توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410833
سیدحسین موسویان:
یک خارجی از بیرون مسائل ایران را مرور کند، احساس می کند امریکا مهم‌ترین مساله ایران است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۷
سیدحسین موسویان به روزنامه اعتماد گفت: واقعا درک نمی‌کنم که چرا باید در مورد مذاکره با امریکا این همه جنجال داخلی داشته باشیم. یک خارجی از بیرون که مسائل ایران را مرور می‌کند، احساس می‌کند که امریکا مهم‌ترین مساله ایران است و ما به خاطر این موضع دچار بحران داخلی شده‌ایم.

معتقدم اين جنجال موجب خدشه‌دار شدن اعتبار بين‌المللي نظام مي‌شود در حالي كه اساسا ضرورتي ندارد زيرا:
 
اولا: طبق قانون اساسي، شخص مقام معظم رهبري تصميم‌گيرنده نهايي در اين مورد هستند و همه هم بايد مطيع باشند و هستند.
 
ثانيا: قبلا هرگاه معظم له در هرموردي اجازه دادند، مذاكره مستقيم انجام شد و هرگاه مخالفت فرمودند هم هيچ مذاكره‌اي صورت نگرفت و نبايد هم بگيرد.
 
ثالثا: ما بعد از انقلاب درمقاطع مختلف به‌طور موردي مذاكره مستقيم با امريكا داشته‌ايم. در دوران رهبري حضرت امام (ره) و رياست‌جمهوري مقام معظم رهبري كه در اوج بحران درگيري ايران و امريكا بوديم، حداقل سه مورد مذاكره مستقيم داشتيم:
 
مورد اول: مذاكرات مستقيم سطح بالاي ايران و امريكا كه منجر به قرارداد الجزاير شد.
 
مورد دوم: مذاكرات دكتر افتخار جهرمي، رييس دفتر خدمات حقوقي رياست‌جمهوري با مقامات رسمي امريكا درمورد دعاوي ايران و امريكا در ديوان داوري دعاوي ايران و ايالات متحده بود براي احقاق حقوق ايران.
 
مورد سوم: رابرت مك‌فارلين، مشاور امنيت ملي ريگان در يك ماموريت مخفيانه به همراه يك كيك و يك انجيل امضا‌شده توسط ريگان، رييس‌جمهور وقت امريكا به تهران سفر كرد و مذاكراتي هم انجام شد. منتها خبر آن توسط سيد مهدي هاشمي كه آن روزها به‌ظاهر يك سوپر انقلابي بود به روزنامه الشراع لبنان داده شد و با افشاي آن، اين روند متوقف شد.
 
دردوران رياست‌جمهوري آقاي احمدي‌نژاد هم با اذن مقام معظم رهبري سه دور مذاكره مستقيم بين ايران و امريكا انجام شد:
 
١-‌ مذاكرات در سطح مديركل در عمان.
 
٢-‌ مذاكرات در سطح معاونان وزير خارجه در عمان.
 
٣-‌ مذاكره مستقيم آقاي جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي وقت با ويليام برنز، معاون وقت وزير خارجه امريكا در ژنو.
 
در دوران رياست‌جمهوري آقاي روحاني هم با اذن مقام معظم رهبري مذاكرات هسته‌اي به‌طور مستقيم با امريكا و به‌طور چندجانبه با حضور امريكا انجام و بحران هسته‌اي هم حل و فصل شد. اما مذاكره مستقيم ايران و امريكا در مورد مسائل منطقه از طرف ايران رد شد چون معظم‌له مخالف بودند.
 
آقاي ظريف هم در مذاكرات بين‌المللي سوريه با حضور امريكا شركت كردند چون مقام معظم رهبري اجازه دادند. لذا ما درمورد مذاكره و رابطه با امريكا يك تصميم‌گيرنده داريم و آن‌ هم شخص مقام معظم رهبري است و فرمايش ايشان هم فصل‌الخطاب است. بنابراين دليلي ندارد كه اين همه در داخل كشور دراين مورد دعوا و تنش وجود داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : سیدحسین موسویان+مذاکره با امریکا+ مذاكرات هسته‌اي
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.