نظر منتشر شده
۳۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490304
گمانه زنی ها درباره چینش اعضای کابینه دولت دوازدهم توسط روحانی/ احتمال شوک با معرفی فهرست نهایی
بخش سیاسی الف، 18 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
رايزني‌ها و گمانه‌‌زنی‌ها درباره کابينه دوازدهم همچنان ادامه دارد، اما بر اساس اخبار روزهای اخیر این گونه استنباط می شود که روحانی برخلاف تصورات تلاش می کند گزینه های اعتدالی و نه اصلاح طلب را به کابینه راه دهد. در این راستا دیروز پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در حساب توییتر خود از انتخاب کابینه ای هماهنگ تر در راهبرد و اجرا نوشت.

اسماعیلی در صفحه شخصی خود نوشت: چه بسا فهرست سازان درهفته های آتی شوکه شوند. کمیته ای نیست؛ رییس جمهور تصمیم می گیرد تا کابینه دوازدهم؛ هماهنگ تر در راهبرد، برنامه و اجرا باشد.
 
روحانی در حال مشورت با ارکان نظام درباره کابینه دوازدهم است

اسحاق جهانگیری دیروز در همایش روز ملی صنعت و معدن که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به موضوع انتخاب اعضای کابینه دولت دوازدهم گفت: مردم با انتخاب رئیس‌جمهور در 29 اردیبهشت جهت‌گیری اصلی دولت و مطالبات اصلی از دولت را روشن کردند و اعلام کردند که چه مطالباتی در این دوره دارند و چه اقدامات و کارهایی باید صورت گیرد.

وی با بیان اینکه روحانی در حال مشورت با ارکان نظام برای تشکیل کابینه دوازدهم است، افزود:‌ رئیس‌جمهور با مشورتی که با نهادها و ارکان حکومت می‌کند، دولتی را انتخاب می‌کند که با وعده‌هایی که به مردم در انتخابات در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داده سازگار باشد و بتواند پاسخگو باشد.

کابینه دوازدهم جوان تر و کارآمدتر است
دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی در مورد ترکیب دولت دوازدهم گفت: لیست های مختلفی به رئیس جمهور ارائه شده و چند روز است که ایشان شروع کرده اند و چینش را انجام می دهند.

الهام امین زاده در مورد تغییرات کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم اظهار کرد: خود رئیس جمهور در این زمینه تصمیم می گیرند. لیست های مختلفی به ایشان ارائه شده و چند روز است که ایشان شروع کردند و چینش را انجام می دهند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی تصریح کرد: قرار است که کابینه دوازدهم جوان تر و کارآمدتر باشد ولی من فکر می کنم آقای رئیس جمهور حتما اصول فراجناحی را رعایت می کنند و از جناح های مختلف کسانی را که کارآمد و شایسته تر هستند برای دولت دوازدهم انتخاب می کنند.

معصومه ابتکار نیز در حاشیه سفر به مازندران گفت: دکتر روحانی سرگرم مشورت و رایزنی برای انتخاب نیروهای شایسته ، متعهد و کارآمد برای کابینه دوازدهم هستند. معاون رئیس جمهور افزود: به نظر می رسد با توجه به تجربه رئیس جمهور منتخب در دولت یازدهم و نقش زنان در جامعه این قشر در کابینه دوازدهم نقش پررنگ تری داشته باشند.

بی طرف به وزارت نفت و صالحی امیری به دفتر ریاست جمهوری می رود
در همین حال یکی از وب سایت های خبر مدعی شد: شنیده‌ها حکایت از آن دارد که یکی از مهم‌ترین تغییرات در کابینه دوازدهم نزدیک شدن حبیب‌ا... بی‌طرف به وزارت نفت و صالحی امیری به رئیس دفتری رئیس‌جمهور است.

براساس این گزارش، حسن روحانی باوجود رضایت از وزیر نفت به دلیل تمایل شخصی زنگنه و همچنین کاهش حاشیه‌ها از وزارت نفت و سرعت بخشی با تزریق نیروی جوان و تازه‌نفس به فعالیت‌های این وزارتخانه استراتژیک، حاضر به قطع همکاری با بیژن نامدار زنگنه شده است. یکی از پایگاه های خبری نیز به نقل از منابع آگاه مدعی شد خداحافظی شهیدی از بنیاد شهید حتمی شده و برخی از چهره ها نیز به عنوان جایگزین وی مطرح شده اند. براساس این گزارش نام 4 نفر به عنوان گزینه های احتمالی جایگزین شهیدی مطرح شده است که عبارتند از: سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، حسین دهقان، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و امیر خجسته.

ترکیب تیم اقتصادی کابینه دوازدهم مشخص شد/ مثلث اقتصاددانان آزاد با نجفی، نیلی و مجرد
در این بین یکی از پایگاه های خبری نزدیک به اصولگرایان نیز نوشت: شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ترکیب تیم اقتصادی دولت تقریباً نهایی شده و تنها اختلاف بر سر ماندن یا برکناری محمدباقر نوبخت از سازمان برنامه‌وبودجه است.

به گزارش این وب سایت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور خواستار ترکیب تیم اقتصادی دولت دوازدهم با حضور محمدعلی نجفی به‌عنوان رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، مسعود نیلی به‌عنوان وزیر اقتصاد و محمدجعفر مجرد به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی شده است. گفتنی است هر سه نفر به لحاظ دیدگاه فکری نزدیک به طیف اقتصاددانان حامی اقتصاد بازار آزاد به شمار می‌آیند.

رحمانی فضلی ماندگار می شود؟
چند رز پیش نیز روزنامه شرق نوشت: حسن روحاني براي تعيين ترکيب کابينه سه کارگروه را تشکيل داده است که پيشنهادهاي خود را به رئيس‌جمهور منتخب ارائه کرده‌اند، اگر چه گفته شده در نهايت اين شخص رئيس‌جمهوري است که انتخاب نهايي را انجام خواهد داد.

گفته مي‌شود در اين ميان حلقه‌اي متشکل از محمد نهاونديان، محمدباقر نوبخت، محمود واعظي، حسين فريدون و اکبر ترکان هم مشغول بررسي پيشنهادهاي کابينه دوازدهم بوده و کار هماهنگي با گزينه‌هاي محتمل براي وزرات را برعهده دارند. بر همين اساس تا اينجا از جمله گزينه‌هايي که ماندنشان در کابينه قطعي شده است، برخلاف تصورات، عبدالرضا رحماني‌فضلي وزير کشور است.

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه می نویسد: با ابقاي رحماني‌فضلي، حضور شريعتمداري در وزارت صنعت، معدن و تجارت قوت گرفته است. از ديگر گزينه‌هايي که ابقاي آنها قوت گرفته است، جواد ظريف براي وزارت خارجه، سيدمحمود علوي براي وزارت اطلاعات، بيژن نامدارزنگنه براي وزارت نفت و حسن قاضي‌زاده‌هاشمي براي وزارتخانه بهداشت و محمدباقر نوبخت براي سازمان برنامه‌و‌بودجه است. محمد علی نجفي از جمله گزينه‌هايي بود که حضورش در دولت دوازدهم را به رفتن به سازمان برنامه‌و‌بودجه منوط کرده بود و حالا که سازمان برنامه منتفي شده است، احتمال انتخاب او به‌عنوان شهردار تهران قوت گرفته است.

شرق درباره گزینه وزارت نیرو می نویسد: ظاهرا نهاونديان به توافق نهايي با اردکانيان رسيده است و روحاني هم اين گزينه را پذيرفته است. به اين ترتيب رفتن چيت‌چيان از وزارتخانه نيرو قطعي شده است. درباره وزارت صنعت، معدن و تجارت هم علاوه بر شريعتمداري،  ويسه از جمله گزينه‌هاي پيشنهادي است. دانش‌آشتياني هم از وزارت آموزش و پرورش خواهد رفت و گزينه‌هاي احتمالي آن شهيندخت مولاوردي و مرتضي حاجي هستند. همچنين هيچ‌يک از نمايندگان مجلس دهم هم وارد کابينه دوازدهم نخواهند شد.

کابینه دوازدهم سهامی می‌شود؟
یکی دیگر از روزنامه های اصلاح طلب هم درباره اخبار مربوط به ترکیب کابینه دولت دوازدهم نوشت: در میان خبرهای مربوط، ابقای یک وزیر با شگفتی همراه شده و آن کسی جز «عبدالرضا رحمانی فضلی» نیست. طی چهار سال گذشته کارشناسان و تحلیل‌گران سیاسی او را مورد انتقاد قرار می‌دادند و بیان می‌کردند او آن‌طور که باید و شاید نتوانسته است سیاست‌های دولت را دنبال کند... .
 
رئیس جمهور نباید از منتقدان در کابینه استفاده کند
ناصر ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در خصوص چالش های موجود درباره انتخاب کابینه که حسن روحانی با آنها مواجه است گفت: عمدتا چالش های سیاسی که رئیس جمهور درباره انتخاب کابینه دولت دوازدهم با آن مواجه است، از سوی طرفداران و حامیان خودشان ایجاد شده یا خواهد شد. زیرا جریان حامی ایشان از طیف‌ها و تشکل‌های مختلفی هستند که سلایق و دیدگاه های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و طبیعتا در تلاش هستند که از طیف و حزب خود تعداد بیشتری در کابینه حضور داشته باشند.

ایمانی ادامه داد: چینش وزرا به خصوص در حوزه اقتصادی باید به گونه ای باشد که ناهماهنگی‌هایی که در دولت یازدهم وجود داشت، در دولت آینده ایشان وجود نداشته باشد.

ایمان در پایان با اشاره به شرایط احتمالی دولت درباره رای اعتماد از مجلس گفت: قطعا اکثریت کابینه دولت دوازدهم می توانند از مجلس رای اعتماد بگیرند زیرا به هرحال این مجلس هماهنگی و همکاری بیشتری نسبت به مجلس نهم با دولت دارد.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ انتخابات ریاست جمهوری+ روحانی+ کابینه دولت دوازدهم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۸:۴۳:۵۴
بهترین وزرا: زنگنه و ظریف.
بدترین وزرا: نعمت زاده و پورمحمدی. (4464928) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۴:۳۸:۰۲
براساس نظرسنجی رسمی سایت نفت نیوز از کارکنان وزارت نفت نود ودو درصد از کارکنان وزارت نفت از زنگنه ناراضی هستندشما از طرف خودتان صحبت میکنید!!!! (4465495) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۷:۱۳:۵۴
اینکه کارکنان وزارت نفت با حقوقهای نجومی و کارایی مشخص از وزیری راضی باشند یا نباشند مهم نیست
مهم این است مردم کشور راضی باشند (4465756) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۸:۱۰:۳۱
همین نشون میده کار زنگنه درسته که کارکنان نفت ازش ناراضی هستند (4465834) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۳۵:۲۷
همین حرف شما اثبات این مدعاست که زنگنه بدون شک بهترین وزیر دولت یازدهم بوده است حتی از دکتر ظریف بالاتر. (4467708) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۹:۴۸:۰۸
هر اتفاقی بیافتد ما تعجب نمی کنیم نگران نباشید از این بهتر نمیشود (4464995) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۰:۴۴:۴۷
گفتن نداشت، کاملاً مشخص بود و هست که نگرانی شما صرفاً بهبود شرایط کشوره!! (4465068) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۰:۱۲:۳۰
حیف است که زنگنه کنار بکشد. این دلواپسان بدون توجه به منافع ملی خیلی او را اذیت کردند. وزیر بسیار مسلط و توانایی است (4465017) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۴۷:۳۲
لابد شما با توجه به منافع ملی ایشان را بر سر کار آوردید و ایشان هم با توجه به منافع ملی افراد جناح رقیب رو از وزارت خونه بیرون کردن.... (4465375) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۶:۳۰:۴۷
افراد ضعیف کنار گذاشته شدن (4465695) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۲۳:۵۸:۴۳
زنگنه نزديك سي سال است معاون وزير و وزير است. سيستم كي مي خواهد زايش داشته باشد؟ زنگنه وقتي زير سي سالش بود بدون هيچ تجربه اي شد معاون وزير. آيا نزديك 40 سال بعد از انقلاب نمي توانيم يك وزير 40 ساله داشته باشيم و وابسته بشويم به امثال زنگنه؟ خوب تا كي؟ (4466166) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۰:۱۴:۴۸
ما كه هركس بيايد شوك نمشويم چون دايره وار دور خودشون مي چرخندچهره ها همه از چهل سال بيش تا الان هستند (4465021) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۲:۴۱:۳۹
بذرپاش با 27 سال سن بشه مدیر پارس خودرو با 1000 میلیارد تومن سرمایه و 30 هزار سهامدار حقیقی خوبه نه؟ اونم در حالی که هیچ تجربه ای نداشته! من حاضرم هزارسال امثال زنگنه وزیر باشن ولی یکی اینجوری پست نگیره. اگر میخوان تجربه پیدا کنن بهتره که دست کم چند سالی در رده های مختلف کار یاد بگیرن بعد بیان بالا. (4465225) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۲:۴۲:۱۳
وزیر علوم کلا بی خیاله! (4465226) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۰:۱۶:۱۱
طرح تمول پزشکان با قاضی زاده (4465024) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۵۰:۱۹
همه پزشکان اطرافم از این طرح شاکین (4465152) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۰۶:۵۷
پزشکان تاحالا از جیزی راضی بودن؟! (4465275) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۰:۴۱:۳۷
فکر می کنید در دولت وزیری هم باشد که 20ساعت کارکند
شاید
دولت قبل تر که وزیرانش 24ساعته کارمی کردند
امی گفتن ین همه بد بود
وای به حال دگران
ولی خوشم میاداز این اصلاح طلب ها
از الان دارند روحانی رااز گردن خودشان برمی دارند
تاچهارسال دیگه بگویند کارکرد روحانی به ماربطی ندارد (4465063) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۲۳:۱۱
بهترین وزیر حجت با معاونین کاردان وخلاق و ... (4465120) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۵۳:۰۶
اگر هم واقعا این وزیر(کشاورزی) خوب باشد تا مادامی که وزیر صنعت که صادرات-واردات در دستش است تعویض نشود به ثمر نخواهد رسید...کشاورزی ما باید هوشمند و صادرات محور گردد. (4465390) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۳۵:۲۲
نکته مثبت نبودن نعمت زاده و سیف است. (4465135) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۵۶:۴۷
قراره میانگین سنی وزرا 5 تا 10 سال افزایش پیدا کنه. (4465162) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۲:۰۲:۵۸
خدا کند وزیر علوم قوی و مسلطی را برای نجات وزارت علوم از مدیران بسیار ضعیفش معرفی نماید (4465174) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۶:۰۸:۰۶
بامید برخورد جدی و بدون مماشات با مدرک فروشان بیسواد که عامل اصلی این وضعیت بغرنج در بازار کار کشور می باشند! (4465660) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۲:۵۹:۱۰
یکم هم به پزشکهای مظلوم توجه کنید (4465263) (alef-3)
 
ف.خ
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۲۵:۰۲
جوان بودن به تنهایی ملاک نیست.
کارآمد بودن ، هوش و توانمندی, تجربه
وطن پرستی و لیاقت, متدین بودن واقعی و نه نمایشی مهم است.
ظریف، زنگنه و قاضی زاده بهترین های کابینه بودند.
آقای ابوترابی فرد موجه و خدمتگذاری است امیدوارم در دولت جدید از ایشان و سایر اصولگرایان دلسوز استفاده شود. (4465319) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۴:۵۱:۵۵
درسته
جوان بودن ملاک نیست. اما انرژی داشتن، خلاقیت داشتن، قدرت فهم مسائل جدید و... به نظرم خیلی ملاکه، حتی بیشتر از تجربه. چون تجربه با داشتن چند تا مشاور میشه حلش کرد.
نکته مهم اینه که این ملاک ها عموما (البته استثنا هم داریم) بین پیرمردها و ژنرال ها نیست! (4465518) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۲۶:۴۱
امیدوارم آقای روحانی دور آدم های چون نعمت زاده را در کابینه اش خط بزنه این افراد فقط به فکر دوران بعد از وزارت خودشون هستند (4465323) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۷:۲۵:۳۴
یکی از بدترین وزرا، وزیر پزشکان یعنی دکتر هاشمی بود که ظلم زیادی به پرستاران و سایر کارکنان بهداشتی کرد و جیب پزشکان را بیش از اندازه پر کرد. (4465771) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۲۲:۳۲:۰۸
طبیعی است همه وزرا عملکرد ونمره اشان یک سطح نیست بعضی از وزرا ازجمله ظریف وهاشمی وزنگنه واخوندی بدلیل ذات وطبیعت کاروزارتخانه علاوه تلاش وتحرک بیشر وزیر ورضایت مردم از عملکردشان بیشتر مطرح ورسانه ایی و دردید وافکار عمومی قرار دارند بنابر این تعغیروجابجایی وزرا مذکور به مصلحت نیست (4466102) (alef-11)
 
پیمانکار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۰۸:۰۹
آقای مهندس زنگنه بخاطر اوپک بزرگ شناخته شده اند . درحالیکه کار وزیر نفت اوپک نیست . شرکت های داخلی وزارت نفت رها شده اند و از وزیر حساب نمی برن .
مثلاً شرکت گاز استان مازندران که حکومت مستقل اعلام کرده است و اذیت میکند. (4467527) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.