نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312744
پوتین حمله به جنگنده روسیه را چگونه تلافی خواهد کرد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶
چالش ها در مرز سوريه و ترکيه روز سه شنبه ۲۴ نوامبر و با ساقط شدن يک هواپيماي روسيه توسط نيروي هوايي ترکيه وارد مرحله جديدي شد. تقريبا سه سال و نيم پيش از اين بود که پدافند هوايي سوريه، يک جنگنده ترکيه را ساقط کرد، دو ماه پيش با شروع حملات روسيه در سوريه، هواپيماهاي روسيه و ترکيه تا آستانه درگيري با يکديگر پيش رفتند و اکنون با ساقط شدن هواپيماي روسيه در حمله جنگنده هاي ترکيه، هيچ تضميني وجود ندارد که حوادثي از اين دست تکرار نشود.

به گزارش تابناک، در ميان واکنش هاي مختلف به اين حادثه، سخنان زيگمار گابريل معاون صدر اعظم آلمان جالب است که ترکيه را بازيگر غير قابل پيش بيني جديد منطقه ناميده است.

از سوي ديگر سوال مهم اين است که روسيه در مقابل اين بازيگر غير قابل پيش بيني چه واکنشي نشان خواهد داد.

مارک گالئوتي استاد دانشگاه نيويورک مانند بسياري ديگر از تحليل گران غربي معتقد است که روسيه و ترکيه اکنون در شرايطي نيستند که تنش ميان خود را تشديد کنند.

وي در کنار احتمال اشتباه خلبانان و تلاش براي قدرت نمايي، پيچيدگي هاي ناشي از حمايت ترکيه از گروه هاي مخالف دولت سوريه که هدف بمباران هاي هواپيماهاي روسيه قرار مي گيرند را از ريشه هاي احتمالي حادثه روز سه شنبه مي داند. در چنين حالتي، هر دو طرف اهداف زيادي براي حمله به آن دارند.
پوتین حمله به جنگنده روسیه را چگونه تلافی خواهد کرد؟

گالئوتي با پذيرش ضمني اشتباهات متعدد تحليلگران غربي در پيش بيني رفتار روسيه در سوريه، يادآور شده است که اين روزها، پيش بيني رفتار پوتين سخت شده است ولي بنا به عقيده وي، روسيه در شرايط فعلي تمايل زيادي ندارد که يک جنگ ديپلماتيک جديد به راه بيندازد. روسيه در ماجراي اوکراين و سوريه درگير است و تحريم هاي اقتصادي سختي از سوي غرب، عليه روسيه در حال اجرا است.

به همين دليل، بايد انتظار داشت که اقدامات اوليه روسيه، نمادين باشد: ممنوعيت فرود هواپيماهاي ترکيه در فرودگاه هاي روسيه، برخي محدوديت هاي اقتصادي عليه ترکيه، احضار سفير ترکيه و اقدامات مشابه از اين دست.

دولت روسيه بايد اميدوار باشد که اردوغان به گونه اي واکنش نشان دهد که خشم عمومي در روسيه را که به پوتين فشار وارد خواهد اورد، تشديد نکند. جداي از درگيري بر سر مساله سوريه، روس ها به طور سنتي علاقه اي به ترک ها ندارند و کليشه هاي ضد ترکي در ميان مردم روسيه شايع است. ولي رسانه هاي روسيه توانايي اين را دارند که اين احساسات عمومي را کنترل کنند و لزومي وجود ندارد که براي راضي کردن مردم، جنگ به راه انداخته شود.

بنا به دلايل متعددي، روس ها در حال حاضر از حمله نيروهاي نظامي اين کشور به مخالفان دولت سوريه حمايت مي کنند. امن بودن و تلفات ندادن در سوريه در اين حمايت عمومي موثر است و اگر روزي آمار تلفات روسيه در سوريه به نحو قابل توجهي بالا برود، ممکن است نارضايتي نسبي در روسيه شکل گيرد. ولي ساقط شدن يک هواپيما توسط کشوري ديگر و نه مخالفان سوري، مساله قابل توجهي نيست.

اين تحليلگر آمريکايي معتقد است که در عين حال بايد به خاطر داشت که روسيه براي شرکت در جنگي بي پايان به سوريه نرفته است بلکه هدف روسيه اين است که در جمع کشورهاي تعيين کننده سرنوشت سوريه جايي داشته باشد و بتواند بر مسير سياسي تعيين شده براي آينده اين کشور جايي داشته باشد.

براي پوتين رسيدن به حل و فصل سياسي مساله سوريه مطابق خواست اين کشور مهم تر از درگيري هاي نظامي است. حملات تروريستي در پاريس در نزديک کردن مواضع کشورهاي غربي به روسيه موثر بود. اقدام ترکيه در حمله به هواپيماي روسيه مي تواند آن گونه که مطلوب ترکيه است به خراب شدن روند سياسي منجر شود و يا اين که رسيدن به اين روند سياسي را فوري تر سازد.
 
کلمات کلیدی : جنگنده روسیه
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۷:۲۷:۲۱
پوتین هر کاری بکند بضرر روسیه می شود برای همین گفتن اگر تکرار شود تلافی می کنیم! (3346832) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.