توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401646
بیماری بی‌علامت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۹
یک متخصص کلیه گفت : نارسایی‌ کلیوی از جمله بیماری‌های کلیوی است که در مراحل اولیه هیچ‌گونه علامتی ندارد.

 محمد سام‌زاده متخصص و جراح کلیه، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیرامون عوامل ایجاد نارسایی‌های کلیوی اظهار داشت: شایع‌ترین علت ایجاد نارسایی‌های کلیوی دیابت است. وی افزود: فشار خون بالا، کلیه‌های پلی‌کیستیک، عوامل ارثی و ژنتیکی، عدم تحرک و زندگی ماشینی، رژیم غذایی پر کاری و پر پروتئین و پر نمک از عوامل بروز نارسایی‌های کلیوی هستند.

این متخصص و جراح کلیه، پیرامون علائم نارسایی کلیوی عنوان داشت: نارسایی کلیوی در شروع بیماری و از بین رفتن یک پنجم کلیه، هیچ گونه علامت خاصی ندارد. سام‌زاده در خصوص علائم نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته عنوان کرد: در مراحل بعدی، نارسایی کلیه باعث ایجاد استفراغ، بی‌حالی و ضعف و در مراحل پیشرفته‌تر، سبب بروز کم خونی و پوکی استخوان و حتی به کما رفتن بیمار می‌شود.

وی گفت: در صورت داشتن سابقه خانوادگی بیماری فشار خون و بیماری‌های کلیوی و دیابت، یک چکاب کامل انجام شود.
این متخصص تغذیه در خصوص جنسیت ابتلا به این بیماری گفت: این بیماری معولا در مردان به دلیل سیستم ژنتیکی و شرایط کاری آنها، بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سام زاده درباره بهترین راه تشخیص این بیماری گفت: بهتر است افرادی که علائم اولیه را در خود احساس می‌کنند یک چکاب کامل و آزمایش خون انجام دهند، البته در مراحلی که علائم پیشرفته می‌شوند لازم است از کلیه‌ها عکسبرداری صورت گیرد.
 
کلمات کلیدی : کلیه، بیماری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.