توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499044
انواع لکه های پوستی را بشناسیم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۳
یک متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز انواع لکه های پوستی و علت ایجاد آنها بر روی پوست را تشریح کرد.

دکتر محمد امیدیان شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار کرد: لکه های قهوه ای رنگ دوران بارداری یکی از شایع ترین انواع لکه ها هستند که به دلایل تغییرات هورمونی بر روی پوست صورت ظاهر می شوند.

وی افزود: برخی لکه های قهوه ای رنگ نیز به علت تابش زیاد آفتاب و یا به صورت ژنتیکی ظاهر می شوند که در صورت عمیق تر بودن لکه ها به رنگ آبی در می آیند که باید از ضد آفتاب و یا داروهای ضد لک زیر نظر پزشک متخصص استفاده کرد.

دکتر امیدیان به لکه های دارویی به عنوان نوع دیگری از لکه ها اشاره کرد و ادامه داد: این نوع لکه ها به دلیل مصرف نوع خاصی از یک دارو از جمله آنتی بیوتیک و مسکن ها ایجاد می شوند که گاهی به رنگ قهوه ای مایل به بنفش در می آید و در صورت تکرار باید به پزشک مراجعه کرد تا داروی مناسب تجویز شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: یکی از انواع لکه ها که باید جدی گرفته شود ملانوما یعنی ایجاد لکه و خال هایی با منشا سرطانی است. 

وی بیان کرد: در افراد مسن لکه هایی به رنگ قهوه ای و یا بنفش با حاشیه و سطح نامنظم بر روی صورت، ساق پا و یا روی دست و در سنین جوان بزرگ شدن و تغییر شکل و رنگ خال های مادرزادی با خارش و خونریزی و حاشیه نامنظم از علائم ملانوما است که باید به پزشک مراجعه کرد.

دکتر امیدیان اضافه کرد: آفتاب و ژنتیک در ایجاد ملانوما موثر هستند که در صورت تشخیص و درمان به موقع از گسترش به قسمت های دیگر جلوگیری می شود.

دکتر امیدیان توصیه کرد: هر فردی در صورت تغییر در رنگ و اندازه خال های بدن و یا تشکیل خال جدید باید حتما با پزشک مشورت کند.
این متخصص پوست ادامه داد: لکه های قارچی نیز نوع دیگری از لکه ها هستند که به حالت قهوه ای و پوسته پوسته بیشتر برروی پوست افراد چرب ظهور پیدا می کنند. 
وی خاطرنشان کرد: در صورت بروز هر گونه لکه پوستی باید با پزشک متخصص مشورت شود تا درمان مناسب صورت گیرد.
 
کلمات کلیدی : بیماری + سلامت + قارچ‌های پوستی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.