توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 268274
«وارونگی»؛عطیه راد؛ چشمه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۱
وارونگی
نویسنده: عطیه راد
ناشر: چشمه، چاپ اول ۱۳۹۳
۱۲۴ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

*****
وارونگی دومین اثر داستانی نویسنده‌ای است که پیش از این مجموعه داستان «حالا یک کلاه آفتابی قرمز دارم» به قلم او منتشرشده است.

دستمایه اصلی رمان شرح نوعی سرگشتگی روحی، نقب زدن به گذشته و واسطه قرار دادن پاره‌ای رخدادهای زمان حال، برای تداعی اتفاقاتی درگذشته به‌صورت ذهنی است. چنین شگردهایی بار روانکاوانه‌ جذابی را به این رمان داده است. رمان داستان زندگی زن جوانی به نام افسانه است که خاطرات گذشته خود را مرور می‌کند؛ به‌خصوص ماجرای عشق خود به پسرخاله‌اش رضا که مدت‌هاست کسی از او خبری ندارد و هرکس روایتی درباره‌ی او دارد.

عطیه راد برای روایت وارونگی از شیوه اول‌شخص استفاده کرده که تأثیری سازنده در فضاسازی رمان داشته و کمک کرده تا درونی‌ترین زوایای روحی شخصیت اصلی رمان پیش روی مخاطب قرار بگیرد. نویسنده از زبانی ساده و نثری روان بهره برده که نه‌تنها با این شیوه روایی متناسب است که در همراه شدن بهتر مخاطب با کتاب نیز بی‌تأثیر نیست.

رمان وارونگی همان‌گونه که از نامش پیداست اثری است درباره‌ی وارونگی؛ وارونگی ارزش‌های حاکم بر مناسبات زندگی، وارونگی قضاوت‌ها درباره‌ی آدم‌ها و وارونگی نقش آن‌ها درگذر زمان با از راه رسیدن پیری؛ و نهایتاً وارونگی آینده‌ای که گذشته را تکرار می‌کند.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«وارونگی»؛عطیه راد؛ چشمه