توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 233353
راهنمای کتاب/ «امداد پرستاری»؛ الن لاگاله، ترجمه محمدرضا توكلی صابری؛ نشر ثالث،
پرستار خانواده خود باشیم
بخش فرهنگی الف، 15تیر 93
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۹
امداد پرستاری
(پرستاری از بیماران، معلولان، کودکان و سالخوردگان)
نویسنده: الن لاگاله
مترجم: محمدرضا توكلی صابری
نشر ثالث، چاپ اول ۱۳۹۳
۲۵۲ صفحه، ۱۴۰۰۰ تومان

اگر مایل به خرید اینترنتی این کتاب با تخفیف ویژه هستید، اینجا کلیک کنید.

****

همه ما بیمار می‎شویم، این امری اجتناب‌ناپذیر و کاملاً انسانی‎ست. فرض کنید (خدای‌ناکرده) بیمار شده و در اتاق انتظار نشسته‌ایم تا نوبت‎مان برسد. در طول این مدت که امیدواریم خیلی طولانی نشود، مشغول مرور کردن سؤالاتی هستیم که در حین بیماری اغلب با به ذهنمان خطور می‌کند. سؤالاتی که زمینه‎های مختلف اما مرتبط با پزشکی جای می‎گیرند: چه باید بخوریم؟ چگونه از داروهایمان استفاده کنیم؟ و انواع و اقسام سؤالات که اگر حضور ذهن داشته باشیم در هنگامی‌که نزد پزشک هستیم آن‌ها را می‎پرسیم.

نوبتمان فرامی‌رسد، پزشک خیلی زود ما را معاینه می‌کند، با همان سرعت و با خط ناخوانا داروها و دوز مصرفشان را برای داروخانه می‌نویسد، مهرش را می‌کوبد پای دفترچه و به‌این‌ترتیب قبل از آنکه فرصت کنیم حرفی بزنیم، آن را می‌گیرد طرف ما، یعنی اینکه بفرمائید بیرون! نفر بعدی هم که معلوم نیست از کجا خبردار شده سروکله‌اش پیدا می‌شود و شما بعداً می‌فهمید دکتر در حین همه این کارها با فشار دادن تکمه زنگ به منشی خبر داده که نفر بعد را راهی کند.

بااین‌حال از میدان به در‌نمی‌رویم، سؤالاتی را که در ذهنمان مرور کرده‌ایم به‌سرعت به سمع آقای دکتر می‌رسانیم و او در جواب اشاره می‌کند به نسخه‎ای که دستمان داده، یعنی هرچه را که لازم بوده همان‌جا نوشته. اما خب همه دکترها که این‌طور نیستند، برخی خوش‌صحبت‌ترند و برخی خانم‎اند و مهربان‎تر بنابراین شاید علاوه بر حوصله کمی هم وقت داشته باشد و حتی مفصل شروع کنند به دادن توضیحات پزشکی که یا سر از آن در‌نمی‌آوریم و یا اینکه اگر سرهم دربیاوریم به کارمان نمی‌آید. اجازه بدهید آقای دکتر را کمی بهتر ترسیم کنیم یعنی اینکه از او سؤالاتی می‌پرسیم و او به شکلی کم‌وبیش کارآمد جواب می‌دهد. اما وقتی از پله‌های مطب پایین می‎رویم یادمان می‌افتد که در لابه‌لای این تصورات گوناگون از آقای دکتر خیلی از سؤالاتی را که باید می‌پرسیدیم یادمان رفته.

بعدازاین مقدمه طولانی و لابد بی‌ربط، نوبت به کتاب «امداد پرستاری» می‎رسد، کتابی که به همت نشر ثالث منتشرشده و در سری کتاب‌های امداد پزشکی این ناشر که امسال وارد بازار شده جای می‌گیرد. کتاب‌هایی همانند: امداد دارویی (راهنمای داروشناسی برای همه)، امداد دندانپزشکی (راهنمای بهداشت دهان و دندان برای همگان) و امداد پرستاری (پرستاری از بیماران، معلولان، کودکان و سالخوردگان). این کتاب‌ها شاید در نظر اول در سری کتاب‌های حوزه پزشکی جای بگیرند، اما آثار تخصصی در این رشته نیستند، بلکه آثاری هستند که با رویکرد عمومی و برای استفاده توده مخاطبان نوشته‌شده‌اند. یعنی پاسخگوی همان سؤالاتی هستند که اغلب یا وقت پرسیدن آن‌ها را از دکتر پیدا نمی‎کنیم و یا اینکه اصلاً یادمان می‌رود که بپرسیم.

اما این آثار نه‌فقط برای کسانی که در حین بیماری سؤالات گوناگونی برای‎شان پیش آمده بلکه هر مخاطب علاقه‌مند به حوزه پزشکی برای افزودن به اطلاعات عمومی خود می‌تواند از این کتاب‎ها بهره بسیار ببرد. خواننده «امداد پرستاری» می‎آموزد که در موقعیت‌های مختلف چگونه می‎تواند لااقل بخشی از وظایف اساسی و واجب یک پرستار را بر عهده بگیرد.

کتاب حاضر در شانزده بخش و یک مقدمه نوشته‌شده است، نویسنده در مقدمه کتاب برای اینکه خواننده پیش‌زمینه ذهنی مناسبی داشته باشد ابتدا به تعریف بیمار پرداخته است، وقتی مشخص شد بیمار چه کسی ست و نازهایش چیست، آن‌وقت پرستار و کارهایی که باید انجام بدهد معنا و مفهوم پیدا می‌کند. از این منظر بیمار علاوه بر نیازهای جسمی به نیازهای روانی خاصی نیز احتیاج درد که پرستار نباید از نظر دور کند.

پرستاری از بیمار به دو شکل، رایج است نخست شکل حرفه‌ای آن‌که در بیمارستان انجام می‌شود دیگری پرستاری غیرحرفه‌ای در خانه؛ که هر دو در مورد بیمارانی اعمال می‌شود که مدتی باید تحت مراقب و مداوا قرار گیرند. اما به‌طورکلی پرستاری در خانه شکل عمومی‌تری از آن است که می‌تواند بر عهده یکی از اعضای خانواده نیز گذاشته شود، به‌خصوص در مواردی که بیمار نیازمند مراقبت بلندمدت و یا دائم است. مخاطبان کتاب حاضر به طور عمده این قسم افراد هستند.

«امداد پرستاری» کتابی است برای آموزش پرستاری به زبانی ساده و قابل‌فهم که برای علاقه‌مندان غیرحرفه ای پرستاری نوشته‌شده است و در آن از اصول اساسی روش‌های گوناگون مراقبت از بیمار گفتگو شده است. هر طیف از طیف از بیماران با توجه به نوع بیماری و سن و سالی که دارند مراقبت‎هایی خاص را طلب می‌کنند، بنابراین نویسنده کتاب حاضر با تقسیم‌بندی کردن بیماران در گروه‌های سنی مختلف از کودکان تا سالخوردگان و حتی معلولان درباره وجوه مختلف پرستاری از ایشان همانند مراقبت کردن، دارو دادن، جابجا کردن، شستشو ، تمیز کردن محل مراقبت و ... با جزییات لازم و کارآمد سخن گفته‌شده است.

در این کتاب چند بخش به مراقبت‎های عمومی لازم از نوزادان اختصاص‌یافته حتی در مورد نوزادانی که لزوماً بیمار نیستند، چراکه با توجه به حساسیت‌های این گروه سنی مراقبت‎هایی ویژه و خاص را می‎طلبند که در صورت عدم توجه به آن‌ها می‌توانند موجب بیماری و یا دردهای دیگر شوند.

مختصر اینکه کتاب حاضر حکم یک دائره‌المعارف عمومی پرستاری دارد که به‌عنوان یک پرستار خانگی در صورت نیاز پاسخ سؤالات بسیاری را در آن می‌توان یافت.

محیط اطراف بیمار، آسایش و تحرک، شستشو دادن بیمار، پوشاک (لباس بیمار و تعویض آن)، خوردن و آشامیدن، دارو دادن، دفع (کمک به بیمار برای دفع مواد زائد)، خواب و استراحت، کنترل درجه حرارت بدن، پرستاری از زخم، مشکلات تنفسی و....ازجمله عناوین فصول اصلی این کتاب هستند. نویسنده در هر بخش در قالب متنی کوتاه و ساده که برای درک بهتر آن با تصویر هم نیز همراه شده به شرح و توضیح ضروری‌ترین نکات در این حوزه پرداخته است.

با این اوصاف همان‌گونه که از عنوان کتاب نیز پیداست، محتوای آن درواقع حکم امدادرسان برای مخاطب را بازی می‌کند دو به‌عنوان اثری کارآمد و کاربردی می‎تواند پاسخگوی سوالات بسیاری برای کسانی باشد که در خانه خود فرد بیماری دارند که باید در کنار دیگر وظایف زندگی، از او نیز پرستاری کنند. به‌این‌ترتیب در کسوت یک پرستار نیمه حرفه‎ای، لازم نیست برای دانستن هر سوال کوچکی درباره بیمار و یا نحوه مراقبت از بیمار به سراغ پزشک بروند.

البته نباید فراموش کرد که دارنده این کتاب یا کتاب «امدادهای دارویی» نباید آنقدر به توانایی‎های خود در زمینه پزشکی اطمینان پیدا کنند که برای بیمار خود و یا دیگر بیماران تجویز دارو کنند، حتی اگر نسخه‎های‎شان را با خط خواناتری از پزشکان بنویسند!
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
پرستار خانواده خود باشیم