توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426494
ظریف: کمک‌رسانی انسان‌دوستانه به همه نقاط سوریه مورد تاکید ماست
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۳
وزیر امور خارجه بر کمک رسانی انسان دوستانه به همه نقاط سوریه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف صبح امروز در حاشیه بدرقه رئیس‌جمهور برای سفر به ایروان در فرودگاه مهرآباد در خصوص برگزاری اجلاس سه جانبه روز گذشته در مسکو در جمع خبرنگاران گفت: در دو ماه قبل نیز در اجلاس در مسکو با آقای لاوروف مذاکراتی انجام شد و قرار شد بتوانیم با ترکیه اجلاس مشترک داشته باشیم و در زمینه سوریه با هماهنگی عمل کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص این هماهنگی با مقامات ترکیه در تهران  و آنکارا نیز جلساتی داشتیم که هر سه کشور تلاش می‌کنند در زمینه آتش‌بس و کمک‌رسانی انسان‌دوستانه گفت‌وگو های سیاسی در سوریه داشته باشند.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: در جلسه روز گذشته چند نکته مطرح شد که به عنوان بیانیه‌ای مشترک به تصویب رسید. یکی تاکید بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و مشروعیت ملی سوریه و جلوگیری از انشقاق سوریه بود که بحث بسیار مهمی است با توجه به برخی سیاست هایی که قدرت های استکباری در این کشور دنبال می‌کنند.

ظریف تصریح کرد: مورد دیگر این است که مساله سوریه باید از  طریق سیاسی حل شود و با توجه به اینکه متاسفانه برخی کشورهای منطقه به دنبال درگیری و راه حل نظامی بودند، این موضوع قابل توجه است که روز گذشته نیز این مساله مورد بحث قرا گرفت.

وزیر امور خارجه گفت: ما بارها تلاش کردیم در اجلاس حمایت از سوریه چنین موضوعی به تصویب برسد که متاسفانه با مخالفت عربستان این موضوع هیچگاه در بیانیه های گروه بین المللی  حمایت از سوریه به تصویب نرسید.

وی ادامه داد: در عین حال روز گذشته موضوع کمک رسانی انسان دوستانه به همه نقاط سوریه مورد تاکید قرار گرفت. چون متاسفانه می بینیم در جامعه بین المللی  کشورهای غربی بیشتر به محل هایی که گروه های تروریستی تحت فشار هستند توجه می کنند و تبلیغات بین المللی  را بیشتر منعطف در نجات گروه های مسلح قرار داده اند. در صورتی که مردم غیر نظامی در محل هایی مانند فوعه و کفریا بیش از دو سال است که تحت محاصره هستند و حتی رساندن غذا و دارو به آنها باید از طریق هوایی انجام گیرد، اما هیچ توجه بین‌المللی  به این موضوع نمی‌شود.

ظریف خاطرنشان کرد: چند نکته دیگر برای مذاکرات بین دولت و گروه‌های مسلح برای رسیدن به یک راه حل نیز مورد بحث قرار گرفت و ما نزدیک به سه سال و نیم قبل پیشنهاد چهار ماده ای مبنی بر کمک رسانی انسانی، دولت وحدت ملی و راه حل جامع را مطرح کردیم، که این موضوعات نیز به عنوان موضوعات تصمیم گیری اجلاس مطرح شد.

وزیر امور خارجه در پایان اظهار کرد: در مجموع جلسه روز گذشته جلسه مهمی بود و امیدواریم بتوانیم در مرحله عمل نیز آن را اجرایی کنیم.
 
کلمات کلیدی : محمد جواد ظریف + وزیر امور خارجه + سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.