توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414542
قطعنامه علیه روسیه در سازمان ملل تصویب شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۲
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل مسئول رسیدگی به مسائل انسانی و حقوق بشری بنا به درخواست اوکراین یک قطعنامه علیه روسیه مرتبط با شبه جزیره کریمه تصویب کرد.

به گزارش ایرنا، 73 کشور از جمله آمریکا، انگلیس و کانادا به عنوان پشتیبانان اصلی اوکراین به این قطعنامه رای مثبت دادند و ایران، هند و قزاقستان نیز از جمله 23 کشوری بودند که رای منفی خود را اعلام کردند.

خبرگزاری ایتارتاس روز چهارشنبه در این باره نوشت: در سند چهار صفحه ای تصویب شده، روسیه به عنوان انجام دهنده اقدام های تبعیض آمیز در مورد ساکنان شبه جزیره کریمه از جمله علیه اوکراینی ها، تاتارها و سایر اقوام این شبه جزیره محکوم شده است.

همچنین در این قطعنامه که روز سه شنبه به وقت نیویورک تصویب شد، از روسیه خواسته شده است تدابیر لازم را برای پایان دادن به وضعیت مطرح شده از سوی اوکراین بکار گیرد.

آناتولی ویکتوروف رئیس اداره همکاری های انسانی و حقوق بشری وزارت خارجه روسیه در نشست تصویب قطعنامه اعلام کرد که اطلاعات ارائه شده با واقعیت در کریمه منطبق نیست.

وی تاکید کرد که اوکراین با وجود محاصره اقتصادی، جلوگیری از انتقال آب، انرژی و مواد غذایی به کریمه، مدعی نگرانی از شرایط حقوق بشر در این منطقه است.

مقام روسی اظهار کرد: تصویب چنین قطعنامه ای نشانه استفاده از موضوع های حقوق بشری برای اهداف سیاسی است.

اوکراین پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ از فوریه سال 2014 که با حمایت اروپا و واشنگتن انجام گرفت، سیاست نزدیکی به غرب به ویژه آمریکا را پیشه کرده و رویاروی مسکو قرار گرفته است.

کی یف اصلی ترین اختلاف با مسکو را پیوستن شبه جزیره کریمه در دریای سیاه به روسیه می داند که سال 2014 پس از برگزاری یک همه پرسی انجام گرفت.

اتحادیه اروپا و آمریکا نیز در حمایت از اوکراین مجموعه ای از تحریم های سختگیرانه ضدروسی وضع کرده اند که با واکنش متقابل مواجه شده و روابط دو طرف را در پائین ترین سطح ممکن دو دهه گذشته قرار داده است.
 
کلمات کلیدی : قطعنامه + روسیه + سازمان ملل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.