نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445061
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:
جزئیات تخلفات شرکت ملی مس/ در یک سند ۵ میلیارد تومان پول شرکت به حساب شخصی پرداخته شده/ انتقاد ازعدم برخورد نعمت‌زاده بامتخلفان
بخش اقتصادی الف، ۲۴ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۱
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تشریح تخلفات شرکت ملی مس که منجر به تحقیق و تفحص از این شرکت شد از عدم برخورد وزیر صنعت، معدن و تجارت با متخلفان انتقاد کرد.

محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در جمع
چهار ماه قبل مقرر شد و وزیر تصمیم گرفتند مدیریت و مدیرعامل را عوض کنند، اما متأسفانه تاکنون به علت فشارهای خاص تغییراتی در مدیریت اعمال نشده؛ لذا تحقیق و تفحص در دستور کار قرار گرفت.
خبرنگاران، با اعلام تصویب طرح تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس گفت: شرکت ملی مس چند سالی است بعد از اینکه سهام عدالت به موضوع مسائل این شرکت ورود کرد به دلیل عدم اشراف مدیریت‌ها در طول سال‌های قبل چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی دچار چالش‌های اساسی شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حدود سه سال قبل موضوع تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس مطرح شد و این موضوع در صحن علنی مجلس رأی آورد و گزارشی تهیه شد که البته همزمان با تغییرات دولت شد و پس از شروع به کار دولت جدید کار را تحویل گرفت.

پورابراهیمی افزود: در جریان بازداشت مدیرعامل قبلی، حدود یکهزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع که خارج  از کشور بود پس از افشای اطلاعات در صحن و دستگیری مدیرعامل منابع به شرکت ملی مس بازگشت و تحقیق و تفحص آغاز شد به نحوی که در حال حاضر پرونده در دادگاه مطرح است؛ البته هنوز نهایی نشده است.

وی گفت: در دولت فعلی مشکلات یادآوری شد و انتظار همکاری برای تحقیق و تفحص داشتیم تا اشتباهات گذشته تکرار نشود، اما متأسفانه روندی که در طول سه سال اخیر انجام شده
در بحث فروش‌های داخلی و خارجی شرکت ملی مس تلاش‌های زیادی انجام گرفت که فروش از طریق بورس انجام شود، اما این کار صورت نگرفت که جای تأسف است، مجموع اتفاقات نامناسب در صندوق بازنشستگی مس که زیرمجموعه شرکت ملی مس است، باعث شده آثار شرکت‌های زیان‌ده به بازنشستگان این شرکت بازگردد.
ادامه روند سال‌های قبل از آن است و این باعث شد تذکراتی بابت وضعیت شرکت ملی مس به وزیر صنعت ارائه شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: البته پس از به وجود آمدن این مشکلات، وزیر اقتصاد تصمیم گرفت اداره سهام عدالت در شرکت‌های مختلف از جمله شرکت ملی مس به وزارتخانه‌ مرتبط داده شود، در حال حاضر ۴۰ درصد شرکت ملی مس مربوط به سهام عدالت است و دو عضو هیأت مدیره دارد که اعضای هیأت مدیره آن قبلاً بدون هماهنگی با وزیر تعیین می‌شدند که با مصوبه ابلاغی از سوی وزیر اقتصاد این اختیار به وزارتخانه برگردانده شد و امکان پیگیری موضوع از سوی نماینده فراهم شد.

پورابراهیمی تصریح کرد: با توجه به شرایط و وضعیت، بحث اطلاع‌رسانی به وزیر بابت مشکلات دو سال گذشته پیگیری شد که به واسطه ایجاد شرکت‌هایی در خارج از کشور که عملاً فروش را از طریق آنجا انجام می‌شود، شرایط خاصی را در نحوه فروش این شرکت فراهم کرده‌اند که بیانگر این است به جای فروش در بورس داخلی یا به جای فروش از طریق لینک صادراتی، فروش‌ها از طریق شرکت‌های واسطه‌ای که بعضاً افرادی پشت آن هستند که البته مسئله‌دار و حاشیه‌دار نیز می‌باشند، صورت گرفته است.

وی در این رابطه گفت: در مدیریت قبلی به طور مثال شرکت «پارمیش» را در امارات دایر کرده بودند و در مدیریت جدید شرکت «ازمتال» را در ترکیه دایر کردند که برداشت می‌شود، کپی‌برداری صورت گرفته بنابراین وضعیت که پیگیری شد در قالب فروش‌های خارجی مشکلات عدیده ایجاد کرد.

پورابراهیمی اظهار داشت: وضعیت
استفاده از افرادی که بعضاً در دوران بازنشستگی به سر می‌برند در شرکت ملی مس وجود دارد که حتی بعد از ۱۰ سال از گذشت بازنشستگی به شرکت بازگشته‌اند یعنی در حال حاضر مجموعه مدیریت این شرکت محل تجمع بازنشستگان سنوات قبل است که البته بنده نمی‌دانم از کجا اینها را آورده‌اند؟
پیمانکاران نیز دارای مسائلی است که پرداخت‌های غیرمنطقی بدون سند وجود داشته که بعد از بررسی‌ها مشخص شد که در یک سند حدود ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پول مربوط به شرکت ملی مس به حساب شخصی پرداخته شده که شفاف نیست و اسناد را به وزیر نشان دادیم و خود وزیر و معاونان بعد اعلام کردند که مصوبه هیأت مدیره ندارد.

وی ادامه داد: حدود یک سال و نیم روی گزارش مذکور کار شد در حال حاضر گزارشات تخلفات شرکت ملی مس روی میز آقای نعمت‌زاده است که در صحن علنی نیز در این رابطه تذکر دادم و محورها شامل بحث فروش، پیمانکاری، پرداخت‌های غیرمتعارف و غیرقانونی از سهم مردم است به دلیل اینکه بخش عمده سهام شرکت متعلق به مردم و بخشی متعلق به کارگران شرکت ملی مس است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: استفاده از افرادی که بعضاً در دوران بازنشستگی به سر می‌برند در شرکت ملی مس وجود دارد که حتی بعد از ۱۰ سال از گذشت بازنشستگی به شرکت بازگشته‌اند یعنی در حال حاضر مجموعه مدیریت این شرکت محل تجمع بازنشستگان سنوات قبل است که البته بنده نمی‌دانم از کجا اینها را آورده‌اند؟

وی خاطر نشان کرد: عدم نظارت دقیق بر فعالیت‌ها، فقدان طرح‌های توسعه هم نمونه‌ای از شرایط بد شرکت ملی مس است که در گزارش آمده و در اختیار وزیر مربوطه است.

پورابراهیمی داورانی گفت: چهار ماه قبل مقرر شد و وزیر تصمیم گرفتند مدیریت و مدیرعامل را عوض کنند، اما متأسفانه تاکنون به علت فشارهای خاص تغییراتی در مدیریت اعمال نشده؛ لذا تحقیق و تفحص
حدود یک سال و نیم روی گزارش مذکور کار شد در حال حاضر گزارشات تخلفات شرکت ملی مس روی میز آقای نعمت‌زاده است که در صحن علنی نیز در این رابطه تذکر دادم و محورها شامل بحث فروش، پیمانکاری، پرداخت‌های غیرمتعارف و غیرقانونی از سهم مردم است به دلیل اینکه بخش عمده سهام شرکت متعلق به مردم و بخشی متعلق به کارگران شرکت ملی مس است.
در دستور کار قرار گرفت.

ابهام در خریدهای داخلی و خارجی  شرکت ملی مس
وی ادامه داد: محورهای دیگری مانند بحث قراردادهای پیمانکاری نیز با مشکلاتی روبرو است که باید بررسی شود، همچنین خریدهای داخلی و خارجی مخصوصاً در بحث خریداری تجهیزات باید مشخص شود به چه روشی صورت گرفته است.

پورابراهیمی داورانی گفت: در بحث فروش‌های داخلی و خارجی شرکت ملی مس تلاش‌های زیادی انجام گرفت که فروش از طریق بورس انجام شود، اما این کار صورت نگرفت که جای تأسف است، مجموع اتفاقات نامناسب در صندوق بازنشستگی مس که زیرمجموعه شرکت ملی مس است، باعث شده آثار شرکت‌های زیان‌ده به بازنشستگان این شرکت بازگردد.

وی تصریح کرد: موضوع بحث اخذ وام‌ها با نرخ بالا نیز مطرح است یعنی شرکت به جای توجه به مدیریت فروش، وام میلیاردی گرفته و خود سهام شرکت را به عنوان وثیقه وام استفاده کرده است که باید این موضوع بررسی شود و مشخص گردد؛ چه بانک و چه کسانی در این رابطه فعالیت داشته‌اند و سهام مربوط به دولت یا عدالت را به عنوان وثیقه استفاده کرده‌اند، در هر صورت اقدامات مذکور عجیب و غریب است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بعد از اینکه افراد هیأت تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس توسط کمیسیون صنایع و معادن مجلس انتخاب شدند و در صورتی که کار از اسفند ماه شروع شود، انشاءالله موضوع تحقیق و تفحص از ابتدای سال آینده در دستور کار هیأت قرار خواهد گرفت تا ظرف سه الی چهار ماه مجموعه کلی تخلفات گزارش و به اطلاع دستگاه قضایی برسد.

وی با استناد به ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی در رابطه با این تحقیق و تفحص افزود: در حین تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس اگر در خصوص موارد تخلف احساس احراز صورت گیرد همزمان با تحقیق و تفحص افراد متخلف به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.
 
کلمات کلیدی : شرکت ملی مس
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۷:۵۸:۲۶
حتما صرف نمی کنه برخورد کنند
جای فساد ستیزان بیشتر در مجلس چه خالی
لیست امید کلا سکوته درباره این تخلفات (4161806) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۸:۵۳:۴۷
آقای روحانی این شما بودین؟ (4161854) (alef-13)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۸:۳۶:۳۲
فساد سیستماتیک بهترین حرفی هست که دکتر توکلی گفت .
من یک فروشگاه کوچیک تو شهرمون دارم خدا شاهده تمام ادارات دولتی و شهرداریها در ازای خرید سهم میخوان .جالبه که خیلی راحت میشه قانون رو هم دور زد .مناقصات صوری و پیش فاکتورهای جعلی .گوشتهای حرام خیلی راحت به تن این لاشخوران از خدا بیخبر میچسبه.کارمند شهرداری که هنوز دو سال نیست تو شهرداری کار میکنه ویلای 400میلیونی میخره .به راستی کی و کجا و کدامین اراده باید این غده چرکین رو از بدن این کشور خارج کنه.تنها یک اراده قاطع و یک سازمان مستقل و قاطع در اجرای حکم زیر نظر مقام رهبری.اگر دوستدار انقلاب هستیم و گرنه خیلی زود دیر میشه اگر فساد با همین سرعت فراگیر بشه. (4161831) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۸:۴۱:۵۵
آخه تاكي بايستي اين دزدي ها ادامه داشته باشد كي مسئول هست ؟؟؟ دزدي باند بازي ، رشوه خواري و......... (4161841) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۹:۰۵:۰۴
جناب پور ابراهیمی به تخلفات شرکتهای خصوصی که وام های کلان صنعتی می گیرند اما برج سازی میکنند مثل شرکت مجتمع فولاد اردکان هم رسیدگی و بازرسی نمایید (4161861) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۱۹:۵۶:۰۱
از نعمت زاده انتظار دارید چه کار کند با اون سن و سال آخه؟!!!! (4161914) (alef-11)
 
شمس
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۲۰:۴۴:۵۹
اقای ابراهیمی در خصوص وضعیت مالی و اقتصادی شرکت سایپا هم بررسی و اقدام فرمایید۰ (4161958) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۲۲:۲۸:۱۲
وقتي اين همه از تخلفات گفته ميشه و گفته ميشه و هيچ اتفاقي نميوفته و روي همه تخلفات سرپوش گذاشته ميشه لطفا نگيد آقا جان بسه همه ميدونن چه خبره خسته شديم از اين همه ظلم (4162058) (alef-11)
 
موسوی
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۲۳:۴۴:۴۷
گزارش گنگ بود مصادیق ارایه دهید (4162143) (alef-11)
 
ا.ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۳:۴۰:۰۵
متاسفانه فساد در بدنه دولت نهادینه شده. (4162224) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۸:۱۰:۴۲
فساد درکل کشور ریشه دوونده واگه دولتیها ومسولین ازسازمانهای خوشون اقدام نکنند ویه عزم جدی برای ریشه کن کردن فساد به وجود نیاد ستو نهای حکومت نه با موریانه بلکه به .... فرومیریزه (4162282) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۸:۱۴:۱۷
وقتی سیل جمعیت در دفاتر پیشخوان برای دریافت هزینه بیمه سرگردان هستند . وقتی در یک منطقه باد می اید برق وتلفن قطع می شود . وقتی هر هفته یک روز اب وبرق خوزستان بخاطر خاک قطع می شود . وقتی هر چند وقت وزیری گزارش نبود اب وبرق وگاز و...می دهد . وقتی هر چند وقت گزارش نبود پول برای حقوق داده می شود . وقتی مسئولین برای تورم ورکود وبی کاری و... سیمینار های میلیاردی می دهند . وقتی کزارش دزدی های هزاران میلیاردی و رانت های هزاران میلیاردی داده می شود . وقتی بجای رفع مشکلات کشور فقط از اشتباهات و ندانم کارهای دفاع می شود مانند برجام و مبارزه با فساد و...
ایا ملت جز پناه بردن به خدا چاره ای دارند . ایا ملت جز خواستن از خدا برای داشتن مدیرانی دانا و وطن پرست پناه دیگری دارند . ایا ملت جز التماس نابودی ومجازات دزدان و وطن فروشان از خدا چاره ای دارند ؟
طبق یک مثل قدیمی سالی که نکوست از بهارش پیدا است . بنظر می رسد خدا فریاد های ملت را اجابت کرده و در برابر ناتوانی ....در مورد تامین اب وگزارش نبود اب فعلا رحمت الهی بر سر ملت فرو می اید . تا خدا باز به فریاد برسد و مدیران و..... عامل رکود و کاهش ارزش پول تا 40000 ریال و کمبود های متعدد در این کشور ثروتمند از نظر نیروی انسانی ومنابع طبیعی مجازات ونابود نماید (4162285) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۰:۱۴:۴۳
چرا نظارت نیست فقط بعضی موارد پس از غارتگری برملا میشه. پس چرا پیشگیری نمیشه؟ (4162404) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۶:۰۹:۳۲
اگه مديرعامل قبلي نبود 1700 ميليارد تو خارج مي موند لذا بايد ازشون تشكر كرد. تازه تو انتقال پول هم از ابتدا با دولت و ساير نهادها هماهنگ بودند. (4163151) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۹:۴۲:۵۲
لطفا برای تمدد اعصاب ماهم شده اداره ای سارمانی مسئولی را معرفی کنید که اختلاس یا دزدی یا سوء استفاده از موقعیت ومقام به نعف فرزندواهل وعیال نکرده باشد ...
گروه معلمان بازنشسته (4165205) (alef-11)
 
محفوظ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۵:۱۵:۳۹
با سلام، بنده یکی از اعضای شرکت ملی صنایع مس هستم و فکر می کنم که .... اگر کمی انصاف داشته باشیم در زمان مدیر عامل فعلی بود که بسیاری از طرح های غیر اقتصادی و یا غیر ضروری گرفته شد و یا برخی از طرح ها بدلیل حجم نقدینگی مورد نیاز کند شد و برخی از پروژه ها به شدت پیگیری شد تا اتمام یابد و از تبعات اقتصادی آن شرکت مس و سهامداران بهره مند شوند، این اقدامات برای این بود تا شرکت مس از ورطه وشکستگی نجات یابد. در زمان همین مدیر عامل بود که وام های گرفته شده قبلی تسویه شد. شرکتهای ذکر شده در خارج هم بدلیل شرایط تحریم و بمنظور امکان انجام معاملات و جابجایی پول بوده که طبعا جنابعالی از آن مطلع هستید. به هر حال لازم است در نقدها منصف باشیم. والسلام علی من اتبع الهدی (4166369) (alef-11)
 
بشیر
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۶:۳۱:۲۴
اقای پور ابراهیمی از شما خواهش می کنم اگر مستندات شما به اندازه کافی قانونی و محکمه پسند است مشکل کشور این است که حرف زیاد می زنند اما در عمل نتیچه ای عاید افکار عمومی نمی شوند همه فریاد میزنند دزد دزد اما کسی کاری نمی کند به قول برادری اکنون فساد در ایران سیستمی شذه است. (4167536) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته