توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431722
8650 روستای کشور در خطر سیل
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۵
معاون آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: براساس آخرین آمارها، هشت هزار و 650 روستای کشور در معرض خطر سیل قرار دارند که برای رفع این تهدیدها باید عملیات آبخیزداری و آبخوانداری به طور جدی‌ اجرا شود.

به گزارش ایرنا، «پرویز گرشاسبی» امروز (چهارشنبه) در همایش نیکوکاران آبخیزداری کشور که در محل این سازمان برگزار شد، افزود: طبق گزارش ها خسارات های ناشی از سیل کشور سالیانه نزدیک به 12 هزار میلیارد ریال است.
وی تاکید کرد حفاظت از منابع پایه (آب و خاک) مورد توجه رهبر معظم انقلاب است و باید به موضوع خاک حتی بیشتر پرداخت؛ زیرا بهترین منبع برای نگهداری آب است.
وی تصریح کرد: عملیات آبخیزداری به اقدام های مدیریتی حفاظت کشاورزی، بیومکانیکی و مکانیکی مرتبط می شود که در قوانین و اسناد بالادستی نیز به آن توجه شده است.
وی اجرای سیاست های کلی نظام منابع طبیعی را نیازمند ایجاد عزم ملی دانست و اضافه کرد: یکی از این مصادیق امضای تفاهمنامه بین سازمان جنگل‌ها و کانون جهادگران سازندگی برای اجرای عملیات آبخیزداری در کشور است.

** اجرای سالیانه سه میلیون هکتار عملیات آبخیزداری لازم است
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اکنون برای تحقق کامل آبخیزداری در کشور باید سالیانه سه میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهیم.
گرشاسبی افزود: در برنامه ششم توسعه به اجرای دو میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در سال توجه شده است اما امیدواریم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی این خلاء‌ برطرف و عملیات مورد نظر محقق شود.
وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی در زمینه آبخیزداری از مصوبات شورای عالی آب است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا وضعیت کنونی نشان می دهد در این بخش خوب عمل نشده است. 

** تامین آب شرب توسط آبخیزداری با وظایف وزارت نیرو تداخل ندارد
گرشاسبی درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی برای بهبود وضعیت تامین آب شرب با استفاده از تکنیک‌های آبخیرزداری گفت: بر اساس قانون بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی با استفاده از تکنیک آبخیزداری می‌توان وضعیت تامین آب شهری و روستایی را بهبود بخشید. 
وی افزود: بستر قانونی در این زمینه فراهم است و بر اساس هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی با وزارت نیرو با فعالیت های کاری آن وزارتخانه تداخلی رخ نمی دهد.
به گزارش ایرنا، امروز تفاهمنامه ای بین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بسیج و کانون جهادگران سازندگی برای توسعه عملیات آبخیزداری در کشور امضا شد. 
 
کلمات کلیدی : سیل+آبگرفتگی+روستاهای کشور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.