توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 171994
آخرین تحولات ازدرگیری ها در اطراف فرودگاه دمشق
در حالی که مخالفان مسلح سوریه مدعی شدند مواضع جدیدی را در اطراف فرودگاه بین‌المللی دمشق به تصرف خود در آورده‌اند، دولت سوریه اعلام کرد: راه مواصلاتی فرودگاه به پایتخت از وجود تروریست‌ها پاک شده و کنترل آن هم‌اکنون در اختیار ارتش است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۰۶
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع محلی سوریه اعلام کردند که درگیری‌های در اطراف فرودگاه دمشق میان ارتش مخالفان موسوم به "ارتش آزاد سوریه" و نیروهای دولتی همچنان ادامه دارد.

مخالفان نیز مدعی شدند توانسته‌اند مناطقی را در شرق فرودگاه به تصرف خود درآورند و اعلام کردند که به گردان مستقر در اطراف فرودگاه که مسئولیت حمایت از فرودگاه را به عهد دارد، حمله کرده‌اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد: درگیری‌های میان نیروهای دولتی و مخالفان برای کنترل راه مواصلاتی فرودگاه با دمشق همچنان ادامه دارد و درگیری‌هایی نیز در شرق و جنوب پایتخت میان دو طرف در حال جریان است.

در همین حال منابع دولتی سوریه اعلام کردند: ارتش پس از درگیری با گروه‌های تروریست که بخش‌هایی از جاده فرودگاه را ناامن کرده بودند توانسته بار دیگر امنیت را به این جاده بازگرداند و هم اکنون عبور و مرور در آن به شکل عادی در جریان است.

این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن دو شهروند سوری در جریان تیراندازی افراد ناشناس به یک اتوبوس حامل کارکنان فرودگاه دمشق خبر داد.

سوریه پیش‌تر اعلام کرده بود: فرودگاه دمشق به دلیل برخی تعمیرات و ساخت و سازهای معمول تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

از سوی دیگر، مخالفان سوریه مدعی شدند که توانسته‌اند یک میدان نفتی در شرق این کشور و در نزدیکی مرزهای سوریه با عراق را به کنترل خود درآوردند و با این کار یکی از پایگاه‌های مهم ارتش سوریه در شرق این کشور را از کنترل نیروهای نظامی سوریه خارج کنند.

از سوی دیگر، قطعی اینترنت و شبکه مخابرات در بخش اعظمی از سوریه همچنان ادامه دارد و برای سومین روز متوالی بخش‌هایی از سوریه از جمله دمشق، پایتخت، از خدمات اینترنت، تلفن و موبایل محروم بودند.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: ۱۷ لبنانی که قصد ورود به سوریه و پیوستن به مخالفان این کشور را داشتند در کمین ارتش سوریه گرفتار شدند که این امر به کشته شدن تمامی این افراد انجامیده است.

بنابر این گزارش لبنانی‌های مذکور همگی از اهالی شهر طرابلس در شمال لبنان هستند که با ورود به خاک سوریه قصد انجام عملیات نظامی علیه دولت سوریه را داشتند.

منابع لبنانی نیز اعلام کردند به دلیل کشته شدن این ۱۷ تن، جو شکننده‌ای بر شهر طرابلس حاکم شده و هر آن احتمال وقوع درگیری ‌میان طرفداران و مخالفان دولت سوریه در این شهر وجود دارد.

پیشتر نیز مخالفان و موافقان دولت سوریه در شهر طرابلس بارها با هم درگیر شده بودند که این درگیری‌ها به کشته شدن چندین تن از دو طرف انجامیده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که در درگیری‌های روز جمعه در مناطق مختلف سوریه دستکم ۱۲۰ تن کشته شده‌اند که بیشتر آنها در استان ریف دمشق و حلب جان خود را از دست دادند.
Share/Save/Bookmark
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته