نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 304453
راز دربی ۵۲ که قلعه نویی می گوید چیست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
«بروید بپرسید شب قبل از بازی دربی ۵۲ چه اتفاقاتی افتاد و گناهش را به گردن بنده خدا الله وردی انداختند » این بخشی از جدیدترین مصاحبه امیر قلعه نویی است، حرفی که به یک بازی خاص و یک اتفاق خاص مربوط است.

به گزارش خبرآنلاین؛ امیر قلعه نویی این بار و در دل یک مصاحبه که در هیاتی عزاداری در نازی آباد انجام شده ، طعنه ای زده است به یک اتفاق تاریخی. او جواد الله وردی را که از سوی تیمسار پرویز خسروانی بعد از دربی معروف شش تایی های ۵۲ به خیانت متهم شده بود ، تبرئه کرده است. او از این گفته که شب قبل از بازی اتفاقاتی افتاده که نتیجه اش در بازی روز بعد موثر بوده است. قلعه نویی گفته ماجرا را از پیشکسوت های تیم که آن روز بودند ، شنیده است.

اما بازی دربی ۵۲ و آن ۶ گل معروف که تیم خورد. چه اتفاقی قبل از بازی افتاده بود؟ مهمترین اتفاق آن بازی بر می گشت به یک مسئله . بازی نکردن ناصر حجازی در ترکیب ثابت استقلال و بازی دادن به منصور رشیدی. این دو البته هر دوی شان گلرهای تیم ملی بودند و خیلی وقت ها می شد که رشیدی هم بازی می کرد اما بی شک همه می دانستند حجازی گلر اول تیم است. از همان روز تا حالا ، همیشه شایعاتی درباره اختلاف در اردوی استقلال و بی انضباطی حجازی بوده که همیشه هم تکذیب شده است.

بازی ۶ تایی ها بزرگترین افتخار تاریخ پرسپولیس است که بعد از ۴۲ سال با هیجان درباره اش حرف می زنند. برایش سالگرد می گیرند و کیک می برند و شاید مهمترین رویداد تاریخ باشگاه شان است. مسابقه ای که اگرچه فیلمی درباره اش نیست اما مرتضی احمدی ، هنرمند فقید که از سرمایه های ابدی تاریخ پرسپولیس است ، با هیجان درباره آن بازی می گفت:«بابا من و ۱۰۰ هزار نفر تو ورزشگاه بودیم . حالا بماند که آن روز بازی جام جهانی کشتی هم بود و خیلی از عکاس ها را برده بودند ورزشگاه سرپوشیده. اما همان مسابقه هم فیلمبرداری شد. سند می خواهی می توانی فیلم « ممل آمریکایی»را ببینی. تصاویر دزدی اولش همان گل های بازی ۶ تایی هاست. البته یکسری از عکاس ها هم آن روز عکس بازی را گرفتند اما به دستور خسروانی که مالک تاج بود ناچار شدند عکس های شان را پاک کنند. او خیلی از ان باخت شاکی بود و دستور داد اسنادش از بین برود!»

بازی ۶ تایی ها ، مسابقه ای جاودانه در تاریخ دو تیم است. یک انفجار بزرگ خبری. سالها قبل ، ناصر حجازی چند باری درباره آن بازی حرف زده بود. او از این گفته بود که چون با باشگاه اختلاف داشت در آن بازی در دروازه نایستاد و جایش منصور رشیدی بازی کرده بود اما کسی نمی دانست دقیقا چه اتفاقی آن شب افتاده بود که رایکوف روی نام حجازی قلم قرمز کشیده بود ولی همه یادشان بود که الله وردی جلوی همه و در برابر فریادهای اتهامی منصور پورحیدری و علی جباری گفته بود سال بعد به تیم حریف می رود. حرف های یک پسر بچه جوان که زیر بار فشار اتهام یک تیم بود.

حالا قلعه نویی در حرف هایش از الله وردی دفاع کرده و توپ را به گردن دیگران انداخته است . او می گوید در این باره از پیشکسوت ها بپرسید اما من ماجرا را شنیدم و می دانم. علی جباری یکی از آن پیشکسوتهاست که چند سال قبل در کافه خبر ، درباره دربی گفته بود:« در بازی معروف سال ۱۳۵۲ که با ۶ گل مغلوب شدیم، رفتار چند بازیکن بسیار مشکوک بود. یک بازیکن شب قبل از بازی خوب نخوابیده بود و یکی دیگر هم چندی قبل از آن مسابقه در باشگاه حریف دیده شده بود! عده‌ای هم از تیم دیگری آمده بودند و می‌خواستند تفکرات خاصی را حاکم کنند. همه این موارد مشکوک بود اما در عین حال بدشانسی هم گریبانمان را گرفت.» اینکه قلعه نویی چه کسی را می گوید ، اسناد آرشیوی ، قبل از همه راز بازی نکردن ناصر حجازی را پیش روی مخاطب قرار می دهد . قلعه نویی در یک بحث دیگر ، ناگهان ماجرای دربی سال ۵۲ را وسط کشیده و قطعا از این گفته اش هدفی داشته است اما تنها با کدگذاری از کنارش گذشته است.

حالا قلعه نویی در حرف هایش از رازی در بازی ۵۲ سخن گفته که برای مدتی طولانی سر زبان ها می افتد. بخصوص در آستانه دربی ۸۱. او چه کسی را نشانه رفته است؟
 
کلمات کلیدی : امیر قلعه نویی+ناصر حجازی+دربی
 
شریف
۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۲:۳۰:۴۹
امیر خان ! خواهشن این حرفها واسه شما زشته اقا (3330774) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.