نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483546
نامه شهید بهشتی به امام خمینی (ره)
بخش سیاسی الف، 26 خرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۸ نامه شهید دکتر سیدمحمد بهشتی، دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و رییس وقت دستگاه قضایی، به امام خمینی در سال 1359 که در روزهای اخیر در فضای مجازی بازنشر شده؛ تصویر روشن تری از شرایط و تحلیل سیاسی "جریان مکتبی خط امام" آن روز جامعه ایران را ارایه می دهد.

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
تهران جمعه 59/12/22
استاد و رهبر بزرگوار
سلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته

سنگینی وظیفه فرزندتان را بر آن داشت که این نامه را به حضورتان بنویسد و حقایق را به عرضتان برساند.
دوگانگی موجود میان مدیران کشور بیش از آن که جنبه شخصی داشته باشد، به اختلاف دو بینش مربوط می‏شود. یک بینش معتقد و ملتزم به فقاهت و اجتهاد، اجتهادی که در عین زنده بودن و پویا بودن، باید سخت ملتزم به وحی و تعهد در برابر کتاب و سنت باشد، بینش دیگر در پی اندیشه‏ ها و برداشت‏ های بینابین، که نه به‌کلی از وحی بریده است و نه آن‏چنان که باید و شاید در برابر آن متعهد و پای‏بند، و گفته‏ ها و نوشته ‏ها و کرده‏ ها بر این موضوع بینابین گواه.

بینش اول در برابر بیگانگان و هجوم تبلیغاتی و سیاسی و اقتصادی به نظام سخت ‏به توکل بر خدا و اعتماد به نفس و تکیه بر توان اسلامی و پرهیز از گرفتار شدن در دام داوری‏ ها یا دل‏سوزی‏ های بیگانگان معتقد و ملتزم. بینش دیگر، هرچند دلش همین را می‏خواهد و زبانش همین را می‏گوید و قلمش همین را می‏نویسد، اما چون همه مختصات لازم برای پیمودن این راه دشوار را ندارد، در عمل لرزان و لغزان.

بینش اول به نظام و شیوه‏ای برای زندگی امت ما معتقد است که در عین گشودن راه به‌سوی همه نوع پیشرفت و ترقی، مانع حل شدن مسلمان‏ها در دستاوردهای شرق یا غرب باشد و آنان را بر فرهنگ و نظام و ارزش اصیل و مستقل اسلام استوار دارد. بینش دیگر با حفظ نام اسلام و بخشی از ارزش‏های آن، جامعه را به راهی می‏ کشاند که خود به خود درها را به‌روی ارزش‏های بیگانه از اسلام و بلکه ضداسلام می‏ گشاید.

بینش اول روی شرایطی در گزینش مسئولان تکیه می‏کند که جامعه را به‌سوی امامت متقین و گسترش این امامت ‏بر همه سطوح راه می‏برد. بینش دیگر بیشتر روی شرایطی تکیه می‏کند که خود به خود راه را برای نفوذ بی‌مبالات‏ ها یا کم‌مبالات‏ ها در همه سطوح مدیریت امت اسلامی و حاکم شدن آن‏ها بر سرنوشت انقلاب هموار می‏ سازد.

شاید برای شما شنیدن این خبر تلخ و دشوار باشد که بسیاری از کسانی که در طول سال‏های اخیر در راه حاکم شدن اسلام اصیل بر جامعه ما کوشیده و رنج‏ها برده ‏اند و در طول این سال‏ها به‌مقتضای طبیعت و ماهیت نظام اداری رژیم شاهی، در همه سازمان‏های لشکری و کشوری همواره در اقلیت‏ بوده و زیر فشار اکثریت غرب‌گرا یا شرق‌گرا حاکم بر این سازمان‏ها به‌سر برده‏ اند، هم اکنون در جمهوری اسلامی هم که امام در رأس آن است و تنی چند از فرزندان امام نیز بخشی از مسئولیت‏ها را به‌عهده دارند و مردم عزیز ما نیز در صحنه‏ ها حضور دارند، دوباره تحت فشار همان اکثریت قرار گرفته ‏اند، این اقلیت مؤمن که اگر حمایتش کنند می‏رود که اکثریت ‏شود، امروز ذلت و خذلان مؤمنان را در جمهوری اسلامی با پوست و گوشت و استخوان لمس می‏کنند که با چماق ارتجاع می‏کوبندشان و با کارشکنی‏ های رنگارنگ سد راه حرکت اسلامی و اصلاحی آن‏ها می‏شوند، با استظهار به ستون پنجم دشمن که در همه این سازمان‏ها جا خوش کرده‏ اند و با اطمینان به حمایت گروهی از مسئولان امروز و دیروز.

اگر این دو بینش در اداره امور جمهوری اسلامی ادامه یابد، نه کارهای جاری مردم سر و سامان پیدا می‌کند، نه مشکلات موجود دینی، فرهنگی، اخلاقیات اجتماعی و اقتصادی این مردم رنج‌دیده و محروم و ایثارگر با سرعت و قاطعیت کافی حل می‌شود و نه می‌توان برای آینده طرح‌های اصیل اسلامی ریخت و به مرحله عمل درآورد... نظر ما این است که رشد کمی و کیفی دارندگان بینش اول (اسلام فقاهتی و خط اصیل امام) به‌لطف الهی امروز به آن درجه رسیده است که نهادهای لشکری و کشوری به‌وسیله صاحبان این نوع بینش اداره شود و اداره جمهوری اسلامی بر پایه یک بینش استوار گردد.

برادران گفتند که نوارهای مربوط به سخنان رئیس جمهور در اصفهان را خدمتتان داده‌اند که دانش آموزان و کارمندان را به مقاومت در برابر اقدامات دولت که با نظرات شخصی رئیس جمهور منطبق نیست، تشویق می‌کند. نوارهای مربوط به ارتباط مستقیم برخی از کارگردانان اعتصاب اخیر شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با دفتر رئیس جمهور و آقای زنجانی، دستیار رئیس جمهور نیز در اختیار مسئولان قضایی است.

با کمال تأسف، نواقص موجود در این انجمن‌های اسلامی و برخی از اعضای آنها و نفوذ عناصر ناخالص در این انجمن‌ها و نهادها را وسیله‌ای برای سرکوبی کل نهادها و خارج کردن آنها از صحنه قرار داده‌اند تا همین چند قدم کوتاه نیز که در راه حاکمیت اسلام بر سازمان‌های لشکری و کشوری جلو رفته‌ایم، خنثی شود.

امروز در بیشتر دستگاه‌های نظامی و انتظامی و مؤسسات و سازمان‌های دیگر، جریان‌هایی می‌گذرد که عناصر متدیّن و دلسوخته را بسیار افسرده کرده و می‌کند. اینها احساس می‌کنند به‌جرم اینکه در راه حاکم شدن اسلام تلاش کرده و با مخالفان حاکمیت اسلام بر ارتش و شهربانی و ژاندارمری و نهادهای دیگر دولتی درگیری و ستیز داشته‌اند، امروز در جمهوری اسلامی با حمایت رئیس جمهور و همفکران ایشان در جبهه ملی و نهضت آزادی و با همدستی خلقی‌ها همه‌جا سرکوب می‌شوند و می‌روند که به سرنوشت مؤمنان در جنگ اصحاب اخدود دچار گردند وَمانَقَمُوا مِنهُم اِلّا اَن یُومِنُوا بِاللّهِ العَزیزِ الحَمیدِ.


امام عزیز،
به خدا سوگند تحمل این وضع برای این فرزندتان بس دشوار است که چهره افسرده‏ این‏ها را ببینم و ندای یاللمسلمین آن‏ها را بشنوم و تنها پاسخ این باشد که صبر کنید. من هم صبر می‏کنم و فی العین قذی و فی الحلق شجی.

این روزها مکرّر با خود می‌اندیشم که ای‌کاش زیر بار این مسئولیت سنگین که با تأکید بر عهده‌ام نهادید نبودم، تا می‌توانستم به‌کمک آنها لااقل فریادی برآورم، زیرا فریاد از یک طلبه زیبنده است اما از یک مسئول انتظار اقدام می‌رود، نه فریاد و اگر اقدام کنم با این شائبه جگرسوز روبه‌رو می‌شوم که دفاع از مظلومان نیست، جنگ قدرت است میان سران، از روی هواها.

با استفاده از حمایت‌های مکرّر شما اینک همه نهادها کوبیده می‌شوند، مجلس، دولت، دستگاه قضایی و نهادهای انقلاب و هرچند در کوبیدن اینها موفق نشده‌اند، ولی نه خطرشان را می‌توان نادیده گرفت، نه ضررشان، که همه را از خدمت گسترده‌تر به مردم محروم و ایثارگرمان بازمی‌دارند.

آقای رئیس جمهور در کارنامه‌شان که پریروز به‌صورت سرمقاله در روزنامه‌شان منتشر شده و رسماً دستگاه قضایی را به ایجاد یک بلوای جدید در جامعه تهدید می‌کند که اگر دستگاه قضایی بخواهد ایشان را با کسانی که در حوادث روز چهاردهم اسفند دانشگاه تهران زخمی و مصدوم شده و در دادسرای تهران از ایشان شکایت کرده‌اند از نظر رسیدگی قضایی در دو کف مساوی بگذارد، از ریاست جمهوری کناره گیری خواهد کرد، آیا ایشان خواهان آن نوع دستگاه قضایی هستند که اگر کسی از رئیس جمهور شکایت کرد با دو طرف شکایت یکسان رفتار نکند؟

لازم است به اطلاع حضرتعالی برسانم که طبق سندی که به مقامات قضایی داده شده و مربوط به دستور کار مراسم چهاردهم اسفند است صریحاً گفته شده است که اگر درگیری پیش آید، مأموران انتظامی موظفند افرادی را که دستگیر می‌کنند به گارد ریاست جمهوری تحویل بدهند.

ما در دیدار روز دوشنبه یازدهم اسفند در منزل آقای موسوی اردبیلی آن‌قدر با محبت و گرمی با ایشان برخورد کردیم و در حل مشکل وزیران دارایی و بازرگانی جلو رفتیم که امید داشتیم بر تفاهم‌ها افزوده شده است و هرگز باور نمی‌کردیم که آقای بنی‌صدر سه روز بعد از این دیدار چنین رفتاری از خود نشان خواهند داد.


امام بزرگوار، به‌حکم وظیفه عمومی النصیحة لائمة المسلمین، عرض می‌کنم:

1- در ماههای اخیر صدای پای آمریکای توطئه‌گر و هم‌دستان و هم‌داستانان او گسترده‌تر از پیش شنیده می‌شود.

2- دنباله زنجیروار توطئه‌های غرب و شرق که متأسفانه خود را پشت سر رئیس جمهور پنهان کرده‌اند بیش از پیش نمایان است.

3- پناه دادن رئیس جمهور به مخالفان حاکمیت اسلام، عرصه کار را بر همه کسانی که شب و روز در این راه تلاش کرده و می‌کنند، روز به روز تنگتر می‌کند.

4- در تلاش‌های اخیر رئیس جمهور و هم‌فکران او این نکته به‌خوبی مشهود است که برای حذف مسئله رهبری فقیه در آینده سخت می‌کوشند. اینها در مورد شخص جنابعالی این رهبری را طوعاً یا کرهاً پذیرفته‌اند، ولی برای نفی تداوم آن سخت در تلاشند. در سخنان اخیر آقای مهندس بازرگان در امجدیه در برابر شعار، درود بر منتظری امید امت و امام، این مطلب به‌خوبی مشهود است.

5- ما از همان آغاز در پی آن بودیم که میدان عمل سازنده چنان فراخ و گسترده باشد که امثال آقای بازرگان و آقای بنی‌صدر و آقای یزدی در سطوح بالا فعالیت داشته باشند.
در آبان سال گذشته، پس از استعفای دولت موقت پیام دادید که قم بیاییم تا مسئله فوری اداره کشور در خدمتتان بررسی شود، صحبت از ترکیب جدید شورای انقلاب بود، نظر حضرتعالی این بود که آقای مهندس بازرگان دیگر در شورای انقلاب نباشد. بر اساس همین اعتقاد به شرکت خلاق هرچه بیشتر نیروها و نفی هرنوع تنگ‌نظری و انحصارطلبی پیشنهاد کردیم که ایشان همچنان در شورای انقلاب بمانند و سرانجام حضرتعالی هم موافقت کردید و در همین مرحله بود که مسئولیت دو وزارتخانه مهم، وزارت دارایی و وزارت امور خارجه به آقای بنی‌صدر داده شد. اینها و نظایر اینها دلیل روشنی است بر این که شرکت فعال این آقایان در اداره امور کشور مطلوب ما بوده است و با آنها هیچ مسئله شخصی نداریم.

6- بنابراین اختلاف این آقایان با ما بیش از هرچیز به مسائلی مربوط می‌شود که برای حضرتعالی و ما و همه نیروهای اصیل اسلامی یکسان مطرح است. این اختلاف به‌خصوص در مورد رعایت یا عدم رعایت کامل معیارهای اسلامی در گزینش افراد برای کارها و در برخورد قاطع با جریان‌های انحرافی است. خود شما به‌یاد دارید که اینها در مورد آقای امیر انتظام و آقای فرید و تأکید جنابعالی بر کنار گذاردن آنها چگونه عمل کردند.

7- برای حضرتعالی در مقام رهبری روشن است که اگر این دو بینش در اداره امور جمهوری اسلامی ادامه یابد، نه کارهای جاری مردم سر و سامان پیدا می‌کند، نه مشکلات موجود دینی و فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی این مردم رنج‌دیده و محروم و ایثارگر با سرعت و قاطعیت کافی حل می‌شود، و نه می‌توان برای آینده طرحهای اصیل اسلامی ریخت و به مرحله عمل آورد.

8- برای اینکه نقطه نظرهای تفصیلی بینش اول در همه زمینه‌های معنوی، اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، دفاعی و سیاسی با صراحت کامل روشن شود ما این نقطه نظرها را تنظیم و منتشر کردیم، تا برای امت و امام اصول برنامه پیشنهادی صاحبان بینش اول برای اداره امور جمهوری اسلامی بر پایه قانون اساسی روشن باشد.

9- نظر ما این است که رشد کمی و کیفی دارندگان بینش اول به‌لطف الهی به آن درجه رسیده است که نهادهای لشکری و کشوری به‌وسیله صاحبان این نوع بینش اداره شوند و اداره جمهوری اسلامی بر پایه یک بینش استوار گردد.

10- با همه این احوال چندی است که این اندیشه در این فرزندتان و برخی برادران دیگر، قوت گرفت که اگر اداره جمهوری اسلامی به‌وسیله صاحبان بینش دوم را در این مقطع اصلح می‌دانید، ما به همان کارهای طلبگی خویش بپردازیم و بیش از این شاهد تلف شدن نیروها در جریان این دوگانگی فرساینده نباشیم.

این بود خلاصه‌ای از آنچه لازم دانستم با آن پدر بزرگوار و رهبر عزیز در میان بگذارم تا مثل همیشه با تصمیم پیامبرگونه‌تان راه را برای ما و همه مردم مشخص کنید و دعایم این است که خدایا امام عزیزمان را در این تصمیم گیری‌های دشوار یار و رهنما باش.
با بهترین درود در پایان
فرزندتان

محمد حسینی بهشتی
 
کلمات کلیدی : شهید بهشتی +امام خمینی
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۹:۴۷:۵۷
ممنون عالی و بسیار روشنگر لطفا لطفا مطالب مربوط به تاریخ انقلاب رو بیشتر کار کنید که ما بیشتر با اوایل انقلاب آشنا بشیم .....چون عملا تو مدرسه و دانشگاه چیزی سر در نیاوردیم از انقلاب ..... (4429312) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۰:۰۱:۲۴
خدا شهيد بهشتي رحمت كنه
اما امروز شرايط مثل سال ٥٩ نيست
رهبري بر مسائل ديني نظارت دارند و مبناي حركت كشور هم عقيده و نظر مردم هست مردم هم در انتخابات هاي سال ٩٢ ٩٤ و ٩٦ نظرشون رو بسيار صريح اعلام كردند
بنابراين خواهش ميكنم از اب كره نگيريد (4429326) (alef-2)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۰:۰۴:۰۵
پروژه بني صدر سازي كليد زده شد؟ (4429329) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۰:۱۹:۲۴
و تاریخ تکرار می شود! (4429341) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۱:۳۱:۰۷
متأسفانه در طول این نظام اکثرا پست های اجرایی کشور در اختیار بینش دوم بوده (4429384) (alef-2)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۱:۴۱:۳۸
ما چه بخواهیم یا نه در جامعه بینش های متعدد وجود دارد مهم آن است که همه بینش ها بتوانند آزادانه بدون توهین به دیگران اندیشه خود را مطرح نمایند. (4429393) (alef-2)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۱:۵۰:۲۴
ما هم که نفهمیدیم شما برای چی این نامه رو گذاشتی الف خان و منظور شما کیست و چیست .... (4429406) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۲:۰۰:۴۲
شهید مظلومی که یک امت بود برای امت ما
مطالب مطرح شده خیلی جالب به مسائل فعلی ما میتونه ارتباط داشته باشه (4429413) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۳:۰۳:۵۰
فرزندان شهید بهشتی انسان های دانشمند و نجیبی اند، تحلیل و تفسیر این بزرگواران رو هم بخواهید! (4429447) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۲۳:۲۸:۰۱
واقعا تشکر می‌کنم. (4429464) (alef-2)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۰:۱۱:۱۰
هنوز هم این دو بینش در جامعه و میان مردم وجود دارد
با این تفاوت که بینش دوم بسیار پرطرفدارتر از اوایل انقلاب و از بینش اول است

ولی چاره کار در این است که هیچکدام از این دو تفکر قصد حذف دیگری را نداشته باشد
این کشور بقدر کافی بزرگ و با ظرفیت هست که همه در ان زندگی و کار کنند و اسایش داشته باشند (4429497) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۰:۱۷:۲۷
فقط یاد گرفته اید خاطره نویسی کنید و مقایسه مع الفارق برای کوبیدن فکر طرف مقابل.

واقعاً چرا برای پاسخگویی به سئوالات کاری نمی کنید؟

یعنی شما می گوئید بعد از ۳۸ سال دوباره به نقطه اول بازگشته ایم؟ و نیروهای انقلابی دچار دگردیسی و تغییر شده اند؟

پس این مدت نظام چه میکرده ؟
که نتوانسته حتی در سطوح مقامات طراز اول کشور منطق و اصول بنیادین خود را تبیین کند؟

نبود احزاب،
تعارض در قبول قدرت قوه مجریه به عنوان مرکز قدرت جمهور،
برداشت چندگانه از حکومت و جمهوری
و به بسیاری از نکات دیگری که هنوز پاسخ روشنی داده نشده است. (4429499) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۱:۲۶:۳۱
امروز نیز این دو نگاه زنده است و اگر تاریخ و نام نویسنده از ان حذف شود گویا برای این روزهای جامعه ایران نوشته شده است . غرب زدگی تفکری است که دست از سر ایران برنخواهد داشت (4429562) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۱:۳۶:۲۸
ملت راه خودشو انتخاب کرده (4429566) (alef-2)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۱:۳۹:۳۳
ینش دیگر، هرچند دلش همین را می‏ خواهد و زبانش همین را می ‏گوید و قلمش همین را می‏ نویسد، اما چون همه مختصات لازم برای پیمودن این راه دشوار را ندارد، در عمل لرزان و لغزان.

اینها همان تکنوکراتها نیستند؟

البته تقوای شهید به او اجازه نمیداد که در مورد دل آنها قضاوت کند اما در این چهل ساله با توجه به اعمالشان اثبات شده است دل این جماعت فقط قدرت میخواهد! و به فراخور آن زبان و قلمشان هم به آن سو میچرخد.

ای کاش نمیرفتی مردی که یک ملت بودی !شاید امروز جای دیگری بودیم!! یا شاید تو هم مانند یار دیرینت خون دل میخوردی و صبر میکردی!!! (4429567) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۴:۴۰:۰۴
درود خدای متعال براین شهید با بصیرت و روشن ضمیر و ننگ به دشمنان دیروز و امروز اسلام ناب محمدی (4429619) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۶:۱۳:۵۰
روح شهید بهشتی شاد . بالاخره به امام خود پیوند خورد ولی بنی صدر راه خود را جدا کرد و با شقاوت زندگی کرد . (4429636) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۷:۵۲:۰۰
اشتباه شهید بهشتی این بود که فکر می کرد این دو بینش تنها در بین مسولان است و با حذف آنها از مسئولیت ها بینش مورد نظر ایشان حاکم خواهد شد.
در صورتی که وجود این دو بینش در حاکمیت به دلیل وجود این دو بینش در میان مردم بود و حذف آنها به آن روش هزینه هایی را به کشور تحمیل کرد که گاه تا امروز هم ادامه دارد.
بگذریم از اینکه حتی با حاکم شدن بینش مورد نظر شهید بهشتی اهداف مورد نظر ایشان محقق نشد و معتقدان به این بینش برای اینکه بتوانند نمایندگی بخش از جامعه را به عهده بگیرند دوباره تقسیم شدند و امروز بعد از 40 سال مجبوریم این نامه را بازخوانی کنیم (4429664) (alef-2)
 
China
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۰۸:۱۵:۱۳
بهشتی یک ملت بود... (4429685) (alef-2)
 
محمدحسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۱:۰۸:۳۲
سلام.

ای کاش الف محترم، جوابیه ی این نامه از سوی حضرت امام را هم پیدا و منتشر کند (جوابیه ی کتبی یا شفاهی). چون واقعا برخورد ایشان در قبال این نامه بسیار مهم است. (4429880) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۳:۰۱:۱۴
احترام شهید بهشتی واجب است اما باید اقدام ایشان هم نقد شود.
این کار ایشان جامعه را دو قطبی کرد. ضمنا ایشان بهتر بود به جای اینکه حضرت امام (ره) را تحت فشار قرار دهند، پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای انتخاب رویکرد مناسب می‌دادند تا مردم میان دو رویکرد موجود در آن زمان یکی را انتخاب می‌کردند. (4429999) (alef-2)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته