نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363793
اهمیت شهر فلوجه و ارزش آزادی آن
سعیدرضا دل شکیب، 29 خرداد 95
فلوجه که از دید بسیاری از تحلیلگران لانه تروریست‌‌ها خوانده می شد اینک بدون کمک خارجی به دست آحاد ملت عراق آزاد و به آشیانه امنی برای آزاد سازی موصل آخرین منطقه اشغالی تروریست‌های داعشی تبدیل شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۵
شهر فلوجه در استان الانبار و در ۵۰ کیلومتری شمال پایتخت عراق بغداد واقع است. جمعیت این شهر بالغ بر ۳۲۰ هزار نفر است و برآوردها حاکی از حضور ۱۵۰ هزار نفر در حال حاضر در این شهر است. غالب ساکنان شهر فلوجه از عشایر بزرگ عراقی از جمله الدلیم، الجمیله، الجبور، الکبیسات،‌البو عیسی و غیره تشکیل می شوند.

نیروهای آمریکایی در ۲۸ آوریل سال ۲۰۰۳ وارد این شهر شدند و در سال ۲۰۰۴ این شهر شاهد دو نبرد بزرگ میان هواداران صدام و نیروهای آمریکایی بود.

در ۸ می ۲۰۰۸ نیز نیروهای آمریکایی به طور کامل از این شهر خارج شدند.

در ژانویه سال ۲۰۱۴ شهر فلوجه اولین شهر عراق بود که به دست گروه تروریستی داعش سقوط کرد.

در بامداد ۲۳ می ۲۰۱۶ نیز حیدرالعبادی نخست وزیر عراق آغاز عملیات آزاد سازی شهر فلوجه از دست تروریست های داعشی را اعلام کرد و در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ نیز خود وی ازاد سازی کامل این شهر را اعلام عمومی کرد.

اهمیت این شهر در نزدیکی اش به بغداد پایتخت عراق است به گونه ای که از زمان اشغال آن توسط داعش منبع و مصدر اصلی تهدیدات علیه پایتخت بوده و تمامی اقدامات انفجاری علیه آن از همین منطقه منشاء گرفته است. فلوجه در واقع دروازه تردد تروریست‌های تکفیری داعش به بغداد و استان‌های شیعه نشین جنوبی عراق بویژه کربلا بود. این شهر را لانه داعش و تروریست‌های وابسته به آن نامگذاری کرده بودند به گونه ای که طی سال‌ها کنترل بر آن و اخراج شهروندان عادی، به مرکز عملیات داعش تبدیل شده بود و تمام فعالیت‌های تروریستی که طی سال‌های گذشته در بغداد و کربلا رخ داده، در فلوجه طراحی و تأمین امکانات شده است. برخی از فرماندهان نظامی عراق، فلوجه را به مثابه سر مار توصیف کرده و معتقدند اگرچه موصل شهر مهمی است، اما فلوجه به دلیل نزدیکی به بغداد و اهمیت نمادین آن برای تروریست‌های داعش، باید در اولویت آزادسازی قرار می گرفت. داعش با استفاده از بستر مناسب این منطقه به صورت گسترده در آن توزیع شده و آن را پایگاه اساسی بیشتر عملیات خود در عراق قرار داده بود.

ازاین رو، آزادسازی و پاکسازی کامل شهر فلوجه عملیات نظامی برای آزادسازی دیگر شهرهای عراق از دست داعش را تسهیل می کند. بویژه به نیروهای عراقی کمک می‌کند تا برای آغاز عملیات آزاد سازی شهر موصل، مقر اصلی داعش در عراق خود را آماده‌تر کنند. حفظ فلوجه برای تروریست‌های داعشی مهم تلقی می‌شد و از دست دادن این شهر برای آن‌ها به مثابه شکست قطعی در عراق است و تروریست‌ها را مجبور می‌کند در تنها پایگاه خود یعنی موصل،در مقابل محاصره نیروهای عراقی در حالت کاملا دفاعی قرار گیرند. به این ترتیب ملت عراق توانست بدون کمک خارجی لانه تروریست ها را به آشیانه عقابها برای ازاد سازی شهر موصل تبدیل کند. آزاد سازی موصل نیز به نابودی این پدیده شوم در سوریه کمک خواهد کرد.

در عملیات آزاد سازی فلوجه نیروی زمینی و هوایی ارتش عراق، الحشد الشعبی (نیروهای بسیج) پلیس فدرال (نهادی در عراق با ۲۰۰۰۰۰ نیرو و زیر نظر وزارت کشور)‌ نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم و نیروهای مسلح عشایر الانبار مشارکت داشتند.

ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش وعده پشتیبانی هوایی از عملیات ازادسازی فلوجه داده بودند اما اظهارات مقامات ارشد عراقی حاکی از ان بود که حتی یک سورتی پرواز علیه مواضع داعش در این شهر انجام ندادند. و تنها به مراقبت از فضای منطقه پرداختند.
 
کلمات کلیدی : آزادسازی فلوجه+فلوجه+سردار سلیمانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۶:۳۰:۴۲
كمر تروريسم و حاميان ان از جمله امريكا و عربستان شكست، (3768067) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۹:۳۱:۱۰
چه فایده.
ما اونجا داریم کشته میدیم عوضش داخل کشور یه عده زالو افتادن به جون بدنه ملت.
این رزمنده ها اول باید از خودی ها شروع میکردن! (3768403) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۲۰:۵۹:۳۰
آمریکا خودش توی این حمله علیه داعش نقش داشته با بمباران (3768523) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۶:۳۶:۳۱
نيروهاي مردمي عراق قادرند ظرف1 هفته همه عراق را پاکسازی کنند, اما امریکا که شکست تروریسم را شکست خود میداند, بر سر مشارکت بسیج مردمی در عملیات ها مانع تراشی میکند, امریکا این مانع تراشی را از طریق مهره های خود در پارلمان عراق انجام میدهد ( حزب العراقیه), با تصویب لوایح محدود کننده مشارکت بسیج . این یعنی همان نفوذ،كه رهبري به ان هشدار ميدهد.. امريكا به دنبال اين نفوذ،در ايران هم هست و روي تندروهاي اصلاح طلبان ، حساب خاصي باز كرده است، كاركردي مشابه جناح 14 مارس لبنان براي غرب، (3768077) (alef-13)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۶:۴۸:۴۷
الله اکبر

پیروزی از آن حزب الله است.

تبریک (3768110) (alef-13)
 
علی
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۷:۳۷:۵۸
سلام

من از این بابت خیلی خوشحالم امیدوارم صلح و آرامش در منطقه حاکم بشه ! (3768201) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۸:۵۴:۵۲
تبریک برای ملت عراق (3768312) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۱۹:۰۲:۲۰
مشت محکمی به دهان عربستان و ترکیه تروریست و همه نوکران داعش وارد شد. (3768323) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۳۰ ۰۳:۱۱:۵۰
یا سید السادات یا مجیب الدعوات و یا علام الغیوب و یا غفار الذنوب (3769119) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۳۰ ۰۳:۵۶:۵۶
لا اله الا انت سبحانک من کنت الظالمین (3769134) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۳۰ ۰۹:۰۶:۴۷
به امید ازادی موصل و ریشه کن کردن داعش (3769337) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۲۰:۱۹:۵۸
واقعا با ارزشه آزادسازی فلوجه چون 50 کیلومتر با بغداد فاصله داره یعنی از تهران تا آبیک (3777290) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.