نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 132482
درخت چنار الموت روز عاشورا خون مي‌گريد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۰
درخت چنار خون‌بار روستاي زرآباد الموت همچنان پذيراي گردشگران خارجي و عزاداران حضرت سيدالشهدا (ع) در روز عاشوراست.

به گزارش ايسنا، درخت چنار كهن‌سالي در حياط امامزاده علي‌اصغر در روستاي زرآباد الموت در استان قزوين وجود دارد كه به درخت چنار خون‌بار مشهور است. خون‌بار بودن اين درخت، قدمت ديرينه‌اي دارد و حتا در زمان شاه‌سلطان حسين صفوي نيز روايت‌هايي از آن مطرح شده است.

در اين‌باره، اسدالله بيرانوند ـ مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوين ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا بيان كرد:‌ در نزديكي سحرگاه روز عاشورا، صمغي قرمز رنگ شبيه خون از اين درخت خارج مي‌شود كه آزمايش‌هايي هم روي آن انجام شده است. البته هيچ‌كدام از آزمايش‌ها با وجود مشاهده‌ي تركيبات مشابه خون در اين صمغ‌، اين مسأله را تأييد نكرده‌اند كه اين مايع، به خون انسان مربوط مي‌شود.

او با اشاره به قدمت بيش از ۶۰۰ سال دو درخت چناري كه درهم تنيده شده‌اند،‌ افزود:‌ هر سال در روزهاي عزاداري ماه محرم، بيش از ۱۰هزار نفر در اين محل حضور مي‌يابند و امكانات لازم و مهمانسرا نيز براي آن‌ها فراهم مي‌شود.

همچنين فاطمه آسيابان‌ها ـ مدير روابط عمومي اين اداره‌ي كل ـ كه دو سال شاهد اين ماجرا بوده است، با اشاره به اين‌كه مردم معتقدند، اتفاق‌هايي در روز عاشورا براي اين درخت رخ مي‌دهد، گفت: پس از پايان مراسم عزاداري و سينه‌زني در روز تاسوعا، جمعيت حاضر در امامزاده، سحرگاه روز عاشورا دور درخت جمع مي‌شوند و به خواندن مرثيه و عزاداري مي‌پردازند. در اين زمان، صمغ قرمز رنگي از برخي شاخه‌هاي اين درخت چنار به آرامي شروع به تراوش مي‌كند. اين اتفاق تا ظهر روز عاشورا ادامه دارد و پس از آن، اين شاخه‌ها خشك مي‌شوند.

او بيان كرد: نكته‌ي جالب اين است كه اين مايع فقط روز عاشورا از درخت خارج مي‌شود، يعني با توجه به متفاوت بودن سال‌هاي هجري شمسي و هجري قمري، اين اتفاق درست در روز دهم ماه محرم رخ مي‌دهد.

وي افزود: وجود اين درخت كه به يكي از جاذبه‌هاي گردشگري و مذهبي استان قزوين تبديل شده است، هر سال در ماه محرم گردشگران زيادي را از كشورهاي مسلمان مانند عراق و سوريه و حتا برخي از كشورهاي اروپايي به اين محل مي‌كشاند.
 
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۳:۰۴:۵۸
مُصيبَةً ما اَعْظَمَها وَاَعْظَمَ رَزِيَّتَها فِى الاِْسْلامِ وَفى جَميعِ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ (547812) (moderator4)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۴:۰۷:۴۷
در کتب معتبر آمده است که وقتی ابراهیم-فززند خردسال پیامبر اسلام(ص) در گذشت همزمان کسوفی روی داد و عده ای نا آگاه این واقعه را با مرگ ابراهیم مرتبط دانستند. صدايي از دور دست مي آمد که مي گفت: مي داني خورشيد نيز گرفت. اين کسوف بخاطر فوت فرزند رسول خداست. پيامبر (ص)اين گفتار و عقيده نادرست را مردود دانست و اين کسوف را امري عادي و از آيات خداوند برشمرد. سنت رسول خدا همواره زدودن خرافات از جامعه اسلامي بود. باید متاسف بود از این که:. حضرت رسول (ص) و ائمه طاهرین (ع) به ویژه خود امام حسین(ع) این همه مصیبت و رنج تحمل کردند که شرک و خرافات را از جامعه دور کنند. آن وقت ما که زیر علم آنان سینه می زنیم تا این حد خرافی هستیم. (547967) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۴:۴۹:۲۹
خب حالا این تلقی که خون انسان نیست درست ولی اینکه این رویداد فقط روز عاشورا اتفاق می افتد باز هم مطلب درخور توجهی است. (548035) (moderator4)
 
فرزان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۵:۰۲:۲۹
بابا ماهم مثل تو باورمون نمیشد چند سال پیش جات خالی رفتیم برفهم میامد خدا وکیلی خون اومد ازش حالا شما هم باور ندارین امسال پاشین برین الموت البته جادهاش یکم خطریه (548047) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۵:۰۷:۲۹
آن کتاب معتبرو اسمشو بلد نیستی ؟ (548054) (moderator22)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۳:۳۳:۱۹
وقایع سال ششم هجری از کتابهای معتبری چون تاریخ طبری- تاریخ یعقوبی و تاریخ ابن اثیر
به کتاب زندگانى حضرت محمد(ص)، ص 63نویسنده: رسولى محلاتی مراجعه کنید -در آنجا منابع اصلی ذکر شده است.
اصل حدیث:
«ایها الناس ان الشمس و القمر آیتان من آیات الله یجریان بامره، مطیعان له، لا ینکسف لموت احد و لا لحیاته، فاذا انکسفا او احدهما صلوا»
اى مردم همانا خورشید و ماه دو نشانه از نشانه‏هاى قدرت حق تعالى هستند که تحت اراده و فرمان او هستند و براى مرگ و حیات کسى نمى‏گیرند و هر زمان دیدید آن دو یا یکى از آنها گرفت نماز بگزارید (549076) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۱:۲۸:۴۵
توي اين همه كتب ننوشته چيزي را كه با چشم نديديد انكار نكنيد!
اگر سري به آنجا بزنيد مي توانيد با اهالي آنجا در اين مورد صحبت كنيد.
راستي فيلمش هم موجود هست. (548903) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۴:۰۲:۰۷
كشتي حضرت نوح در اين روز به سلامت لنگر انداخت.
حضرت یونس در این روز از شکم ماهی نجات یافت.
موسی و یارانش در این روز به سلامت از دریا عبور کردند. ابراهیم(ع) در این روز آتش برایش گلستان شد.
حضرت یوسف در این روز بزرگ از چاه بیرون آمد.
این یعنی اینکه روز عاشورا مختص واقعه کربلا نیست چرا همه چیرو به امام حسین ربط میدین در ضمن مطمئنن این قضیه به غیر از جنبه اعتقادی یه اثبات علمی هم داره (549100) (moderator22)
 
اهل زرآباد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۵:۰۰:۲۳
دوست عزيز پيشنهاد ميكنم يكم مطالعتون رو بيشتر كنيد بعد اظهار نظر كنيد - فكر نمي كنم از آيت الله دستغيب يا خيلي از علما كه درباره چنار خونبار زرآباد اظهار نظر كردند بيشتر بدونيد - حداقل اين موضوع رو از گوگل سرچ مي كرديد - در ضمن اين مسائل جزئي از اعتقادات مردمه - با اظهار نظر بدون مطالعه فقط خودتون رو زير سؤال ميبريد - بنده اصالتاً اهل زرآباد هستم و در اين 31 سالي كه از خدا عمر گرفتم حداقل 20 سال شب عاشورا و ظهر عاشورا كنار اين چنار خونبار بوده ام و شاهد اين رخداد بوده ام - ترشح صمغ قرمز رنگ - اونهم هر سال - صبح عاشورا - با الله اكبر اذان صبح - فضاي سنگين حاكم بر امامزاده در اون لحظات كه دل سنگ رو هم به درد مياره - پيشنهاد ميكنم يكبار از نزديك اين واقعه رو ناظر باشيد بعد بگوئيد خرافات است . (548046) (moderator4)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۵:۵۷:۰۳
دوست عزیز
بخوبی می دانم که شهید دستغیب(ره) در کتاب شگفتی ها این داستان را آورده اند. این موضوع را در ادبیات "استحسان" می نامند. یعنی برداشتی از سر خوش ذوقی .استحسان یک آرایه ادبی است پشتوانه منطقی ندارد.احترام شهید دستغیب بجا اما قول پیامبر(ص) بالاتر است.این را که قبول دارید؟ من نه تنها بی اعتقاد به معجزه نیستم بلکه تمام هستی را معجزه می دانم. حماسه عاشورا آنقدر بزرگ و زیباست که نیازی به معجزه تراشی های عوام پسندانه ندارد.معجزه عاشورا شعار هیهات من الذله امام حسین(ع) و ما رایت الا جمیلا ی حضرت زینب(س)است که در برابر دشمنان کینه توز و نادان خود فرمودند. من از هیچ عارفی سخنی به این زیبایی نشنیدم. اگر می خواهیم حسینی و زینبی باشیم باید به این شعار ها عمل کنیم. (548102) (moderator22)
 
اهل زرآباد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۲:۴۵
با تمام احترامي كه براي نظر شما قائلم بايد به عرض برسونم اين خوش ذوقي نيست بلكه يك واقعيت و براي مردم منطقه به يك باور غير قابل انكار تبديل شده - اصلا شما روايت اين واقعه رو ميدونيد ؟ آيا از نزديك يكبار اين چنارو ديديد ؟ آيا ميدونيد اين چنار تو صحن امامزاده علي اصغر (ع) - (برادر امام رضا (ع) ) - وجود داره ؟ آيا ترشح صمغ قرمز رنگ هر سال فقط يكبار اونهم صبح عاشورا - دقت كنيد - صبح عاشورا اونهم با اذان صبح - ميتونه اعجاز باشه نه خرافه - آيا ميدونستيد كه روي بعضي از برگهاي اين چنار اسامي معصومين حك شده ؟ خرافست ؟ آيا ميدونيد هر سال شب تاسوعا و عاشورا چند ده هزار نفر از سراسر ايران و تعدادي هم از كشورهاي خارجي براي ديدن اين واقعه تو سرما و گرما تا صبح بيدار ميمونن - آيا ميدونيد شب تاسوعا و عاشورا مردم منطقه كنار اين چنار جمع شده و به ياد غربت پسر علي تا صبح به سر و سينه ميزنن و اشك ميريزن ؟ آيا ميدونين امامزاده علي اصغر زرآباد تا بحال چند نفر فلج - كم بينا و مرضهاي لاعلاج رو شفا داده ؟ اين هم خوش ذوقيست - آيا ميدونيد مردم منطقه اين مكان مقدسو حرم حسيني ميدونن و چند صد ساله كه شب تاسوعا و عاشورا تا صبح به سر و سينه ميزنن - بعد خيلي راحت ميگيد خوش ذوقي ؟!!!! - روستاي زرآباد با تهران 4 ساعت فاصله داره - دوست عزيز حكايت فرزند پيامبر (ص) با اين واقعه ارتباطي به هم نداره - شما اول روايت اين واقعه رو پيدا كنيد و مطالعه كنيد بعد اظهار نظر بفرمائيد .در ضمن آيت اله مرعشي نجفي هم مهر تأييد بر اين واقعه زده اند .اگر مايليد آيات عظام ديگري هم نام ببرم . (548861) (moderator22)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۲:۱۷:۴۲
دوست گرامی. سعی می کنم این درخت را از نزدیک هم ببینم و در باره اش تحقیق مفصلی انجام بدهم. اما من معتقدم هرگاه از مسیر عقل و منطق خارج شویم زمینه برای انحراف از آنجا آغاز می شود. چرا در روز عاشورا که آن جنایت بزرگ و حادثه عظیم روی داد همه وقایع در مسیر طبیعی بود و چنین معجزاتی اتفاق نیفتاد. البته شاید شما به برخی روایت ها نظیز فصه زعفر جنی و شیر جوشیدن خون از زیر سنگها و ... اشاره کنید. لابد می دانید که بزرگانی چون شهید مطهری(حماسه حسینی) با بحث های منطقی همه اینها را رد کردند.
مردم زرآباد آنقدر اعتقادشان مانندخود شما به امام حسین(ع) قوی است که برای باور به عظمت روز عاشورا نیاز به معجزه ندارند. چرا این اتفاق مثلا در عربستان نمی افتد که آنها به حقانیت شیعه باورمند بشوند؟ در پاسخ به یکی دیگر از دوستان در همین جا به ماجرایی مشابه که در شهر خودمان روی داد اشاره کردم. اگر تایید و منتشرکنند می توانید بخوانید. (548966) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۵:۲۳:۵۷
دوستان قدر ومنزلت سروروسیدجوانان اهل بهشت با وبدون این اتفاقات
بسیاربسیار بزرگ است واصل موضوع همان دین محمد مصطفی صلی الله علیه وآله است
افراد با ایمان به اصل می پردازند ودر جزییات ومتاشبهات جدل نمی کنند (548077) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۵:۴۰:۴۰
آفرین بر شما (548090) (moderator22)
 
میثم
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۱۷:۰۸:۲۴
پیشنهاد می کنم صدا و سیما گزارشی از اون مکان و آن درخت در روز عاشورا تهیه کنه تا همه از وجود این معجزه با خبر بشن.البته اگه متخصصین و پژوهشگران هم روی موضوع کار کنند تا این قضیه رو یه جورایی از نظر علمی بررسی کنن کار مفید فایده ای هست.شاید دلیلی براش پیدا کنن. (548162) (moderator4)
 
zenon
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۲۳:۱۵:۵۵
جالب بود
دوستان عزیز اگر از چیزی شبیه این مسئله خبر دارید بگویید تا ما هم بیشتر آشنا شویم (548440) (moderator22)
 
شعبان تجويدي
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۲۳:۳۴:۱۹
باسلام به دوستان اهلبيت عليه السلام.من درمطالبي خوانده ام كه تمام نباتات وجامدات به تسبيه خدامشغولند.لذاحادثه كربلاهم امري خدايي است واين اتفاق هم بيانگرعشق به امام حسين (ع) است واقعاسنگهاهم بايدبراي چنين حادثه اي خون گريه كنند.زماني كه درمراسم (كتل) همان سوگواري كه درنزد اسب برگزارميگردد ازچشمان اسب اشك جاري ميشود.اين هم خودميتوانددلايلي براي سوگواري باشد.خصوصاحادثه كربلاكه تاريخ چنين جنايتي رابخودنديده كه انسانهارابدينصورت ازبين ببرند لذابه كدامين گناه چنين جنايتي انسان به هم نوع خودبكند.ازهمه مهمترهمه هم ميدانستندكه پسر دخت پيامبراست وحق بااوست.ماخرافه پرست نيستيم بلكه حس دروني ماگواه برمصداق كلام است.التماس دعا شعبان تجويدي (كتل)=درمراسم تعزيه كه باشيون واشعار حزين به دوراسب ميچرخنداسب هم دراين مراسم اشك ازچشمانش جاري ميشود. (548452) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۰۳:۲۱:۲۶
این نشانه ها را اهل دل تفسیر میکند نه کور دلان کافر وای بر کسانی که به تمسخر به این مو ضو ع نگاه کنن (548620) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۰۸:۲۹:۵۹
آقا جان اینکه خرافات نیست درختی هر سال ظهر عاشورا صمغی به رنگ خون ترشح می کند این یک خبر است و خبر هم طبق نظر آنها که دیده اند صحیح می باشد. (548702) (moderator22)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۱:۵۳:۳۴
این که درخت سمغ ترشح کند خرافه نیست. اینکه در آنجا زائر سرا بسازند و .....
در یکی از روستاهای اطراف شهر خودمان هم این اتفاق افتاد. عوام دسته دسته به زیارت می رفتندو طناب دخیل حتی به چند صد متر رسیده بود . بعدها کشف شد که چند نفر شیاد صحنه سازی می کنند و به سودجویی می پردازند. به فتوای علما درخت را بریدند و شیادان دستگیرشدند و اعتراف کردند که برای رونق روستا این کار را می کردند.
شنیدم یکی به آیت الله حسن زاده آملی گفت: در شهر ما برای حضرت زهرا(س) شوله زرد پختند و دیگ از جایش بلند شد. آیت ا... لبخندی زد و گفت: تو خودت با هفتاد هشتاد کیلو وزن هر وقت بخواهی از جایت بلند می شوی. آیا این معجزه نیست؟ (548945) (moderator22)
 
حسني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۱:۴۸:۰۲
واسه ما پيرمردها باوركردنش راحته ولي واسه جونا ان دوره كه همه چيزا به شوخي ميگيرن .....
كاش در اين موردا بيشتر توضييح داده ميشد و يا تصاوير ي پخش ميشد كه ببينيم علت چيه و خيلي چيزاي ديگه .
منافقين از كفار بدترند (548937) (moderator22)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۱:۵۸:۱۴
عجيب نيست.عجيب ترازايناش هم هست.مانمي بينيم يانمي خواهيم ببينيم (548948) (moderator22)
 
Hungary
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۵:۱۶:۰۳
عظمت عاشورا و امام حسین ع بیش از این موضوع و مباحث مطرح شده حول آن است.اساسا این موضوعات در این عصر (مردم آخر الزمان)که در مکتب محرم ورزیده شده تا سربازی در خور برای امام عصر باشند بسیار کوچک و کم اهمیت باید باشد تا اینکه اینگونه به آن میپردازند و.... (549174) (moderator22)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۷:۵۷:۱۵
بسیاری از غیر مسلمانان بدون دیدن چنین چیزهایی عاشق حسین شدند ولی انگار مانیاز داریم هرچند وقت یکبار ازاین مسایل بشنویم یا ببینیم چرا (549304) (moderator4)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۶:۴۸:۰۲
دوست عزیزی که اهل همان روستا هستی ایا واقعا فقط روز عاشورا از اون درخت بقول شما خون خارج میشود ایا خدا وکیلی روزای دیگه چنین نیست؟این اصرار شما اگر درست باشد که هیچ اگر فقط از روی علاقه به امام حسین باشد مرتکب اشتباه بزرگی شده اید چون تعداد زیادی این نظراتو میخونند.
ایا در این ایام اطراف اون درخت خونریزی زیاد نمیشود مثل گوسفند قربانی کردن و غیره چون ممکنه خون از طریق ریشه جذب درخت شود. وخلاصه وجود چنین اتفاقی چه چیزی را بما ثابت میکند؟
ایا مردم کربلا و علقمه رو رها کنند و به روستای شما برای پیدا کردن ان درخت بیایند؟
ایا امام حسین برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر قیام نکرد؟
ایا سزاواراست حماسه خونین و شجاعانه امام حسین را تحت شعاع این مسائل قرار دهیم ؟
من که میگویم اگر همه درختان و همه چشمه سارها خون گریه کنند بر ظلمی که به اهل بیت شده باز هم کمه.ولی بیایم راه حسین را پیدا کنیم و به ان عمل کنیم (549252) (moderator4)
 
امیر شرق تهران
United States
۱۳۹۰-۰۹-۱۴ ۰۱:۲۲:۱۸
دادش امیر ببین اول اینکه هر سال یک شاخه اون خون می آید ازش ! دوم اینکه عمر این درخت چند سال می باشه از قدیما بوده و تاریخ هم هست ! راستی یک زحمتی بده به خودت تشریف ببر اونجا ببین اصلا جا می شه بری تو ؟ که حالا این همه گوسفند بکشند که خونش بره بالا {محض اطمینان چند روز هم جلوتر هم برو -} بازم بگم باشه هر شاخه ای که اون خون می یاد بعدش ظرف 2 یا 3 ساعت خشک می شه مثل بقیه !! باز سال دیگه یک شاخه دیگه !!

حیفه نگید اینو - زیر قبر حضرت ابوالفضل هم یک نهر آبی است که تقریبا راکد ولی هیچ وقت بو نمی گیره و کلی داستان دیگه که زمان صدام ملعون بوده !!

یادت باشه حسین ع خیلی بزرگتر از این حرفاس اینا که واسش چیزی نیست 1 بزار مقتنم خونش بیاد !!

یا علی (549708) (moderator22)
 
چوك بندر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۲۰:۰۳:۱۸
براى دريافتن درستى اين موضوع مى توان آزمايش علمى انجام داد،ديگراينكه درخت هم موجوديست زنده وموجودات زنده ازآنچه پيرامونشان باشد تاًثير مى پذيرندشايدحضورمردم
وهمهمه آنان باعث اين امر ميشوداگركسى ياكسانى نخواهندازاين نمد طبق معمول كلاهها
براى خودبسازند(طبق معمول) پيشنهادميكنم يك ياچند سال مراسمات راجاى ديگرى برگزار
كنندتاآشكارشود آيابازهم چنار خون مى گريد؟اثرات حضورانسان وپخش موسيقى روى گياهان
وگلها قبلاً إثبات شده است!مثلاًكفاردرغرب اين موضوعات را إثبات وروزنامه هاومجلات ايرانى
هم بسيار در اين باره نوشته اند!!دوستان بيشتر مطالعه كنند. (549434) (moderator22)
 
م. ک.
۱۳۹۰-۰۹-۱۵ ۰۲:۱۳:۰۹
بقعه مطهر حضرت علي‌ اصغر فرزند بلا فصل امام موسي‌ كاظم (ع ) و درخت چنار مقدس روستاي‌ " زرآباد " همه ساله ميزبان خيل عظيمي‌ از زائران و مشتاقاني‌ است كه براي‌ زيارت و عزاداري‌ گردهم مي‌آيند. طبق يك سنت ديرين هر ساله مردم روستاي‌ زرآباد و هزاران زائر در قالب دسته هاي‌ عزاداري‌، شب عاشورا گرداگرد درخت چنار خونباري‌ كه در صحن اين امامزاده روييده حلقه زده و ضمن عزاداري‌ و سينه زني‌ دراولين دقايق صبحگاه عاشورا شاهد چكيدن مايعي‌ سرخ فام از شاخسار اين درخت مي‌شوند. به اعتقاد اهالي‌ اين روستاو طبق روايات منقول درخت كهنسال و مقدس زرآباد در روز عاشوراي‌ سال۶۱ هجري‌ كه شهادت حضرت امام حسين (ع ) بوقوع پيوست و خون مقدس حضرتش دشت كربلا را گلگون كرد، ميزبان يكي‌ از مرغاني‌ بود كه از سوي‌ خداوند مامور شده بودند تا با آغشته كردن خود به خون سيدالشهدا پيام سرخ شهداي‌ كربلا را به سراسر جهان برسانند. يكي‌ از آن مرغان به اين ديارآمده و با پرهاي‌ خونين خود بر روي‌ شاخسارهاي‌ درخت چنار "روستاي‌ زرآباد" نشست . يكي‌ از اعضاي‌ هيات امناي‌ حرم امامزاده علي‌ اصغر به خبرنگار ايرنا گفت : همه ساله خيل عظيمي‌ از جمعيت براي‌ زيارت به اين امامزاده مي‌ايند كه تعداد زيادي‌ از آنان خود در روز تاسوعا به اينجا مي‌رسانند تا در روز موعود يعني‌ صبح عاشورا شاهد چكيدن قطرات خون از شاخسار اين درخت باشند. حسين حجازي‌ افزود : اين اتفاق عجيب ، عبرت آموز و معنوي‌ از زمانهاي‌ بسيار دور به صورت منظم ادامه داشته وتنها در صبح عاشورا اتفاق مي‌افتد و هزاران زائري‌ كه نظاره گر اين واقعه هستند، سفيراني‌ تلقي‌ مي‌شوند كه ديگران را نيز ترغيب به آمدن و زيارت درخت مي‌كنند. وي‌ اظهار داشت : اين امام زاده واجب التعظيم نيز طبق شجره نامه معتبر فرزند امام موسي‌ كاظم (ع ) است و صاحب كراماتي‌ نيز مي‌باشد. يكي‌ از اهالي‌ اين روستا نيز گفت : شهرت اين درخت خونين در دوران پادشاهي‌ سلطان حسين صفوي‌ به حدي‌ رسيده بود كه از ان زمان افراد متعددي‌ جهت تحقيق و تفحص در صحت وسقم آن به اين منطقه آمدند
"احمد مولايي‌" افزود : از جمله افراد مي‌توان به "رساله چنار خونبار ميرزا قوام الدين محمدبن مهدي‌ حسيني‌سيفي‌قزويني‌"، "مخزن البكاء اثر ملا محمد صالح برغاني‌"، كتاب "كرامات اثر سيدموسي‌ زرآبادي‌"، "مقتل سفينه النجاه اثر ابن علي‌ شيرازي‌"، "نفايس الاخبار واعظ اصفهاني‌"، رساله چنار خونبار "ميرزا رضا كامل حسيني‌قزويني‌"، "منتخبالتواريخ محمدهاشم خراساني‌"، اشاره كرد. وي‌ اضافه كرد : همچنين "شيخ مجتبي‌ قزويني‌ در كتاب بيان الفرقان " ، "نمازي‌ شاهرودي‌ در مستدرك سفينه البحار"، شهيد محراب "آيت اله دستغيب در داستانهاي‌ شگفت " و مرحوم "آيت اله العظمي‌ مرعشي‌ نجفي‌ نيز در حاشيه عروه الوثقي‌" به اين درخت اشاره اي‌ داشته اند. مولايي‌ اظهار داشت : درخت سالهاست كه در كنار امامزداه قرار دارد و دقيقا صبح روز عاشورا از تنه آن خون جاري‌ مي‌شود. وي‌ ادامه داد : نكته جالب اينكه ماههاي‌ قمري‌ سالانه ۱۰ روز جلو حركت مي‌كند و جاري‌ شدن خون هم هماهنگ با تقويم ماههاي‌ قمري‌ تغيير مي‌كند. مولايي‌ اضافه كرد : اين درخت با۱۰ متر قطر و۳۰ متر ارتفاع داراي‌ قداست خاصي‌ در بين اهالي‌ روستاي‌ زرآباد مي‌باشد كه هرساله به محل تجمع زوار و عاشقان اهل بيت تبديل مي‌شود. " مجتبي‌ مرادي‌ "يكي‌ از اهالي‌ اين روستا درباره آمدن خون از درخت مي‌گويد : اكثر افراد اين روستا از بزرگ و كوچك همه ساله نظاره گر اين صحنه عجيب و معنوي‌ در روز شهادت امام حسين (ع ) هستند. وي‌ افزود : مومنين و خيرين هر ساله در شبهاي‌ محرم الحرام در اين مكان گرد هم مي‌آيند و از محل نذورات ، تمامي‌ زايراني‌ را كه براي‌ عبادت سختي‌ راه را بر جان مي‌خرند اطعام مي‌كنند. وي‌ اظهار داشت : هر ساله شاهد حضور گسترده تري‌ از مردم اقصي‌ نقاط كشور اسلامي‌ در اين مكان هستيم . معاون فرهنگي‌ و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي‌ وگردشگري‌ استان قزوين با اشاره به وجود چنار خونبار زرآباد در الموت قزوين گفت : اين درخت هرسال در صبح عاشورا خون چكاني‌ مي‌كند و به همين جهت عاشقان زيادي‌ از سراسر كشور و همچنين ازكشورهاي‌ مختلف جهان از قبيل پاكستان ، هند، بحرين ، افغانستان ،كويت و امارات براي‌ ديدن اين درخت به اين منطقه مي‌آيند. "محمدعلي‌ حضرتيها" افزود : سال گذشته حدود۲۲ هزار نفر در شب عاشورا از اين درخت ديدن كردند وامسال هم تمهيداتي‌ براي‌ رفاه حال عزاداران حسيني‌ در اين منطقه پيش بيني‌ شده و تجهيزات لازم هم در منطقه مستقر است . روستاي‌ "زرآباد" از توابع بخش "رودبار الموت " در۸۵ كيلومتري‌ شمال قزوين واقع شده است .
منبع: خبر گزاري ايرنا (550409) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۰۹-۱۵ ۰۸:۵۷:۳۴
خبر جالبی بود کاش بتوانم از نزدیک هم ببینم شبیه این گزارش موارد زیادی از معتقدان مسیحی در مراسم شان گزارش وجود دارد(مانند ریزش اشک از مجسمه حضرت مریم طی مراسم خاص) برخی معتقدند این به دلیل تاثیر ذهن انسان( معتقدان به آن مراسم) بر دنیای بیرون است شبیه چیزی که پروفسور ژاپنی در خصوص تاثیر ذهن بر شکل بلورهای آب کشف کرد که پندار، گفته یا نوشته مذهبی یا از روی محبت از هر آئیینی می تواند بلورهای زیبایی ایجاد کند در ایران هم برخی آن را با کلمات قرآن کریم تکرار کردند مولانا در خصوص زنده بودن جمادات می گوید
ما سمیعیم و بصیریم و هشیم
با شما نا محرمان ما خامشیم (550482) (moderator22)
 
خبر نگار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۱۶ ۰۹:۳۱:۰۲
من به عنوان یک خبرنگار مستقل از نزدیک این موضوع را دیده واز ان عکس و فیلم تهیه کردم اگر چه داستان های خرافی پیرامون ان توسط اهالی نقل میشود که جا دارد مسولین در این زمینه دقت بیشتری داشته باشند ولی اصل موضوع کاملا درسته (551170) (moderator22)
 
حزین
۱۳۹۲-۰۹-۲۳ ۱۴:۱۹:۴۴
سلام علی جان اون روایت مربوط نمیشه به این مطلب برای اینکه روشن بشه اول شخصیت حضرت ابراهیم فرزند رسول خدا صلی الله علیه و اله را و امام حسین علیه السلام را تا انجایی که مربوط میشه بیان میکنم اولا حضرت ابراهیم طبق روایاتی که امده و خیلی ها نقل کردند فدای امام حسن و امام حسین علیهما السلام شد در ان قضیه نزول جبرییل که معروفه دوما طبق احادیث معتبری که مورد اتفاق شیعه و سنی هست در روز عاشورا از اسمان خون بارید و هر سنگی را که برداشتند زیر ان خون تازه دیده می شد و طبق روایات دیگر قرمزی مشرق هنگام طلوع و غروب خورشید قبل از شهادت امام حسین علیه السلام بوده و ماجرای شیهه ذو الجناح هم که این طور که خاطرمه امام زین العابدین علیه السلام این طور معنایش کردند که می گوید:الظلیمه الظلیمه امتا قتلت ابن بنت نبیها و روایاتی که زیاد است در مورد گریه کردن اهل اسمانها و زمینها و انچه دیده میشود و نمیشود بر حضرت سید الشهدا علیه السلام و ماجرای دادن پیغمبر تربت امام حسین علیه السلام را به ام السلمه قبل واقعه کربلا و حضرت به او فرمود هر وقت از این تربت خون بیاید امام حسین به شهادت رسیده است و قضیه حضرت یحیی علیه السلام و جاری شدن خون تا انتقانم بخت النصر از کسانی که شریک بودن در قتل ان حضرت حتی با رضاییت و غیره ..... که واقعا حال ندارم بنویسم لذا همان طور که گفتی به معجزه عقیده داری و این مطالب هم اگر دیدی درسته دیگه این قضیه هم با این مطالب قبلی فرقی نمیکند و قیاس کردن اون خرافه که تصریح روایات است با مطلبی که شبیه اون در روایات شیعه و سنی تایید شده درست نیست
بازم در قضیه اون خرافه کسوف یک بار انجام شد و لی این قضیه این طوری نیست
چرا مطالعه نکرده حرفی بزنیم که ناخواسته به امام حسین علیه السلام ضربه بزنیم
و تشکیک در بعضی از حقایق بکنیم که مثل اونها فراوون باشه
کتاب حماسه هم اون طور که گفتی نیست اون مطالبی که فرمودند سند ندارد" دارد نه یک جا بلکه چند جا به یکی اشاره میکنم حضرت رقیه سلام الله علیها را شهید قبول ندارد و میگوید (این جور که خاطرمه) اخیرا بار گاهی هم برای او درست کرده اند و... و این را جزو خرافه ها می اورد در حالی که برنامه سمت خدا جناب اقای حسینی قمی در تاریخ 92-09-17 دو سند در وقت کم می اورد و خاطره ای از استاد شهید نقل میکند مراجعه شود
در خانه اگر کس است یک حرف بس است
در ضمن من زر اباد نرفتم ولی پدرم از نزدیک دیده و عکسهایی را که گرفته بودن را من دیدم (1841281) (alef-6)
 
حزین
۱۳۹۲-۰۹-۲۳ ۱۴:۲۸:۳۳
اونی هم که نوشته خون امدن معلول موسیقی است باید بداند که خیلی درختها هستند که عزاداری در کنار انها برگزار میشود و درختهایی که در پارکها قرار دارد و ساعتهای زیادی موسیقی در کنار انها بلند است خون امدنی ندارند
واقعا چه جوابهایی با امام حسین علیه السلام که کینه نداریم که اینقدر با چشم بد نگاه میکنیم ولی برای یه عشق خیابانی و جوبی صد دلنوشته خزافه مسراییم (1841297) (alef-6)
 
حجت
۱۳۹۳-۰۸-۱۷ ۱۶:۰۹:۲۸
واقعا به نظر من این اتفاق خیلی عجیب است که حتی خون گریه میکند نه اشک (2474681) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته