توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 392411
هاشمی تمایل دارد به جامعه روحانیت بازگردد؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۲
عضو جبهه ایستادگی درباره زمزمه‌های بازگشت هاشمی رفسنجانی و روحانی به جلسات جامعه روحانیت، می‌گوید: در صورت تحقق این موضوع، احتمال حمایت اصولگراها از روحانی بیشتر خواهد شد.

سيد ابوالقاسم رئوفيان عضو جبهه ایستادگی در گفتگو با خبرآنلاين، در رابطه با گزينه‌هاي پيشروي اصولگرايان براي انتخابات ۹۶ و احتمال حمايت از حسن روحاني،گفت: با توجه با اظهارات مصباحي مقدم سخنگوي جامعه روحانيت مبني بر اينكه از هاشمي رفسنجاني دعوت شود تا به شوراي مركزي جامعه روحانيت بازگردند و همچنين از سوي ديگر با توجه به اظهارات ديگر اين سخنگو در مورد احتمال تغيير در زمان برگزاري جلسه شوراي مركزي جامعه روحانيت، مي‌توان منتظر تغييراتي در عرصه سياسي كشور بود.

وي افزود: اين موضوع كه شوراي مركزي جامعه روحانيت جلساتش روزهاي سه شنبه برگزار مي‌شود و جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم نيز به رياست حسن روحاني در همين روز انجام ميشود، از سوي جامعه روحانيت در حال بررسي است تا جلسات شوراي مركزي در روزهاي ديگري تشكيل شود كه امكان حضور براي حسن روحاني فراهم شود.

دبير كل حزب ايران زمين با اشاره به اینکه در صورت بروز اين تغييرات ۲ عضو جامعه روحانيت پس از مدت‌ها به شوراي مركزي بازخواهند گشت، اظهار كرد: البته اين تمايل در آيت الله هاشمي و روحاني و همچنين جامعه روحانيت مبارز ديده مي‌شود و امري دو سويه است. اگر آقاي هاشمي که از ستون هاي انقلاب و شخصيت تأثير گذاری هستند و همینوطر شخص آقاي روحاني نيز به عنوان رئيس جمهور به جامعه روحانيت بازگردند به طور طبيعي در آرايش سياسي از ناحيه اصولگرايان شاهد تحولاتي خواهيم بود.

او معتقد است كه«اين تصميم در صورتي كه اجرا شود، سبب به حاشيه رانده شدن تندروهاي هر دو جناح خواهد شد. حسن عملياتي شدن اين تصميم اين است كه فضاي اعتدال در كشور حاكم خواهد شد و انتخاباتي به دور از حاشيه و تنش هايي كه در گذشته داشتيم را در سال ۹۶ خواهيم ديد.در اين صورت احتمال حمايت اصولگراها از آقاي روحاني بيشتر خواهد شد.»

دبير كل حزب ايران زمين در رابطه با اين موضوع كه چقدر احتمال دارد روحاني به جامعه روحانيت بازگردد، تشريح كرد:هر دو طرف تمايل به اين موضوع دارند. هم روحاني تمايل دارد كه به جامعه روحانيت بازگردد و هم در جامعه روحانيت مبارز اكثريت اعضا به رجعت آقاي روحاني به جامعه روحانيت اظهار تمايل كرده اند.

وي افزود: قطعا وقتي سخنگوي جامعه روحانيت چنين اظهارنظرهايي دارد اين برآيند تصميم اعضاي شوراي مركزي جامعه روحانيت است و اين موضوع در مورد شخصي روحاني و حتي هاشمي رفسنجاني صدق ميكند. حتي ممكن است جامعه روحانيت جلسات شوراي مركزيش را هم در مجمع تشخيص مصلحت نظام و با حضور هاشمي رفسنجاني انجام دهد.

رئوفيان در رابطه با مدل انتخاباتي مناسب انتخابات ۹۶، گفت: سازو كاري كه در انتخابات ۹۴ مجلس و ۹۲ رياست جمهوري شاهد بوديم ديگر پاسخ نخواهد داد و قطعا در مورد نحوه تصميم گيري و اينكه تصميم‌گيري محوريت چه كساني و با حضور چه گروه هايي انجام شود، بايد با جديت تجديد نظري صورت گيرد.

عضو جبهه ایستادگی در تشريح ضرورت های تجديد نظر در مدل انتخاباتي اصولگرایان برای سال ۹۶، اظهار كرد:هر چند حضور افراد حقيقي در ائتلاف ها لازم است اما افراد حقيقي بايد به عنوان صاحب يك رأي نقش داشته باشند، نه اينكه بحث سهم خواهي مطرح شود، به نحوي كه احساس شود در يك دايره محدود و چند نفره تصميم گيري صورت مي‌گيرد و اين تصميم را به پاي اصولگرايان بگذارند.

وي افزود: اينكه چند نفر بخواهند وارد اين عرصه شوند كه چه كسي رئيس جمهور شود، اين شيوه جواب نميدهد،به جاي آنكه دنبال شخصيت هاي حقيقي اثرگذار بروند به دنبال احزاب و شخصيت هاي حقوقي باشند.گسترده شدن دايره تصميم گيري حتما ضروري است و طبيعي است كه حزبی كه داراي شخصيت حقوقي است اگر تأثير بيشتري ندارند،‌حداقل به اندازه همان شخصيت هاي حقيقي از جايگاه برخوردار بوده و در تصميم گيري ها اثر گذار باشند.

رئوفيان همچنين در رابطه با احتمال حمايت اصولگرايان از گزينه‌هاي ديگري همچون احمدي ن‍ژاد گفت: همه اين ها بستگي به روندي دارد كه روحاني در زمان باقي مانده دولت يازدهم پيش ميگيرد. اگر دولت يازدهم بتواند پاسخگو انتظارات رهبري و مردم باشند، خيلي از اصولگرايان با پرچم حمايت از روحاني وارد انتخابات خواهند شد.

او معتقد است كه«اگر بحث حضور روحاني و هاشمي رفسنجاني در جامعه روحانيت اجرايي شود، اين احتمال بيشتر خواهد شد اما اين منافاتي با بررسي گزينه هاي ديگر ندارد. بايد منتظر بمانيم كه در فرصت باقي مانده دولت روحاني با چالش هاي پيشرو چگونه مواجه خواهد شد.اگر شرايط خوب پيش برود احتمال اينكه روحاني از جانب برخي از اصولگرايان به عنوان گزينه رياست جمهوري مطرح باشد، زياد است.»
 
کلمات کلیدی : هاشمی رفسنجانی+جامعه روحانیت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.