توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 231608
«شکسپیر»، جرمین گریر، ترجمه عبدالله کوثری،انتشارات ماهی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۹
«شکسپیر» /
نويسنده: جرمین گریر /
مترجم : عبدالله کوثری /
انتشارات ماهی، چاپ اول؛ بهار ۱۳۹۳ /
۱۸۲ صفحه، ۹۰۰۰ تومان/

****

راز ماندگاری چهرهای برجسته فرهنگ و ادبی در طول تاریخ چیست؟ این سوالی ست که اغلب درباره چهره هایی که شهرت آنها فراتر از زمان و مکان می رود به ذهن می رسد. کسانی که فارغ از جغرافیا و دوره زندگی شان پس از گذشت دهه ها و سده ها گویی همچنان زنده و سروحال در میان ما هستند.

در چنین مواردی معمولا بهترین راه همین است که به سراغ آثار برجای مانده از آن نویسنده، هنرمند و... برویم، شاخص هایی را که از درون این آثار بیرون می کشیم،مبنای بررسی و تحلیل قرار دهیم. این تقریبا همان کاری ست که جرمین گریر در کتاب شکسپیر که توسط نشر ماهی به منتشر شده، به سامان رسانده ست.

کتاب حاضر جلد دیگری از مجموعه مختصر و مفید انتشارات آکسفورد است که در سال ۱۹۸۶ به زبان انگلیسی منتشر شده است. کتابی که می کوشد به کنکاش در زوایای پیدا و پنهان زندگی و آثار شکسپیر پرداخته و دست روی گوشه هایی از زندگی او بگذارد که خواننده را برای رسیدن به پاسخ این پرسش که راز ماندگاری شکسپیر چیست راهنمایی کند.

نویسنده کتاب با توجه به سبک و سیاق این مجموعه رویکردی موجز و خواندنی را برای کار برگزیده است؛ زبان کتاب سده و همه فهم اما مبتنی بر طرح نکاتی اساسی و عمیق است که آن هم برای مخاطب علاقمند اما غیر متخصص کارآمد ساخته و هم برای دانشجویان و محققان واجد نکاتی در خور اعتنا ساخته است.

این کتاب در شش فصل و سه پیوست (درباره منابع، برای مطالعه بیشتر و نمایه) منتشر شده است. عناوین فصول کتاب به قرار زیر است: زندگی، صناعت شعر، اخلاق، سیاست، انجام شناسی و جامعه شناسی . جرمی گرین در این شش فصل می کوشد مهمترین وجوه ارزشی درونی و بیرونی آثار شکسپیر را که اغلب از او به عنوان بزرگترین نویسنده انگلیسی زبان تاریخ یاد کرده اند بپردازد.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«شکسپیر»، جرمین گریر، ترجمه عبدالله کوثری،انتشارات ماهی