توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478533
داعش سقوط کرد و بشار اسد همچنان پابرجاست
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
یک کارشناس مسائل عربی در روزنامه یدیعوت آحارانوت اسرائیل با اشاره به ایستادگی بشار اسد، حمایت ایران و روسیه را عامل بقای او در قدرت برشمرد.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، یارون فریدمن کارشناس مسائل عربی در روزنامه یدیعوت آحارانوت در مقاله خود ضمن اشاره به  به نقش بر آب شدن رویای داعش و فروپاشی آن و نیز ایستادگی بشار اسد، نوشت: ایران و روسیه به عنوان دو کشور بزرگ، عامل بقای بشار اسد در قدرت هستند.

داعش در آستانه شکست در عراق
وی یادآور شد، پس از سرنگونی داعش در لیبی و صحرای سیناء این گروه به لحظات شکست در عراق در چند ماه آینده نزدیک می شود از همین رو بر جنگ در سوریه تمرکز خواهد کرد.

فریدمن با طرح این سوالات که چرا بشار اسد ایستادگی کرد؟ آیا داعش در آستانه فروپاشی است؟ چه چیزی می تواند سقوط آن را به تاخیر بیندازد؟ ادامه داد:  آن دسته از کارشناسانی که سقوط بشار اسد را پیش بینی کردند،  تحت تاثیر مجموعه اخباری قرار گرفتند که در سال 2011 در خصوص سرنگونی نظام های حاکم در تونس، مصر، یمن و لیبی منتشر شد اما  این افراد کمک های متحدان بشار اسد به وی را پیش بینی نکرده بودند.

این کارشناس اسرائیلی در ادامه مقاله خود نوشت: از نظر ایران سرنگونی سوریه به دست گروههای مخالف یعنی فاجعه راهبردی و برایش روشن بود این گروهها سپس در صدد نابودی حزب الله برخواهند آمد و روس ها نیز مانند ایرانی ها در سوریه منافع راهبردی داشتند زیرا نظام بشار اسد تنها نظامی در خاورمیانه است که به ناوهای روس اجازه می دهد در ساحل مدیترانه پهلو بگیرند.

فریدمن نتیجه گیر کرد، وقتی این دو کشور بزرگ منافع عالی خود را در بقای نظام بشار اسد می بینند، فرصت بقای او فراهم خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : داعش، بشار اسد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.