نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502318
اهدای مدال «مریم میرزاخانی» به زنان نخبه علمی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۲
اولین دوره جایزه زنان در علم، شنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۶ تا ۱۹، در سالن قلم کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و تعدادی از مقامات برجسته کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر، زنان نخبه علمی ایران در رویداد جایزه زنان در علم که روز شنبه ۲۸ مرداد در تهران برگزار می شود تجلیل می شوند.

به گزارش مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، اولین دوره جایزه زنان در علم، شنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۶ تا ۱۹، در سالن قلم کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و تعدادی از مقامات برجسته کشور برگزار خواهد شد.

در ابتدای این نشست خبری، دکتر الهه حجازی، مشاور وزیر علوم به بیان کلیاتی از نحوه شکل گیری این جایزه پرداخت و گفت: ایده جایزه زنان در علم، با پیشنهاد دکتر اکرم قدیمی، در دومین جلسه شورای سیاستگذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد تا با توجه به بررسی های صورت گرفته که نشان دهنده  فعالیت های خوب اعضای هیأت علمی زنان در دانشگاه ها ست، سهم زنان در حوزه علمی کشور هر دو سال یک بار به جامعه شناسانده و از آنها تقدیر شود. در حال حاضر حدود ۱۷ درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه های کشور را زنان تشکیل می دهند و هدف مجموعه ما این است که با شناسایی و معرفی اعضای برگزیده که تولیدکننده دانش واقعی هستند، فرصت های ارتقای بیشتری برای آنها ایجاد کند و به این ترتیب، با داشتن منابع کافی، روند پیشرفت را با عدالت بیشتر بپیمایند.

وی با اشاره به اینکه شیوه نامه  تدوین و شاخص های ارزیابی با دقت زیاد زیر نظر دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تعیین شد تصریح کرد: شاخص ها در جهت ارزیابی سه گروه از افراد تعیین شده اند: ۱. افرادی که در زمینه علمی، پیشنهاد طرح های پژوهشی برتر، شرکت در کنفرانس ها، نوشتن مقالات و کتاب ها  فعالیت دارند، ۲. افرادی که در حوزه فناوری، ابداع، شرکت های دانش بنیان، کرسی های نظریه پردازی و پتنت فعال هستند و ۳. افرادی که در تاسیس انجمن های علمی، راه اندازی نشریه ها و رشته های علمی حضور و فعالیت داشته و با وارد کردن دانش خود در چرخه تولید، باعث قوی شدن بعد ترویجی علم می شوند.

حجازی، مراحل بعد از تعیین شاخص ها را ارسال فراخوان هایی به روسای دانشگاه ها از طریق اتوماسیون و سپس تشکیل شورای سیاست گذاری علمی، عنوان کرد و افزود: متاسفانه در بعضی از دانشگاه ها این فراخوان از دفتر ریاست بیرون نرفت و باعث حضور محدود شرکت کنندگان از بعضی دانشگاه های بزرگ شد.

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده در رابطه با گروه های مورد ارزیابی و تعداد برگزیدگان گفت: ارزیابی در گروه های آموزشی شامل علوم کشاورزی و صنایع غذایی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر صورت گرفته است. در این دوره، دانشگاه های علوم پزشکی با موافقیت دکتر فرهادی، وزیر علوم، وارد چرخه ارزیابی نشدند، زیرا برای ارزیابی آنها، نیاز است کمیته تخصصی در این زمینه حضور داشته باشد. همچنین به دلیل ارسال اتوماسیونی فراخوان ها، حوزه های علمیه و دفاتر مطالعات آن ها نیز مورد ارزیابی قرار نگرفتند. به طور کلی در هر یک از این گروه ها، از سه برگزیده با رتبه بندی اول تا سوم و یک نفر نیز به عنوان برگزیده جوان، با اعطای مدال، لوح و جایزه نقدی تقدیر خواهد شد؛ اما به دلیل سختگیری های ارزیابی دوره اول و در نظر گرفتن حداقل امتیاز ۷۰، تعداد برگزیدگان این دوره حدود ۲۰ نفر است.

همچنین در این نشست دکتر نیره اعظم خوش خلق سیما، عضو شورای سیاستگذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، عضو شورای علمی جایزه زنان در علم و مسئول کمیته کشاورزی و صنایع غذایی، به بررسی و ارزیابی صورت گرفته در گروه علوم کشاورزی و صنایع غذایی، نحوه انتخاب برگزیدگان و روند طی شده پرداخت. دکتر راضیه ظهره وند، عضو شورای سیاستگذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، عضو شورای علمی جایزه زنان در علم و یکی از تدوین کننده گان شیوه نامه نیز در جهت پاسخ دادن به سئوالات خبرنگاران حاضر، قسمتی از شیوه نامه تدوین شده را توضیح داد.

در این نشست اعلام شد که جایزه برگزیدگان این رویداد، سکه بهار آزادی، مدال ویژه، از جمله مدال برگزیده بخش جوان مزین به تصویر مریم میرزاخانی، لوح و تقدیر نامه از سوی وزیر علوم و دبیرکل یونسکو می باشد.

در انتهای این نشست خبری، دکتر ابراهیم خدایی عضو شورای سیاستگذاری جایزه و رییس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تأیید روش های سنجش گفت: امیدواریم شاخص ها به صورت جامع، مداوم و پیوسته اعمال شوند و بنیادی که مخصوص زنان قرار است تاسیس شود تبدیل به حالت گلوبال شده و همه افراد واجد شرایط را در بر گیرد.
 
 
کلمات کلیدی : مدال مریم میرزاخانی+نابغه ریاضی
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۰:۴۰:۴۰
خانم میرزا خانی باید به کشور برمیگشت و به جوونها و دانشجوها و دانش اموزها کشور خدمت میکرد پیشرفت کشور ما هم یه جایی باید شروع شود و کشورهای غربی هم اگر دانشمندانشون از کشور میرفتند هرگز به این درجات نمیرسیدند در عوض با کمبودها و محدودیت های کشورشون ساختند والان در این درجات هستند با تمام احترامی که برای خانم میرزا خانی قائلم و از فوتش بینهایت غمگین شدم ولی نمیتوانم هضم کنم که بعد از طی درجات عالی علمی درغرب که میتواند مفید باشد توسط خانم میرزاخانی چرا به کشور برنگشت و به جوونهای باهوش ایرانی درس نداد تا جوونهای خودمون بهره مند شوند.این همه نخبه علمی در ایران در حال کار هستند ومثلا شهید شهریاری که دریای علم فیزیک بود ماند و به وطن خیانت نکرد و در عوض علم هسته ای ایران را ترقی داد .اگر پرفسور حسابی و پزشکان و .....به ایران نیامده بودند بر انها گذشته بود ولی مردم ایران هنوز دکتر هندی و فیلیپینی داشتند.از نظر مالی که باید بگیم که اگر خانم میرزا خانی به ایران برمیگشت زندگی بدی نداشت و هیئت علمی ها حقوق بالاتری از سطح متوسط میگیرند و مگر در امریکا چه خورد و پوشید که در ایران نمیتوانست انرا انجام دهد از جنبه های دیگر هم که نگاه میکنم میبینم هیچ چیز جای خدمت به هموطن را نمیگیرد .جالبه که ایشان حتی حاضر نشد جنازه اش به وطن برگردد ودر خاک ایران دفن شود . (4521189) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۲:۰۱:۱۹
هدف ایشان تحقیق و پژوهش بدور از مسایل سیاسی بود که در ایران میسر نبود (4521222) (alef-3)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۹:۵۵:۴۲
چه ربطی به مسائل سیاسی داشت خدمت به جوانان این سرزمین وظیفه انسانی و اخلاقی هست .چه کسی الفبای ریاضی را در دانشگاه و مدرسه به خانم میرزا خانی یاد داد؟؟ خوب یه کسی هم باید به این جوونهای الان یاد بده .بیشتر از دکتر سمیعی که پژوهش نکرده ولی دکتر سمیعی با وجود اینکه به کارهای علمی خود میپردازد در حال پرورش نسل جدیدی از جراحان مغز در ایران هست همچنین در حال ساخت مرکز جراحی مغز در تهران هست (4521411) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۱:۳۸:۰۸
یکی از بهترین کارها برای زنده نگهداشتن یاد و نام آن دانشمند فقید و افتخار علمی زنان ایران زمین. آفرین (4521217) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.