهای بین المللی و قواعد حاکم بر نهادهای تصمیم گیر بینالمللی همین است.
« چون فلانی پست گرفت ایران محکوم شد» " اگر صبر می گردیم و همچنان پافشاری می کردیم تحریمها خود به خود برچیده می شد" ...... (4354717) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۲:۱۵:۰۰
کنسرت ها را مطرح می کنند تا کسی به فکر کرسنت ها و آقازاده های دخیل در این مسایل و قاچاق ها نشود (4354735) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۱۱:۴۲
آقای زنگنه سوالات مشخصی از آقای جلیلی پرسیده است که ایشان به آن پاسخ نداده است.
آن کسی که قرارداد را لغو کرده باید جریمه را هم بپردازد.
قرارداد را لغو نمی کردید و از کسانی که مدعی فسادشان هستید به دادگاه شکایت می کردید و خسارت وارده به کشور را از ایشان می گرفتید.
مشکل شما اینجا بود کسی را وزیر کردید که به حوزه نفت وارد نبود و تفاوت بین گاز شیرین صادراتی به ترکیه و گاز بسیار ترش همراه با نفت میدان سلمان را تشخیص نمی داد. در نتیجه قرارداد را لغو کرد و 8 سال این گاز را بر سر چاه های نفت بدون یک دلار عایدی سوزاند و کشور را گرفتار دادگاه های بین المللی کرد. (4354971) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۲:۰۴:۵۰
ما تفاوت گاز ترش و شیرین رو نفهمیدیم، ترکیه هم نفهمیده که شکایت کرده!!! (4360608) (alef-11)
 
علب
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۳:۵۷:۳۴
گفت از جلیلی بپرسید تو شورای امنیت کشور چی شد نگفت که نظر خودش را بگه. اون که ارزشی نداره (4355141) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۴:۲۹:۴۹
اگر واقعا کرسنت منع قضایی داشت تا حالا اصول گرایان در بوق و کرنا کرده بودند و دولت محکوم می شد معلوم است که ادله محکمه پسند ندارند (4355285) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۷:۴۱:۱۳
رای ما رئیسی (4356806) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۷:۵۸:۲۲
جليلي در مذاكرات هسته اي فقط مي رفت عكس ميگرفت وبر ميگشت (4356911) (alef-3)
 
ایران من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۲۰:۰۱:۵۹
رای ما عقل و تدبیر و دوری از استبداد رای (4357609) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته