توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277564
چرا تبخال می‌زنیم؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۳
یک متخصص بیماری‌های پوست و مو گفت: تبخال یک ویروس است و به صورت تاول‌هایی در اطراف لب، بینی، چشم و سایر نقاط بدن دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا عشقی با بیان اینکه تبخال دو نوع است؛ تبخال تناسلی و تبخالی که در گوشه لب یا نقاط دیگر بدن ظاهر می‌شود، اظهار کرد: قبل از بروز تبخال فرد حالت سوزش و خارش را تجربه خواهد کرد و بعد از آن تبخال بیرون زده می‌شود.

وی افزود: هر گونه استرس شدید که به فرد وارد می‌شود، ضربه به صورت و آفتاب می‌تواند منجر به بروز تبخال شود.

عشقی اضافه کرد: از خواب پریدن نیز ممکن است بر اثر فشار و استرسی که در خواب بر شخص وارد می‌کند، باعث بروز تبخال شود.

این متخصص پوست و مو در ادامه گفت: ویروس تبخال در ۷۸ درصد جمعیت وجود دارد، اما تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد آن‌ها تبخال می‌زنند و یک سوم نیز دچار عود تبخال می‌شوند.

عشقی تصریح کرد: در مواردی که تبخال عود نکرده، افراد می‌توانند با گذاشتن یخ بر روی آن، محل تبخال را استریل کنند و در صورتی‌که تبخال عود کند از پمادهای موضعی و در موارد شدیدتر از قرص‌های مخصوص استفاده می‌شود.

وی افزود: بیماران مبتلا به نقص ایمنی بیش از دیگران دچار تبخال‌های شدید و عودکننده شده و کسانی که سوء تغذیه دارند نیز دچار عود تبخال می‌شوند؛ به طوری که تبخال ممکن است بر روی زبان، دهان و بینی فرد ظاهر شود.

عشقی عنوان کرد: از عوارض احتمالی تبخال این است که احتمال دارد جای لک حاصل از تبخال بر روی صورت فرد باقی بماند.

این متخصص پوست و مو در پایان خاطرنشان کرد: ویروس تبخال از راه تماس با صورت فرد مبتلا از طریق بوسیدن، قابل انتقال است و توصیه می‌شود در صورت ابتلا به تبخال از بوسیدن افراد دیگر خودداری شود.
۱۳۹۶/۰۳/۱۸ ۱۴:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۶ ۱۱:۳۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۵ ۰۷:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ ۱۴:۱۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۹ ۱۰:۴۶
 
۱۳۹۵/۰۹/۳۰ ۱۲:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۲ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۹ ۰۶:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۲ ۱۰:۰۲
 
 
کلمات کلیدی : تبخال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.