توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427493
جدول رتبه کشورها در حوزه تولید علم نانو
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: جدیدترین آمار تولید مقالات نانو از سوی کشورهای مختلف در ماه دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شده است که ایران در رتبه ششم قرار دارد.
 
جعفر مهراد در گفتگو با مهر گفت: جدیدترین آمار مربوط به علوم و فناوری نانو به منظور بازبینی مستمر فعالیت ها برحسب شاخص های اصلی علم و فناوری نانو و ارائه رتبه های جهانی و منطقه ای مربوط به ماه دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شده است.

وی ادامه داد: در این آمار تعداد مقالات نانو منتشر شده در مجلات نمایه شده در تامسون رویترز اعلام شده است.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: مقالات نانوی ایران در سال ۲۰۱۵ تعدا ۶ هزار و ۶۹۷ مورد بوده و تا  نوامبر ۲۰۱۶ این تعداد به ۷ هزار و ۴۵ مقاله رسیده است.
 
جدول رتبه بندی کشورها در زمینه تولید علم نانو
رتبه کشور تعداد مقاله
۱ چین ۴۴۵۳۵
۲ آمریکا ۲۰۷۴۷
۳  هند  ۱۰۳۰۰
۴ کره جنوبی ۷۸۱۳
۵ آلمان ۷۴۱۲
۶ ایران  ۷۰۴۵
۷ ژاپن ۶۴۹۹
۸ فرانسه  ۴۹۳۳
۹ انگلستان ۴۶۶۵

به گفته مهراد، متوسط استناد به هر مقاله ایران در حوزه نانو در سال ۲۰۱۱ تعداد ۱۳.۴ و در سال ۲۰۱۲ تعداد ۷۴.۹، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۹۷.۶، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۷۱.۴ استناد است.

وی اظهار داشت: شاخص اچ مقالات ایران در این حوزه در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به ترتیب ۵۸، ۵۰، ۴۳، ۳۹، و ۲۰ است.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز سهم محلی ایران از تولید علم نانو در سال های مختلف را متفاوت عنوان کرد و گفت: مثلا در سال ۲۰۱۱ سهم کشور ۱۴.۴، در سال ۲۰۱۲ به ارزش ۲۸.۱۵ و در سال های ۲۰۱۳ تا نوامبر ۲۰۱۶ به ترتیب ۷۴.۱۷، ۳۶.۲۰، ۲۶.۲۱ و ۵۰.۲۴ است که نشان دهنده رشد متناسب مقالات نانو در ایران بشمار می رود.

مهراد افزود: تولید پتنت حایز اهمیت است و این مورد نه تنها درباره علم و فناوری نانو بلکه باید در سایر رشته های دانشگاهی نیز مورد تاکید باشد. تعداد پتنت ایران در اداره ثبت اختراعات اروپایی در حوزه نانو در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب ۲ و ۱ مورد است و برای سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در این اداره رقمی برای ایران در حوزه نانو ثبت نشده است.
وی ادامه داد: این آمار در حوزه پتنت ثبت شده در اداره ثبت اختراعات و علایم تجاری آمریکا متفاوت و درخور توجه است که در سال ۲۰۱۱ تعداد ۳، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۷، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۱، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۸، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۲ و تا سپتامبر ۲۰۱۶ تعداد ۹ اختراع است که بسیار قابل توجه است.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز اعلام کرد: در بین دانشگاه های کشور فعالیت های مربوط به نانو متفاوت است. آمار ارائه شده مربوط به سال ۲۰۱۵ میلادی به شرح زیر است:
 
جدول فعالیت دانشگاه های کشور در حوزه فناوری نانو
ردیف دانشگاه شاخص اچ تعداد مقاله
۱ آزاد اسلامی ۱۴ ۱۵۳۱
۲ تهران ۹ ۵۳۰
۳ صنعتی اصفهان ۱۰  ۴۹۶
۴ امیرکبیر   ۱۰ ۴۰۷
۵ شریف ۸  ۳۲۳
۶ تربیت مدرس ۹ ۲۹۴
۷ کاشان ۹ ۲۸۸
۸ علوم پزشکی تهران ۷ ۲۵۳
۹ تبریز   ۹ ۲۳۹
۱۰ پزشکی شهید بهشتی ۷  ۲۳۷
       
 
کلمات کلیدی : تولید علم + علم نانو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.