توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 383627
مذاکرات نفتی مجلس به سبک هتل کوبورگ!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳
توافق زنگنه با 287 نمایند مجلس بر سر الگوی جدید قرارداهای نفتی از حواشی بی بهره نماند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، همیشه پای نفت در میان است و اما اینبار الگوی جدید قراردادهایش دست به دست به مجلس می‌رسد، الگویی که برخی آن را نقض استقلال کشور می‌نامند و اما به تعبیر بیژن نامدار زنگنه، مانع از ویراژهای اقتصادی دلالان نفتی همچون بابک زنجانی می شود.
 
بیست و دومین جلسه علنی مجلس در حالی به موضوع قرارداهای نفتی اختصاص یافت که این جلسه از ابتدا و با تصمیم نمایندگان مجلس غیر علنی برگزار شد.
 
جلسه غیر علنی امروز مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد، جلسه‌ای که تنها یک سخنور نداشت و به گفته یک عضو هیئت ریئسه مجلس قرار بود تا موافقین و مخالفین الگوی جدیدی قراردادهای نفتی در این جلسه صحبت کنند.
 
"هیچ جای قراردادهای نفتی حاکمیت ما از بین نمی رود" این بخشی از واکنش وزیر نفت به مخالفان مدل جدید قراردادهای نفتی است. 
 
مذاکرات نفتی به سبک هتل کوبورگ /
 
با این وجود برخی چون محمود صادقی عضو فراکسیون امید مخالفت بعضی نمایندگان با الگوی جدید قرارداهای نفتی  را  سیاسی می داند و برخی هم الگوی جدید قراردادهای نفتی را بدون مجوز مجلس ننگین می خوانند.
 
ساعت 9:00 خبرنگاران پارلمانی هم از ابتدای صبح پشت دربهای بسته صحن رژه می رفتند. یکی دوربین به دستش و دیگری پشت کامپیوترهای ایستگاه خبرنگاران و برخی هم از روی بالکنِ رو به کریدور مجلس، در کمین نماینده ای بود، بلکه خبری هر چند کوتاه به وی دهد.
 
البته نمایندگانی هم بودند که در برخی مواقع از درب اصلی صحن بیرون می زدند و برای چند دقیقه‌ای در کریدور مجلس به تلفن های خود پاسخ می دادند.
 
محرمانه است! / مذاکرات به سبک کوبورگ
 
ساعت 9:30 دقیقه؛ "هر چه هست محرمانه است!" این اظهارات غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی در پاسخ به سوال خبرنگاری است که روی بالکن جایگاه خبرنگاران ایستاده بود. بالکنی که اصلا شباهتی به بالکن هتل کوبورگ محل مذاکرات ایران و 5+1 نداشت و مذاکرات داخل جلسه غیرعلنی اما، حرف از نوعی توافق می زد.
 
ساعت 10:40 دقیقه؛ خبرنگاران همچنان مشغول رژه رفتن پشت درب های صحن مجلس هستند. یکی از آن ته می گوید این جلسه تا پایان وقت ادامه دارد، دیگری می گوید جلسه غیر علنی ساعت یازده تمام می شود، با این حال هرچه هست ؛ نه این مذاکرات تمدید می شود و نه به بیانیه ای ختم، تا فیلسوف هست؛  هرچه هست تعامل است.
اما بلاخره جلسه نفتی مجلس با زنگنه راس ساعت 11 به اتمام رسید و پس از آن درب صحن به روی خبرنگاران باز شد. 
 
برداشت رئیس / روبوسی با زنگنه 
 
لاریجانی پس از بازگشایی درب مجلس گفت: در این جلسه وزیر نفت الگوی جدید قراردادهای نفتی را تشریح کرد، همچنین اسماعیلی رئیس هیئت تطبیق بحث هایی در زمینه ابعاد فنی، اقتصادی، انتقال تکنولوژی رعایت مصالح کشور توضیحاتی ارائه کرد.  
 
رئیس مجلس ادامه داد: در جلسه مذکورهم نمایندگان و هم وزیر مطالبی ارائه دادند  که می تواند در آینده به کار گرفته شود،  از همه صاحب نظران می خواهیم که نظرات خود را به هیئت تطبیق ارائه دهند.  
 
مذاکرات نفتی به سبک هتل کوبورگ! / پزشکیان: یک کلمه بگویید بلی یا خیر؟/ قول خاموش وزریر علوم به وکلای ملت/
 
این درحالی بود که نمایندگان مجلس به دور صندلی زنگنه جمع شده بودند و وی نمی توانست از صندلی خود بلند شود، اما بالاخره پس از کش و قوس های فراوان وی از روی صندلی خود برخواست و با دست دادن و روبوسی با برخی از نمایندگان قصد خروج از مجلس را کرد اما در همین حین قاری مجلس شروع به خواندن قرآن کرد و وی به نشانه احترام به تلاوت قرآن در صحن، گوشه از مجلس ایستاد تا پس از خواندن قرآن صحن را ترک کند. اما با این حرکت وزیر عکاسان صحن به سرعت مکان خود را تغییر دادند تا گزارش تصویری نفتی خود را به پایان برسانند.
 
با این وجود لاریجانی هم که به نظر می رسید  طی برگزاری این جلسه خسته شده است پس از قرائت قران و اعلام دستور جلسه، صندلی ریاست را به مسعود پزشکیان واگذار کرد.
 
 
مذاکرات نفتی مجلس به سبک هتل کوبورگ! / وقتی قراردادهای نفتی
 
اما آمدن و رفتن وزیر نفت بهر چه بود ؛ حسینعلی حاجی دلیگانی اظهاراتی را از قول مخالفان و موافقان نقل کرد؛ درباره این جلسه گفت: نمایندگان مخالف الگوی جدید قراردادهای نفتی می‌گفتند متن انگلیسی قراردادهای جدید نفتی 131 صفحه است، اما فقط 4 صفحه از آن به هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارسال شده است و از سوی دیگر هیأت مدیره شرکت ملی نفت نیز حاضر نشدند الگوی جدید قراردادهای نفتی را بپذیرند و مدیران این شرکت روز گذشته اطلاعیه‌هایی را در این باره صادر کردند.
 
حاجی دلیگانی از قول موافقان قرارداهای نفتی هم گفت: تکنولوژی ما در حوزه نفت پایین است و از نظر نیروی انسانی متخصص، نیروی کافی در اختیار نداریم، در این شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در داخل کشور امنیت کشور را بالا می‌برد
 
جواد کریمی قدوسی نیز از دیگر نماینده اصولگرای مجلس، از دفاعیات نمایندگان از قراردادهای نفتی انتقاد کرد و گفت: "تعدادی از نمایندگان که موافق صحبت‌های وزیر بودند، بدون پرداختن به مسائل فنی عنوان کردند که کشورهای دیگر حق ما را در میادین نفتی می‌برند و موافقت خود را با این قراردادها به این شکل مطرح می‌کردند."
 
کریمی قدوسی همچنین توضیح داده: تعدادی از نمایندگان مستنداتی را آماده و توزیع کردند که براساس این مستندات، از 15 ایراد وارد شده به قراردادهای جدید نفتی از سوی نهاد رهبری، 2 بند به صورت کامل و 2 بند دیگر به صورت ناقص اجرا شده و 11 بند نیز اجرا نشده است.
 
این نماینده مجلس با اشاره صحبت لاریجانی که گفت "در جلسه‌ای که پیش از این برگزار شده، 15 ایراد وارد شده مرتفع شده و ایرادی باقی نمانده است"، تاکید کرد: ما در حال تحقیق و بررسی در مورد جلسه‌ای هستیم که آقای لاریجانی می‌گوید ایرادات در آن جلسه برطرف شده است.
 
اما در حالی جلسه نمایندگان با وزیر نفت به اتمام رسید که اظهارات ضد و نقیضی درباره این جلسه وجود دارد. البته نماینده جیرفت در رابطه با جلسه فوق می گوید: در نهایت مجلس به این جمع بندی رسید در صورتی که منویات رهبری درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی رعایت نشود با این قراردادها مخالفت خواهد کرد.
 
سوال اول مجلس دهمی ها

اما این پایان حواشی جلسه علنی امروز مجلس نبود و پس از آن نخستین سوال مجلس دهم از وزاری دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت. 
 
نخستین سوال مجلس دهمی ها را هاجر چنارانی از وزیر علو م پرسید، سوالی که از زمان در دستور قرار گرفتنش تا پاسخ به آن، زمان زیادی طول نکشید.
 
فرهادی که بالافاصله و پس از خروج زنگنه بر جایگاه ناطقان جلسه قرار گرفت، به سرعت قصد پاسخگویی به سوال چنارانی را داشت که وی در واکنش به اظهارات فرهادی در حالتی که تریبونش را با فاصله ای کوتاه از دهانش قرار داده بود، صحبت های خود را به نوعی فریادوار بیان می کرد تا اینکه جلسه سوال به اتمام رسید و همه چیز به موافقت و عدم موافقت این نماینده از اظهارات وزیر کشیده شد.
 
نماینده ای که کُشت تا قانع شد
 
پزشکیان که در پایان اظهارات نماینده سوال کننده به دنبال این بود که آیا وی قانع شده است و یا خیر پی در پی از هاجر چنارانی می پرسید؟ خانم چنارانی ما الان چه کار کنیم! آیا شما قانع شدید؟
 
اما چنارانی که هنوز توضیحات وزیر را قانع کننده نمی دید اینبار به خود پزشکیان گلایه کرد و گفت : آقای پزشکیان همه صحبت های بنده را در صحن شنیدند الی وزیر علوم! اصلا مگر این جلسه، جلسه سوال از وزیر نیست! چرا دور و بر وی شلوغ است! پزشکیان هم که می دید وقت قانونی سوال از وزیر در صحن به پایان رسیده است مجددا از وی خواست نظر خود را درباره اظهارات وزیر مطرح کند. 
 
کش و قوس درباره قانع و عدم قانع شدن چنارانی در صحن به همین راحتی ها نبود و وی چند دقیقه فکر می کرد، چند لحظه حرف می زد و مجددا از وزیر می خواست که قولی در رابطه با سوالش به وی بدهد تا اینکه برخی از نمایندگان هم دور وی جمع شدند و برخی نکات را به وی گوشزد کردند.
 
در حالی چنارانی همه را منتظر بلی و یا خیر خود گذاشته بود که پزشکیان خطاب به فرهادی گفت: بیایید بالا و حرف بزنید!
 
مذاکرات نفتی مجلس به سبک هتل کوبورگ! / وقتی قراردادهای نفتی
 
قول خاموش
 
 در همین حین فرهادی هم که می خواست به سرعت در جایگاه ناطقان جلسه قولی به چنارانی بدهد در ابتدای اظهاراتش با تریبون خاموش جایگاه ناطقان روبه رو شد، وی که ابتدا متوجه نبود تریبونش خاموش است با فریادهای نمایندگان فهمید که قول دادنش به گوش چنارانی نرسیده است، تا اینکه هئیت رئیسه تریبونش را روشن کرد و وی قول داد به مطالبات مردمی نماینده نیشابور رسیدگی کند.
 
سلام و صلوات در صحن
 
این در حالی است که چنارانی باز هم در ارائه پاسخ به پزشکیان درباره قانع و عدم قانع شدن از پاسخ وزیر به ریاست مجلس پاسخی نمی داد به یکهو دستور صحن تغییر کرد و ناطقان به جایگاه مجلس فرا خوانده شدند تا اینکه  در حین سخنرانی ناطقان جلسه فرهادی در اقدامی به همراه سایر نمایندگان به کنار صندلی چنارانی رفت و پس از چند دقیقه مجلس به حدی شلوغ شد که صدای ناطق به گوش نمی رسید.
 
 اما بالاخره جمعی که وزیر را به کنار صندلی چنارانی کشاندند با سلام و صلواتی موضوع را حل و فصل کردند فرهادی آماده خروج از صحن شود ولی در همین حین پزشکیان که ناظر بر اتفاقات بود، از عضو دیگر هئیت رئیسه خواست تا تریبون چنارانی را روشن کنند تا وی نظر خود را بالاخره اعلام کند.
 
مذاکرات نفتی مجلس به سبک هتل کوبورگ! / وقتی قراردادهای نفتی

فقط بگویید بلی یا خیر؟
 
با این وجود یکی دیگر از اعضای هئیت رئیسه مجلس مرتبا از چنارانی می خواست که نظر خود را با بلی یا خیر عنوان کند و مکرر پشت سرهم می گفت فقط بگویید بلی یا خیر؟
 
سرانجام چنارانی که می دید باید پاسخی به نائب رئیس مجلس بدهد بالاخره گفت: بلی.
 
 وی ادامه داد :پس از قولی که وزیر علوم به بنده دادند به شرط پیگیری قانع شدم.
 
بای بای فرهادی !
 
سرانجام  فرهادی که از جلسه سوال جان سالم به در برده بود پس از روبوسی با برخی از نمایندگان در هنگام خروج از مجلس دستی برای پزشکیان و سایر اعضای هئیت رئیسه تکان داد و پس از آن صحن را ترک کرد تا بدین نحوه حواشی جلسه علنی یک ساعته امروز مجلس به پایان برسید و مسعود پزشکیان مجددا زنگ پایان صحن را به صدا در آورد.
۱۳۹۵/۰۶/۱۰ ۱۱:۳۱
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۹ ۱۳:۵۱
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۷ ۱۳:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۶ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۳ ۱۲:۰۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۳ ۱۱:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۱ ۱۶:۰۶
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۱ ۱۵:۳۳
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۱ ۱۴:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۱ ۱۳:۴۶
 
 
کلمات کلیدی : قراردادهای نفتی+نمایندگان مجلس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.