توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 244505
واگذاری اراضی مسکن مهر و حکم غیرقانونی وزیر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۵
وزیر راه و شهرسازی در حالی با تعیین قیمت اراضی مسکن مهر ۹۹ ساله توسط کارشناس رسمی دادگستری با لحاظ کردن زمان واگذاری واحدها موافقت کرد که این اقدام خلاف قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آئین نامه اجرایی آن است.

به گزارش فارس، روز گذشته شرکت عمران پرند پیامکی را با این مضمون ارسال کرد: «قابل توجه مدیران عامل تعاونی‌های مسکن مهر به اطلاع می‌رساند به استناد مصوبه مجمع عمومی که به تأیید مقام عالی وزارت راه وشهرسازی رسیده است مقرر گردید واگذاری عرصه واحدهای مسکن مهر ۹۹ ساله با تعیین قیمت اراضی توسط کارشناس رسمی دادگستری و با لحاظ زمان تخصیص واحد صورت پذیرد.

لذا شایسته است مدیران عامل تعاونی‌ها به مدیریت املاک و حقوقی شرکت عمران شهر جدید پرند مراجعه نمایند.

در خرداد ماه سال جاری وزیر راه و شهرسازی به منظور رونق بخشی به بازار مسکن پیرو مصوبه هیت دولت در تاریخ ۲ اسفند ۹۲ مبنی بر حذف محدودیت‌های معاملات مسکن مهر «دستورالعمل اجرایی معاملات ثانویه مسکن مهر اعم از واحد های تمام شده و نیمه تمام» را برای اجرا ابلاغ کرد.

در این ابلاغ، عباس آخوندی اظهار امیدواری کرده است: ضمن انجام هماهنگی لازم با سیستم بانکی و حفظ حقوق شهروندان نسبت به انجام اقدامات لازم در راستای اجرای مناسب فرایندهای منظور شده در دستور العمل تدابیر مناسب اتخاذ شود.

بنابر دستورالعمل اجرایی معاملات ثانویه مسکن مهر نقل و انتقال هر واحد مسکن مهر صرفا با شرط عدم بدهی معوق انتقال دهنده به بانک عامل از بابت اقساط تسهیلات دریافتی و به دولت (سازمان ملی زمین و مسکن/ شرکت عمران شهرهای جدید) از بابت اجاره عرصه و یا با تسویه بدهی های معوق مذکور و سایر بدهی های احتمالی مربوط به واحد مسکن مهر (اعم از استفاده از تنخواه سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای تکمیل واحد و یا تسویه کامل سهم آورده به سازنده) صورت می گیرد.

همچنین نقل و انتقال عرصه و اعیان مسکن مهر ملکی (خودمالک) که فروش اقساط قطعی یا تدریجی آن انجام گرفته باشد، متقاضیان نقل و انتقال به صورت همزمان برای تغییر نام مدیون به بانک مراجعه و بانک عامل پس از انجام تشریفات قانونی و تسویه بدهی معوقه و به روز رسانی اقساط نسبت به تغییر نام مدیون در دفترچه فروش اقساطی اقدام کند.

*خرید و فروش عرصه خلاف قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن

بر اساس این گزارش، اما این اقدام جدید بر خلاف قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آئین نامه اجرایی آن است چرا که در ماده ۷ آئین نامه قانون ساماندهی و عرضه مسکن برنامه واگذاری حق بهره برداری از زمین به صورت اجاره ۹۹ ساله ویژه متقاضیان واجد شرایط است و از طریق واگذاری زمین دارای کاربری مسکونی به متقاضیانی که در قالب اشخاص حقیقی و حقوقی و تعاونی های مسکن سازماندهی شده باشند اجرایی می شود.

در تبصره یک این قانون راجع به مبلغ اجاره سالیانه مسکن مهر ،در تبصره ۲ نیز به پالایش متقاضیان مسکن مهر و در تبصره ۳ نظارت وزارتخانه راه و شهرسازی و تعاون بر ساخت و ساز تاکید دارد و به هیچ وجه در خصوص فروش زمین اشاره ای نشده است.

اگر چه این اقدام از سوی آخوندی تایید شده اما نیازمند مصوبه مجلس و یا حداقل نیازمند مصوبه هیات وزیران است.

برخی معتقدند این اقدام ممکن است باعث بی نظمی‌هایی شود به عنوان مثال در یک بلوکی که ۸۶ واحد است و یک نفر عرصه را خریداری و یک نفر عرصه را خریداری نخواهد کرد بی نظمی های زیادی به وجود خواهد آمد.

پیشنهاد کننده این طرح از معاونان وزیر راه و شهرسازی است.با این اقدام قیمت واحدهای مسکن مهر افزایش خواهد یافت و متقاضیانی که می توانند در حال حاضر با ۵۰ میلیون تومان صاحب یک واحد مسکونی مهر شوند در آینده و با اجرایی شدن فروش عرصه باید برای یک واحد مسکونی مهر ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت کند.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.