نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 299810
صندوق بین المللی پول خواستار شد؛
اصلاحات اساسی در اقتصاد ایران/ پيش بيني رشد مثبت يا منفي نيم درصدي
بخش اقتصادی الف، 14 مهر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۷


بانک مرکزی، بیانیه هیات مشاوره‌ای صندوق بین‌المللی پول درباره وضعیت اقتصاد ایران را منتشر کرد.

بانک مرکزی با انتشار گزارش پاياني مأموریت هیأت مشاوره‌ای ماده ۴ صندوق بين‌المللي پول در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد: «دیدگاه‌های بیان‌ شده در این گزارش نظرات کارکنان صندوق است و لزوما دیدگاه هیأت مدیره صندوق را منعکس نمی‌کند. هیأت اعزامی براساس یافته‌های اولیه این مأموریت گزارشی تهیه می‌کنند که پس از تأیید مدیریت صندوق برای بحث و تصمیم‌گیری به هیأت اجرايي صندوق ارائه می‌شود.

در تاریخ ۱۹ الی ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ هیأتی از صندوق بین‌المللی پول به سرپرستی «مارتین سریسولا» معاون بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی از ایران بازدید نمودند تا بحث‌های مشاوره‌ای ماده ۴ اساسنامه صندوق را انجام دهند.

عصیم حسین قائم مقام بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی که در هیأت حضور داشت، نیز در برخی مباحثات ماده ۴ مشارکت داشت. هیأت ماده ۴ صندوق با مقامات ارشد بانک مرکزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سایر سازمان‌های دولتی ملاقات کرد و تحولات جاری اقتصاد ایران، چشم‌انداز کوتاه‌مدت و برنامه‌ کلان اقتصادی و اصلاحات ساختاری اقتصاد ایران را مورد بحث و گفتگو قرار داد.

علاوه بر آن، هیأت ماده ۴ با طیف وسیعی از مقامات بخش دولتی و نمایندگان مجامع تجاری، دانشگاهی و اتحادیه‌های صنفی ملاقات کرد. براساس این بازدید‌ها، گزارش هیأت در اوایل ماه دسامبر تهیه و به هیأت اجرايي صندوق بین‌المللی پول ارائه خواهد شد.

در پایان این بازدید سریسولا بیانیه ذیل را منتشر کرد: توافق هسته‌ای ایران و پیش‌بینی رفع تحریم‌های اقتصادی فرصت‌ منحصر به فردی را برای تقویت و گسترش دستاوردهای دو سال اخیر فراهم می‌سازد. سیاست‌های احتیاطی امکان داده تا اقتصاد در سال گذشته به رشد اقتصادی مثبت بازگردد و تورم در حدود ۱۵ درصد کنترل شود. مقامات ایران موفق شدند ثبات بازار ارز را تأمین نموده و در مقوله اصلاح نظام یارانه‌ها به پيش بروند.

با این وجود، اقتصاد ایران هنوز با چالش‌های ساختاری شدیدی مواجه است. کاهش شدید بهای نفت شتاب رشد اقتصادی کشور را کند نموده است. بخش شرکتی اقتصاد ایران با افزایش موجودی انبار قابل‌توجه و نرخ پایین بهره‌برداری از ظرفیت کارخانه‌ای مواجه است.

نظام بانکی کشور با حجم بالای دارایی‌های معوق، نرخ سود (بهره) واقعی بالا و ناپایدار و نیز عدم توانایی در اعطای اعتبار به بخش‌های واقعی اقتصاد روبرو است. بدهی‌های معوق بخش دولتی طی دو سال اخیر بر این مشکلات افزوده است. در دسامبر ۲۰۱۴ نرخ بیکاری در سطح ۱۰.۵ درصد تثبیت شد.

اقتصاد ایران در شرایط حاضر ضعیف است. کاهش شدید قیمت جهانی نفت، ترازنامه‌های منقبض‌شده بخش شرکتی و بانک‌ها، و تعویق و تأخیر تصمیمات مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران قبل از رفع تحریم‌های اقتصادی باعث تضعیف و کاهش معني‌داري در فعاليت‌هاي اقتصــــادی کشور از سه ماهه چـهارم ۱۳۹۳ (۲۰۱۴.۱۵ ) شده است.

اقتصاد احتمالا در نیمه اول سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵.۱۶) تضعیف شده و در نتيجه پيش‌بيني مي‌شود رشد ناخالص داخلي (GDP) واقعي از سطــح ۳ درصــد در ســال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴.۱۵) بــه دامنـــه ۰.۵+ تا ۰.۵- درصد در ســـال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵.۱۶) تقليل يابد، بسته به اينکه رفع تحريم‌هاي اقتصادي ايران دقيقا در چه زماني عملياتي شود.

در ماه‌هاي اخير تورم نقطه‌ به نقطه به حدود ۱۲ درصد کاهش يافته که عمدتا منعکس‌کننده کاهش تورم در موادغذايي و آشاميدني‌ها است و انتظار مي‌رود که تورم تا پايان سال در محدوده ۱۴ درصد تثبيت شود.

چشم‌انداز اقتصادي ايران براي سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶.۱۷ ) روشن‌تر به نظر مي‌رسد. انتظار مي‌رود افزايش توليد نفت، هزينه‌هاي پائين‌تر مالي و تجاري، و دسترسي به دارائي‌هاي خارجي کشور رشد GDP واقعي را تا سطح ۴ تا ۵.۵ درصد افزايش دهد.

بخش قابل‌توجهي از اين رشد ناشی از افزايش توليد نفت خواهد بود (به ميزان حداقل ۰.۶ ميليون بشکه در روز تا ۱ ميليون بشکه در روز بر اساس برآورد مسئولين). علاوه بر آن، کاهش هزينه‌هاي مالی و تجاری نيز به ميزان ۰.۷۵ تا ۱ واحددرصد افزایش در رشد اقتصادي کشور را ايجاد خواهد کرد.

همچنين سرريز درآمدهاي حاصل از افزايش توليد نفت به بقيه اقتصاد، به تسريع رشد اقتصادی کشور منجر خواهد شد. افزايش درآمد نفت همراه با بهبود رابطه مبادله، بهبود دسترسي به دارائي‌ها و سرمايه خارجي، فشارهاي تقويت پول ملي در مفهوم نرخ واقعی ارز را تشديد خواهد کرد.

تداوم تدريجي استحکام بودجه‌اي (از جمله تداوم تجهیز درآمد مالیاتی و کوشش برای اصلاح یارانه‌ها) و سياست محتاطانه پولي به همراه لنگر قرار دادن اهداف سياست‌گذاري در جهت دستيابي به تورم تک رقمي تا پايان سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶.۱۷ ) مي‌تواند اين فشارها را کاهش دهد. هدف مسئولین برای تک‌نرخی نمودن بازار ارز در عین حفظ رقابت‌پذيري در نرخ ارز واقعی اقدام مناسبی خواهد بود.

لازم است اصلاحات جامعي صورت گيرد تا اطمينان حاصل شود که رفع تحريم‌هاي اقتصادي به ثبات اقتصاد کلان مي‌انجامد و در ميان‌مدت رشد فراگير و بالايي را به همراه دارد. مقامات ايران سال گذشته با اجراي اوليه برنامه مطالعاتي و ارزيابي سلامت مالي بخش بانکي و با آماده‌سازي پيش‌نويس لوايح قوانين بانکداري و بانک مرکزي به منظور تقويت چارچوب احتياطي نظارت و سياست پولي، گام‌هاي مهمي را برداشتند. مقامات همچنين اقداماتي اصولي را به مرحله اجرا گذاشتند تا مشکلات ناشي از ارتباط بين معوقات پرداختي دولت به پيمانکاران و عرضه‌کنندگان خدمات به دولت، معوقات بانکي و بدهي دولت به بانک‌ها حل و فصل شود.

هم‌اکنون اصلاحات بيشتر در چارچوب سياست‌هاي کلان اقتصادي نيز بسيار ضروري به نظر مي‌رسد تا بتوان از طريق تدوين مناسب‌تر سياست‌هاي بودجه‌اي ميان‌مدت، ترتيبات احتياطي، بهبود شفافيت، و تقويت استقلال عملياتي بانک مرکزي برای مقابله با موسسات مالی بدون مجوز در راستاي ارائه پاسخ مؤثرتر به تکانه‌ها و دستيابي به ثبات قيمتي اقدام نمود. تقويت محيط کسب و کار و حاکميت شرکتي همراه با تجديد ساختار بخش‌هاي شرکتي و مالي رشد بهره‌وري را افزايش و بيکاري را به ويژه در ميان جوانان و زنان، کاهش خواهد داد. پيچيدگي و وسعت مشکلات ضرورت رهبري و حمايت مقتدرانه سياسي و پشتيباني از اقدامات قاطع و هماهنگ را بيشتر مي‌سازد.

چشم‌انداز رشد اقتصادی ايران با ريسک‌هاي جدي مواجه است و در بلندمدت بستگی به عمق و شدت اصلاحات خواهد داشت. نااطميناني نسبت به اجراي توافق هسته‌اي مي‌تواند سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي و ورود سرمايه را محدود سازد.

ورود کامل ايران به بازار نفت ممکن است باز هم بهاي نفت را پائين‌تر آورده و تعديلات مالي بيشتري را الزام‌آور کند. در داخل کشور، وام‌هاي معوق و جريان محدود نقدينگي در بخش‌هاي مالي و شرکتي کشور مي‌تواند سرمايه‌گذاري را دچار نقصان کند.

همچنين سياست انبساط تقاضا در بخش‌هاي مختلف ممکن است ريسک‌‌هايي را متوجه ثبات اقتصاد کلان سازد. در نهایت، اگر اصلاحات ملایم باشد، اثر مثبت رفع تحریم‌ها بر اقتصاد نیز ملایم خواهد بود. لیکن اگر اصلاحات عمیق‌ و جدی‌تری همراستا با خطوط فوق‌الذکر صورت گیرد، با افزایش اعتماد و جريانات ورودي سرمایه، اقتصاد ایران در مسیر رشد بسیار بالاتری قرار خواهد گرفت.»
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۰۸:۳۴
همون طوری که از ابتدای سال گفته شد امسال سخت ترین سال اقتصادی ایران ایران است .
کاهش درآمد نفتی به میزان 75درصد
پاس نشدن بدهی های دولت به علت نبود منابع
طول کشیدن بحث برجام انتظار میرفت برجام در ابتدای سال به سر انجام برسد
عواملی است که باعث میشود امسال سال کابوس باری برای دولت باشد
اما با توجه به شرایط پیش رو وضع اقتصادی روبه بهبود میرود (3241622) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۵۵:۲۴
اگر ما دلواپسیم، شماها هم خوش خیال هستید. (3241892) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۰۹:۱۸
تحریم ها کاغذ پاره است (3241625) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۵۵:۵۵
الان که همان کاغذ پاره هم امضا شده پس چرا اوضاع بدتر شده ؟؟؟؟؟؟؟ (3241896) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۰:۱۲:۱۸
الان که نه نطنز تغییر کرده و نه فردو ! هر وقت تغییر کرد تحریم ها هم برداشته میشه (3243503) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۱۶:۴۸
باید دست خصولتی ها قطع گردد تا اقتصاد ما واقعی شود (3241648) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۲۱:۵۶
خیلی خوشحالید اقتصاد منفی بشه ؟
واقعا براتون متاسفم ولی زیاد خوشحال نباشید رشد 5 درصدی در سال دیگه محقق میشه (3241661) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۲۳:۳۵
مقامات ايران سال گذشته با اجراي اوليه برنامه مطالعاتي و ارزيابي سلامت مالي بخش بانکي و با آماده‌سازي پيش‌نويس لوايح قوانين بانکداري و بانک مرکزي به منظور تقويت چارچوب احتياطي نظارت و سياست پولي، گام‌هاي مهمي را برداشتند. مقامات همچنين اقداماتي اصولي را به مرحله اجرا گذاشتند تا مشکلات ناشي از ارتباط بين معوقات پرداختي دولت به پيمانکاران و عرضه‌کنندگان خدمات به دولت، معوقات بانکي و بدهي دولت به بانک‌ها حل و فصل شود.

بلاخره زمان میبره این سنگ بزرگ از چاه دربیاد ما به دولت اعتماد میکنیم (3241666) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۰۸:۲۱
در متن امده که
تقويت محيط کسب و کار و حاکميت شرکتي همراه با تجديد ساختار بخش‌هاي شرکتي و مالي رشد بهره‌وري را افزايش و بيکاري را به ويژه در ميان جوانان و زنان، کاهش خواهد داد.

-------
متاسفانه گویا صندوق با کلمات بازی کرده یا با واقعیت ساختار اقتصادی ایران آشنا نیست

چون حاکمیت شرکتی یا Corporate Governance در اقتصادی که مبتلا به فساد سیستماتیک در مراکز اصلی اقتصاد بانکی و بورسی و صنعتی و ... است معنا و مفهومش برعکس میشود. (3241769) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۲۷:۰۲
این دولت هیچ گونه استراتژی ای درباره اقتصاد ندارد (3241810) (alef-11)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۸:۱۸
عجب تیتر جالبی، حقیقتا باید در اقتصاد بیمار ایران اصلاحات سیاسی ایجاد شود و اقتصاد از مسایل سیاسی جدا شود- البته این اصلاحات سیاسی اثر مثبت در سایر شئون هم متجلی خواهد شد (3241876) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۲۲:۳۹
اساسی نه سیاسی!!! (3241995) (alef-11)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۴۴:۴۷
من یک سالی هست با سایت شما اشنا شدم چرا هروقت میام هر تیتر خبری میخونم زیرش نظرهای مختلفی بر علیه دولت قبل هست جریان چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟قرار شد دولت بلدبلدم راهکار بدهد اصلا اگه راهکار نداشتیدچرا پا به عرصه گذاشتید؟؟ مگر نگفتید با علم به شرایط موجود پا به عرصه انتخاباتی گذاشتید. (3242044) (alef-11)
 
محمد علی تاجداری
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۴:۰۹:۵۸
همه می دونن که آقای توکلی منافع مملکت را فدای منافع خزبی نمیکنه همه می دونن در اوج حمایت اصولگرا یان از احمدی نژاد. ایشان با واقع گرایی ازسیاستهای احمدی نژاد انتقاد کردند، امروز هم هر جا لازم باشد فارق از مصالح حزبی از دولت انتقاد می کنند اگر همه ی نمایندگان مجلس رویکردی چون ایشان وآقای مطهری ویا لاریجانی وحتی باهنر وبروجردی داشتند، مجلس ایران نقش سازنده تری در کشور ایفا کرده وجلوی سیاست های. اقتصادی اشتباه وانتخاباتی دولتها گرفته. مب شد. (3244626) (alef-11)
 
پیمان
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۷:۱۴:۰۸
ای آقا. اون موقع که میگفتن رونق اقتصادیه، فاصله فقیر و غنی روز به روز بیشتر میشد. الان که میگن رکوده، بازم چیزی که مشاهده میشه فاصله گرفتن روز افزون ثروتمندان از فقرا و افزایش فاصله طبقاتیه. برای ما کارمندا به حالمون فرقی نداره، فقط میدونیم چه رونق چه رکود، بازار و مراکز خرید همیشه شلوغ و پر مشتری هستن (3242876) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۲۲:۲۸:۱۹
آیا از این بیشتر نابود می شیم؟؟ (3243367) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.