نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312365
آغاز موج سفر به عتبات از آخر هفته؛
رکورد صدور گذرنامه شکست/ هشدار پلیس به زائران درباره کارچاق‌کن‌ها
بخش اجتماعی الف، 3 آذر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۳۰
«سفر بدون ویزا به عراق، طبق قانون این کشور که از زمان رژیم بعث باقی‌مانده، شش سال حبس دارد.»

کمتر از ۱۰ روز تا اربعین باقی مانده و تا کنون یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر برای سفر به عتبات عالیت در سامانه "سماح" ثبت‌نام کرده‌اند. وزارت کشور پیش‌بینی کرده تعداد متقاضیان به دو میلیون نفر برسد. طبق اعلام رییس سازمان حج و زیارت تا کنون ۴۰ درصد ویزاها صادر شده است. آخرین مهلت ثبت‌نام در سامانه سماح برای سفر اربعین طبق اعلام سازمان حج و زیارت تا ساعت ۱۶ روز پنجشنبه (۵ آذر) و مهلت صدور ویزای عراق طبق اعلام وزارت خارجه ایران تا ششم آذرماه تعیین شده است.

قوانین سختگیرانه عراق در برخورد با زائران بدون ویزا
با آن که حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه گفته قرار است وزیر کشور با همتای خود در عراق پیگیری کند تا مدت زمان صدور ویزا افزایش یابد، اما در عین حال تاکید کرده که مردم مطلقا تصور نکنند که مرزها مثل سال گذشته باز می شود و بدون ویزا می توانند بروند.

او با اشاره به قوانین سختگیرانه عراق در برخورد با اتباع خارجی که بدون مدرک معتبر بین‌المللی به این کشور سفر می‌کنند، گفت: طبق قانون عراق که از رژیم قبل باقی مانده، ورود به این کشور بدون ویزا تا شش ماه زندانی دارد.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رییس ستاد اربعین نیز با اشاره به دیدار اخیرش با وزیر کشور عراق گفت، مسوولان این کشور تاکید کردند به هیچ وجه اجازه ورود بدون ویزا داده نخواهد شد.

او همچنین از توافق‌هایی برای حل مشکل اتباع ایرانی فاقد مدرک در عراق خبر داد و افزود: سال گذشته برخی افراد ایرانی مدارک‌شان را در سفر به عراق گم کرده بودند که دستگیر شدند. ما از وزیر کشور عراق درخواست کردیم اگر امسال با موارد مشابهی مواجه شدند، آن افراد را به دستگاه قضایی عراق تحویل ندهند، بلکه سریع به مرزبانی تحویل دهند تا مساله از آن طریق پیگیری شود.

حالا، رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی ضمن تشریح تمهیدات و اقدامات پیش‌بینی شده برای سفر زائران حسینی گفت: از ابتدای ماه صفر تا کنون قریب به ۲۷۵ هزار گذرنامه صادر شده است.

محمد بابایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اقدامات انجام شده ازسوی پلیس مهاجرت و گذرنامه در قرارگاه اربعین، اظهار کرد: از ابتدای ماه صفر تاکنون ۵۷ هزار و ۸۳۱ نفر برای سفر به عتبات از کشور خارج شده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

آغاز موج سفر به عتبات از آخرهفته

وی با بیان اینکه موج سفر به عتبات از پنج‌شنبه و جمعه این هفته آغاز می‌شود، گفت:‌ پیش‌بینی می‌شود، تا دو روز مانده به اربعین ترافیک انسانی زائران در گذرگاه‌ها و پایانه‌های مرزی سنگین باشد. رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی با بیان اینکه تعدادی از زائران نیز از طریق خطوط هوایی به عتبات اعزام خواهند شد، گفت: هنوز اکثر گروه‌ها، کاروان‌ها و هیات‌ها برای سفر به عراق به مرز مراجعه نکرده‌اند.

رکورد صدور گذرنامه جابجا شد
بابایی درباره تعدادگذرنامه‌های صادر شده در روزهای اخیر نیز گفت: از ابتدای ماه صفر تا کنون ۲۷۴ هزار و ۴۴۱ گذرنامه صادر شده است که این روند، رکورد صدور گذرنامه در کشور را جابجا کرده است.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ادامه داد: مرکز چاپ گذرنامه ما در روزهای اخیر به صورت مضاعف در حال فعالیت است و از روز گذشته نیز فعالیت سه شیفته خود را آغاز کرده است و به همین روال ادامه خواهد داشت.

وی هچنین درباره امکان جعل گذرنامه و ویزا در این ایام نیز گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده از سوی پلیس، در این ایام موردی از جعل گذرنامه نداشته‌ایم، اما در مورد جعل ویزا یک مورد وجود داشت که اقدام به جعل صدها مهر سفارت کرده بودند که خوشبختانه تا پیش از توزیع پاسپورت‌ها، عوامل آن شناسایی و توسط عوامل پلیس آگاهی تهران دستگیر شدند.

هشدار به زائران درباره سودجویان و کارچاق‌کن‌ها
بابایی با اشاره به فعالیت سودجویان و کارچاق‌کن‌ها در اطراف سفارتخانه‌ و کنسولگری‌های کشور عراق در ایران ، تصریح کرد: ممکن است افرادی در ازای دریافت مبلغی بیشتر، وعده اخذ ویزای خارج از نوبت را به زائران بدهند که هشدار ما به این افراد این است که مراقب باشند تا فریب این افراد را نخورند و از طریق قانونی برای اخذ ویزا اقدام کنند.

آخرین مهلت ثبت‌نام در سامانه سما
رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی با اشاره به فعالیت سامانه سما که از سوی سازمان حج و زیارت راه‌اندازی شده است، گفت: آخرین مهلت ثبت‌نام در این سامانه تا امروز سه‌شنبه است و متقاضیان دریافت ویزای اربعین با ثبت نام در این سامانه می‌توانند برای دریافت راحت‌تر ویزای خود اقدام کنند.

وی درباره اینکه آیا خارج از این سامانه نیز می‌توان نسبت به اخذ ویزای کشور عراق اقدام کرد یا خیر، نیز گفت: افرادی که در این سامانه ثبت نام نکرده‌اند نیز می توانند با مراجعه به سفارت نسبت به اخذ ویزای خود اقدام کنند اما بهترین شیوه ثبت نام از طریق این سامانه است. چرا که در این روش دیگر معطلی چند ساعته مقابل در سفارتخانه‌ و ... وجود نخواهد داشت.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی درباره استقرار گیت‌ در پایانه‌های مرزی و نحوه خروج از کشور نیز گفت: از میان ۹۶ گیت نصب شده در مرزها بیش از ۳۰ دستگاه آن از نوع گیت‌های استقراری است و مابقی ثابت است. ضمن اینکه امکان خروج از مرز در این ایام به شکل شبانه‌روزی انجام می‌شود و روند کنترل مدارک نیز تسریع شده است.

بابایی درباره هرینه صدور گذرنامه نیز گفت: متقاضیان باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواست خود برای دریافت گذرنامه را ارائه دهند. این روند در مجموع هزینه‌های حدود ۱۳۰ هزار تومان برای متقاضی خواهد داشت و گرچه ممکن است در حد چند هزار تومان این رقم کم یا زیاد شود، اما رقم‌های بیشتر از آن رقم های نادرستی است که نباید پرداخت شود.

وی همچنین از زائران خواست تا در زمان مناسب نسبت به دریافت گذرنامه معتبر خود اقدام کرده و گمان نکنند که امکان سفر بدون گذرنامه برایشان وجود خواهد داشت، چرا که سخت‌گیری‌هایی از این جهت در دو کشور ایران و عراق وجود دارد.

در ادامه محمدرضا مروارید، استاندارایلام نیز با ابراز گلایه از برخوردی که سایر مسوولان با این استان در خدمات‌رسانی به زائران اربعین دارند، گفت: واقعا به مهران و مردم ایلام ظلم می‌کنند، آنها این همه زحمت کشیده‌اند، اما از دور آنها را قضاوت می‌کنند.

وی ادامه داد: طبق بررسی ۶۰ گِیت برای کنترل گذرنامه و ویزای زائران کافی بوده و آن ۳۰ گیت دیگر که حرفش بود قرار است برای برگشت آماده شود. می‌گویند در شهر مهران امکاناتی برای اسکان نیست، درحالی که ما برای ۵۰ هزار نفر ظرفیت خالی داریم که کسی برای استفاده از آن مراجعه نکرده است. ضمن آن که درِ خانه‌های مردم به روی زائران باز است.

وی اضافه کرد: در روز یکشنبه میزان تردد از مرز مهران به ۲۵ هزار نفر رسید و هیچ مشکلی از نظر تغذیه زائران وجود نداشت. فضا برای پارکینگ در شهر آنقدر زیاد است که اصلا به احداث پارکینگ جدید نیاز نیست.
 
کلمات کلیدی : اربعين حسيني ، پياده‌روي اربعين
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۰۹:۵۰:۳۶
ایا در شرایط کنونی کشور عراق و حضور داعش در 40 کیلومتری بغداد بی احتیاطی نیست که دو میلیون ایرانی را در معرض خطر اعمال تروریستی ....؟؟؟ (3342896) (alef-11)
 
مصطفي بروجن
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۹:۴۳
شما نرو و بمون. پارسال حضورشون بيشتر بود يا الان؟ (3342960) (alef-1)
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۶:۱۲
این زبل های سوء استفاده-چی، کی ها و کجا ها هستند ؟!؟!؟!؟!؟
از پیامک های سر کاری و سرکیسه کردن اشخاص ساده لوح و فرصت طلب گرفته تا اینجا که صحبت از یک سفر زیارتی-معنوی و دخالت در روند اجرائی ارگان های انتظامی دو کشور در میان است !!! ؛ (3342954) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۲:۵۵:۵۰
کدوم ویزا؟ تو خیلی از شهرها اصلا دفتر صدور وجود نداره. حالا شما گذرنامه صادر می کنید که چی؟ مردم باید از شهرهای دور و روستاها میومدن برخی شهرهای معدود که اعلام شده بود برا صدور ویزا کلی باید معطل می شدن تا ویزا صادر بشه. تازه همون هم از حدود دو هفته پیش متوقف شده. تو شیراز از حدود یه هفته پیش دیگه صادر نمی کنن می گن تعهد بدید اگه بعد از اربعین به دستتون رسید اعتراض نکنید! بعضیا با پارتی بازی از تهران ویزا گرفتن اونجا هم برا مرز مهران صادر می کنه! یعن یاز شیراز مردم باید برن اهواز بعد ایلام و همین مسیر هم برا برگشت! تو خرمشهر هم که وضع خیلی خرابه مردم سه چهار شبه اونجا بلاتکلیفن. امسال که گند زدن با این مدیریت و ستاد اربعین این هم از تدبیرهای جدید دولت! همش هم می گن طرف عراقی! شما اگه عرضه ندارین ویزای مردم رو برا اربعین درست کنید خب این هم میسپردید دست قاسم سلیمانی! اعتبار پاسورت ایرانی رو خیلی رو به راه کردید! (3343235) (alef-1)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.