نظر منتشر شده
۱۷۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 157008
وضع اسفناک هوا در استان های جنوبی و غربی
هادی شریفی، 5 خرداد 91
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۲
چندی پیش یادداشتی با عنوان" ریزگردی دگر آمد چه کنیم" در الف منتشر شد که خوانندگان محترم در ذیل آن یادداشت به این موضوع معترض بودند که چون این پدیده به تهران رسیده از ریزگردها و آلودگی هوا اطلاع یافته‌اید و به آن می پردازید. اما خط مشی رسانه الف کاملاً مشخص است و هیچ‌ تفاوتی بین پایتخت‌نشینان و سایر مردم عزیز کشورمان قائل نمی‌شود.

آلودگي هوا توسط ریزگردها پديده جديدي است که از ۶ سال پیش تا کنون تقریباً هفته ای دو روز میهمان استان‌های غربی و جنوبی کشور است. حسرت کشیدن یک نفس عمیق در هوای سالم و آزاد این روزها بر دل تمام مردم این استان‌ها چنگ می‌زند، حل مسئله گرد و غبار که سال به سال استان‌های بیشتری از کشور را درگیر خود می‌کند در بین هیاهو و چانه زنی‌های سیاسی این روزهای نمایندگان ملت و مسئولان دولت به فراموشی سپرده شده و کسی به فکر ماجراهای تلخی که برای مردم این استان‌ها می‌گذرد نیست.

همه این استان‌هایی که امروزه با پدیده ریزگردها دست و پنجه نرم می‌کنند از لحاظ اقتصادی، جغرافیایی و ... از استان‌های موثر در مناسبات و مسائل کشوری هستند.

اکنون دو روز است که پدیده گرد و خاک میهمان این استان‌ها است بطوریکه آلودگی هوای اهواز در روز سوم خرداد ۲۶ برابر حد مجاز جهانی است. ميزان قدرت هر جامعه‌اي در توانایی حل اين گونه موارد است. برای نمونه قدرت پيش‌بيني‌كنندگي هوا در این استان‌ها به صفر رسيده است. به طور مثال طبق گزارش روزنامه نور خوزستان، سازمان هواشناسی اعلام کرده بود که این پدیده تا پایان روز سوم خرداد ادامه خواهد داشت، در صورتی که این پدیده طبق گزارش خبرگزاری‌ها هم اکنون نیز گرد و غبار در استان‌های غربی و جنوبی مستقر است.

نه تنها توان پيش‌بيني در این استان‌ها پایین است، بلكه قدرت جامع‌نگري نیز از دست رفته است. وقتي كه با بحران آلودگي هوا مواجه مي‌شويم دم دست‌ترین و ساده‌ترين راه‌حل تعطيل كردن ادارات و مدارس است و قسمت تأسف برانگیز این ماجرا اظهارات مسئولین دولتی است . تورج همتی مدیرکل محیط زیست استان خوزستان چندی قبل گفته بود: استاندارد جهانی برای رسیدن گرد و غبار در هوا، ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است ولی ما در کارگروه استان خوزستان استانداردهای جدیدی تعریف کردیم که بر اساس آن اگر غلظت گرد و غبار به دو هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد مقطع ابتدایی، اگر به سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و اگر به بالای سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و دستگاه های دولتی تعطیل می‌شود.

جالب اینکه هر مسئولی برای افتتاح طرح و یا شرکت در همایشی به این استان‌ها مراجعه کند فقط و فقط مسئول دیگری را موظف به پیگیری مشکلات این استان‌ها می‌کند و دیگری نفر بعدی را . نمونه بارز آن در سفر سوم خرداد معاون رئیس جمهور به خرمشهر اتفاق افتاد و وی وزیر نفت را پیگیر مشکلات آن استان کرد.

در مورد پدیده ریزگردها و مشکلات آلودگی هوا، مقصر اصلی در وهله اول ضعف جوامع این استانها است. ضعيف اند چون قدرت شناخت پديده‌ها در آنها پایین است، به همين دليل اطلاعات و آمار مربوط به حقوق مردم را كه در اين مورد خاص مربوط به وضعيت آلودگي هوا، منشاء آن، عواقب و خسارات آن است را توليد نمي‌كنند و اگر هم توليد شد، طبقه‌بندي می شود تا مبادا ديگران از وضع ضعف آنها آگاه شوند، و عدم انتشار اين آمار و اطلاعات، موجب گمراهي همه از جمله كساني مي‌شود كه بايد مشكل را حل كنند.

دچار ضعف هستند، چون نهادهاي مدني و مردمي قدرتمند در این استان ها وجود ندارد. نهادهايي كه مردم را نسبت به حقوقشان در محيط‌ زيست آگاه و حساس كنند و قادر باشند كه مردم را پيرامون مطالبه و مشارکت برای رفع آلودگي هوا از این استانها فعال كنند. اين نهادها مي‌توانند آمار و اطلاعات مناسب و درست اين اوضاع را تهيه و در اختيار جامعه قرار دهند. اين نهادها اجازه نخواهند داد كه هر كس هر حرف بي‌حساب و كتابي را بزند و چنين افرادي را به پاسخگويي خواهند خواند.

مورد دیگر ضعف این استانها عدم وجود مطبوعات قدرتمند براي تيتر كردن اين بحران اساسي است ، بحراني كه عواقب جسمی زیادی بر ساکنین این استانها می گذارد. نهادهاي مهم نظارتي مثل مطبوعات و احزاب كاركردهاي واقعي خود را در اين اوضاع نشان خواهند داد. بحراني كه با سلامت و جان و طول عمر ميليون‌ها نفر مربوط است، فقط در موارد اندكي به تيتر اول روزنامه‌اي تبديل مي‌شود و اگر هم تيتر شد، فردایش آنرا لاپوشانی میکند.

آلودگي هوا و انواع و اقسام مشكلات ريز و درشت ديگر فقط وقتي حل مي‌شوند كه از هر حيث جامعه‌اي قدرتمند داشته باشيم. جامعه قوي، جامعه‌اي است كه بر متغيرهاي اطرافش نظارت و كنترل داشته باشد. جامعه كشاورزي، جامعه‌اي قوي محسوب نمي‌شود به اين دليل كه بذر ديم را مي پاشد و به اميد باراني مي‌نشيند كه آمدن و نيامدنش در اختيار او نيست، اگر كشاورزي ديم داريم، صنعت ديم در دنيا وجود ندارد، ولي نوبر خواهد بود وقتي كه مديريت ديم را تجربه كنيم و به اميد باران براي رفع آلودگي هوا بنشينيم. اين تفاوت ماست با ديگران.

به راستی نمایندگان این استان‌ها برای حل مشکل  آلودگی هوا چه کار کرده‌اند و آیا مردم از آن‌ها به علت این عدم توجه به مشکلاتشان توضیح خواسته‌اند؟، و یا نمایندگان این استان‌ها در مجلس از این مسئولین دولتی برای عدم مقابله با ریز گردها توضیحی خواسته‌اند. آیا وقت آن نرسیده که به جای مدیریت جهانی و تعریف استاندارد جدیدی برای آلودگی هوا، به فکر رفع این مشکل باشیم؟ معضلی که اکنون نزدیک ۶ سال است که این استانها را فلج کرده است و عواقب جسمی آن بر مردمان این استانها سالیان بعد فاجعه بار خواهد بود. سیل مهاجرات ها از این استانها، عدم سرمایه گذاری، نابودی محیط زیست را چگونه می توان توجیه کرد؟
Share/Save/Bookmark
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۰۹:۲۲
سلام.من ساکن ایلام هستم.نفس کشیدن برای ما سخت شده.مسئولان کجا هستند؟شما که سنگ مردم رو به سینه میزنید کجایید؟خسته شدیم به خدا. یه آمار از مهاجرت ایلامیها به تهران بگیرید تا همه چی دستتون بیاد.من و خانواده ام هم داریم دنبال خونه تو تهران میگردیم.یکی دو ماه دیگه ما هم مثل خیلیهای دیگه از اینجا میریم.ولی خدا فقط به به اونهایی رحم کنه که اینجا میمونن.دیروز گردوخاک اینجا از مه هم شدیدتر بود بعد شب که اخبارها رو نگه میکردیم اسمی از ایلام توشون نبود.
خوشا به حالت ای بچه تهرانی
که داری لااقل آب و طرفداری
(802519) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۰۳:۳۸
وقتی هماهنگی بین دستگاههای مختلف مثل سازمان هواشناسی و سازمان محیط زیست و ... وجود نداره ، هزینه این اتفاقات هم برای هم وطنان عزیزمون چند برابر میشه (802617) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۴۹:۲۵
دوست ایلامی همین الان در تهران چنان گرد و خاکی هست که حتی کوه البرز از شمال شهر هم معلوم نیست. هیچ کس از مسئولین هم نه از رادیو و تاویزیون و نه از سایت های خبری اطلاع رسانی نمی کند. ظاهرا همه خواب تشریف دارند.

وضعیت گرد و خا ک امروز تهران را در این سالها به این شدت و خیمی ندیده بودم. (802671) (moderator102)
 
دزفولی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۴۷:۱۱
بذارید فرمایش دوستمونو بهتر باز کنم؛
معمولا سازمان هواشناسی میتونه چشمه های گردوغبار و در تصاویر بدست آوردش ببینه و یه اطلاع کلی هم میده اما اینکه این توده به کدوم سمت دقیقا متمایل میشه و اینکه تشدید میشه یا فروکش میکنه، چیزیه که با ورود به داخل کشور و از طریق مراکز سازمان مشخص میشه!

بنابراین مردم میمونن و ذرات میکرونی که وارد دستگاه تنفسی شون میشه!
این رو بذارید در کنار تعطیل شدن غیر رسمی خیلی از کارهای روزمره !
جالب اینه که تازه بعد از فروکش کردن و کاهش این گرد و غبار میکرونی وقتی فردا صبح میخوای برای کار بانکی بری بانک یا اینکه توی این ترم بهمنی فشرده میخوای بری دانشگاه یا .. متوجه میشی که همه چیز تعطیله!

فارغ از این درد دل کردن ها واقــعــا مردم مرزنشین انتظار دارن که با وجود فضای امنیتی در کشورهای منشا، کاری اصولی صورت بگیره ، نه اینکه بشنون "رفع این پدیده یک کار 10 ساله میباشد"!!! (802814) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۲۹:۱۷
حالا اگر مهاجرتتون واسه الودگیه چرا تهران تهرانم که الودست؟ چرا نمیرید شمال و جاهای پاکتر؟ !! (802800) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۵۳:۱۶
چون که ایران فقط تهران است. (802978) (moderator102)
 
کرمانشاهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۰:۰۲:۳۶
نه تهران آخه کارم توش پیدا میشه


هم کار داره و هم هواش تمیز تره (803102) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۴:۴۷:۵۶
دوست عزیز به قول یک مثال قدیمی که می گه آواز دوهول از دور خوش است تصور شما در مورد تهران غلطه (804081) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۷:۵۲:۲۴
زندگی در شهرستانهای کوچک مستلزم داشتن فامیل و آشنا و ... در آنجاست ولی در شهرهای بزرگ کمی وضع فرق می کند
و کسی که 20 سال در شهر کوچکی دارای کار بوده شاید به راحتی در شهرهای کوچک دیگر کاری پیدا نکند
اگر نمی دانستید بدانید که غیر از تهران در هر شهر دیگری اگر بخواهید از صفر شروع کنید حداقل تا 1 سال بیکار هستید . اصولا در شهرستانها به جز مناسب دولتی که در دست غیربومیان (معمولا از تهران) است کاری وجود ندارد (803467) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۰:۰۷
ببین مردم به چه فلاکتی رسیدن که تنها دلشون خوشه تو اخبار شبانه اون اخر اخرای خبر یه اسمی هم از شهر اونا بیاد.....وای از این بیداد (802830) (moderator102)
 
سارا
Sweden
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۱:۳۵:۴۷
منظور از اشاره نشدن اسم ایلام یا هر شهر دیگه ای که با این گردو غبار این روزها دستو پنجه نرم میکنه اینه که >>خبر گزاری ضعیف هست که نمیدونن یا گزارش نمیدن !! (803168) (moderator102)
 
مهرنوش
Germany
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۱۳:۵۷
خداوكيلي اگر اين حجم آلودگي و گرد و خاك در جايي مثل لندن بود آقاي فلاح از لندن گزارش براي صدا و سيما نمي فرستاد و دولت انگليس رو متهم به كم كاري در اين زمينه نمي كرد؟ در اين چند روز به قدري حجم گرد و خاك در خوزستان بالاست كه به قول معروف چشم چشمو نمي بينه. (803054) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۸:۵۸:۵۳
گرد و غبار در لندن. گزارش صدا و سیما : بی عرزگی مسولان دولت در رفع مشکلات ، لندن فلج شده ، فرودگاهها تعطیل . . .
در ایران ، گزارش صدا و سیما : مهمان ناخوانده ، ریز گردهای همسایه ایران (803565) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۱:۱۹:۱۹
امروز هوای تهران افتضاح بود
این دولت چه میکند!!!!!!
نمی تواند یک همانگی و زور پشت این دوستان و برداران عراقی بگذارند تا مثل زمان صدام ملعون این اتفاقها نیوفتد (803152) (moderator102)
 
abbas
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۲:۱۸:۴۸
اسم اصلی رودخانه کرخه ، کرخه کور است چون در انتها به هورالهویزه (با هورالعظیم عراق پیوند دارد) می ریخت. اکنون مقدار آبی که ایران اجازه میدهد به این هور ریخته شود ناچیز است . پس از اجرای سد کرخه قسمتی از آب این رودخانه از طریق تونلی به استان ایلام منتقل شد . صدمات این انتقال آب اکنون گریبان خود ایلام را هم گرفته ، از طرف دیگر امکان چانه زنی ایران را در بحث های زیست محیطی با عراق و ترکیه به همین علت ها کاهش یافته است. ساده ترین اقدام برای کاهش گرد و غبار و افزایش چانه زنی تخصیص آب کرخه به اندازه قبل از اجرای سد کرخه به هورالهویزه میباشد. (803209) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۰:۴۲:۴۳
علت اصلی ایجاد بیش از ده پانزده سد در ترکیه است (803709) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۷:۴۸:۲۵
ما هم از کرمانشاه هستیم برادرم تهران زندگی می کند تصمیم گرفته ایم برویم و پیش او زندگی کنیم خانه را برای فروش گذاشته ایم
تصمیم سختی بود ولی دیگر خسته شدیم چند سال است ما زجر می کشیم (803462) (moderator102)
 
ط.هلیسادی / عسلویه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۸:۵۲:۱۵
من هم از عسلویه گزارش میدم که این جا هم علاوه بر آلودگیها و گرما ، گرد وغبار هم مهمان ماست . خلاصه اینجا حسابی سر بچه ها شلوغه .........
ولی هنوز زنده ایم وکار میکنیم .................. (803550) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۴:۴۵:۴۴
ذوست عزیز کجا خوشا بحال ما تهرانی ها در زمستان که دولت آلودگی هوای تهران رو میندازه گردن وارونگی هوا در تابستان فعلا معلوم نیست که این آلودگی را بنام کی بنویسد (804075) (moderator102)
 
مقداد
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۲۲:۵۰:۰۶
دوست عزیز همین که باعث شده در چند روز گذشته یک مقدار خبر راجع به ریز گرد ها پخش بشه فقط و فقط به خاطر اینه که یک مقدار ازین ریز گرد ها هوای زیبای تهران رو با خودش مزین کرده و یکسری مسئول پایتخت نشین رو آزرده خاطر کرده. وگرنه همین چند تا خبر هم پخش نمیشد. ریز گرد ها به شمال ایران ایران هم رسیدن. ای مسئولین از خدا بی خبر ; یکاری کنید (806532) (moderator102)
 
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۲۵:۱۰
بیشترین آمار شرکت در انتخابات راهپیمایی ها وهر چیز دیگه ای که دولت بگه واسه استانهای غربی و جنوبیه لااقل مسئولین قدر این را بدانند که ما در حال در صحنه بودیم و هستیم ... (802537) (moderator102)
 
حميد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۳۱:۲۲
آخه مشكل هم از همين جاست (802802) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۳:۳۲
ما خوزستانی ها مستعمره تهرانیم..اگه یک ذره از درامدی که ما برای ایران ایجاد می کنیم تهرانی ها تولید می کردند آنوقت معلوم می شد معنای نفت ملی یعنی چی..... (802835) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۴۸:۱۰
عزیزم اگر بحث چاههای نفت را بکنی و مسئله را محلی کنی خوب این استانها که غیر از یکسری خطوط نیست؟ در اینصورت شهری یا روستایی که چاههای نفت دارد می تواند بگوید اعلام استقلال کند و بگوید چرا بقیه استان خوزستان که چاه نفت ندارند از منافع من استفاده کنند؟ من میخواهم بشم مثل بحرین مستقل- این حرفها را دیگر تمام کنید چاه نفت یا مال خود خود منطقه است یا مال کل کشور (802971) (moderator102)
 
Germany
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۲:۱۸
واقعا مثلا کل گاز بوشهر در عسلویه و در دریا در یک منطقه کوچ و یک روستا هست که خیلی هم به بوشهر فاصله دارد هست بوشهر بگوید گاز مال ماست؟/حالا اگر عسلویه را شیراز میگرفت که به استان فارس خیلی خیلی نزدیگتر است باید شیراز میگفت ما صاحب نفتیم؟ نفت ملی!/تازه نفت ملی را که مردم تهران در برابر انگلیس انجام دادند و گرنه همان نفت ملی زیر نظر انگلیس بود/به نظرم مسئله خوبی طرح کردید اکثر این چاههای نفت در بیابانهای خوزستان است و از بسیاری از شهرهای خوزستان دور است حالا چرا باید بگویند نفت مال ماست؟/ اگر خط کشی استان خوزستان یکمی عوض می شد دیگر این بحثها نمیشد/ به نظرم دولت برای یکبار برای همیشه باید مناطق نفت خیز و معدنی را مستقل ازاستانها و ملی اعلام کند تا این بحثها برای همیشه جمع شود/ ضمنا در دفاع از خوزستان که کل ایران شهید دادند (803083) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۷:۵۶:۴۴
خیر 1 میلیونیم درصدش را خرج همان منطقه بکنید نه اینکه این جور جاها آب آشامیدنی هم نداشته باشند
از قطعی روزانه برق در خوزستان خبر دارید؟
چقدر از برق ایران را خوزستان تولید می کند؟
آب شهری خوزستان قابل شرب است؟
ظاهرا شما چون در تهران هستید فکر می کنید همه شهرها مثل تهران است و فقط اسمشان فرق می کند (803478) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۳:۳۶
این چه منطقیه در استخدام در مناطق نفتی بومی گزینی میکنند ؟ مگر گازی که در عسلویه هست که یک روستاست چه ربطی به بوشهر دارد که صدها کیلومتر از ان فاصله دارد؟ یا نفتی که در قصر شیرین است چه ربطی به اهواز چند صد کیلومتری دارد؟ این عدالت نیست (803085) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۵:۴۴:۳۳
پس اون چاه های نفتی که هر اهوازی هر روز که ازخانه بیرون می زند از کنار آنها رد می شود چه؟ که اتفاقاً نوع نفت انه از نوع نفت سبک است . (805927) (moderator102)
 
مهرنوش
Germany
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۱:۱۳:۴۲
دوست عزيز به نظر شما درسته كه مردم مظلوم خوزستان كل درآمدشون از نفت دود مشعل (flare) هاي چاه هاي نفت باشه؟ (803148) (moderator102)
 
abbas
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۲:۲۹:۳۵
سوال : آیا درست است که منصوره علیا دارای 27 حلقه چاه نفت باشد اما مردم آن در فقر بسر ببرند؟ آیا از این 27 حلقه مردم این روستا از این چاهها نباید نصیبی داشته باشند . عکس های آن در اینترنت موجود است برید نگاه کنید . کی گفته یا مال مردم منطقه است یا مال کل کشور؟ چرا نگوییم قسمتی از آن(مثلا 20 درصد) مال منطقه و مابقی آن مال کل کشور؟ آیا درسته که مردم جنوب ایران در فقر بسر ببرند و مردم آنطرف خلیج فارس در رفاه مفرط ؟ راست میگید چرا با اعراب آنطرف اگر با شیراز و تهران مقایسه کنیم چه ؟ آیا رسیدگی به تهران و شیراز به اندازه استان خوزستان ، بوشهر و هرمزگان است ؟ آیا این باعث دو گانگی نمی شود ؟ (803217) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۰۵:۱۵
شما عادت کرده اید مسائل را یا سیاه و یا سفید ببینید .اظهار ناراحتی در مورد اینکه خوزستان با این همه منابع نفتی هنوز زیر ساختهای درست حسابی ندارد و مردم آن به خاطر عوارض ناشی از استخراج و پالایش نفت و صنایع وابسته به آن دچار هزار بیماری هستند و هنوز برا ی دارو و درمان باید راهی سایر استانها شوند که به معنای استقلال طلبی نیست. شما و امثال شما کاری می کنید که کوچکترین اعتراض به این شرایط خط قرمز شود . اگر خفه شویم و هیچ نگوییم طبع نازک شما راضی می شود؟؟ (803310) (moderator102)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۹:۵۲:۳۷
متاسفم برات .. که بازم حضئر دارین با این وضع (803637) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۲۵:۵۰
حاصل 32 سال بی مسئولی نامسئولین ! راستی یکه نیست بگه چرا این پدیده الان 6 ساله شروع شده و تو دولت قبلی نبود ؟ (802539) (moderator102)
 
ایوب
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۱:۱۵
مسئله ریزگرد و ورود آن به کشور حداقل به 15 سال پیش باز میگردد و منشائ آن بیشتر اوقات عراق است .
رفع این مشکل نیازمند عزم جدی کشور عراق و کمک کشورهای درگیر مسئله وهمچنین گذشت زمان است. (802640) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۴:۱۳
دیگه از کلمه عزم ملی و مسوولان و...حالم به هم می خوره... (802837) (moderator102)
 
امین
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۳:۱۸:۵۵
این پدیده از سال 80 آغاز شده. (803416) (moderator102)
 
فرزین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۲:۲۸
هادی شریفی عزیزبرای مطلب بسیار تکان دهنده و مفیدش و سایت خوب الف برای انتشار این مطلب سپاس...
متاسفانه در کشور ما خصوصا استانهای مرزی ؛ سیاست های مسولین با محوریت محدودیت و عدم آگاه سازی مردم از حقوق اساسی شان باعث شده که جرات اعترض به این امر سلب شود. هرگاه کسی به وضعیت های این چنینی اعتراضی کرده بلافاصله بازخواست شده است. هیچ روزنامه ای حق پرداختن به چنین مطالبی را ندارد. جناب آقای توکلی : بنده به عنوان یک کرد که افتخارم ایرانی بودنم است از شما خواهش میکنم کمی به وضعیت مناطق غربی کشور بیشتر اهمیت دهید. اینجا بعضی نهادها و بعضی مسولین هدف اصلیشان نا امید کردن مردم از انقلاب است و یا به خیال خودشان اگر جواب مردم را با زور و تهدید و وحشت بدهند میتوانن مردم را برای همیشه ساکت کنند. اینجا مسولین برای اینکه میزشان را حفظ کنند به شما و حکومت مرکزی میگویند همه جا در امن وامان است ... شما خبر ندارین چه جو ی در مناطق غربی درست شده است. اینجا کسی حق اعتراض به هیچگونه ناعدالتی در هیچ اداره ای رو نداره ... همین ریزگرد ها هم نمونه ای از آن هستند. چرا کسی در این مناطق به این مساله تا کنون اعتراض نکرده؟ ترس از زندان و نسبت دادن هزار صفت به اون... (802547) (moderator102)
 
ali reza
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۲:۱۴
بالا خره تا کی ؟راه حل چیست؟نظر کارشناسان را بپرسید. (802555) (moderator102)
 
ساهر اهوازي گرد و غباري
Netherlands
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۳:۳۸
ابه دكتر بگيد اين گرد وغبار چون از سمت كربلا و نجف و مكه و مدينه و سوريه ميايد اشكالي نداره فقط برا گرد و غبار صحراهايي اردن يه كاري بكنه چون اونا اعتمادي بشون نيس يه دفعه ديدي مريض شديم ان رو هم منشر نكنيد باشه (802557) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۹:۰۸
بابا ما حتی نمی تونیم مردم خودمونو نجات بدیم بعد فکر کشور های دیگه هستیم؟ (802563) (moderator102)
 
حميد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۳۳:۱۹
از 5 بند پيشنهاد هسته اي كشور ما كه مشكلش كمر مردم و اقتصاد رو شكسته يكيش راجع به مردم بحرينه! (802803) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۳:۳۱:۳۳
داداش تو این شلوغی الکی جو نده!اگه توجه میکردی قضیه بحرین خارج از موضوعات هسنه ای بحث شده بود (803266) (moderator102)
 
FARHAD
Germany
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۳۹:۲۵
بهتره به متن مذاكرات مراجعه كني. ضرر نداره. ترجمه فارسي اون توي خيلي از سايتها هست. دكتر جليلي هم در مصاحبه 5شنبه شب صريحا" به اين موضوع اشاره كرد. (803346) (moderator102)
 
یک خوزستانی
Israel
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۱:۰۱
لطفاً از بچه های وبلاگ نویسی که با همت خودشون به نوشتن یکسری مطالب راجع به این موضوع پرداختن هم یادی بکنید، ممنون میشیم.

young-man.blogfa.com/post-41.aspx (802567) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۱۸:۵۴
از سرزمین های اشغالی کامنت گذاشتی؟!! (802633) (moderator102)
 
کامران
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۴:۰۵:۰۱
طرف vpn داره سرزمین اشغالی دیگه چه جهنمیه؟ (802687) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۴۲:۱۶
ما اين علامت رو كه به سرزمينهاي اشغالي مربوطه به رسميت نميشناسيم لطفا اين علامت رو كه توش ستاره داره بردارين (802966) (moderator102)
 
خوزستانی مقیم مرکز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۰۹:۴۶
تعصب مسخره دیگه چیه؟؟ داره از وی پی ان استفاده میکنه....اصل ماجرا رو بچسب...گیر دادی به پرچم...توی سازمان ملل پرچم ما و اسرائیل کنار همه...ایران گیر نداده (803312) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۳:۵۵:۴۳
دوست عزیز ایشون از فیلتر شکن استفاده کرده است (805714) (moderator102)
 
احسان
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۱۶:۴۴
شما واقعاً غیر منصفانه مردم این استانها را به سستی و عدم آشنایی به حقوقشان متهم کرده اید.
پرسیده اید که نمایندگان آنها چه کار می کنند ؟ خودتان بهتر می دانید که آنها چه کار می کنند چرا که شما بیشتر آنها را می بینید و بیشتر برای منافع حزبی با آنها مصاحبه هایی می کنید که به هیچ عنوان دغدغه های مردم نیستند. نمایندگان بعد انتخاب دیگر سراغ مردم نمی روند تا انتخابات بعدی!
استانداران نیز اینجا به تنها چیزی که فکر نمی کنند مردم هستند.مثلاً در خوزستان با اینکه از چند روز قبل همه می دانستند 3/3/91 هوا حتماً گرد و غبار زیادی خواهد داشت تعطیلی اهواز و بعضی شهرستانها بعد از حضور مردم در محل کارشان اعلام شد. در حالی که مثلاً در جایی مثل ماهشهر که فاصله 100 متری به سختی دیده می شد هوا دلپذیر تشخیص داده شد و آقای فرماندار دستور دادند مردم حتماً از این هوا استفاده کنند.
متاسفانه هیچ روالی درستی در مدیریت این استانها وجود ندارد و از درآمد این استانها هیچ چیزی به مردم نمی رسد و همه چیز به تهران سرازیر می شود ماهشهر نمونه بارز آن است می توان به جرات گفت از درآمد سالانه بالای 3000 میلیارد تومانی پتروشیمی حتی 50 میلیون تومان نیز جهت حل مشکلات منطقه و مردمی ،که آنها را امیدوار به آمدن باران می نامید، خرج نمی شود.

متاسفانه ایران فقط در تهران خلاصه شده است. (802579) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۴:۵۳
مثلا ماهشهر چاه نفت داره؟ که شما ادعای مالکیت می کنید؟ همان پتروشیمیها را که با پول ملت احداث کرده اند و طبق قانون درصدی از مالیاتش صرف منطقه می شود (803089) (moderator102)
 
abbas
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۲:۳۳:۲۸
شرکت نفت به خوزستان مالیات نمیده (803219) (moderator102)
 
مهرنوش
Germany
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۴۷:۲۳
فكر كنم شما خيلي رويايي فكر مي كنيد. ببخشيد كه اين طوري مي گم ولي قانون مال توي فيلمه. شما اگر وقت كردي به همين ماهشهر يك سري بزن نيومده برمي گردي. با عرض معذرت جوب هاي خيابون ها تا خرخره پر از .... و شهرداري هم مي گه پول نداريم كه جوب ها رو تخليه كنيم. اون وقت شما
مي گي يك بخشي از پول صرف منطقه مي شه! (803353) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۱:۵۸:۰۲
پتروشیمیها خصوصی شدند درامدش مال صاحبش است ضمنا اشتغالزایی ان پتروشیمیها کم چیزی نیست/ ان را هم از پول مردم ساخته اند (803194) (moderator102)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۳:۱۱:۰۲
خیلی دوست دارم که با نظرتون موافق باشم و بگم ایران فقط تهرانه و... الخ!
هرجا که مردمش بی تفاوت نباشند ، همانجا گلستان میشه. باید حق رو گرفت. تا وقتی که بشینیم و بگیم که همه اش تقصیر مسئولینه وضع همینه.
دم نماینده ای که رای میاره و پشت سرشو نگا میکنه گرم چون سوراخ دعا رو خوب پیدا کرده. اگه میتونید جولوشو بگیرید (803413) (moderator102)
 
ایوب
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۱۷:۱۵
کشور دوست و همسایه عراق متاسفانه قصد اقدام جدی و مشخصی برای رفع مشکل ندارد وبه نوعی منتظر هزینه کردن سایر کشورهای درگیر موضوع ریزگرد میباشد .
برای مردم عراق که مدت زیادی صدام و بعد از آن حضور بیگانگان و ناامنی را تجربه کرده اند ظاهرا تحمل ریزگردها زیاد برایشان سخت نیست . (802582) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۲۱:۲۶
نمایندگان عزیز ملت، آقای توکلی اگه این متنو میخونید جون هر کی دوست دارید با صدای بلند بر سر دولت مردم عزیز غرب و جنوب رو نجات بدید از این وضع . (802587) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۶:۳۶
]چند نکته در مورد این خبر:
اگر معاون رئیس جمهور به خرمشهر رفته و وی وزیر نفت را پیگیر مشکلات آن استان کرده است، معلوم میشود ایشان یادشان رفته است که در تیر 88 ایین نامه مبارزه ب گرد و غبار را دولت تصویب و ابلاغ کرده است و مسئول پیگیری ان سازمان حفاظت محیط زیست است!. برای ایشان و البته سازمان محیط زیست و سازمان بحران متاسفم.
در مورد نکته دوم خبر شما:

"به راستی نمایندگان این استان‌ها برای حل مشکل آلودگی هوا چه کار کرده‌اند"
مسئول اصلی این مشکل سازمان بحران و سازمان محیط زیست و البته شخص رییس جمهور است.
1- ایا ایین نامه فوق را که دولت را مکلف کرده است که سالانه بخشی از بیابانهای عراق را مالچ پاشی کند را به مرحله اجرا درآورده است؟
2- ایا قسمت "ث" بند 2 بودجه عمومی سال 90 را که پول کلانی را در اختیار قرار میدهد را اجرایی کرده اند!
3- ایا کاری از دست تنها نمایندگان هر استان بر می اید. یا این کار نظارتی کل مجلس است؟
4- از نظر اینکه دولت به فکر مردم نیست و برای جان مردم ارزشی قائل نیست که مطمئن هستیم ولی ای مجلسیان ای دکتر توکلی، دکتر لاریجانی و ای دکتر حداد، ایا وظیفه نظارتی خود را در این مورد انجام داده اید؟ من اگر جای شما بودم از خدا به خاطر این همه رنجی که بر مردم از این حیث (علاوه بر اوضاع اسفبار اقتصادی) میرود از خدا میترسیدم و به خدا پناه میبردم. از این همه سیاسی کاری کم و به درد مردم توجه میکردم. این کار باد مهار کانونهای ریزگرد ، با الزام کشور عراق و با هماهنگی با سازمانهای وابسته به سازمان ملل نظیر UNAMI قابل انجام است. فقط وجدان میخواهد و پول و اراده!
5- من از اولین همایش بین المللی ریزگرد در کرمانشاه که در روزهای 3 و 4 خرداد تشکیل شد خبر دارم. از اقای دکتر شاعری قائم مقام این سازمان انتظار میرفت که به جای وارد کردن اتهام به کشور همسایه بگوید خود چکار کرده است. یا اقای قدمی رییس سازمان بحران......

الان که این را تایپ میکنم در استانهای کرمانشاه و ایلام و همدان و خوزستان هزاران نوزاد و جانباز و پیر و جوان دارند تاوان بی برنامگی و کوتاهی و خطای اقایان را میدهند.

خدا به همه ما رحم کند یک بنده خدا (802599) (moderator102)
 
گردوغباری
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۸:۵۷
خدارو شکر که کرمانشاه ، در ساعات مختلف پرواز از تهران را دارد ، که این آقایون زحمت راه را قبول کرده اند و در کنگره کرمانشاه شرکت کرده اند وگرنه مثل همایش خرم آباد نماینده می فرستادند ، چون همان روز پرواز نداشت و تحمل 2 ساعت ماشین سواری از کرمانشاه تا خرم آباد رو هم نداشتند .خداوند ااجر جزیل به این آقایان بدهد که به خاطر این مسئله بی اهمیت و جزئی از تهران خارج شدند.انشاء ا.. مردم و مسئولین کرمانشاه قدر این نعمت را دانسته و شکر گزار باشند. (802682) (moderator102)
 
یواشکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۳:۵۲
خودمونیم . یک پیش بینی بزرگ وباور نکردنی براتون بگم؟! آقایون درمصاحبه جدیدشان خواهند گفت راهکارهایی اندیشیده شده که انشااله این مشکل در سالهای آتی حل خواهد شد (البته این عبارات رو باکمی تغییر درسالهای گذشته هم میگفتن) وما چقدر سرخوشیم که باید تا سالهای بعد از این هوای فوق آلوده استنشاق کنیم و امیدوارباشیم (802606) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۴۲:۴۸
من همسرم به خاطر آلودگی هوا بستری شده . زمان صدام اینجوری نبود حالا هی زایر بفرستید تا جاش خاک بیاد . متاسفم (802668) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۸:۰۲:۴۷
مگر مردگان فکری به حال ما بکنند (803487) (moderator102)
 
هواشناس 0
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۲:۵۷:۲۷
در خصوص توان پایین پیش بینی باید گفت اوضاع مدیریتی سازمان هواشناسی هم بهتر از آلودگی هوا نیست، نزدیک به 1 سال است که سازمان هواشناسی معاون فنی و عملیاتی که مهمترین قسمت سازمان است، ندارد! (802611) (moderator102)
 
کارمند خرم آبادی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۱۴:۳۶
خرم آباد سال گذشته 108 روز بیشتر از حد استاندار را پشت سر قرار داده است الان هم غلظت ذرات 14 برابر حد مجاز است . گردوغبار از سمت غرب بیاید یا از سمت جنوب ، خرم آباد درگیر می شود.و این در حالی است که بدی آب و هوا به کارمندان خرم آبادی تعلق نگرفته است و جدیدا هم محرومیت از تسهیلات را که برای کارمندان مشمول حق بدی آب و هوا برداشتند ، از کارمندان خرم آبادی هم کسر کرده اند. هیچ مسئولی هم ککش نمی گزد . (802626) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۰۰:۴۰
برادر من بجای اینکه دنبال بدی آب و هوا باشی به فکر رفع بدی آب و هوا باشیم.سلامتی با پول قابل قیاس نیست. (803042) (moderator102)
 
محسن
Sweden
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۱۷:۰۳
ما فقط نزدیک انتخابات که میشه جامعه ای قدرتمند و منسجم و مشت محکم زن داریم! (802629) (moderator102)
 
محسن
Sweden
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۱۸:۰۸
فردا احمدی نژاد طرح انتقال هوای تازه از شمال به جنوب رو کلنگ می زنه! اگر هم اجرا نشد میگه مجلس بودجه نداد! (802631) (moderator102)
 
سجاد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۰:۱۰
آقای دولت ما یارانه نخواستیم . گردو خاک رو حل کنید یه پولی هم بهتون میدیم (802637) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۱۳:۴۹
جانا سخن از دل ما گفتیییییییییییییییی (802936) (moderator102)
 
یارانه دوست
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۰:۴۲:۵۲
مشکل رو حل نمیکنن هیچ یارانه مونو هم قطع میکنن عزیزجان مواظب یارانت باش ! (803133) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۲:۲۹
البته اگه نظر دولت و مخصوصا رئیسش را بخواهید این توطئه ایست که دولت دار.....د آن را ی.....ه کاری میکند (802643) (moderator102)
 
خرم آبادی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۲:۳۴
خرم آباد ، آباد که نبود ، اینک نیز به لطف گردوغبار ، خرم هم نیست . از سایت منسوب به دکتر توکلی بعید است که نمایندگان این استانها را مقصر بداند که کم کاری کرده اند . چون ایشان بهتر می دانند نمایندگان لرستان اولویت کاریشان تعویض مدیران قبلی بوده و هست و تمام وقت خود را به چانه زنی در وزارت خانه ها برای انتصاب مدیر مورد نظر ایشان سپری می کنند و حتی تا امروز یک نماینده لرستان یک نامه به مرکز پژوهشهای مجلس بابت گردوغبار ننوشته است وآقای دکتر توکلی هم اعتراض و یا پیگیری نکرده است . (802644) (moderator102)
 
زرین دشت
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۳:۱۳
در این ملک ،همیشه و همه جا دم از مردم و مردم سالاری و عدالت است و تمام مشکلات ما نشات گرفته از استکبار و دولت های غربی است . ولی همین مردم بدبخت در این سرزمین حق یک نفس عمیق را ندارند و ایران فقط در تهران خلاصه شده است وبقیه ملت باید فدای تهران و سردمداران نشسته در ویلاهای این شهر شوند ........ (802646) (moderator102)
 
بدبخت
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۶:۱۸
واقعا باورم نمیشه در ایران اسلامی با این همه پیشرفت که هر روز به رخ ملت مستضعف می‌کشن یک همچین. مشکلی که جان میلیون ها انسان را از این مملکت به خطر می اندازد قابل حل نیست. و آن پدیده هم بیشتر در آشنامی است که 90 درصد بودجه این کشور یعنی نفت را تامین میکند (802650) (moderator102)
 
abbas
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۲:۳۷:۱۵
خدا شاهده یکی از آشنایانمان شش هایش به یکباره از کار افتاد . پزشک علت را همین گرد و غبار گفت (803225) (moderator102)
 
سجاد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۲۹:۲۰
حدود یک سال پیش توی اینترنت میخوندم که یک گروهبان آمریکایی مستقر در عراق تونسته با استفاده از مدلهای ریاضی گرد و خاک رو تا ۸۰ درصد درست پیش بینی کنه.
الان هر چی دنبال اون خبر میگردم پیداش نمیکنم.کاشکی همون موقع به فارسی ترجمه اش کرده بودم (802656) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۳۵:۲۶
از ماست که بر ماست. (802663) (moderator102)
 
علی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۳۶:۵۴
دوتا مسئله را این مجلس جدید دستش بگیرد و کاملا حل کند کاری تاریخی کرده و خارج و داخل کشور دعایش میکنند. همین آلودگی محیط زیست و حذف سربازی اجباری و حرفه شدن ارتش. آقای توکلی این کارها را دستت بگیر تا مانند مدرس و مصدق ماندگار شوی. (802665) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۳:۵۹:۳۲
من یک تهرانی ساکن و شاغل در خرمشهرم (5ساله) قبل از آن برای سفر می آمدیم و درددل مردم را میشنیدیم ولی هرگز نمی فهمیدیم چرا که با بازگشت به تهران همه چیز تهرانی دیده میشد و مسامحه حاصل آن بود و فقط دلداری و دلخوشی دادن به دردمندان مظلوم خوزستان. حال که اینجا هستم نگاهم متحول شده و احساس بدی نسبت به تهران(زادگاهم) و تهرانیها دارم. اینجا زندگی نیست. مردم اینجا شهروندان درجه چندم دیده میشوند. خرمشهر فقط در سوم خرداد برای تبلیغات دیده میشود. اکثر مسئولین و مدیران اینجا(خوزستان) همه همتشان بروز و ظهور دادن توان مدیریتشان جهت انتقال به پایتخت و اصفهان و . . . هستند. اعتقاد مسئولین پایتخت هم حیف شدن مدیران توانمند در خارج آن است که این باور را در عملکردشان ثابت کرده اند. سفر چند روزه استانی هم دردی دواء نمیکند. جناب توکلی و دیگر مرکز نشینان هم مظلومیت مردم سرزمین نفت را درک نمی کنند. در کتابهای تاریخ راهنمایی و دبیرستان میخواندیم کشورهای استثمارگر نفت ما را میبردند و در ازاء آن ثمن بخس با منت میدادند. امروز همان رفتار از تهران تکرار میشود. اینها بغضهای فرو خورده مردم مظلوم و شریف خوزستان است. من اینجا خجالت میکشم بگم تهرانی ام. (802683) (moderator102)
 
سجاد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۴:۳۹:۱۸
الان تهران هم گردو غبار داره و غروب شدیدتر هم خواهد شد طبق نقشه ها (802723) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۴:۵۶:۴۸
مردم كيلو چند؟ قدرت رو عشق است!! (802749) (moderator102)
 
گردوخاک خورده ابدی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۰۴:۱۴
از عدالت اقایون این گرد وخاک به ما رسیده جای شکرش باقی مانده هنوز اثار جنگ برای ما تمام نشده اثار این هم روش -فدای سر اقایان مسئول اگر تمام غرب و جنوب هم بمیرن فکر نکنم کسی ناراحت بشه فقط از مقام عظمای ولایت میخواییم کاری بکنن (802775) (moderator102)
 
رضا
Malaysia
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۰۶:۲۶
وفتی کشورهای همسایه عراق مثل ترکیه و ایران فکر برداشت بیشتر از منابع آبی و جلوگیری از ورود آب به کشور عراق باشند باید منتظر عواقب زیست محیطی اون هم باشن. زمین های پر آب دجله و فرات حالا شده شن زار و اکوسیستم منطقه نابود شده. همین مسئله را باز سوء مدیریت درباره دریاچه ارومیه و زاینده رود باعث شده. شاید در آینده نه چندان دور با طرح های نسنجیده و توهمی مسئولین منتظر یک فاجعه بزرگتر برای دریای مازندران پیش بیاد پس اینقدر خودخواه نباشید و به زمین و طبیعت احترام بگذارید. برای آبادی یک نقطه نباید یه جای دیگه را نابود کرد . (802776) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۰۷:۰۰
من از شهرستان بروجردم
داریم کم کم زیر خاک مدفون میشیم و همه انواع به بیماری ریوی و قلبی مبتلا هستیم
ارز.ی یک روز هوای سالم و بدون خاک رو داریم و دیگه دیدن ابی اسمون جزو رویاهای دست نیافتنی برای مردم این منطقه شده
واقعا دیگه چه دلخوشی برای این مردم مظلوم توی این کشور مونده؟حتی نفس کشیدن هم ازمون گرفتید
یکیم از این پولایی که اختلاس میکنید ببرید به اوضاع خاکی عراق بریزید تا وضع سلامتی ما از این بدتر نشده که سرفه از روی صورتمون محو نمیشه و جای خندیدن و تعجب به کارها و عملکرد ساده لوحانه شماها رو گرفته...
جرم ما اینه که ایرانی هستیم نه لبنانی و فلسطینی و عراقی و ....و امروزه تو این مملکت ایرانی بودن جرمه و گناه داره و ایرانی باید برای همه ملتهای منطقه و باندهای داخلی و خارجی فدا بشه (802777) (moderator102)
 
خفه شده در گردو خاک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۱۶:۲۳
با سلام
همین که مطلبی در مورد گردو خاک مناطق غربی و جنوبی نوشتین جای شکرش باقی است.مردم از حل این مشکل نامید شدن چرا که وقتی رئیس جمهور مملکت در سفر بابرکتشون به ایلام همان موقعی که فرمودند برید گوسفند بخرید شمارو جی به نفت و گاز همون موقع فرمودند که این مشکل تا 5سال دیگه حدااقل حل نمیشه.بابا بخدا تو خونه نمیشه نفس کشید.ایلام جز مناطق سردسیره و نرخ قیمت برق بر اساس مناطق سردسیره .اگه کولر گازی داشته باشی هزینه برق سر به فلک میکشه و اگه کولر ابی داشته باشی که نمیتونی روشنش کنی چرا که خونه رو پر گردو خاک میکنه.بابا به کی بگیم
اینجا خفقانه.خدایا کمک .مهدی جان تو بیا که مگر خودت این مشکلاتو حل کنی (802783) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۱:۲۶:۴۸
وقتی همه خوابند (803379) (moderator102)
 
ramin
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۱۸:۲۸
ba salam be nevisandeh besiar aziz,,in harfhie ke shoma zadid ra biad dar javameh gharbi jostejoo kard,,anja ke be khatere yek ateraz be khosh shoden daryache oromie kasi bazdash nemishe,,,,barade besiar aziz in harfa kamelen dorosteh amma be sharty ke ba amniyateh malli gereh nekhore,,,,baver konid mardome in ostanha aher bekhan kenare farmondari jambesh ,vaseshon moshkel pish miad,,,,,az maghaleh besiar khobeton teshekor mikonem,,,, (802786) (moderator102)
 
....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۱۹:۱۲
باورتون میشه من از نوشتن نظرم درباره گردو خاک میترسم.میترسم که نکنه فردا بیا سراغمو .....مردم اینجا کسی حق نداره از مسئولی ببرسه جرا وضع اینجوره چرا این همه گردو خاگ هس (802788) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۲۳:۴۶
جند روز پییش صدای مرکز ایلام گزارش میداد از ورزش کردن مردم در استادیوم شهر.در همین ساعت هوای شهر جوری بود که فاصله 100متری دیده نمیشد.وجالب بود که میگفت بیاین ورزش........ (802793) (moderator102)
 
سولماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۴۸:۱۶
من اهواز زندگی می کنم, مادرم در این گردو غبار و دمای 60 درجه دارد جان می دهد. تهرانی ها گاهی اوقات چشم دیدنتان را ندارم زیرا برای من شهرستانی هیچگاه پشیزی ارزش کنار نگذاشتی. (802817) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۷:۱۱
این جرفها یعنی چه؟ تهرانیها خودشان انقدر مشکلات ترافیک و الودگی گرانی اجاره دارند که بماند چکار کنند؟ الانم تهران که ملفمه ای از شهرستانهای مختلف است (803093) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۷:۱۸:۵۷
شما واقعا خیال می کنید ترافیک و گرانی فقط مال شماست؟ تو رو به خدا انقدر دنیایتان را کوچک ندانید. به قرآن ما هم آدمیم ما هم ترافیک داریم ما هم گرانی داریم... خدایا دردم را به که بگویم (804323) (moderator102)
 
کرمانشاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۸:۲۶
دقیقا مادر منم همین مشکلو داره... تنگی نفس و چشمشم تازه عمل کرده که داره کور میشه توی این جهنم دره


واقعا فکر کنم با این وضع تا آخر خرداد دوام نیاره (803094) (moderator102)
 
آزاده از تهران
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۴:۱۵:۵۰
خواهر خوبم سولماز جان
بخداوندی خدا از خواندن کامنت و حال مادرت اشک در چشمانم جمع شده.به همکارانم هم نوشته ات را نشان دادم و همگی متاثر شدیم
تو بگو از دست من چه کاری برمی آید؟ همه جنوبی ها روی چشم ما جا دارند آن از وضعیت دوران جنگ اینهم از الان ! دست همه تان را میبوسم...چه کنم تو بگو...خوشحال میشم بدونم... (804015) (moderator102)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۵۰:۲۰
خدایا به داد ما برس ومارا از شر این هوای آلوده و پراز گردو خاک نجات بده خدایا من از این مسولین بی تفاوت که بیشتر وقتشان را صرف دعواهای سیاسی میکنند به تو شکایت میکنم خدایا شرشان را از سر این مردم خوب وباایمان ایران کم کن خدایا مسولینی با لیاقت که به فکر حل مشکلات این مردم باشند را جایگزین آنان کن (802819) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۵:۵۶:۳۱
نظر رئیس ستاد بحران وزارت کشور در خصوص گرد و غبار (که عبارت صحیح و دقیقش گرد و خاک هست) رو بشنوید:
مردم خوزستان دیگه باید به این پدیده عادت کرده باشن و براشون عادی شده باشه!!! ضمن اینکه این گرد و خاکها تبرک هست و از سمت کربلا و عراق می یاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تو رو جون هر کی دوست داری الف منتشر کن تا مردم فیض ببرن از این همه دلسوزی و اخلاص مسئولین (802823) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۲:۵۱
خداییش زمان اون صدام ملعون این گرد و خاکها نبود و طبق توافقات بین دو کشور بیایان زدایی و مالش پاشی انجام می شد و خیلی موثر بود ولی چند سالی هست که این اقدام صورت نمی گیره و متاسفانه شاهد هوای اینچنینی هستیم (802834) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۶:۵۵
روز اولی که یه لایه کاملا بی اثر از این گرد و غبارها به تهران رسید و تهران تعطیل شد به فاصله 2 روز در خبرها شنیدم که دولت ایران و روسیه برای حل معضل ریزگردها به توافقاتی رسیده اند. همون موقع یه مطلب توی وبلاگ شخصیم در این خصوص نوشتم که تبعیض این دولت حتی توی نفس کشیدن هم دیده می شه. (802842) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۷:۵۱
آقای شریفی بنظر شما اگر جامعه مدنی قوی، مطبوعات توانا و مدیران آبی(در مقابل دیمی جنابعالی) وجود داشته باشد جلو ریز گردها گرفته می شود؟. این فرمایش شما در زمینه جلو گیری از فساد(بشرط سلامت پرچمداران مبارزه) یا بهبود وضع اقتصاد ممکن است موثر باشد ولی در بلایای طبیعی فکر نمی کنید باید دعای متناسب با موقعیت خودتان بخوانید؟
ریز گردهایی که از بیابان های عربستان و عراق و گاه صحرای افریقا راه می افتند به مدرک و توانایی های هیچکس نگاه نمی کنند و اتفاقا برای به حداقل رساندن خطر باید از تحرک جسمی بدون دلیل افراد در فضای آزاد خودداری کرد بخصوص اطفال، سالخوردگان، بیماران قلبی - ریوی و سالخوردگان و زنان باردار. بنابراین تعطیل مدارس کاری بسیار منطقی است.
در ایالات متحده با تمام توانایی هایی که شاید در آرزوی بسیاری از مقاله نویسان بعنون بت مدرن پرستییده می شود و یا در ژاپن برای بلایای طبعی مانند توفان کاترینا و یا سونامی جز اخطار و تخلیه چه کار دیگری می شود و یا می توان کرد. آنچه در کشور ما انتقاد پذیر است. سوء مدیریت پس از بلایا است.
ضمنا افرادی هستند که انگار از کره مریخ و یا بهشت عنبر سرشت آمده اند و حقی بر گردن کشور دارند و در انشاهایشان راه خیالی درمان هر عارضه ای را در اقتدار مطبوعات(به احتمال قوی یعنی خودشان) و نیز آدرس غلط دادن به سوی کسانی دیگر می دانند . لطف کنید و راه حل عملی برای ریز گردها اعلام فرمایید که مورد بحث علمی و قبول یا رد قرار گیرد و الا انشا نهوشتن به شرح فوق فکر متوجه ادبیات مارکسیستی می کند که هر دردی را با نسخه کارگر- کار فرما- سرمایه قابل درمان می دانند. (802843) (moderator102)
 
هادی شریفی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۳۲:۵۸
با سلام
نمی دانم چرا همیشه می خواهیم مشکلات خودمان را با دعا و ... حل کنیم ، امیدوارم می دانید که حل این مشکلات توسط همین مسئولین زمینی است نه اینکه منتظر آن باشیم که مشکلات را فرشتگان حل کنند .
جامعه مدنی قوی ، مطبوعات و ... می توانند ضمن بررسی این پدیده و ارائه راهکارهای موثر ، تا برطرف شدن آن پیگیر موضوع باشند . نهاد مدنی می تواند حق و حقوق مردم را از مسئولین بگیرند . متوجه باشید که مطبوعات قوی می توانند ریشه بسیاری از این مشکل را بخشکانند . اگر احزاب و سازمان های مردم نهاد قوی وجود داشتند می توانستند با زیر نظر گرفتن مسئولین ، هر گونه تخطی آنها را رسیدگی به این کار را به مردم گزارش دهند و مسئولین نیز در قبال مردم پاسخگو بودند .
کاش قبل از اظهار نظر فواید مطبوعات قوی و سازمانهای مردم نهاد و احزاب را می خواندید . (802881) (moderator102)
 
فرزین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۳۶:۴۷
آقای محترم ، وظیفه امثال آقای شریفی اطلاع رسانی و انتقاد با قلم است، وظیفه ایشان روشن کردن امثال شماست که تاب انتقاد ندارین و مثالهایی بسیار بسیار بی ربط میزنید. عزیزم کار آقای شریفی حل علمی مشکل ریزگردها نیست کسانی دیگر پول میگیرند تخصص دارند و آقایون مسول باید لطف کنند کمتر از پول نفت اختلاس نمایند و در اختیار متخصصین بزارند که فکری بحال این مشکل شود، بایستی با دوستی و دیپلماسی درست با کشورهای همسایه منشا این ذرات پای میز مذاکره نشست و این مشکل رو حل کرد. امثال شماها هستین که وقتی کسی انتقادی سازنده و دلسوزانه دارد زود از نطفه خفه اش میکنید ... بخدا این زور گویی و انتقاد ناپذیری کار دست انقلاب میدهد اگر زودتر چشمتان را باز نکنید. تا کی میتونید به خواسته های مردم بی اعتنا باشید؟ تا کی با زور میتونید مردم رو ساکت کنید؟ مردم از گرانی و فقر و فساد به تنگ آمده اند الانم که دیگر نفس نمیتونن بکشند (802961) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۳۳:۱۴
امروز صبح هوای خرمشهر از چند روز گذشته هم بدتر بود ولی مسئولین ریاکار چون قرار پخش زنده از شبکه سه داشتند, خانواده ها را با طفل و سالخورده و . . . برای پیاده روی خانوادگی (به شوق جایزه) به خیابان کشاندند. از نگاه امثال شما اینها هم ربطی مدیریت ندارد. (803338) (moderator102)
 
مالک
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۲:۰۶:۵۶
دقیقا این پیاده روی خانوادگی جالب بود ریز گرد ها همه فضا را پر کرده آنوقت در مورد پیاده روی و ورزش در هوای آزاد برنامه میزارن من آبادانیم برنامه را در صبح جمعه تلویزیون دیدم واقا به حال شرکت کننده ها تاسف خوردم جالب اینه هر روز صبح سا عت 8 وقتی به محل کارم میرم در همین هوا حدود 60 الی 70 تا خانم رو میبنم تو پارک معلم ورزش میکنند نمیدونم یه مسول نیست حداقل این جماعت رو نصیحت کنه که پدر ریه هاشون رو در نیارن (803823) (moderator102)
 
خاک بر سر از اهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۰۸:۳۹
بابا اینقد از این مسئولین چیزای سخت سخت نخواید مگه ترافیکو با چی کنترل میکنن؟ گرون کردن بنزین و خودرو و بستن دور برگردونها و یه طرفه کردن خیابونا و ممنوعیت ورود به مرکز شهر با خودرو شخصی و نساختن پارکینگ و به عوضش جریمه کردن خودروهای ملت کنار خیابونها (یه زمان میگفتن گدا ها از کنار خیابون پول در میارن)
حالا شما به اصرار از مسئولینی که تو حل مشکلات ارضی موندن انتظار حل مشکلات سماوی مثل آلودگی هوا رو دارین؟!
خوب به نظرتون راه حل آلودگی هوا از منظر چنین ابر مسئولینی چیه ؟ واضحه : نفس نکشیدن - حبس خانگی و بیرون نیومدن - زوج و فرد کردن نفس کشیدن - سهمیه بندی اکسیژن - بستن مالیات بر اکسیژن تا از محل درآمدش طی برنامه 100 ساله توسعه مشکل رفع بشه
همینطور حل مشکل آلودگی آب شرب مردم اهواز با خاک سوز کردن مردم به جای آب سوز بودن! طرح ارتقاء ذائقه مردم به فاضلاب خوری به جای خوردن آب بی مزه - (802845) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۹:۰۴:۱۳
واقعا جالب گفتی ولی این نمی فهمند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (803578) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۱۲:۲۸
باورتون میشه مردم تو خوزستان آب لوله کشی دارن ولی قابل شرب نیست حالا به لطف آقایان هوایی هم نیست ، نان که از سفره خوزستانی ها سالهاست بر سفره استانهای نور چشمی دیگر می رود...البته جای نگرانی نیست ما مردمی خونگرم و مهمان نواز و ساده دلیم ...باور کنید ما خیلی ساده دلیم...ساده دل....ساده دل (802850) (moderator102)
 
سجاد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۸:۱۴:۱۰
رین پس به جای واژه خوزستان بفرمایید جانستان (802992) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۱:۲۶:۰۹
نه عزیزم, گردستان, دردستان, مظلومستان, نفتشو بردنستان,دودشو خوروندنستان, بگم آخر داستان؟ . . . (803378) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۸ ۱۵:۰۸:۳۷
خب سادگي به چه دردتون ميخوره..كه هي هم ميگي ساده دل ... ساده دل...
اگه يه كم غيرت داشتين يك كاري ميكردين كه نه تنها تهرانيا بلكه همه ي دنيا ببينن توي خوزستان چه بلايي داريه سرتون مياد. (807645) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۱۳:۲۵
دوست من توی یه کشور اروپایی و در آزمایشگاه یه کارخانه تولید لبنیات کار می کنه. تعریف میکنه که زمانی که فصل سرمای شدید می شه و امکان سرما خوردگی زیاد میشه تمامی کارخانه های تولید لبنیات موظف به اضافه کردن ویتامین C به محصولات هستن. این قانون توی تمام کشور لازم الاجراست و منحصر به پایتخت و شهرهای بزرگ نیست و تمامی روستاها و نقاط کم درآمدتر هم شامل میشه.

برداشت و قضاوت با خواننده (802851) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۸ ۱۵:۰۹:۴۸
ما اگر توي لبنياتمان وايتكس(يا فرمالين) نريزن خيلي خيلي ازشون ممنون هستيم. احتياجي هم به ويتامين ‍‍سي نداريم. (807648) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۱۵:۱۵
روزانه هشتصد هزار بشکه نفت که درصد بالایی از صادرات نفتی ایران رو تشکیل میده از امیدیه ( شهری نزدیک اهواز) استخراج می شه ولی چند وقت پیش یکی از اساتید بزرگ مدیریت ایران می گفت امیدیه کجاست؟حداقل خوبه ولی نعمتان ایران رو بشناسید..... (802853) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۳۹:۲۲
همسایه!!
ماهشهر هم که 60 درصد بودجه کشور رو تامین میکنه حال و روز اسفناکی داره. (802892) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۹:۰۷
خوب اهواز چه ربطی به امیدیه دارد؟ شما اهوازیها هستید حق ما امیدیه ها را میخورید چاه نفت مال ماست بعد هر چه بودجه است می رود اهواز و مدیران اهوازی (803095) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۸ ۱۵:۱۱:۰۹
ببينين كار به كجا رسيده كه اميده ميگه اهوازيها بودجه ما رو ميخورن... اهوازيا ميگن تهرانيا بودجه ما رو ميخورن... تهرانيا ميگن.... وا اسفا اين مملكته كه داريم؟؟؟ (807651) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۲۰:۵۳
ساکن شهرستان چرام از استان کهگیلویه هستم
10 ساله که از دست گرد و غبار آسایش نداریم

جالبه که فقط دیروز که گرد و غبار به شهر یاسوج مرکز استان رسید ادارات ما رو تعطیل کردند!!

در کل هم تا وقتی این گرد و غبار به تهران نرسیده بود کسی به فکرش نبود

امان از تبعیض در ایران
امان (802863) (moderator102)
 
شهروند خرم آبادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۲۵:۳۵
ما که تو خرم آباد زندگی می کنیم به سختی می تونیم نفس بکشیم وای به حال مردم خوزستان و ایلام و .. که اوضاع خیلی بدتری دارند هر وقت این گرد و غبار به تهران می رسد فورا نمایندگان مجلس +وزرا+مسئولین بالا رتبه تشکیل جلسه می دهند من باید بگم پس این استانهای غربی و جنوبی نماینده ندارند ایا اینها فقط بدرد انتخابات و .. میخورند پس تکلیف اینها چی میشه ؟؟؟؟؟
بلاخره اینها هم خدایی دارند و روزی حقشون را خواهند گرفت . (802875) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۳۷:۵۷
از این همه پولی که سیل آسا به مدیران عیدی داده میشه، اختلاص میشه، دردی میشه... یک کم بدید به کشور عراق تا فکری به حال گزد و غبار بکنن

میگن درامد فروش نفت تو این چند سال اندازه کل دولت ها بوده... خوب یک مقدارش رو صرف سلامتی مردم کنید به جای اینکه تو عراق پالایشگاه بسازید (802887) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۴۴:۲۳
وقتی صدا و سیما می شود همه آنچه مردم می خواهند ببینند و بشنوند همین مسائل هم پیش می آید. نهاد مدنی که در این مطلب به آن اشاره شده نکته درستی است که در این استانها وجود ندارد اما مساله مهمتر دوستانی هستند که اون بالابالاها نشسته اند و تصمیمات کلان کشور را می گیرند. دوستان عزیز! این کسانیکه در استانهای جنوبی و غربی زندگی می کنند هم مثل شما و خانواده های یتان انسان هستند. اینقدر به فکر روان سازی ترافیک تهران نباشید! مقداری به آینده زندگی کودکان غربی و جنوبی هم فکر کنید. (802900) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۴۸:۵۶
نهاد مدنی؟ نهاد مردمی؟ این حرف ها یعنی چی؟ استغفرالله برو دهانت را آب بکش
اگر نهاد مدنی و مردمی میخواستیم که به احمدی نژاد رای نمیدادیم، به معین رای میدادیم
یه یه یه (802907) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۶:۴۹:۵۷
سلام گردوغبار حتی به کرج وتهران هم رسیده هوا امروز واقعا بد شده (802908) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۰۵:۰۵
گردوغبار شدیدی از امروز صبح کرج را فرا گرفته واقعا دلم به حال مردم غرب و جنوب کشور میسوزه چرا مسئولین کاری نمی کنند؟ (802925) (moderator102)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۱:۳۰:۵۲
مگه مسئولين بيكارند كه به فكر مردم باشن؟!! كاراي مهمتري هست كه بايد انجام بشه، گرد و خاك و سلامتي مردم اولويت نداره! (803383) (moderator102)
 
بچه خوب کرمانشاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۲۳:۲۹
با سلام من ساکن کرمانشاهم 30 سالم سن دارم اما هنوز بیکارم حقیقتش با چند تا دوستای همشهریم که شرایط منو دارن قصد داریم از شهریور ماه بیاییم تهران الانم دنبال خانه هستیم به چند دلیل

میزان اشتغال زباد در تهران

سالم بودن هوا در تهران نسبت به کرمانشاه (802943) (moderator102)
 
فرشید
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۲۴:۵۲
از بدی خاک گفتید از محاسنش هم بگویید :

- ناتوانی در خروج از منزل و همنشینی بیشتر با اهل و عیال و کاهش ناهنجاری رفتاری درکودکان

- افزایش وزن و هیکل کودکان به علت کم تحرکی وحبس در خانه و کاهش معضل لاغری بچه ها

- افزایش مصرف تخمه و پفک و رونق صنعت سوپری و بقالی و به تبع اشتغال زایی

- تولید رایگان خاک باغچه و توسعه کم هزینه فضای سبز شهر

- ندیدن ریخت رییس اداره به علت خانه نشینی مداوم

- دریافت حقوق مفت بدون انجام کار در اداره

- بیهودگی رفت و روب و شستشو ی منزل و درنتیجه کاهش مصرف آب وبرق و پس انداز یارانه

- تعطیلی مداوم مدارس و ادارات و کاهش هزینه سرانه و جبران کسری بودجه دولت

- کاهش حضور پسران و دختران در کوچه و خیابان و کاهش ناهنجاری های اخلاقی و تبرجی و خوش به حالی نیروی انتظامی

- کاهش سرانه تماشای ماهواره به علت کاهش دید نصابان دیش ماهواره و افزایش مخاطب رسانه ملی

- افزایش انواع امراض لاعلاج و رونق صنعت پزشکی و کاهش مهاجرت پزشکان نخبه از کشور

- کاهش پدیده زشت طلاق به علت تعطیلی مکرر دفاتر ثبت طلاق و از سرگیری اجباری زندگی

- کاهش مصرف سوسیس و کالباس به علت خانه نشینی مردم و خلوتی ساندویچی هاو کاهش سرطان روده ی اثنی عشر

- افزایش مصرف پارچه تنبان به علت خانه نشینی مردان و رونق صنعت ورشکسته نساجی کشور

و صدها فایده دیگر ... (802946) (moderator102)
 
فرشاد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۷:۴۸:۳۲
کارگروه خوزستان تصویب کرد :

1- ریز گرد بالای2000 میکرون تعطیلی مدارس ابتدایی

2- ریزگرد بالای 3000 میکرون تعطیلی کلیه مراکز آموزشی و دولتی

3- ریزگرد بالای 4000 میکرون تعطیلی روابط فامیلی و صله ارحام

4- ریزگرد بالای 5000 میکرون تعطیلی بگو مگوی زن وشوهری

5- ریزگرد بالای 6000 میکرون تعطیلی دعوای عروس ومادر شوهر

6- ریزگرد بالای 7000 میکرون تعطیلی جزایر لانگر هاوس

7- ریزگرد بالای 8000 میکرون تعطیلی اس ام اس بازی بر وبچ

8- ریزگرد بالای 9000 میکرون تعطیلی بازی پر خطر منچ و مار پله

9- ریزگرد بالای 10000 میکرون بازگشایی قبرستانها به روی کلیه علاقمندان در تمام ایام

10- ریزگرد بالای 3000000000000میلیارد میکرون تعطیلی اعتماد مردم (802972) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۸:۰۵:۳۸
امروز گرد و خام به اراک هم رسید، قبلا هم کم و بیش بود ولی نه به این شدت
شعاع دید زیر 1 کیلومتر
این عراقی که تو مذاکرات اتمی این همه بهش امتیاز دادید، اصلا تو بحث گردو غبار همکاری می کنه؟ (802986) (moderator102)
 
امین
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۸:۱۸:۴۴
بعد از گاف های اول و دوم،حالا گاف سوم آزارمان میدهد:
گرما و گرانی و گردوخاک
تا گاف بعدی چه باشد!!! (802996) (moderator102)
 
خوزستانی
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۸:۵۲:۰۱
اثرات بلند مدت این پدیده سبب یک فاجعه انسانی خواهد شد. که دامنگیر تمام کشور خواهد شد . ای که دستت می رسد کاری بکن
ای کاش خوزستانیها هم نمایندگانی مثل مطهری و توکلی داشتند (803034) (moderator102)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۴۳:۴۴
باسلام خدمت دوستان عزیز من ساکن بیجارم استان کردستان در فصل زیبا و دلنشین بهار واستشمام بوی خوش طبیعت ما باید گرد وخاک بخوریم شهر ما که هیچ امکانات تفریحی نداره این نعمت خدایی که هم از ما گرفته شده است چرا مسوولین به فکر نیستند تورو خداد به دادما برسید.شاید اثرات بد این گرد وخاک از فاجعه هسته ای هم بیشتر باشه. (803073) (moderator102)
 
کرمانشاهیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۱۹:۵۳:۲۸
من در کرمانشاه ورزش حرفه ای انجام میدم اما متاسفانه حدود 1 ماهه به خاطر گردو غبار نمیتانم زیاد حرفه ای کار کنم و بدنم به شدت افت کرده آخه بابا چرا کسی به فکر ما نیستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت؟؟؟؟ (803084) (moderator102)
 
wصادق
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۰:۰۹:۴۲
این مشکل قابل حل نیست چون عزیزان به فکر جیبشان هستند .

فقط یک خواهش لطفا شب قبلش اطلاع بدهیذ تعطیل است و تعطیل را به همه اطلاع دهند . (803109) (moderator102)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۰:۳۵:۱۹
خدا ميدونه ديگه كلافه شديم، بيرون كه هيچي وسايل داخل خونه هامون هم از شدت گرد و خاك رنگ عوض كرده، هيچ كس هم كاري نميكنه تازه اگه الان اقدام كنند سه چهار ساله ديگه نتيجه ميده. (803128) (moderator102)
 
ساهر خاكستاني
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۰:۳۶:۴۸
از اين پس بجاي خوزستان بگيم خاكستان و چون اميدي به تموم شدن خاكها نيس پس بزار خرج و مخارج دوا درونمون رو با كارهاي اقتصادي نظير توريسم خاكي در دماي بالا 50 درجه كه تو دنيا تكه و اگه يكم تبليغ كنيم همه ميان ارز اوري هم داره -فيلم برداري در صحنه هاي خاكي مخصوصا برا هاليود و باليود-.بهترين و تصفيه شده ترين خاك براي مصارف باغباني- برگزاري جشوارهاي نقاشي رو شيشه هاي خاك گرفته مثل جشنواره يخ در چين و ‍‍ژاپن - در بياريم شايد همه سرمايه گزاري خارجي هم در اين زمينه كمكمون كنه (803129) (moderator102)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۲:۰۱:۱۴
برادر نویسنده ضعف خود را در شناخت و اقدام بپای مردم نوشته است. نه عزیز برادر سکوت مردم نه ناشی از عدم درک و فهم بلکه معلول نا امیدی و یاس انان از کسانی است که بدون صلاحیت بر مناصب تکیه زده اند.والسلام (803196) (moderator102)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۳:۱۵:۰۲
کسانی که بر این مناصب تکیه زده اند از خود این مردمند. از دل این مردم. ایرانیند (803414) (moderator102)
 
dariushاز ایلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۲:۵۱:۲۶
من به اون آقا یا خانمی که نوشته خلایق هرچه لایق باید بگم که واقعا براتون متاسفم... (803230) (moderator102)
 
یعقوب
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۳:۱۵:۳۹
نباید امیدمان را از دست بدهیم . باید با این مسئله مبارزه کنیم. (803249) (moderator102)
 
خفه شده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۳:۳۳:۵۹
جالبش اینه که امروز عصر که هوا یکم خوب شد و میشد نفس کشید بیشتر مردم بعد از 2 روز خانه نشینی اومده بودن بیرون یه هوایی بخورن اما اینبار نیروی انتظامی بود که خون مردم رو تو شیشه میکرد و شروع به جولان دادن تو خیابونا کرده بود
واقعا از صمیم قلب متاسفم
بترسید آقا
بترسید از روزی که صبر مردم تموم بشه (803268) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۳:۱۶:۴۲
صبر مردم هیچوقت تموم نمیشه خیالت راحت. (803415) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۵ ۲۳:۵۰:۰۳
این گرد وخاک مشت محکمی بر دهان امریکاست
مرگ بر اسراییل (803291) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۲۳:۰۱
نمي دونم چه كار كردند چاههاي عميق نفت زدند چي كار كردند كه تمام هورهاي پرآب خوزستان خشك شده؟ (803329) (moderator102)
 
محمد
Canada
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۰:۵۶:۵۲
ایشالله 10000 واحد ونزویلا ساخته بشه اگه چیزی کفش موند برا آبپاشی هوایی ماهشهر استفاده می شه. (803358) (moderator102)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۱:۲۸:۵۹
هوا افتضاح است انگار اگزوز تريلي مدل 1976 رو گذاشتن تو دهن آدم و دارن گاز ميدن. (803381) (moderator102)
 
از شیراز
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۱:۴۰:۵۹
شیراز از نظر ارتفاع از سطح دریا در نقاط شرقی شهر حدود 1500 متر ودر غربیترین آن تا حدود 1800 متر از سطح دریا ارتفاع داره و اینکه پشت دیواره ای از کو های زاگرس قرار داره ولی با وجود این ارتفاع بلند به ما هم رسید و دو روز هوا آلوده بود و پنج شنبه تا دو برابر حد مجاز توی شیراز گرد و غبار بود تا اینکه صبح جمعه هوا تمیز شد. باور کنید توی این دو روز همش توی این فکر بودم که چطور بعضی از هموطنهامون دارند جایی زندگی میکنند که تا 20 برابر از حد مجاز یا بیشتر اون هم برای مدتی طولانی نه یکی دو روز گرد و غبار داره . اینکه میگند سواره خبر از دل پیاده و سیر خبر از دل گرسنه نداره ضرب المثلی ساده ولی هوشمندانست.اگه وزارتخونه ها توی مرکز متمرکز نبود و مثلا حتی یکی از اونها توی یکی از این مناطق بود بدون شک اونوقت دولتمردانمون با پوست و گوشتشون گرد و غبار و حس میکردند و براش فکری میکردند نه مثل الان که بعد از 6 سال هنوز میگن درست خواهد شد. (803393) (moderator102)
 
احسان
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۲:۳۹:۳۵
متاسفانه مشكل جدي مردم ما كم حوصلكي ماست و انتظار بيجا از مديران ،مديران محترم كشور هم اكنون در حال رتق و فتق امور بحرين و سوريه هستند يه خورده انصاف داشته باشيم با يه دست كه نميشه دو تا هندونه برداشت انشالله مشكل اونا رو كه حل كردن يه فكري هم براي ملت هميشه در صحنه خودمان ميكنن خدا به شما صبر جزيل عنايت فرمايد. دوست هميشه در صحنه اي از ايلام (803407) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۰۳:۰۰:۱۵
خدایا تا کی ما باید عذاب بکشیم.از 12 ماه سال 8 ماهش از شدت گرد و غبار در عذابیم.خداکنه این گردو غبار برای پایتخت نشین های هم همیشه باشه تا ما رو درک کنن.چاهای نفت و درآمد های کشور از استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و بقیه استانهای جنوبی است ولی بدترین شرایط زندگی رو ما داریم و اقایون در پایتخت با آسایش زندگی می کنند و هیچ اقدامی نمی کنند (803410) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۷:۰۸
تو رو خدا يه فکری بکنيد ما اراکی های مظلوم سراسر سال دود کارخونه های آلومينيوم و ماشين سازی و هپکو، واگن سازی، پتروشيمی، پالايشگاه، نيروگاه برق و ... رو می خوريم اما نه جوونهای بومی ما خيلی تو اين کارخونه ها مشغول می شن، نه مثلاً بخاطر وجود واگن سازي یه قطار خوب به اراکی ها می دن، نه يه فرودگاه درست و حسابی داريم، نه ............ حالا حتی يه روز هم بخاط آلودگی های روزافزون و ريزگردهای اضافه شده به موارد مذکور ادارات رو تعطيل نکردن. استاندار و نماينده ها، فرماندار و ... جواب بدن لطفاً!!! (803676) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۰:۳۲:۵۹
مسئولین رفتن برزیل جیگر بچینن! (804798) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۰:۲۱:۵۴
تا به تهران نرسه زیاد مهم نیست (803682) (moderator102)
 
تهرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۰:۵۰:۴۰
ما همه در یک کشور زندگی می کنیم و برادریم.خدا شاهده که هروقت تو اخبار می شنویم که در خوزستان گردو خاک مردم را آزار میده به شدت ناراحت میشویم.اما چه کاری از دست ما بر می آید. قدرت دست کسان دیگر است.وقتی تو تهران بچه های ما آسم و سرطان می گیرند از آلودگی هوا و آب و غذا کی جوابگو است؟ شهرستانی ها هم حتما میگن حقشون بوده.متاسفانه در کل ایران چیزی که ارزش نداره جان انسانهاست و تهران مستثنا نیست. (803725) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۴:۰۶:۵۰
هم میهن عزیزم
منظور از این دوستمان شما عزیزان نیستید. منظورش با دولتمردان است که هیچ کاری نمیکنند. هیچ به معنای واقعی.
و هیچ چیزی برایشان مهم نیست. بسیاری از بیماریهای جدید و عجیب و قریب در اهواز نمایان شده که اجازه ی رسانه ای شدن آنها را نمیدهند. همه ی اینها تاثیرات مواد رادیو اکتیوی هستند که در جنگ عراق استفاده شده اند و حالا با این گرد و خاک وارد بدن ما میشوند.
آنوقت رئیس جمهور محترم می فرمایند که خاک کربلاست تبرک است! (803993) (moderator102)
 
بينام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۱:۳۶:۵۹
بابا اگه اون اختلاس سه هزار ميلياردي را به خزانه دولت برگردوندين دوباره بگيرين و فكر كنين اصلا نتونستين پيداش كنين و خرجش بكنين براي قير پاشي كويرهاي سوريه كه حداقل ما هم از اين خاك راحت بشيم (803781) (moderator102)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۳:۲۸:۵۳
آه و صد آه،كه ما ايرني ها چقدر بدبختيم هيچ وقت زمان حال خود را درك نكرديم با يك شعار چنان تحت تاثير قرار مي گيريم كه 180درجه با آدم چند لحظه پيشين متفاوت مي شويم.
توي كتابهاي دوران مدرسه تعريفي كه از استعمار واستثمار به ما ياد دادند اين بود كه هر وقت خارجي ها بيايند واز سرمايه هاي شما استفاده كنند ودر واقع اموال وسرمايه شما را به تاراج ببرند شما را استثمار كرده اند ودچار استعمار شده ايد. تعريف قشنگي بود ودليل بسيار خوبي براي مبارزه با استعمار وهمچنين دليل جاودانگي مبارزان با استعمار.
اما راستي اگر قرار باشد ديگران از سرمايه واموال شما استفاده كنند وشما هيچ بهر ه اي از آن نبريد چه فرقي دارد كه اين استعمارگر كي باشد خارجي ،انگليسي،امريكايي،روسي،چيني ويا اينكه داخلي باشد يعني از داخل محدوده جغرافيايي كه از اول بهت ياد داده اند بگويي كشورم،مملكتم ،ميهنم و... .
آري براي من نوعي كه در استان بوشهر زندگي ميكنم نهايتا چه فرقي ميكند كه دزد اموال وسرمايه من كي باشد براي من مهم است كه بهره اي از آن نمي برم. قبلا انگليسيها مي بردند اما الان نمي دانم چه بگويم.
گمرك استان بوشهر يكي از فعال ترين گمركات كشور است ،آوازه عسلويه به دورترين نقاط دنيا رسيده است، ساير استان هاي جنوبي نيز همين وضع را دارند
اما دريغ از داشتن يه ذره امكانات درماني وغيروه... .


بله ما هنوز دچار استعمار هستيم (803933) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۳:۳۸:۳۶
خانه از پای بست ویران است خواجه! در بند نقش ایوان است/ (803948) (moderator22)
 
از کرمانشاه
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۴:۰۵:۲۴
متاسفانه این گردو غبار شامل ذرات اورانیوم آرسنیک سرب کروم و.......هست به اضافه این پارازیت وحشتناک و بی عرضگی نماینده ها استاندارها و رسانه های محلی به سلامتی همت دارند که از ریشه سلامتی مردم رو ریشه کن کنند (803990) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۵:۲۷:۱۳
زندگي ما كه تمام شد ولي گناه نوگل هاي ما چه ميشود بعد بچه من فردا براي اين مملكت بايد برورد خدمت سربازي!!!!! (804141) (moderator102)
 
سکوت
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۶:۱۶:۳۹
استان کردستان که ازخیلی نعمتها محروم بود!ولی طبیعت زیبا وهوای پاکی داشت که ان هم به لطف بی کفایتی مسولان وهمکاری نکردن دشمن دیروز ودوست امروزداردتبدیل به کویر می شودوانواع بیماریها درانتظار مردم می باشد!چون نمایندگان کردوظیفه سکوت دارند ازنمایندگان اصفهان تقاضای رسیدگی به این موضوع حیاتی راداریم!که دیگر وقت ابادانی استانهای مرزی فرارسیده!البته بعداز شهرهای عراق! (804235) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۱۹:۳۹:۳۳
بین این دولت بی عدالت ویک دسته دزدهیچ فرقی نیست........ (804509) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۶ ۲۳:۱۸:۵۰
نسل ما هم سوخت ناراحتي ام براي فرزند 4 ساله ام است. مي ترسم نسل او هم با اين مسوولاني كه ادعاي خدمتگزاري و عدالت و ارزشهايشان گوش فلك را كر كرده ولي فقط به فكر حفظ قدرت و پست و مقامشان هستند بسوزند. مي ترسم فردا كه جواني 30 ساله شد پدرش را نفرين كند... (804716) (moderator102)
 
امین
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۰:۳۳:۰۳
برادر رئیس و هفت پشت آقازاده من، حال همه ی ما خوب است اما خواهشاً تو باور نکن (804799) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۱:۴۲:۱۰
داداش ، عزیز ، به قول معرف فدای تو! ما خوزستانی ها که بخش اصلی طرف صحبت شما هستیم که چند سال است فریاد زدیم ،گفتیم ونوشتیم ود رهمین "الف جون " تا دلت بخاد(یعنی بخواهد، فکر نکنی املام خیلی ضعفیه!) کامنت(بخشید، اظهار نظر) دادیم که بابا مشکل تالب های خشک شده درایران وعراق عامل اصلیه برید شما که علاق مند حل مسائل فرا ملی هستید به کمک عراق وترکیه نهاد های دیگه حلش کنید مثلاً از 6تا سخنرانی در سازمان ملل یکیش هم به این اختصاص داده می شد.درخط مسائل زیست محیطی (پوزشو هم می دادیم)واما دریغ از یکیش که منتشر بشه. (804858) (moderator102)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۲۱:۲۳
هر چند که می دانم این نظر ها بجایی نمی رسد ولی باید بگویم که همه این مشکلات ( ریز گرد ها ) از تخریب منابع طبیعی - جنگل و مرتع - است که در یک خیانت دولت و مجلس مدیریت سازمان جنگل ها و مراتع به جهاد چاپاندگی محول شد و بد تر اینکه با وزارت کشاورزی هم ادغام گردید بدین معنی دیگر هیچ مانعی جلو چپاول و تصرف و حراج عرصه های منابع طبیعی وجود نداشت و هیچ مسئولی نه تنها به فکر احیای منابع طبیعی نبود بلکه خود با تصرف عدوانی موجب تخریب آن گشت که حالا من و تو تاوان این خیانت را می بینیم (805087) (moderator102)
 
ساکن دزفول
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۲۱:۵۷
همه این مشکلات این نیست. مسوولین خوزستان مقام اول اجرای بخشنامه های مالی را در کشور دارند. همچنین همیشه حایز مقام اول فرهنگی در کشور می شوند.جمع این دو موضوع به این معنی است که مسوولین مربوطه دارای مقام اول چاپلوسی در کشور می باشند و نیز مردم مربوطه هم مقام اول در انتخاب چنین مسوولینی دارند. (805090) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۰:۳۵:۱۰
ایرانیهای عزیز بدلیل بی لیاقتی برخی مسئولین هموطنان خود را در دیگر شهر های ایران محکوم نکنید (805267) (moderator102)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۰:۵۴:۳۳
ظاهرا ازنظر مسوولين،هواي پاك وسالم حق مسلم مردم استانهاي غربي وجنوبي نيست! (805323) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۱:۳۵:۳۷
تورو خدا یه فکری برا این وضع بکنید ما که تازه به این وضع دچار شدیم اما مردم استانهای غربی چه می کنند جون مردم برای مسئولین ارزشی داره؟ (805412) (moderator102)
 
د.م
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۳:۳۶:۴۷
به خدا ما را ادم حساب نمیکنن. بعد داد و هوار راه بندازین که فلان جزیره را بردن مردم دلشونو به چیتون خوش کنن مسولین بی ... (805678) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۱۳:۵۸:۲۷
بابا حداقل به اندازه چپاول نفت و گاز ما جنوبی ها یه کم مالچی زهر ماری بپاشید رو این گرد و خاک ها خفه شدیم که اینهمه منابع ما رو چپاول میکنید تا کی آخه خدا هر چی ظالم رو نابود کنه ظالم های مظلوم نما (805720) (moderator102)
 
کردستانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۲۰:۱۷:۰۸
فکر کنم یکی از پیش پا افتاده ترین حقوق که باید توسط دولت ها تامین بشه همین نفس کشیدنه موافقی الف؟ (806327) (moderator102)
 
از خوزستان
۱۳۹۱-۰۳-۱۳ ۱۹:۰۶:۲۸
عراقی ها هشت سال با توپ و تانک مردم ما رو کشتن، حالا هم با گرد و خاک. باز بگیم ملت برادر!!!!!!!!!!!!!!!!!! (815236) (moderator102)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته