نظر منتشر شده
۷۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 242166
آیا دیدار چهارشنبه رئیس جمهور قابل توجیه است؟
بخش خارجی الف، 27 شهریور 93
سوال این است مبدا کشوری که پهپاد از آن برخواسته کدام کشور بوده و اینکه آیا مقامات به این اطمینان رسیده اند که آذربایجان در این قضیه نقشی نداشته است. در غیر این صورت دیدار رئیس قوه مجریه با وزیر آذربایجانی و تاکید بر گسترش روابط صمیمانه، آیا مبتنی بر منافع ملی است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۹
اوائل شهریور ماه بود که روابط عمومی سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین رژیم صهیونیستی پس از رهگیری توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد اصابت موشک قرار گرفته و سرنگون شده است.

طبق اطلاعیه، هواپیمای منهدم شده از نوع پنهانکار و رادار گریز بود و قصد نفوذ به حریم منطقه‌ هسته ای نطنز را داشت که با هوشیاری و اقدام به موقع شبکه پدافندی، قبل از ورود به منطقه مورد اصابت موشک زمین به هوا قرار گرفت.

از همان لحظه که خبر سرنگونی پهپاد اسراییلی «هرمس ۴۵۰»منتشر شد یکی از سوالات مهم مطرح شده این بود پهپاد قبل از رسیدن به تاسیسات نظنز  چه مسیری را طی کرده و از کدام نقطه عملیاتش را آغاز کرده است. در این بین نام برخی از دولت ها از جمله یکی از کشورهای عربی و یا یکی از همسایگان شمالی ایران که مرتکب این اقدام خصمانه علیه ایران شده اند در راس گمانه زنی ها قرار گرفت و همه منتظر برخورد با کشور مبدا پرواز بودند.

گفتنی است سردار مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح، همان موقع اعلام کرده بود پهپاد از یکی از کشورهای منطقه شمال جمهوری اسلامی ایران که در گذشته در منطقه سرزمینی اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده، به سوی ایران ارسال شده است. در پی این سخنان بود که بیشتر گمانه زنی ها جمهوری آذربایجان را نشانه رفت.

اما همان موقع وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، پرواز پهپاد هرمس - ۴۵۰ از خاک کشورش را رد و «واقف درگاهلی» رئیس بخش مطبوعاتی وزارت دفاع آذربایجان در گفتگو با خبرگزاری ترند با اعلام این که چنین اخباری با هدف تخریب روابط دوستانه آذربایجان با کشورهای همسایه منتشر می شود، گفت: از این نوع پهپادها در نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان استفاده نمی شود.

این در حالی است که امروز نیز سایت پرس تی وی گزارش داده افشای محل پرواز این پهپاد اسرائیلی حاکی از نقش باکو در ماموریت جاسوسی رژیم اسرائیل است. به گزارش پرس تی وی، پهپاد «هرمس» که در تاریخ یک شهریور (۲۳ اوت) پس از طی ۳۰۰ کیلومتر مسافت هوایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد به سوی تاسیسات غنی‌سازی نطنز در مرکز ایران در حرکت بود.

همزمان رضا نجفی، سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، با ارسال نامه‌ای به یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس ضمن اشاره به تجاوز اخیر پهباد جاسوسی رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز کشورمان در نطنز، این اقدام تجاوزکارانه را محکوم و ضمن اشاره به غیرقابل نقض بودن حریم تاسیسات صلح آمیز هسته ای خواستار محکومیت آن از سوی جامعه بین المللی گردید.

اگر چه آژانس تا الان واکنش جدی به این موضوع نداشته اما حدود سه هفته پس از سقوط پهپاد، دیروز حجت الاسلام روحانی با وزیر اقتصاد آذربایجان «شاهین مصطفی یف» دیدار و خواهان گسترش روابط با جمهوری آذربایجان شد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه نهال روابط دوستانه و صمیمانه ایران و آذربایجان باید تنومندتر شود، گفت: نباید به کشورهای ثالث اجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند.

حال سوال این است مبدا کشوری که پهپاد از آن برخواسته کدام کشور بوده و اینکه آیا مقامات اجرایی جمهوری اسلامی ایران به این اطمینان رسیده اند که آذربایجان در این قضیه نقشی نداشته است. در غیر این صورت سه هفته پس از این اتفاق، دیدار رئیس قوه مجریه و دومین مقام ساختار رسمی با وزیر آذربایجانی و تاکید بر گسترش روابط صمیمانه، آیا مبتنی بر منافع ملی است؟

لازم به گفتن است که تاسیسات هسته‌ای ایران همواره هدف فعالیت‌های جاسوسی سرویس‌های مخفی آمریکا و اسرائیل بوده‌اند که بارها برای انجام اهداف خود از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کرده‌اند؛ با وجود این، نیروهای نظامی ایران این تلاش‌ها برای جاسوسی از این مکان‌ها را ناکام گذاشته‌اند.
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۲۳:۰۳
بسیار عالی
متاسفانه آنقدر اصل بر مذاکره با همه قرار گرفته که اصلا به عزت ملی توجه نمی کنن!
بعد هر وزیری می تونه با هر رئیس جمهوری دیدار کنه؟ (2380413) (alef-17)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۵۸:۵۱
تا به حال وزیر خارجه ایران و دیگر وزرای ایرانی چندین بار به روسیه سفر کرده اند اما یک بار هم نتوانسته اند با پوتین دیدار کنند. اما هر وزیری از هر کشوری که به ایران می آید، با آقای روحانی دیدار می کند.

باید در این رویه تجدید نظر صورت گیرد. (2380452) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۰۶:۴۲
از اوباما که بدتر نیست جلوی ملک عبدالله خم میشه. درضمن رئیس جمهور رفته که شخصا گوشی رو بده دستشون و گرنه بحث اقتصادی نیست. (2380791) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۰:۱۵:۵۴
شما از کجا خبر دارید هی غر می زنید، شاید حامل یه پیام برای شخص ریس جمهور بوده (2382235) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۳:۵۶
آفرین بر آقای روحانی با این سیاست و تیزهوشی . (2381019) (alef-3)
 
بهزاد
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۴:۵۶
ارتش رهگیری کرد و هدایت عملیات هم با ارتش بود چرا ابنطور با ارتش رفتار می کنید واقعا چرا؟ (2380547) (alef-13)
 
اشنا
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۴۰:۵۲
بهزاد جان حساس نشو ارتش جان ما ایرانی هاست مهم اینه که عملیات خوب انجام شد قبول باشه (2380821) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۴۲:۵۱
ارتش زینت کشور وباعث امنیت است همه ما ارتش رادوست داریم ارتشیان بسیار کم توقع وهیچ سهم خواهی درآنها مشاهده نمی شود (2380824) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۴۶:۰۱
عزت ملی زمان احمدی نژاد از بین رفت. حالا وقت جبران است. (2380566) (alef-13)
 
دوست مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۲۹:۲۲
مطمئنی یا اینکه از احمدی نژاد خوشت نمی یاد و ضعف های آشکار اون هم بهانه ای شده تا تو هم مثل بقیه باور های ارزشی رو تخریب کنی بعد بگی مگه ما دروغ میگیم؟ پاسخ اینه که شما دروغ نمیگی ولی عمدا نیمه پر لیوان رو نمی بینی (2380809) (alef-10)
 
حجت
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۲۲:۵۱
مثلا اگه با عالم و ادم سر جنگ برداریم (کاری که دولت قبل کرد) عزت ملی بالا میره؟ (2380596) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۵۹:۵۹
متاسفم که اینگونه فکر می کنید ما به چه کسی سر جنگ داشته ایم اینک کشور ما می خواهد از انرژی هسته ای استفاده کند و آنها مانع می شوند سر جنگ است اینکه همین غربی ها صدام را تجهیزکردند و ۸ سال سلاح شیمیایی و کمک تسلیحاتی به او کردند سر جنگ اینکه هواپیمای مسافر بری مارا در ابهای خلیج فارس و کنار ما نه در مرز آمریکا زدند سر جنگ است و...... (2380629) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۴۴:۲۹
بنده هم برای شما متاسفم هستم ! بله درست شما ها هنوز هم با عالم و آدم سر جنگ دارید ! (2380825) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۱۰:۱۰
نخير برا امثال شما قبله عالم و همه آدم و عالم آمريكا است با چندتا كشور زورگوي اروپايي !
و الا در سالهاي اخير اجلاس غير متعهد ها در بهترين شرايط برگزار شد و كشور هاي زياد دنيا هم در آن شركت كردند. (2380842) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۱۸:۲۰
برادر نمی خواهیم که مهمانی بگیریم و تعداد مهمانان زا بشماریم این که چه چیز نصیب ما شد مهم است. (2381223) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۱۴:۳۹
همه عالم اشتباه میکنه، فقط ایران درست میگه. این درسته؟ (2381383) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۳:۴۶:۲۳
به جای متاسف بودن برای دیگران یه نگاه به سخنرانیای رئیس جمهور پیشین بندازین متوجه میشین قضیه از چه قراره آقا مهدی! (2381178) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۵۶:۱۵
دوست عزیز حرف شما درست، اما دیدید که گفتمان سیاست خارجی احمدی نژاد جز شکست برای ما چیزی نداشت. در سیاست خارجی باید با پنبه سر دشمنان را برید نه با فریاد و دشنام و نا سزا و حرف های یاوه. (2381733) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۳۵:۲۳
به هر حال سفر هر مقام خارجی به ایران و ملاقاتهایشان با مقامات آن هم در سطح رییس جمهور حتما با نظر نهادهای امنیتی و وزارت خارجه و اطلاعات صورت میگیرد و حتما با در نطر گرفتن همه جوانب انجام میگیرد.
به هر صورت آقای روحانی تشنه دیدار با این مقام آدربایجانی نبوده و صلاح مملکت ایجاب کرده.
بهتر است قدری به مسئولان اطمینان کرده و سره هر موضوعی به آنها گیر ندهیم. (2380872) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۴:۱۰:۰۴
ما به روحانی کاملا اعتماد داریم (2381317) (alef-10)
 
بوالفضل
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۱۰:۴۴
چرا این مسئله به این مهمی را علنی نمی کنن (2381212) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۴:۵۴:۱۱
استناد به خبر گزاری پرس تی وی!!!! واقعا که!!! (2381799) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۲۶:۳۷
از نظر شما ما باید در دنیا را به روی خود ببندیم و با هیچ کشوری مراوده نداشته باشیم برای اینکار هم همیشه بهانه داریم فکرکنم شکم شماها سیر است. (2380417) (alef-10)
 
مهدي
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۴:۰۱
كسي نگفت قطع رابطه كنيم .. بايد واكنش متناسب داشته باشيم تا سوئ استفاده نشود ..
بهتر بود اين ديدار انفعلا انجام نميگرفت .. (2381203) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۰:۴۴
این اولین بار نیست که نسبت به ایران خصومت نشان داده است. چند وقت قبل هم میزبان کنفرانس ضد ایرانی بوده است.

باید رابطه با آذربایجان در کمترین سطح ممکن نگه داشته شود. (2380422) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۶:۵۶:۰۲
یادمان نره که آذربایجان پاره ای از تن ایران خودمان است که از جور روزگار از هم جدا شده ایم. آغوش ایران همیشه بر روی ایرانیهایی که از وطن جدا شده اند باز است. کار درست را آقای روحانی داره انجام میده. نگاه نکنید حالا یک عده آدم ناقابل دارند آنجا حکومت میکنند . به دراز مدت که نگاه کنیم حتما آنها دوباره به آغوش ایران بازمیگردند . همینطور بقیه شهر هایی و استانهایی که با زور از ایران جدا شده اند . (2380777) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۱۵:۴۹
به همین خیال باش. آنها از اینکه از ایران جدا هستند، خیلی هم خوشحالند. چشمها را باید شست. جور دیگر باید دید. (2381384) (alef-3)
 
بهروز
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۳:۱۵
رئيس جمهور قبل از اينكه رئيس دولت باششه يك سياست مدار است
سياست اقتضا ميكنه كه لبخند بزني مثل سياست مقابل انگليس
سياست لبخند و دست بر شمشير در غلاف (2380426) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۵:۱۲
ما الان نفهميديم شما سئوال پرسيديد يا جواب داديد؟خب اگر نقش آذربايجان در قضيه پهپاد اسرائيلي ثابت نشده باشد اونوقت شما به من بگيد عدم ديدار رئيس جمهور با وزير اقتصاد آذربايجان توجيه پذير بود يا نه؟ (2380429) (alef-10)
 
جمال
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۶:۱۲
روابط خارجی را نمی توان بر پایه احتمال بنا کرد. ضمن اینکه نویسنده محترم نمی داند در این جلسه دقیقا چه مسائلی مطرح شده است. (2380431) (alef-10)
 
ایرانی
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۴۱:۴۵
سلام بیایید اصلا فرض کنیم اون کشور سرویس دهنده به اسراییل آدربایجان بوده . کشوری بیخ گوش ما که به خاطر بی تدبیری و نفهمیه چندسال گذشته حالا شده مار تو آستین. خوب تکلیف چیه ؟ ترک رابطه کنیم؟ بزنیم تو دهنشون؟ سفارت خونه ها رو تعطیل کنیم؟ شروع کنیم فحش دادن به دولت آذربایحان ؟ کدوم یکی از این کارها رو بکنیم تونستیم از منافع ملی بهتر دفاع کنیم؟ من گاها احساس می کنم شما و دوستانتون دارین با سرعت زیادی از جاده انصاف دور میشید و برای کوبیدن دولت حتی ساده ترین مسایل رو هم نادیده میگیرن... اگر روحانی غیر از اینکار کار دیگه ای می کرد باید در شعور سیاسی و تدبیرش شک می کرد ! صلاح واقعا همینه که ما آذربایجان رو وابسته کنیم، منافع واسش تعریف کنیم نه اینکه میدون رو خالی کنیم تا هیچ چیزی برای از دست دادن نداشته باشه و اونوقت خیلی صریح بشه مقر جدید اسراییل ... درک این قضیه اینقدر پیچیدس؟؟ اگه آزاده هستین!! نشر بدین نظر رو تا بقیه هم نظرشونو بدن ... یا علی (2380436) (alef-10)
 
شهروند......
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۴۳:۱۸
با سلام آیه 14 سوره توبه
قَاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اللّهُ بِأَيْدِيكُمْ وَيُخْزِهِمْ وَيَنصُرْكُمْ عَلَيْهِمْ وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُّؤْمِنِينَ
با آنان بجنگيد خدا آنان را به دست‏شما عذاب و رسوايشان مى‏كند و شما را بر ايشان پيروزى مى‏بخشد و دلهاى گروه مؤمنان را خنك مى‏گرداند
سقوط رادار گریز مدرن شیطاین بدست کارگزاران خدا در ارتش و رزمندگان ولایت وعده خدا بود و دل مومنان در جهان اسلام را خنک کرد و شفا بود برای دلهای مریض و حال ملاقات جت الاسلام روحانی با وزیر اقتصاد آذربایجان «شاهین مصطفی یف» دیدار و خواهان گسترش روابط با جمهوری آذربایجان شد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه نهال روابط دوستانه و صمیمانه ایران و آذربایجان باید تنومندتر شود، گفت: نباید به کشورهای ثالث اجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند.سوال اساسی دارد الحمد الله و شکر با سقوط بهپاد شیطان دلهای مسلمین خنک شد الله اکبر (2380439) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۵۲:۲۶
متاسفانه سیاست خارجی ما چندین سال است که به روزمرگی افتاده و تصمیمات براساس دوره های کوتاه مدت گرفته میشود.
شاید دلیل اصلی سیاست بازیهای داخلی گروههای رقیب است که منجر به اینگونه تصمیمات ناصواب میگردد.
لذا بجای نقد تصیمات خارجی هریک از دولت مردان ، شاید بهترباشد بازنگری در رفتار سیاستمداران خودمان و ارزیابی از عملکرد آنها با توجه به مسالح درازمدت مملکت داشته باشیم.
در این راستا ارائه مشاوره غیر مقرضانه و متکی بر وجدان و غیرت ملی و دور از نگرانیهای کاذب جناحی و عوامفریبانه میتواند کارگشا باشد. (2380447) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۵۴:۵۳
امریکایی ها از المان ها جاسوسی کردن و بالعکس
ولی باهم مداکره و گفتگو میکنند
این طوری باشه باید باهمه بهم بزنیم
ما هم باید جاسوسی کنیم
هرکی قوی تر هست همون پیروز میشه
به جای اه و ناله کاش قوی تر میشید (2380449) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۱:۵۹:۱۴
در هر صورت مذاکره و تعامل بهترین راه است (2380453) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۰۳:۵۳
آذربايجان كشور همسايه ماست اگر خصومت و دشمني هم باشد بايد مشكل را با مذاكره پيش برد
اگر ما چشم بسته بخواهيم با همه قطع رابطه بكنيم انها بيشتر سمت اسراىيل ميروند و مشكل بيشتر ميشود
عزت ملي فقط فحش دادن به اين و آن نيست
عرصه ديبلماسي با كوچه و بازار متفاوت است كه اگر مثلا ما با همسايه كوچه بغلي اختلاف داشتيم با او قهر كنيم و حرف نزنيم
ديپلماسي يك هنر است و اين هنر را تيم آقاي روحاني بخوبي بلد است (2380460) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۰۸:۱۰
معمولا برای رییس جمهور افت دارد که با افراد غیرهمرده ملاقات کند مگر اینکه وزیر برجسته ای باشد. (2380469) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۲:۵۶:۵۹
پسر خوب معمولاً در دنیا وزرای اقتصاد از افراد خبره و اقتصاد دان کشور ( نه مثل ایران )که قابلیت و توانمندی بالایی هم دارند استفاده می شود رشد 18 درصدی تولید ناخالص ملی آذر بایجان گواه این مدعاست . (2383249) (alef-10)
 
ايراني
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۰۹:۰۰
مگه مي شه با همه دنيا جنگيد اينها همسايه هاي ما هستند و دوست بودن با آنها بهتر از دشمن بودن با آنهاست (2380473) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۱۴:۵۷
سیاست یعنی تسهیل گر و تدبیرگر امور و این فعل سیاست است (2380484) (alef-5)
 
علیرضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۲۰:۱۳
اگر قرار باشه مثل شما فکر کنیم که باید یه کشور بشیم مثل کره شمالی . باید دید منافع ملی چی اقتضاءمیکنه.امریکا از تمام کشورهای اتحادیه اروپا جاسوسی کرده و میکنه . اونا اعتراض کردن ولی روابطشونو قطع نکردن . چرا؟چون منافع ملیشون در ارتباط باامریکاست .آذربایجان کشور مهمی در منطقه خزره . قطعا اگر بشه یه دشمن بلقوه رو به دوست تبدیل کنیم خیلی بهتره . (2380490) (alef-5)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۳۴:۲۸
مگه نمي گن از لحظه اول ورود پهپاد اون رو زير نظر داشتن پس حتما از آذربايجان نبوده ديگه !!! (2380508) (alef-5)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۴۳:۱۱
مثل اینکه حضرتعالی توجه ندارید که دوران امروز دوره مذاکره هست حتی با دشمن ولی مذاکره همراه با حکمت و عزت و مصلحت که حتما جناب روحانی به آن توجه کافی دارند. (2380517) (alef-5)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۱:۵۹
درشتی و نرمی به هم در به است
گاهی لبخند، گاهی عتاب
در دیپلماسی به تاخیر انداختن یک دیدار، نوع برخوردها، و حتی محل نشاندن وزیر معنی دارد.
به نظر الان وقت لبخند به هم وطنان سابقمان نبود. شاید وقتی دیگر.... (2380542) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۳:۴۹:۰۸
هموطنان سابق؟!! شما هنوز تو فکر ترکمانچای هستی؟! بیدار شو بابا! (2381185) (alef-3)
 
یعقوب
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۲:۵۶:۲۸
سیاستگزاری در سیاست تعامل با دنیا با سیاست دفع جهانی فاصله دارد. در این سی و هشت سال آیا هنوز درس نگرفته ایم که چقدر به منافع ملی زیان وارد کرده ایم وکدام عزت ملی را حفظ کرده ایم .مذاکره بنیان تعامل با دنیاست و اینگونه مذاکرات می تواند در اعتلای میهن بسیار تاثیر گذار باشد. (2380524) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۰۷:۴۰
بله، قابل توجیه است. دنیای سیاست دنیای خاله زنک بازی نیست که تا یک کشور در اقدامی علیه یک کشور دیگر شرکت کرد، همه چیز به هم بخورد. امریکا از اروپایی ها جاسوسی می کند، اسرائیل از امریکا جاسوسی می کند، امریکا در جنگ جهاتنی دوم ژاپن را به خاک سیاه نشاند و هزاران نمونه دیگر... خب چه اتفاقی افتاد؟
لذا به نظر می رسد که نویسنده محترم در همان پیچ اول «روابط انسانی» گیر افتاده و از درک «روابط سیاسی» که سنخیتی با «روابط انسانی» ندارد، ناتوان است. (2380534) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۳:۴۳
خود سپاه گفته داره مسیر پروازی رو بررسی میکنه شما حکم صادر میکنی! رییس جمهپر رییس شورای عالی امنیت ملی هم تست و بخوبی مطلع اند که چه چیزی برای امنیت کشور حایز اهمیت هست (2380544) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۴:۲۱
خوبه خودتون نوشتين احتمالا . بازم هيچي ثابت نشده هوچي گري شما شروع شد. (2380545) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۵۰:۰۸
مذاکره به معنی تسلیم شدن نیست.ایران هم کره شمالی نیست.بایدباهمه مذاکره کنیم.اسلام دین مذاکره است. (2380569) (alef-13)
 
فراز
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۳:۵۶:۲۹
میگویید مظنون اما روی ظن حکم میدهید .نمیشود روابط خارجی را بر اساس ظن تعلیق نمود (2380576) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۰۱:۴۸
اگر قرار بر این باشد پس باید با این کشورها قطع رابطه کنیم
1. باید با فرانسه قطع رابطه کنیم(رابطه نداشته باشیم) چون به مریم رجوی سرکرده ی مجاهدین خلق پناهندگی داده است .
باید با آلمان قطع رابطه کنیم به خاطر دادن بمب های شیمیایی به صدام در جنگ تحمیلی
2.باید با عربستان قطع ر ابطه کنیم به خاطر کشتار حجاج در سال 66 و کمک به داعش و سلفی های تندرو
3.باید با ترکیه قطع رابطه کنیم به خاطر حمایت این کشور از داعش.
4.باید با پاکستان قطع رابطه کنیم به خاطر کشته شدن دیپلماتهایمان در
مزار شریف
5.باید با انگلیس قطع رابطه کنیم به خاطر خباثت هایش در تاریخ ایران
6.باید با روسیه قطع رابطه کنیم به خاطر جداکردن بخشهایی از خاک کشورمان و از بین بردن سیلوههای گندم کشور در جنگ جهانی که منجر به قحطی وحشتناک در کشور شد و هزاران کودک به خاطر این قحطی مردند .
. .
.
.
قطع رابطه و یا قهر کردن نشانه ی تدبیر و سیاست نیست بلکه نشانه حماقت و بی تدبیریست. (2380580) (alef-10)
 
هموطن
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۱۰:۲۸
اولا کسی نگفته که مبدا حتما آذربایجان بوده!
دوما شاید وزیر حامل پیام مهمی از طرف رئیس جمهور باشد مثل عذرخواهی و غیره..
سوما این که با همه را بطه خصمانه داشته باشیم عزت ملی محسوب نمی شه ما به اندازه آذربایجان هم در دنیا اعتبار نداریم پس منطقی باید فکر کرد. (2380582) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۱۱:۰۶
آی کیو!!!
آمریکا هم این همه به ما خیانت کرد ولی ما بعضی جاها با هم همکاری کردیم...
این که گفتی چه دلیلی برای قطع رابطه با اون کشور میشه؟؟؟؟؟ (2380583) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۲۲:۵۹
مگه من چی گفته بودم تایید نکردید؟
گفتم کشورها از هم جاسوسی میکنن متل المان و امریکا ولی باهم کلی وابطه دارن
ماهم متل اونا جاسوسی کردن ما هم جاسوسی میکنیم (2380597) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۹:۵۹:۴۸
مشخصه بار اول ، دومته که کامنت میذاری. (2381375) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۲۷:۱۰
صلاح میدونید وارد جنگ شیم؟ (2380600) (alef-13)
 
مهدي
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۳۰:۳۱
سلام

متاسفانه برأي أين دولت هدف وسيله رو توجيه ميكنه. من خودم به ايشون رائ دادم ولي پشيمونم من شخصا حاضرم رفاهم كمتر باشه اما عزمتم حفظ بشه دولت ايشون تمام دست أوردها رو داره به بهاي بسيار ناچيزي معامله ميكنه مثل آدمي كه برأي يك قرص نآن حاضر بشه شرفشو بفروشه (2380602) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۵:۴۵:۵۵
معلومه واقعا به ایشون رای دادید!!!! (2380686) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۲۷:۱۷
اما من به ایشان رای ندادم یعنی اصلا در انتخابات شرکت نکردم اما الان متاسفم ودور بعدی حتما به روحانی رای میدم !چون احساس می کنم عزت ایرانی که بر پایه آموزه های اسلام وفرهنگ ایرانیست را دوباره احیاء کرده ! (2381008) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۴:۵۸:۱۴
چرا با چین قطع رابطه نکنیم که تمام تحریمهای آمریکا رو مو به مو اجرا میکته (2380627) (alef-13)
 
شهاب
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۵:۴۳:۲۹
کشور اذربایجان دارای دو گمرک در مرز ایران که فقط حدود 6000 نفر از ان بصورت مستقیم وغیر مستقیم مشغول کارند اگه رابطه بتر شود شاید این رقم دو یا سه برابر شود چرا بخاطر یک شک تایید نشده این حرفا را میزنید (2380682) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۶:۳۴:۳۳
میشه لطفا دولت قبل را فراموش کنید
دولت قبل هر کاری کرد تمام شد رفت
شما قرار بود بیاد درستش کنید نه اینکه هر جا کم آوردید بگویید دولت قبل فلان کرد یا چنان کرد (2380740) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۲۸:۴۴
به شرطی که شما هم تا کمی دولت فعلی تاخیر داشت نگویید اینم از دولت تدبیر وامید دیدی فقط شعار میده ؟! (2381011) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۶:۳۶:۳۵
صرف نظر از مساله پهپاد دیدار رئیس جمهور با وزیر اقتصاد بیانگر نحوه تعادل قوا بین دو کشور است ;)) (2380741) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۰۰:۴۰
عزت ملی واقتدار ملی زمانی بدست می اید که ابر قدرتهای جنایتکار نتوانندمارا تحریم کنند ویا کشورهای دیگر را علیه ما همراه خود کنند (2380781) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۲۳:۳۸
آذربایجانی ها زیرآبی میرند! (2380804) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۱۷:۳۶
اگر دقت کنید همه زیر ابی میرن. (2380845) (alef-3)
 
علي
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۷:۰۰:۳۵
ما از همه بيشتر (2381342) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۷:۵۵:۱۷
ديپلماسي بر أساس واقعيت ها ست نه حدس وگمان و براي درك و شنا ختن واقعيت ها
نزد يكي ورابطه (2380832) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۴۸:۱۴
جهت دوستی بیشتر با آذربایجان ما هم یه پهپاد بفرستیم رو سرشون چطوره؟ (2381093) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۰:۱۴
از خیلی چیزها بی خبرید همین طور تیتر می زنید از کجا معلوم آذر بایجان اطلاعاتی از پهباد به اینطرف نداده باشه (2381187) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۵۹:۰۳
این همون رویه قبله یعنی هی دشمن بسازیم متاسفم برای الف و نویسنده بعضی وقتا فکر می کنم ایرانی نیستیم (2381261) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۱:۴۱:۰۸
کشوری که به سوی خریت پیش رفته دوست ما نیست (2381282) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۴:۲۸:۲۳
اولا اين مشكل منابع اطلاعاتي ماست نه آقاي ريس جمهور. ثانيا اگه واقعا از آذربايجان بوده چرا مماشات ميشه؟ بعدش ما كه نبايد با دنيا قطع ارتباط كنيم ؟ حفظ حرمت كشور غير از اين مطلب شماست الف جان (2383448) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.