نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 139729
سخنان متفاوت افروغ در «پارک ملت»
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۴
بنده به جد معتقدم حکومت باید فقهی باشد چون باید حکومت الهی باشد. چرا باید مقام معظم رهبری در قم گلایه بکنند که پشتوانه فقه سیاسی نداریم. این امر برخی کم کاری ها را نشان می دهد.امام از سیاست انسانی و الهی ای سخن می گویند که مورد تایید انبیاء امام علی و امام( ره) و مقام معظم رهبری است . اما این امر ضمانت هایی را طلب می کنند که مرتبط با نظارت و نقد و حضور مسئولانه مردم در صحنه است.
به گزارش فردا: عماد افروغ استاد دانشگاه و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم و از سرشناس ترین منتقدین دولت دیشب در برنامه پارک ملت درباره، فعالیت های روزمره اش و دغدغه ها ، روشنفکری دینی سخن گفت.

گزیده ای از سخنان دکتر افروغ به شرح است:

*روشنفکری امری مذموم نیست بلکه اگر خداگرایانه باشد کار انبیاست.چراکه انبیا هم از درد مردم می گویند و می کوشند آنها را به تعالی رهنمون کنند و وظیفه روشنفکران خدا گرا نیز چنین است. توجه داشته باشید که فقط خداگرایان می توانند روشنفکری کنند چرا که روشنفکری صحیح بدون توجه به غایت و ذات ممکن نیست و این امور نیز فقط در ساحت خداگرایی تحقق می یابد.

*پس از تشکیل نظام جمهوری اسلامی ما قدرت زده شدیم و فراموش کردیم که چرا جمهوری اسلامس تشکیل شد.به گونه ای که الان تفاسیری از مردم [درباره مردم] می بینیم که مردم واجد حقی نیستند و از سر تکلیف با آنها مواجه می شوند. این امر یقینا مطابق با اهداف انقلاب نیست.

* روشنفکر سر سفره آماده نباید بنشیند. باید هزینه دهد مانند انبیا. انبیا دغدغه معیشت و شغل نداشتند و دلمشغول تعالی مردم بودند

*اعوا پیچیده ترین شکل اعمال قدرت است و وظیفه روشنفکر افشای آن است.

*اکنون در کشور ما هر که لابی گرا تر است راحتتر کارش پیش می رود. بالاخص در خصوص مجلس که در فرایند کاندیداتوری و تایید صلاحیت و حضور در مجلس این امر وجود دارد.

* وقتی دوره هفتم برای نمایندگی مجلس ثبت نام نکردم عده ای درباره نیامدنم سئوال کردند، گفتم هر روز دیوار مصلحت کوتاه تر شده است. و این امر دارد گردن مرا خرد می کند

* زمانی که در مجلس هفتم شرط لیسانس برای نامزدی مجلس گذاشته شد بنده از مخالفان آن بودم. وقتی فرمالیزم را اصالت می دهیم صحیح نیست. مگر مدارک لیسانس و فوق لیسانس ما چه کاری می توانند بکنند و چه ویژگی دارند؟

*در مورد خبرگان که بحثی کارشناسی است واقعا این سئوال مفهومی را میخواهم مطرح کنم که فقط فقها خبره هستند؟. فقط حکم شناسی باید ورود داشته باشد و موضوع شناسی اهمیتی ندارد؟ اقتصاد شناس، فیلسوف، جهان شناس و.. نباید حضور داشته باشد؟

* بحث تعامل، مشارکت و چرخه دیالکتیک بین عرصه رسمی و نقادی روشنفکران، علما و مردم باید جدی گرفته شده و انجام شود. اکنون چنین نیست و از این رو روز به روز نظام قیمی بر نظام وکالتی می چربد.

* اگر بخواهیم به جایی امید ببندیم حوزه های علمیه است. اما مستقل بودن حوزه علمیه شرط اساسی نقد است. نهادهای روشنفکری دینی ما باید تقویت شوند. باید هزینه اش را بدهند مانند همان چیزی که قبل از انقلاب اتفاق افتاد. حوزه علمیه ما پیش از انقلاب مستقل بود و منبع خوبی برای بسیج توده ها بود ولی بعد از انقلاب نقش نظارت و نظریه پردازی را با تصدی گری فراموش کرد.

*شاید این سئوال مطرح شود که مگر امکان دارد مثل قبل از انقلاب شویم. باید برای توضیح این مساله باید بگویم از درون نظام نبوی و علوی اموی ها زاده شدند. چون سکوت شد و مصلحت اندیشی کردند.

* اگر قرار است جا پای امام علی(ع) بگذاریم باید مانند ایشان باشیم. ایشان در نامه ای به معاویه می گویند اگر خواسته باشم از تو سیاستمدارتر هستم اما چه کنم که دستم بسته است. اگر ما هم خواسته باشیم سیاست‌مان مانند حضرت علی(ع) باشد باید دستمان بسته باشد اما بعضی ها دستشان باز شده است.

*امام می فرمودند تمام تشکیلاتی که از صدر اسلام تاکنون بوده است و تمام چیزهایی که انبیا از صدر خلقت تا حالا داشته اند ،معنویات اسلام ،عرفان اسلام، معرفت اسلام است و.... تشکیل حکومت برای همین است ،البته اقامه عدل است لکن غایت نهایی معرفی خداست و عرفان اسلام.

* حکومت باید فقهی باشد چون باید حکومت الهی باشد. نباید مقام معظم رهبری در قم گلایه بکنند که پشتوانه فقه سیاسی نداریم. این امر برخی کم کاری ها را نشان می دهد.در عین حال فقهای ما باید مطمئن باشند که کشور ما دارد فقهی اداره می شود و سئوال کنند تصمیمی که گرفتید منبعش کجاست. باید اطمینان حاصل شود که کشور فقهی اداره می شود. این یعنی توجه به نیازهای متحول.

*یک گفتمان گراسنگی به ما رسیده است که باید از آن حراست کنیم. اما متاسفانه ما این گفتمان را به خوبی فهم نکرده ایم.باید بدانیم که موهبتی به نام انقلاب اسلامی به ما اعطا است و باید آن خوب را فهم کنیم.

* امام از سیاست انسانی و الهی ای سخن می گویند که مورد تایید انبیاء امام علی و امام( ره) و مقام معظم رهبری است . اما این امر ضمانت هایی را طلب می کنند که مرتبط با نظارت و نقد و حضور مسئولانه مردم در صحنه است.
 
Latvia
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۲:۵۰:۱۵
فيلمش رو براي دانلود بذاريد (607102) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۳:۱۲:۴۶
بهتر است این گونه صحبتها در برنامه های مناظره ای شبکه 4 (مثل برنامه زاویه) مطرح شوند. مخاطبان عام ممکن است برداشتهای مختلفی داشته باشند که الزاما نظر گوینده نباشد. ضمن این که شنیدن دیدگاههای متفاوت در یک مناظره، به قضاوت بهتر کمک می کند. (607163) (moderator19)
 
tohid
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۷:۲۵:۱۹
الان شما خودتو خیلی خاص می دونی؟
خواب دیدی خیره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (607634) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۲۱:۰۶:۲۰
بینندگان شبکه اول سیما معمولا طیف گسترده تری را شامل می شوند. به کار بردن اصطلاحاتی که صرفا در دانشگاهها و مراکز علمی تخصصی قابل فهم است، کمکی به گسترش یک نظریه نمی کند ضمن این که تفاسیر مختلف و گاه متناقضی را باعث می گردد. منظور من از مخاطب عام، این بود و الا به شدت طرفدار بالابودن هوش،درک و آگاهی مردم خوب کشورم هستم. نویسنده نظر اول (608009) (moderator19)
 
سرباز
۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۱۵:۳۵:۳۸
حرف ایشون در مورد لزوم برنامه های مناظره ای، کاملا منطقیه شمام اگه مخاطب خاصی از این دست برنامه ها استقبال کن!
به جای بی ادبی و شانتاژ حرف خردمندانه ارائه کنین اگر دارین! (609573) (moderator19)
 
ع الف
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۹:۱۳:۳۱
آقای افروغ اتفاقا از اینکه مورد نقد قرار بگیرند استقبال خواهند کرد . اتفاقا اینگونه مباحث دربرنامه های جذابی مانند پارک ملت تاثیرگذارتر است چون متاسفانه برنامه های مرتبط مثل دیروز امروز فردا ناموفق بودند . باید صدا و سیما متوجه باشد که برنامه هایی مثل 90 ورزشی هفت سینمایی بحث فلسفی استاد دینانی توصیه های خانوادگی آقای نقویان و برنامه پاسخ به شبهات دینی را در زمینه های اجتماعی سیاسی وفرهنگی تولید وعرضه کند تا نقش دانشگاه بودنش احساس شود . (607831) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۱۸:۵۱:۴۲
پخش این حرفها جای تعجب داشت (607792) (moderator19)
 
بنده خدا
United States
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۲۳:۳۴:۳۷
یک نماینده مردم باید بداند کجا چه حرفی بزتد و کجا چه حرفی نزند
و این الفبای نمایندگی مردم است ... (608251) (moderator19)
 
رها
۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۱۳:۰۴:۴۱
مدیر شبکه یک... کارتون به کجا رسیده که تو برنامه زنده یه نفر مخالف دولت و نظام رو میارین تا هرچی دلش میخواد بگه و مجری فقط سکوت کنه و تایید کنه؟؟؟
باید رسما تو این برنامه حرفای آقای افروغ اصلاح بشه... (609199) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۲۰:۴۱:۵۶
چرا ما عادت کردیم همه جا فقط به به و چه چه هارو گوش بدیم و هر کی به هر قیمتی ازمون تعریف کرد خوشحال بشیم و هر کی کوچکترین انتقادی کرد شروع کنیم به موضع گرفتن..؟ ... (610220) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۱۵:۰۱:۳۸
کجای این نظرات متفاوت بود؟ ایشون مدام مشغول این حرفها هستند. (609497) (moderator19)
 
مسعود
۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۱۶:۰۵:۰۸
منظورتون واضح نیست ابهام داره مومن باید صریح تر صحبت کنه نه با ترس و لرز به شرطی که حرفش حق باشه تا بشه راجع بهش نقد کرد (609629) (moderator19)
 
سلطان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۲۲:۱۶:۳۰
..آدم باید جنبه حرفهای راست و حقیقت رو داشته باشه در ضمن اگه تو تلویزیون اون هم توی این زمانها نشه حرف زد پس کی میشه این انتقاد ها رو به گوش مردم رساند
واقعا تعجب میکنم از تلویزیون که اجازه ادامه و پخش دادند
به نظر من خیلی صریح صحبت کرده و جای هیچ ابهامی رو نگذاشته ... (610352) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۸ ۰۷:۰۲:۵۱
برخی دوست ندارند به جز نظر موافق چیزی بسنوند !و تعجب اور است که می گویند ایشان دایما مشغول زدن این حرفها هستند !!مگر در حالت نرمال یک فرد باید حرفهایش در انتهای روز تغییر نماید ؟ (610825) (moderator19)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.