توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322372
واکنش مالزی نسبت به حمله به سفارت عربستان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۸
وزیر امور خارجه مالزی روز سه شنبه نسبت به 'تحولات خاورمیانه با محوریت حمله به سفارت عربستان' در تهران ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، 'عنیفه امان' وزیر امور خارجه مالزی همچنین حمله معترضان خشمگین از اقدام ریاض در اعدام یک روحانی سرشناس شیعه به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد را محکوم کرد.

وی در بیانیه ای، از مقامات ایرانی خواست 'همه اقدامات لازم برای حفاظت از اماکن ماموریت های خارجی را براساس کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک انجام دهند و اقدامات قانونی علیه عاملان این حملات صورت گیرد'.

وزیر خارجه مالزی در این بیانیه اشاره ای به اعدام ده ها نفر در عربستان و اقدام سعودی ها برای شهادت 'شیخ نمر باقر النمر' نکرد.
'حسین جابر انصاری' سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز گذشته، ایران را متعهد به کنوانسیون های بین المللی در قبال اماکن دیپلماتیک دانست و گفت: ایران به این تعهدات عمل کرده است، اما عربستان نه تنها منافع بلکه حیات خود را در ادامه تنش می بیند.
وی تصریح کرد: اتفاق درباره سفارت و نمایندگی ها، نخسین اتفاق در دنیا نیست آنچه مهم است دولت میزبان به تعهدات قانونی خود عمل کند و جمهوری اسلامی ایران به وظایف خود در این زمینه برای کنترل امواج احساسات گسترده مردمی اقدام کرده و متعهد به حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلماتها بر اساس کنوانسیون های بین المللی است.

از سوی دیگر 'غلامعلی خوشرو' سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل نیز در نامه ای به 'بان کی مون' با تاکید بر پایبندی همیشگی ایران به کنوانسیون های بین المللی ناظر بر روابط دیپلماتی و کنسولی، تصریح کرد که دولت ایران از هیچ اقدامی برای بازداشت عاملان حادثه سفارت خانه عربستان سعودی فروگذار نخواهد کرد.

ایران با تاکید بر تعهدات خود در انطباق با حقوق و اسناد بین المللی ذیربط بویژه کنوانسیون ۱۹۶۳ وین ناظر بر روابط کنسولی و کنوانسیون ۱۹۶۱ وین ناظر بر روابط دیپلماتیک، اقدامات لازم را برای بازداشت کلیه عاملان بروز این حادثه و پیگرد قضایی موضوع انجام داده است.

سردار 'سعید منتظرالمهدی' سخنگوی نیروی انتظامی نیز روز گذشته اعلام کرد لیدرهای متعرضان به سفارت عربستان در سر صحنه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده اند.

حمله گروهی از افراد به سفارت عربستان پس از آن اتفاق افتاد که سعودی ها شیخ 'نمر باقر النمر' منتقد شیعی و مدافع حقوق بشر را در بین گروهی اعدام کردند و این اعدام ها مورد انتقاد 'بان کی مون' دبیر کل سازمان ملل نیز قرار گرفت. وی گفت این اعدام 'مایه نگرانی و ناخرسندی عمیق' است.

صدور حکم اعدام شیخ نمر که طی دهه ها از پیشروان اعتراض و مبارزه با تبعیض و بی عدالتی در عربستان سعودی بود، باعث نگرانی شدید جامعه بین الملل شد.
 
کلمات کلیدی : عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.