نظر منتشر شده
۳۰۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 51326
اطاعت از رییس‏جمهور اطاعت از خدا نیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۴
خبرگزاري دولتي ايرنا در خبري از قول حضرت آیت‌الله مصباح یزدی نقل كرده است كه"اطاعت از رییس‌جمهور اطاعت از خداست". با فرض صحت اين انتساب و با حفظ احترام مقام علمي و مذهبي اين عالم معروف، نكاتي را تقديم مي‌كنیم:1- اولین لازمه پذیرش اظهارات جدید حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در مورد "اطاعت از رییس‌جمهور اطاعت از خداست" این است که خود رییس‌جمهور از ولی‌فقیه كاملا اطاعت کند. وقتی تا همین اندازه هم با مشکلاتی (!) مواجه هستیم، از آن پایین‌تر که جای خود دارد.2- دومين شرط، اين است كه رئيس‌جمهور كاملا در چارچوب قانون دستور دهد؛ كه در اين زمينه نيز با مشكلات زيادي درگير هستيم.3- داستان انتقال اطاعت خداوند به ولی فقیه و ولی فقیه به رییس‌جمهور، آیا تا همین جا متوقف می‌شود یا ادامه دارد؟ آیا این پرتو نور به مراحل پایین‌تر مانند معاونین رییس جمهور و وزرا و پایین‌تر هم سرایت می‌کند؟ منطقاً و بر طبق این تئوری، این پرتو افکنی باید از بازوی اجرایی رهبری (تعیین رییس جمهور) تا پایین هم ادامه پیدا کند زیرا وزرا هم بازوی اجرایی رییس جمهور هستند. در این صورت مخالفت با یک وزیر و معاون وزیر هم، مخالفت با خداوند متعال تعبیر می‌شود.4- نظر محترم حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در خصوص دوران ریاست جمهوری آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی چه بود؟ آیا اطاعت از خاتمی و هاشمی را هم اطاعت از خداوند می‌دانستند. آنها هم از رهبری تنفیذ ریاست جمهوری گرفتند. تا آنجا که ما به خاطر داریم، ایشان مخالفت‌های جدی نظر و عملی با ریاست جمهوری آقای خاتمی داشتند.در مورد رییس جمهوری بعد از آقای احمدی‌نژاد (که نمی دانیم چه کسی است) آيت‌الله مصباح چه اعتقادی دارند. آیا این نظریه پرتو افکنی صرفاً در زمان رییس جمهور فعلی صدق می‌کند؟ در این صورت تئوری مذکور فقط یک محدوده زمانی دارد.5- این اظهارات و سخنانی که در چند هفته اخیر و پس از حوادث و تنش‌های پس از انتخابات بیان شد و موضوع کهنه، مشروعیت مردمی و الهی ولی فقیه را مطرح کرد، چه مناسبت زمانی دارد؟ آیا این بیانات در مقطع کنونی که نیاز به آرامش فکری و روانی داریم و هرگونه جنجال و تشنج، بنفع تشنج آفرینان تمام می‌شود، چنين سخناني صحیح است؟

مرتبط:مصباح یزدی: اطاعت از رییس‌جمهور اطاعت از خداست

 
کوشا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۳۲:۴۳
من قبل از اینکه جوابیه شما داده شود،با خواندن اصل خبر در سایت شما و سایت تابناک به منبع خبری که ذکر کرده بودید رجوع کردم،بله سایت ایرنا!
والله من هر چه گشتم جمله ای مبنی بر اطاعت از رییس جمهور اطاعت از خداست ندیدم
در سایت فارس هم که مفصلتر و در دو بخش این سخنرانی را پوشش داده است نیافتم
در حقیقت بعد آخرین مطلبی که ایشان در اینباره می گویند:\"وقتي رييس‌جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد مي‌شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور بر او نيز تابيده مي‌شود.\" می باشد (207571)
 
سید حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۳۶:۱۵
با سلام
با توجه به فتوای آقای مصباح بنده یک سوال از ایشان دارم
اگر تنفیذ یعنی این که اطاعت از رئیس جمهور یعنی اطاعت از خدا، آیا این اطاعت شامل بنی صدر که حکم تنفیذ خود را از دست مبارک حضرت امام گرفت نیز می شود؟
اگر می شود پس چرا نمایندگان و در رآس آن ها مقام معظم رهبری بر علیه بنی صدر اقدام کرده و حکم عدم کفایت وی را در مجلس تصویب کردند؟ (207576)
 
م ت ع
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۴۵:۱۷
متاسفانه آقای مصباح با اینگونه اظهارنظرها فقط به التهاب بیشتر فضای سیاسی کشور کمک می کنند.آقای مصباح به عنوان یک فقیه نظریه ای در باب ولایت فقیه دارند که به نظر میرسد با نظریه امام متفاوت است.بجاست آقای مصباح در تلاش باشند که نظریه امام به عنوان بنیانگزار انقلاب تقویت شود و به مرحله اجرا برسد؛ نه اینکه شاگردان ابشان به دنبال به کرسی نشاندن نظر ایشان باشند.این اظهار نظر هم همانطور که گفتم علاوه بر غلط بودن در جو کنونی کشور بی شک به ضرر نظام ولایت فقیه تمام خواهد شد.امیدوارم ایشان بیشتر از مشاوران امین و ناصح استفاده کنند تا اینگونه صحبت هایی از ایشان منتشر نشود. (207538)
 
دانشجو
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۱۲:۴۸
1) باید اجازه می دادید تا متن کامل سخنان ایشان منتشر شود و ایشان ابعاد نظریه خود را کاملا تبیین کنند؛ بعد شخصی متخصص در این کار، آن را نقد می کرد.
عجله و شتابزدگی که برخی جریانات خاص، برای نقد سخنان حضرت آیت الله مصباح یزدی داشته اند؛ حتی در مورد نظریات سروش هم دیده نمی شود؛ که جای سؤال جدی دارد.

2) متاسفانه شما موضوع را آن طوری مطرح کرده اید که بتوانید به آن جواب بدهید. برای نمونه اکثر ایرادات شما به این نکته برمی گردد که احمدی نژاد در برخی فرامین از رهبری تبعیت نکرده، آیا باز هم باید او را اطاعت کرد؟
یا پرسیده اید که این نظر، شامل هاشمی و خاتمی هم می شده است؟
تمام این ها، به این نکته برمی گردد که شما سهوا یا عمدا خود را به فراموشی زده اید. علامه مصباح یزدی مشخصا، این خط اطاعت را به دلیل تنفیذ ولی فقیه دانسته اند، در نتیجه مشخص است که حدود واجب الاطاعه بودن رئیس جمهور نیز در همان حدودی است که مقام شامخ ولایت فقیه تعیین می کنند؛ می باشد. برای نمونه حضرت آقا در در حکم تنفیذ دکتر محمود احمدی نژاد فرموده اند که :
\" \"
مشخص است که تا زمانی که احمدی نژاد در این چارچوب حرکت کند، باید از او اطاعت کرد و خارج از آن محلی از اطاعت ندارد. به علاوه از همین جا جواب بقیه سؤالات شما مشخص می شود و اگر هر رئیس جمهوری چه آقای هاشمی و چه آقای خاتمی نیز در این چارچوب حرکت کنند، اطاعتشان واجب است و خارج از آن خیر.

کاملا واضح است که شما باید توضیح و تبین کامل نظریه این استاد گرانمایه و علامه زمان را می شندید و بعد آن را نقد می کردید. آن هم نقدی توسط متخصصین این رشته و اجازه نمی دادید تا نقد نظریات این عالم فرزانه، در حد اظهار نظرات عامیانه آورده شود.
به خصوص که عنایت دارید که بعد از اینکه حضرت آیت الله مصباح یزدی، در اقدامی شجاعانه به پاسخ گویی به شبهات جناح موسوم به اصلاح طلب در 8 سال زمامداری آن ها پرداختند و یک تنه اجازه ندادند تا پیش از این، جوانان مومن را با انواع و اقسام شبهات آلوده بکنند؛ مورد حجمه بی اندازه رسانه های اصلا ح طلب قرار گرفتند.
و همان طور که شهید دکتر بهشتی را به دلیل مقابله با جریان لیبرالیسم و سکولاریسم، ترور شخصیت کردند؛ این اندیشمند گرانمایه را نیز به همان تیغ آلودند و به همن دلیل متاسفانه برخی افراد، نسبت به ایشان حساس شده اند و بدون منطق بر ایشان می تازند و همان طور که متاسفانه در نظرات سایت شما هم منعکس شده است، به ایشان تهمت می زنند.
هوشیار باشید که جریان سکولاریسم تبلیغاتی با اتهام آلودن ایشان، ما را از نعمت وجود ایشان محروم نکند و مانند علامه مطهری، تنها بعد از شهادت ایشان، به خود بیاییم. (207710)
 
منصف
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۲۹:۳۶
دوستان لطفا متوجه تفاوت اطاعت و باور باشند. اطاعت جنبه عملی دارد و باور جنبه اعتقادی دارد. شما میتوانید نظر شخصی را قبول نداشته باشید اما اطاعت از او برای شما واجب باشد. مانند اطاعت از نظر قاضی توسط حضرت علی در قضیه زره، با وجود اینکه حضرت علی علیه السلام میدانست زره متعلق به خودش است. در واقع اطاعت حضرت علی از قاضی، در راستای اطاعت آن حضرت از پروردگار متعال است وگرنه آن حضرت میتوانست نظر قاضی را نپذیرد و اغتشاش کند که قطعا معصیت محسوب میشد. نکته دیگر اینکه در کشوری که من هستم اطاعت از رئیس از اطاعت از خدا هم واجب تر است. (207723)
 
مسعود
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۲:۴۹:۵۴
اصل عمل به وظیفه الهی است نه عمل به نظر شخصی، در انجا امیر المومنین این وظیه را داشتند که در مقابل حکم قاضی که کاملا به عدل و عقلانی بود سکوت کنند و ان را بپذیرند اما اگر قاضی در انجا به نفع امیر المومنین رای می داد باز هم حضرت سکوت می کردند یا ان قاضی را مواخذه می کردند؟
بنابراین اصل انجام وظیفه الهی است که گاهی با عین تبعیت از رییس جمهور و گاهی هم ایستادن در مقابلش هست مانند قضیه بنی صدر ... (209159)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۳۸:۲۴
بنده دیگر به هیچ کدام از رسانه ها اعتماد ندارم. امیدوارم پاسخ ایشان را بتوانم به صورت زنده بشنوم. (207737)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۰۱:۱۱
واقعا متاسفم. آقای مصباح یک دانشمند برجسته است. شما نم توانید به ایشان پاسخ بدهید. وقتی رییس جمهور کشورمان آقای دکتر احمدی نژاد دغدغه اسلام و ظهور آقا امام زمان را دارند و با شجاعت و تاسی به ائمه برای عدالت گستری و گسترش اسلام قدم بر می دارند اطاعت از ایشان اطاعت از خداست. این بحث چه ربطی به خاتمی و هاشمی دارد که اصلا توجهی به مهدویت نداشتند؟ (207846)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۳:۱۲
منشا تفکرات انحرافی افراط گرایی است. فراموش نکنید که اسلام دین میانه روی است. (207980)
 
ارشام
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۱۶:۵۲
آقای مصباح مثل بسیاری از افراد, سانسورچی نیست که بخواهد دین را هم سانسور کند و به قولی اسلام پاستوریزه به مردم ارائه دهد و مدام در تلاش باشد که چیزی را به خورد مردم بدهد که مردم میخواهند. او مطالب حقیقی اسلام را تمام و کمال ارائه میکند. و یک اسلام من دراوردی به خورد مردم نمیدهد. نظرات ایشان کاملا با اسلام واقعی سازگار است و به همین دلیل است که صحبتهایش به مزاج طرفداران اسلام پاستوریزه خوش نمیاید. (208272)
 
محمدحسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۲۱:۱۶:۲۷
بسم الله

در باب میانه روی (که ظاهرا در متون عربی بیشتر با واژه \"اقتصاد\" و برخی مشتقات آن - خطبه متقین نهج البلاغه- ایفاد میشود نه آنچه که ما در فارسی از واژه وسط برای میانه روی و اعتدال به علط استفاده میکنیم که \"اعتدال\" هرگز به طور مطلق به معنای معدل گیری نیست بلکه بیشتر به معنای \"به جا\" است) باید نکته ای روشن شود و آن اینکه بر مبنای قرآن خداوند ظاهرا میفرماید:

\"وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُواْ شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا\"
قطعا در تعبیر معنای وسط بسیار ساده لوحانه برخورد شده است و گویا مسلمان کسی است که باید متری در دست گرفته و فاصله تندروترین و کندروترین مواضع را- که معلوم نیست مبنای تند و کند جه باید باشد؟!- متر کرده و تقسیم بر دو کرده (یا به تعبیر دیگری معدل گیری کند یا به معنای دیگری median را پیدا کند) سپس ممشا و مختصات حرکت خود را آن قرار دهد و این مسلمانیست!

خیر چنین خبری در چارچوب اسلام نیست و معیار مطلقی جز توحید وجود ندارد و ظاهرا \"امت وسط\" منظور امت \"شاخص ومعیار\" یا میانداری است که در جایگاه \"شاهد\" قرار بگیرد، به این معنا که \"و ما (خداوند؟) چنین گونه شما را به واسطه تبعیت از رسول خدا (ص)- حجة خدا- و شاهد و شاخص قرار دادن ایشان، معیار و مبنایی برای مردم و امم دیگر (الناس) از حیث حرکت در مسیر صراط مستقیم قرار می دهیم\"؛ ظاهرا استفاده از زمان ماضی از جهت تاکید و حتمی بودن این سنت الهی است.

والله هو العلیم (209338)
 
SF
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۰۵:۰۰
دوست عزیز بحث مهدویت با خرافه گرایی فرق دارد ! دیدگاه‌های افرادی مثل احمدی‌نژاد و طرفدارانش بیشتر به خرافه شبیه است تا اعتقاد به مهدویت.

بحث مهدویت شده بازیچه دست افرادی مثل شماها و همه رو دارید از دین زده می‌کنید ....

خواهش می‌کنیم در نظر‌های خودتون طوری قضاوت کنید که موجب وهن اسلام نشوید.
ایشون با دروغ گویی اسلام رو گسترش میدن ؟ (208001)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۶:۰۰:۴۱
واقعا متاسفم که به این راحتی انگ خرافه گرایی می زنید؟ شما آیا بیانات مقام معظم رهبری در خطبه ها را نخواندید که از اتهام خرافه گرایی و دروغگویی به دولت انتقاد فرمودند؟ هر کسی براحتی به خودش اجازه می دهد در سایتش و روزنامه اش به رییس جمهور مکتبی انتقاد کند. در شرایطی که همه باید به دکتر کمک کنیم تا اشاعه اسلام در سراسر دنیا صورت بگیرد و این امیدی که در دل مظلومان عالم ایجاد شود همه گیر شود عده ای با انتقاد و مخالفت با رییس جمهور مکتبی، انقلاب مخملی راه می اندازند. کمی به خودتان بیایید. اعترافات آقایان را نخوانده اید؟ امروز اطاعت از رییس جمهور به مثابه زنده ماندن امید در دل مظلومان عالم است. واقعا رمز محبوبیت دکتر را در جهان اسلام نمی دانید؟ برادران عزیز کمی خلوت کنید و با خودتان فکر کنید. کمی از مصلحت سنجی دست بردارید و به فکر اعتلای اعتقاداتتان در جهان باشید. تا کی فریب دموکراسی را بخوریم. اگر قرار باشد همه چیر بر اساس دموکراسی و رای مردم باشد پس چرا شیعه شدیم؟ (208320)
 
میمذ
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۲۳:۵۸:۴۵
خرافه پرست هستی دیگه!خود رهبر جای انتقاد داره بقیه جای خود دارند.کجای دنیا رفتی ؟ اثر این اشاعه را که میگی کجا دیدی؟دنیای تو به اندازه تفکرت است آنهم تا نوک بینیته تو چه میدونی مخمل چیه ، کرباس هم نشونت بدن میگی مخمله چون اینطور یاد گرفتی دیگران فکر کنن تو و امثالهم عمل کنن حالا غلط یا درست! یه روز که تو انفرادی با ... باشی به قولی قتل کندی را هم به عهده میگیری اعتراف اینچنینی جای خود دارد . کدوم مظلومارو میگی؟ همون چینیهای مسلمان تحت ظلم؟ تو باید باخودت خلوت کنی تا درباره دموکراسی فکر کنی شاید بخاطر اجنبی بودن کلمه بهش فکر نمیکنی ؟ دموکراسی همون حق الناسه . حالا نترس برو راجع بهش فکر کن اگه بجائی قد نداد از یه بصیر عادل بپرس نه از ... شیعه یعنی ضد دموکراسی - ضد مردم ؟ امیدی به شماها نیست تا ابد الدهر در جهل مرکب خواهید ماند و با آتشی که نا دانسته بپا میکنید دیگران را نیز میسوزانید بدون آنکه از عقبا هراسی داشته باشید تقصیری ندارید الینه شدید میترسید فکر کنید . (209367)
 
جلال
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۶:۰۰:۳۷
می خوام بدونم کجای این که آدم حرفش رو با دعا برای فرج شروع کنه یا این که بگه بابا امام زمانی هم هست خدایی هم هست خرافه گرایی
می خواسام بدونم از کجای حرف ها و اعمال این احمدی نژاد خرافه گرایی او رو در اوردید؟
ممنون (209225)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۴۲:۰۰
دوستان گرامی، لطفاً این مطلب که مقایسه‌ای بین نظریات امام خمینی، شهید مطهری، شهید بهشتی و آیت ا... جوادی آملی با نظریات آیت ا... مصباح در زمینه ولایت فقیه هست مطالعه فرمائید.
http://dardnameh.mihanblog.com/post/13 (208028)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۵۹:۲۷
سلام
به نظر مياد دوستان نخونده اين مطلب رو تاييد ميكنن
عزيزان اينكار رو نكنيد! چون اين مطلب در دفاع از آقاي مصباحه :-)
.
.
.
من كه بسيار حظ بردم. تفاوت اساسي بين نظرات اين آقايون نديدم جز اينكه حضرت آيت‌ا... مصباح (كه به نظر خيل كثيري از علما در بسياري از علوم ديني از اكثر مراجع يزرگوار حاضر هم اعلم هستند) پذيرفته‌اند كه سپر بلاي حكومت الهي و مجري اون باشند.
به نظرم اطاعت از آقايان هاشمي تا احمدي همگي اطاعت از خداست البته به شرط صحت عمل و با توجه به روابط طولي.
در صورت سقم دستورات هم (مانند برخي گماشتگان حضرت امير كه به خطا ميرفتند و توبيخ مي‌شدند) مسلماً اين نظر آقاي مصباح صدق نميكنه و حتماً نظر ايشون اين نبوده.
مثلاً اگر احمدي نژاد بگه نماز واجبه، خوندنش اطاعت از خدا نيست؟
و همينطور اگه بگه نماز نخونيد از راه حق خارج شده و اين امر دربارش صدق نميكنه.
بخش عزيز تحليلي الف واقعاً خودتون هم قبول داريد نظر آقاي مصباح اين باشه كه شما گفتيد؟ يعني حتماً بايد ايشون شبيه اين چيزايي كه من گفتم رو هم ميگفتن تا شما تمام بفهميد؟
موفق باشيد (208292)
 
ع ص
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۴۵:۱۴
شما که بانظرآقای مصباح... یزدی.. موافقید میگین چه ربطی داره ؟!...
ربطش به این که اون ها هم حکم گرفتندپس اطلاعت از آنها هم اطلاعت از خداست
در زمن ما دراسلام آدم های مستجب دعوی داشتیم که که دعا میکردن اجابت مشده ولی شیطان آنها را هم ازراه بدر کرده احمدی هم یکیش میتونه باشه اگر خلاف شرع بگه قابل اطاعته...! (208031)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۲۰:۰۴
مرد مومن اصلا این صحبت بین صحبت های آقای مصباح نبوده و اگر شما وبلاگ کامنت بالایی را بخوانید نظرات قبلی در مورد ولایت فقیه را متوجه میشوید که اصلا با این نظر تحریف شده قابل مقایسه نیست. (208227)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۱۳:۳۶
من با نظام ولایت فقیه کاملاً موافقم و نمونه اجرایی آن را جمهوری اسلامی میدانم ولی در این باره تا حدودی غلو شده است. هرچه از ولایت خداوند دور میشویم میزان اطاعت هم فرق میکند. با توجه به اینکه پیامبر و امامان معصوم هستند و حکمشان حکم خداست ولی اولوالامر معصوم نیست بهمین دلیل نوع اطاعت از ایشان متفاوت میشود و انتخابشان هم بیشتر به مردم متکی. رییس جمهور پیش از تنفیذ هیچ اجازه ای برای مداخله در امور مسلمین را ندارد و پس از تنفیذ هم اختیارات محدودی به ایشان داده میشود. رییس جمهور نمیتواند همان ولایت را داشته باشد چون:
از طرف مردم انتخاب میشود و مردم احتمال خطا دارند
از طرف نمایندگان مردم نظارت و سؤال میشود
وسایل قدرت از طرف مردم است مانند قوانین یا پذیرش وزرا
میتواند بوسیله مردم عزل شود
بهر حال این نظر من بود و البته بنظر می آید دو گروه آسیب میزنند:
آنها که ولایت فقیه را بنفع خود مصادره کرده و تعبیر میکنند و دیگران را ضد ولایت فقیه میدانند. . وآنها که بجای تطبیق خود با ولی، آن را تضعیف میکنند و هزار بهانه میاورند تا اطاعت نکنند. (208086)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۲۱:۰۳:۱۱
فراموش نکنید هر کس در هر مقامی اشتباه می کند و این فقط مختص با امامان معصوم و نبوت می تواند باشد که فارق از گناه و اشتباه باشند . که صد البته در میان خاندان نبوت هم به وفور دیده شده که لغزشی صورت گرفته و خاندانی از نبوت خلع شدن .

فراموش نکید . تمامی اصول جمهوری اسلام و حتی حکومت اسلامی از گذر گاه مردم می گذرد و هیچ ارتباط روحانی با بالا ندارند و در جایگاهی که کتاب ، سنت و اهل بیت نبوی پا برجاست نیازی به اتصال با بالاهم وجود ندارد . مگر آنکه فراموش کنم حضرت حجت پا برجا و باقیند و اییشانند که ناظر و معلم جهانند و دستورات تنها از آن خداوند است و تنها حکم خدا حکم خداست و هر حکمی خارج از چهارچوب نبوی فاقد ارزش فقهیست و نصبت دادن هر فردی در هر جایگاهی به خاندان نبوی و اتصال آن با بالا دروغی نابخشودنیست .

این دقیقا جایگاهیست که قانون اساسی به دنبال آن بوده . (مجلس ، مجلس خبرگان رهبری ، شورای نگهبان ، ریاست جمهوری ، رهبری ) همه می بایست از کانال مردمی به شکل مستقیم و غیر مستقیم عبور کنند تا مشروئیت و مقبولیت پیدا کنند .
این دقیقا چیزیست که نگارنده قانون بارها و بارها تکرار کرده که فراموش نشود در جمهوری اسلامی هیچ کس منتصب از بالا نیست و هیچ کس حکم خدایی ندارد و همه و همه مجریان و ناظران بر اجرای قانون اسلام و ولایت خداوند بر زمینند و حتی قانون گذار پا را از اسلام فراتر گذاشته و برای ادیان الهی جایی در این عرصه باز کرده تا ناظران مردم به نظارت در مجلس بپردازند که این عین حکومت اسلامیست است .

حال رعایت شدن و نشدنش بر گردن مجریان است نه قانون گذار . هرچند برخی تغییرات منصب نخست وزیر کشور را که پلی دیگر بر اجرای مردم سالاریست حذف گریدیده ولی باز این قانون همان قانون است . (208890)
 
رهگذر
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۰۵:۵۵
شما انگار استدلال آقای مصباح را نخوانده اید. ایشان گفته اند:\"چون رییس جمهور از دست ولی فقیه تنفیذ میشود، پس اطاعت از او اطاعت از خداست\" (نقل به محتوا)
پس اطاعت از هر رییس جمهوری، حتی جناب آقای خاتمی نیز اطاعت از خداست.

خواهشا ابتدا صحبت آقای مصباح را بخوانید و بعد نظر دهید. (208139)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۰:۰۰:۰۵
پس چرا زمان آقای خاتمی مردم را به اطاعت نکردن از او به قول خودش از خدا فرا می خواندند؟ (208436)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۵۰:۴۱
عزیز مثل اینکه شما تو درک مفاهیم مشکل داری!
داریم میگیم اگه هم بر فرض محال حرف ریاست جمهوری حکم الهی دارد، پس چرا ایشان با آقای خاتمی مخالف بودند و هستن. (208617)
 
آزاده
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۵:۰۱:۱۵
چطور موافق اين امر هستيد كه آقايان با دين و اعتقادات مردم بازي كرده و آن را به... بكشانند.جناب احمدي نژاد اگر دغدغه اسلام و ظهور امام زمان رادشت جلو ظلم مي ايستاد نه آنكه آنرا افزايش دهد و يا حداقل يك هفته با نامه رهبري موافقت نميكرد. هموطن ناشناس نبايد منطق خود را فراموش كنيم و جبهه اي عمل كنيم. (208306)
 
زهرا
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۲۰:۲۲:۱۵
در جواب شما:
همین که کسی جلو دوربین بگوید الهم عجل لولیک الفرج برای همه چیز کافی است؟لابد 2 روز دیگر هم میگویید که آقایان هاشمی وخاتمی اعتقاد به امام زمان نداشتند چون جلو دوربین شو اجرا نمیکردند.آقای محترم تا کی میخواهید قربانی عوام فریبی باشید؟ (208397)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۹:۲۳:۲۴
بانظرشمامخالفم.طبق این نظر رییس جمهور های بعدی هم همین جایگاه را خواهندداشت.خوب است دربیان این نظرات تدبیر بیشتری داشته باشیم (208522)
 
afsaneh
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۰۶:۱۱
ناشناس محنرم: میشه لطف کنید و شرایط ظهور امام عصر (عجل الله فرجه شریف ) را بیان بفرمایید؟ (208589)
 
غائب
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۶:۴۳
دوست داشتن احمدي نژاد نبايد چشم بصيريت انسان را كور كند0 (208658)
 
nazer
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۷:۱۸:۰۸
man yek nazar daram va An az Emam ast ke be vali omoor goft: To agar midany che khabar ast ke vay be halet va agar nemidany che khabar ast ke vay be halet. (208808)
 
من
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۴۹:۱۶
من بعيد مي دونم شما نه نظر حضرت امام را خوانده باشيد نه نظر آيت الله مصباح را ،شما خودتان اگر طالب آرام شدن فضا هستيد بحث هاي فلسفي را وارد دعواهاي ژورناليستي نمي كرديد ، اين حركات من را ياد دكتر سروش مي اندازد ...

آزادي نزديك به مطلق است ؟ (207948)
 
رهگذر
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۰۹:۴۱
شما انگار فراموش کرده اید که امام در مورد آقای مصباح گفتند که:
\"این شخص خاص (آقای مصباح) به درد نماینده ولی فقیه (نماینده امام) در سپاه نمیخورد.\"

از مسئولان سایت الف خواهشمندم برای کمک به حفظ انقلاب از چنگال نا اهلان، جلوی سانسور بایستند و نظرات همه را انتشار دهند.

بسیار ممنونم. (208140)
 
ما
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۴:۱۶:۱۶
میشه تفاوت بحث فلسفی و ژونالیستی را بفرمایید؟ همیشه مباحث فلسفی برای نخستین بار در ژورنال ها مطرح می شوند. میشه بفرمایید کدام یک از نظریات دکتر سروش را مطالعه کرده ایید که برای شما یادآوری شده است؟ (208705)
 
علي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۵۴:۴۶
نميدانم اين مخالفان شما، از عذاب شديد خداي خود نميترسند. (207954)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۲۶:۱۵
یه نکته جالب در این مقاله وجود دارد که شما هم مثل همه سایت های دیگر دروغ گفتید
به نظر تمام کسانیکه این مقاله را خوانده اند شاید مهم ترین جمله ای که شاید تیتر این مقاله را به ذهن انسان متبادر می سازد جمله ی:
//وي افزود: وقتي رياست‌جمهوري حکم ولي فقيه را دريافت کرد، اطاعت از او نيز چون اطاعت از خداست.
است در حالی که این جمله اصلا در صحبت های آقای مصباح که در رجا نیوز و یا ایرنا منعکس شده و تمام سایت های خبری از این منبع الهام گرفتن وجود ندارد.
این لینک جفتش:
http://www.rajanews.com/detail.asp?id=34164
http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=631341
متاسفم برای شما که گول سایتهای دوم خردادی از جمله آینده نیوز رو خوردید که اولین منبع جعل این خبر بود.
لطفا سانسور نکنید (207970)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۳۰:۳۸
محسن عزیز، این مطلب واقعا در خروجی ایرنا آمده و بعدا یک جمله اش سانسور شده. برای اطمینان از این ادعا، کش گوگل را ببینید:

http://209.85.229.132/search?q=cache:U5atle13JagJ:www.irna.ir/View/FullStory/%3FNewsId%3D631341+وقتي+رياست+جمهوري+حکم+ولي+فقيه+را+دريافت+کرد،+اطاعت+از+او+نيز+چون+اطاعت+از+خداست+site:irna.ir&cd=1&hl=en&ct=clnk

حالا به نظرم دو حالت متصور است. اول اینکه آقای مصباح واقعاً این حرف را نزده ولی \"ایرنا\" در انتشار یک خبر ناصحیح مرتکب این اشتباه وحشتناک شده، و بعداً خواسته به شکلی این اشتباه را جبران کند. دوم اینکه آقای مصباح واقعاً این حرف را زده (و اگر نزده بود قاعدتا انتظار داشتیم تا این لحظه در پایگاه اطلاع رسانی ایشان تکذیبیه ای منتشر می شد، که نشده)؛ در این صورت، حذف این جمله از خبر خروجی ایرنا شاید به دلیل جلوگیری از سوء استفاده بعضی ها و ان شاء الله با نیت خیر بوده است. هر چند تا جایی که من می دانم وظیفه یک خبرگزاری، اطلاع رسانی بی طرفانه است. (208279)
 
ناشناس
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۵:۱۴:۳۴
این جمله از این دو سایت حذف شد، در حالی که قبلش بود! هم تابناک، هم اعتماد ملی، هم خبرآنلاین و هم شخص خودم آن را به اعتبار خبری که اول نوشته شده بود، می گوییم! هیچ سانسوی اتفاق نیافتاده و دروغی در کار نبوده است. به تابناک مراجعه کنید که نوشته که بعد از مدتی این جمله حذف شده! در ضمن دوست عزیز! شمایید که هنوز جستجو نکرده حکم به دروغگویی می دهید! البته در کشور ما که دروغگویی جدیدا از فهرست حرامات خارج شده و در روز بیش از هزار تکذیبیه صادر می شود (208311)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۱:۰۶:۰۳
آقامحسن
اتفاقا اين خبر اينقدر عجيب بود كه سايتهاي موردنظرشما هم احتياط كردند ومحافظه كارانه خبر راپخش كردند. اگر دنبال واقعيتي، برو اصل خبر را پيداكن! هيچ از خودت پرسيده اي كه اگر جناب مصباح اين مسئله را نگفته، چرا اين تيتر را تكذيب نكرده است؟ (208445)
 
حمید
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۳:۳۶:۳۶
شما که مثلا در این مورد گول نخوردید ، سرتان را 10 سانتیمتر بالا بیاورید ، برفی وجود ندارد.
لطفا امتحان کنید. به نظر من
اکثریت مردم ایران با نظریه آقای مصباح مخالف هستند. (208681)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۲۱:۰۸:۱۲
دوست عیزیز تا جایی که من مطلع شدم این مطلب بر روی سایت شخصی آقای یزدی قرار گرفت که معادل با فتوای اایشان است ولی مثل اینکه پس از چند ساعت حذف شده . و سایتهایی که شما می فرمایید این موضوع را سانسور کردند . (208891)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۱:۰۹
دود آن آتش را بارها آگاهان ديده اند و هر كدام با بياني گوشزد نموده اند. باشد كه بيدار شويم. (207977)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۵۲:۳۵
واقعا دارم از تعجب شاخ در میارم چطور شما یک مطلب را به صورت تحریف شده منتشر کردید این جمله ای که شما به آن استناد می کنید اصلا در صحبت های ایشون نبوده و در یک سایت به این جملات اضافه شده
شما بجز عذر خواهی چاره دیگری ندارید....
آبروی مومنی را می برید به راحتی آب خوردن....
البته آقای توکلی رگش زود برای عذر خواهی قلمبه میشه یادم نرفته انشاءالله این بار هم اینطور باشه (207993)
 
قدير
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۵۴:۲۳
قبول داري كه انتشار اينطور مطالب آبروريزي است وآبروي اسلام وشيعه را ميبرد كه ما صحبت آقاي احمدي نژادوامثالهم را صحبت خدا بپنداريم.پس اگر فردا روزي اين مطلب اثبات شد دوباره بنحوي ديگر حرفهاي افراد سياسي را توجيهبه مطلوب خود ودوستانت نكن! (208622)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۳:۵۱:۳۳
آقاي دكتر توكلي
صبح عالي بخير

از 3 ماه پيش، بنده و جمع زيادي از دوستان، خدمتتان عرض كرديم كه به كجا خواهيم رسيد. بارها نسبت به عواقب اتفاقات پيش رو به شما و ديگر منتقدين دولت هشدار لازم داده شد. خاطر مبارك هست؟

من همانم كه برايتان بارها و به زبانهاي مختلف به طنز نوشتم كه ورود شما را به جمع مخالفان نظام! و دشمنان انقلاب! و منافقين! تبريك عرض نموده و برايتان از خيانتهاي كودتاچيان! مخملين گفتم. همانم كه نوشتم ميزان راي ملت بود! گذشته ها گذشت.

امروز به جايي رسيده ايم كه بايد تبريك عدم اطاعت از خدا! را برايتان بگويم و ديگر نميدانم فردا از چه خواهم گفتم. چون به جايي رسيده ايم كه جايگاه خداست و مي خوانيم \"تنها تو را مي پرستيم و تنها از تو ياري مي جوييم\"، پس ما را به راه راست هدايت فرما.
مي دانيد؟ ديگر تبريكم هم نمي آيد.

آقاي دكتر (مي گويند بگوييد مهندس! من هم آرام ايشان را مي نگرم)
امشب طنزم نمي آيد. از فرداي ايرانمان در هراسم. تاريكترين دوران اين سراي پر اميد را پيش چشمم مي بينم. صدايمان سانسور شد. خودمان هم شايد به زودي و به جرم عدم اطاعت از خدا سانسور شويم. راستي ما در اينجاي تاريخ چه مي كنيم؟

پس مي خوانم، شايد براي آخرين بار،كه مي داند؟ با هم بخوانيم :

به نام خداوند بخشاينده مهربان

ستايش مخصوص خدائيست كه پروردگار جهانيان است
بخشاينده و مهربان است
مالك روز جزاست
تنها تو را مي پرستيم و تنها از تو ياري مي جوييم
ما را به راه راست هدايت فرما
راه آنان كه بديشان نعمت داده اي
نه آنان كه مغضوب تو اند
و نه گمراهان (208134)
 
آذری
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۳:۴۱:۲۷
به نام خدا
سلام

من به شما نصیحت میکنم به اون دیکته ای که بهت یاد داده اند توجه و تفکر کن(اگر

داشته باشی! ) این جور که پیش می روید فردا شاید متدین تر از توکلی ها را هم

تکفیر کنید ما باید نگران شماها در برابر نظام باشیم تا دیگران! (208685)
 
?
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۵۳:۳۲
سلام

خوشم میاد هوز فایل صوتی بیانات رهبری توی صفحهٔ نخست الف هست و همه مخصوصا دستندرکاران سایت باید بهش توجه فراوان بکنند.

اگر تک تک ما بجای زمان سنج ولایت پذیری برای دیگران برای خودمون ولایت سنج نصب میکردیم،الان وضع جامعه به چند رنگی‌ و چند صدایی نمی‌‌انجامید.کمی‌ در تیتر زنی‌ الف به عنوان یک سایت بی‌ طرف تجدید نظرکنید تا بلایی که امروز گریبان گیر برخی‌ رجال سیاسی _به دلیل بی‌ اطلاعی و غرض ورزی- شده ،گریبان شما رو نگیرد. (208241)
 
قادر
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۲:۰۶:۲۷
باحذف صداهاي مستمر مخالفين از هرقماش
از چند 10صدائي به 1صدائي تحول پيدا كرديم !
نه برعكس
پس :

غم مخور!
چون:
غم خوردن فايده نداره! (208627)
 
ایرانی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۶:۵۲:۱۶
خود غلط بود آنچه می پنداشتیم

چه جالب ... الف و الفیان فقط برای اینکه با احمدی نژاد مرز بندی بکنند ، حاضرند دست به هر کار کثیف و غیر اخلاقی بزنند

بدون تحقیق قسمتی از جمله یک فیلسوف و متفکر بزرگ اسلامی را داده اید دست یک بچه تا نقد سیاسی بکند ، اگر هم ایشان یک چنین جمله ای داشته باشند یقینا مقدمه و موخره ای هم دارند و یقینا شخصیت و جایگاهشان اجل از این است که خرج تصفیه های سیاسی بشود ...

چقدر دکتر داوری خودش را کشت که فلسفه بازیچه ی سیاست نشود ...

من مطمئنم دکتر توکلی از مطالب این سایت خبر ندارد ... یعنی امیدوارم اینطور باشد! چون اگر ایشان هم راضی به چنین بی اخلاقی هایی باشد باید دعای فرج را روزی هزار بار بخوانیم چون دیگر مرد سیاستی نمانده است که \"هوایی\" نشده باشد

تا به حال که اکثر نظرات بنده را منتشر نکرده اید ، ببینم باز هم بی انصافیتان را ادامه می دهید یا خیر

و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون (208339)
 
مهدی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۸:۰۵:۰۴
آقای توکلی من واقعايکی از طرفداران شما هستم واقعاهرمرمطلبی من تواین سایت میخونم از همه سایت ها منطقی تره (208363)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۲۱:۰۳:۰۰
واقعا برایتان متاسفم شمااصلاح طلبها اصلا می دانید امام زمان و خدا یعنی چه؟ شما در چه مقامی هستید که از آقای مصباح انتقاد می کنید و از ایشان سوال می کنید. اگر دادگاه عادلانه ای بود اجازه نمی داد به رییس جمهور انتقاد کنید. (209335)
 
میثم
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۲:۱۹
اگه اینجوری که این اقا گفتند بود که ما به عقل نیازی نداشتیم. خوب هر چی که رییس جمهور گفت ما هم انجام میدادیم. ما چند نمونه تو اسلام داریم
که کاملا متضاد این حرفاست. مثلا جنگ صفین و مسئله حکمیت. حضرت علی با اینکه به غلط بودن تصمیم جمع اعتقاد داشتند ولی خودرایی و دیکتاتوری نکردند. این یعنی حرف مردم و اکثریت حجت است. نمونه های دیگری هم داریم که پیامبر از مشورت بارها استفاده کرده اند و حتی به نظرات مخالف خود به خاطر خواسته اکثریت تن در دادند. این کاملا متاقض با این فتوای مذکور است. یعنی در اون زمان پیامبر یا حضرت علی نمی توانستند یا دادن چنین فتوایی مانع چنین اتفاقاتی بشوند! (207597)
 
علي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۲:۳۲
اولا آيا شما مطمئن هستيد كه سخنان آيت الله مصباح تحريف نشده است؟ بهر حال ايشان يك فيلسوف است و بر روي كلمه كلمه از سخنان خود فكر مي كند. ثانيا اگر ايشان بحث علمي كرده و نه بحث سياسي، بايد با ايشان بحث علمي كرد. شما در اينجا مي خواهيد مخالفت خودتان با دولت را توجيه كنيد و براي همين هم آقاي مصباح را نقد سياسي مي كنيد. يعين با بريده بريده كردن سخنان ايشان و حمله به ايشان.... . البته بنده هم با فرمايش آيت الله مصباح از نظر علمي موافق نيستم ولي اين طرز برخورد با ايشان را هم منصفانه نمي دانم./ (207598)
 
بهرام
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۲:۴۴
آيا در زمان آقاي خاتمي هم آقاي مصباح همين عقيده را داشتند يا تازه به اين نتيجه رسيده اند. (207599)
 
شتا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۳:۵۶:۱۲
پس از سلام ،
1- بهتر مي بود نام تحليل گر سخنان آيت الله مصباح درج مي گرديد تا مخاطب بداند با چه كسي ارتباط برقرار مي كند .
2- اگر متن كامل سخنان ايشان را خوانده باشيم در مي يابيم كه بحث پرتو افكني كه مطرح شده از باب حكم تنفيذ ولي فقيه مي باشد كه مشروعيت زاست لذا بحث مطروحه از حيث تئوريك و نظري مي باشد يعني از باب اينكه رييس جمهور تنفيذ از مقام ولايت مطلقه فقيه دريافت داشته به عنوان نماينده همه مردم يك كشور برنامه هاي ايشان شايسته پذيرشي دارد ، لذا رييس جمهور را همه بايد حمايت كنند تا برنامه هايش را پياده كند و طبيعي است تا مادامي كه در مسير پيروي از ولايت و در مسير اسلام ناب حركت كند اين حكم مي رود و الا خود به خود سلب مي شود
3- وقت نشد توضيح كامل دهم و الا مطلب فراوان بايد گفته مي شد (207605)
 
سید
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۵:۰۰
شنیدن این سخنان از آیت الله مصباح که از چهره های متفکر و از نخبگان فلسفی به شمار می آیند، جای بسی تعجب و تأسف دارد. با کدام منطق اینگونه سخن می گویند؟

حتی حضرت امیر (ع) در مورد منصوبین خویش اینگونه ادعایی را مطرح نکردند، شما کیستید که پا را فراتر از مولا می نهید؟ (207614)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۲:۴۹
از كجا ميدانيد حضرت امير در مورد منصوبين خويش چنين ادعايي نكرده اند. مگر در نهج البلاغه نيامده كه اطاعت مردم از حاكم اسلامي جزء وظايف مردم است؟1 (207765)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۱۸:۵۹
بله. وظیفه مردم است ولی اطاعت از آنچه ایشان بعنوان حاکم میگوید و نه مانند اطاعت از خدا. اشتباه میکنم؟ ما خدا را اطاعت محض میکنیم در همه چیزمان. از معصومین اطاعت میکنیم در عمل به دستورات دین. از رهبر اطاعت میکنیم در امور جامعه مسلمین و از رییس جمهور در اجرای قوانین خاص. (208090)
 
وحید
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۴۹:۴۰
پس از ستايش پروردگار! خداوند سبحان، براي من، بر شما به جهت سرپرستي حکومت، حقي قرار داده، و براي شما همانند حق من، حقي تعيين فرموده است، پس حق گسترده‏تر از آن است که توصيفش کنند، ولي به هنگام عمل تنگنايي بي‏مانند دارد. حق اگر به سود کسي اجراء شود، ناگزير به زيان او نيز روزي به کار رود، و چون به زيان کسي اجراء شود روزي به سود او جريان خواهد داشت. اگر بنا باشد حق به سود کسي اجراء شود و زياني نداشته باشد، اين مخصوص خداي سبحان است نه ديگر آفريده‏ها، به خاطر قدرت الهي بر بندگان، و عدالت او بر تمام موجوداتي که فرمانش بر آنها جاري است، لکن خداوند حق خود را بر بندگان، اطاعت خويش قرار داده، و پاداش آن را دوچندان کرده است، از روي بخشندگي، و گشايشي که خواسته به بندگان عطا فرمايد. حقوق متقابل رهبري و مردم پس خداي سبحان! برخي از حقوق خود را براي بعضي از مردم واجب کرد، و آن حقوق را در برابر هم گذاشت، که برخي از حقوق برخي ديگر را واجب گرداند، و حقي بر کسي واجب نمي‏شود مگر همانند آن را انجام دهد. و در ميان حقوق الهي بزرگترين حق، حق رهبر بر مردم، و حق مردم بر رهبر است، حق واجبي که خداي سبحان، بر هر دو گروه لازم شمرد، و آن را عامل پايداري پيوند ملت و رهبر، و عزت دين قرار داد. پس رعيت اصلاح نمي‏شود جز آنکه زمامداران اصلاح گردند، و زمامداران اصلاح نمي‏شوند جز با درستکاري رعيت. و آنگاه که مردم حق رهبري را ادا کنند، و زمامدار حق مردم را بپردازد، حق در آن جامعه عزت يابد، و راههاي دين پايدار، و نشانه‏هاي عدالت برقرار، و سنت پيامبر (ص) پايدار گردد، پس روزگار اصلاح شود، و مردم در تداوم حکومت اميدوار، و دشمن در آرزوهايش مايوس مي‏شود. اما اگر مردم بر حکومت چيره شوند، يا زمامدار بر رعيت ستم کند، وحدت کلمه از بين مي‏رود، نشانه‏هاي ستم آشکار، و نيرنگبازي در دين فراوان مي‏گردد. و راه گسترده سنت پيامبر (ص) متروک، هواپرستي فراوان، احکام دين تعطيل، و بيماريهاي دل فراوان گردد، مردم از اينکه حق بزرگي فراموش مي‏شود، يا باطل خطرناکي در جامعه رواج مي‏يابد، احساس نگراني نمي‏کنند، پس در آن زمان نيکان خوار، و بدان قدرتمند مي‏شوند، و کيفر الهي بر بندگان بزرگ و دردناک خواهد بود. پس بر شماست که يکديگر را نصيحت کنيد، و نيکو همکاري نماييد. درست است که هيچ کس نمي‏تواند حق اطاعت خداوندي را چنانکه بايد بگذارد، هر چند در به دست آوردن رضاي خدا حريص باشد، و در کار بندگي تلاش فراوان نمايد، لکن بايد به مقدار توان، حقوق الهي را رعايت کند که يکي از واجبات الهي، يکديگر را به اندازه توان نصيحت کردن، و برپا داشتن حق، و ياري دادن به يکديگر است. هيچ کس هر چند قدر او در حق بزرگ، و ارزش او در دين بيشتر باشد، بي‏نياز نيست که او را در انجام حق ياري رسانند، و هيچ‏کس گرچه مردم او را خوار شمارند، و در ديده‏ها بي‏ارزش باشد، کوچکتر از آن نيست که کسي را در انجام حق ياري کند يا ديگري به ياري او برخيزد. (208110)
 
نا شناس
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۲:۳۳:۴۸
دوست عزیزم ، آیا کشتن جوانان زیر مشت و لگد از افتخارات یک حاکم نظامی است ؟
آیا این معنای عدالت است .
در آخر این را بدانید که ما جمهوری اسلامی را قبول و حاکمیت اسلامی را رد میکنیم . (208646)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۳۹:۰۰
حرف شما دچار تناقضي راهگشاست دوست من، چگونه مي شود يك متفكر و نخبه فلسفي پا را فراتر از امير المومنين(ع) بگذارد و خلاف نظر ايشان در مباني شرعي سخن گويد؟ آنهم آنچنان آشكار كه فرياد اكثر توده هاي اجتماعي را درآورد.

به قول آيت ا... هاشمي رفسنجاني رياست مجلس خبرگان رهبري، فتنه اي مرموز و عظيم در راه است. بهتر است خبرگان رهبري سريعا تشكيل جلسه داده و مراجع عظام تقليد كه مدتهاست اخطار بسياريشان را مي شنويم، فعالانه تر ما را از خروج از چنين فتنه اي راهگشا باشند.

با تشكر از سايت الف (207975)
 
حامی روحانیت
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۵:۰۷
از روحانی ای مثل آقای مصباح انتظار می رود که چشم بسته از رییس جمهور حمایت نکنند.حمایت متعصبانه از هر کسی مذموم و به دور از عدالت است."اعدلوا هو اقرب للتقوی"از آقای مصباح می خواهیم که این مورد را به کار ببندند و به شاگردانشان نیز تذکر دهند.
با تشکر (207543)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۵۳:۰۱
آیت الله مصباح درست می فرمایند. اگر قرار باشد رییس جمهور مکتبی که در گوشه و کنار عالم دعای فرج را خوانده و دنیا را به ظهور و مهدویت آشنا کرده است نتواند حرفش را به کرسی بنشاند و مردم به راحتی بتوانند او را زیر سوال ببرند دیگر کاری نمی توان کرد. اتفاقا سکولاریسم نوین همین است که به چنین شخصیتی به راحتی انتقاد می کنند و عملکردش را زیر سوال می برند. او باید بتواند با فراغ بال تیم کابینه و معاونانش را انتخاب نماید تا کسانی که می خواهند به او کمک کنند به این راه و منش برای فرج معتقد باشند نه اینکه اختیارش گرفته شود و بعد هم هر کسی به خود اجازه بدهد از او انتقاد کند. در ضمن شما مگر با مکتب و اعتقادات مان مخالفید که می گویید اطاعت از دکتر اطاعت از خدا نیست؟ شما دارید در دام سکولاریسم نوین می افتید، یعنی ادامه راه همین کسانی که روزی همسنگر بودند و حالا مانند طلحه و زبیر می خواستند انقلاب مخملین راه بیندازند. (208037)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۵:۱۹
در رورزگاران قدیم مردم سنگی را با دست خود می تراشیدند و سپس او را خدا نامیده و پرستش می کردند که با امدن پیامبر ان از طرف خدا این روش برچیده شد و حالا اقای مصباح یزدی شخصی را که با ارای عموم ملت منتحب شده است را نماینده خدا دانسته و اطاعت او را واجب می داند.(پناه می بریم به خدا) (207609)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۴:۰۱
حتي اگر كسي با راي مردم انتخاب نشده باشد گاهي اطاعتش واجب است مانند پدر و مادر و پزشك و... (207768)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۱۳:۲۹
مقایسه بی ربطی بود (208007)
 
آرمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۰۴:۱۶
خوب که چي؟
پدر و مادر و پزشک چه ربطي به رييس جمهور داره که مسئوليت و سرنوشت يک کشور و يک ملت دستشه؟
قياس مع الفارق مي فرماييد جناب سهيلي. (208041)
 
?
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۳۷:۳۶
rabt ke nadarad hichi, bayad roban sabz bebanim va berizim tooye khiaban va beraghsim...! (208237)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۱۸:۳۵
اطاعت از پدر و مادر و پزشك واجب است؟ پس تكليف آنهمه مسلماني كه در صدر اسلام، درحاليكه پدر و مادرانشان كافر و مشرك بودند، خود مسلمان شدند و اطاعت از خداي احد و واحد را به اطاعت از هر موجود زميني ارجح دانستند و در قرآن كريم آيه هاي فراواني در تقدير و حمايت از آن مومنين بيان گرديده چيست؟

شما ظاهرا احترام و انجام تكاليف واجب نسبت به پدر و مادر را با اطاعت از پروردگار يكي مي دانيد. (208089)
 
رهگذر
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۱۱:۲۸
اگه پدر مادرت بگویند دروغ بگو، شما دروغ میگویید؟ (208141)
 
reza
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۰:۳۴:۲۴
این چه حرف خنده داریست که میفرمایید؟ حساب حکومت گری که با رای مردم انتخاب نشده با والدین جداست این جور باشه اطاعت از هر دیکتاتور وظالمی واجب میشود شما فرمودی گاهی منظور شما از گاهی چه وقتی است ؟ ما انقلاب کردیم که طابع کسی باشیم که مستقیم با رای مردم انتخاب شود (208442)
 
نا شناس
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۸:۲۵
برادر یا خواهر عزیز ، فکر کنم شما یه چیزی شنیدی نمی دونی کجا استفاده کنی. (208642)
 
علي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۰۰:۴۸
حتي حضرت علي(ع) هم چنين مدعايي نداشتند كه آنكه از من اطاعت نكند، خلاف فرمان خدا عمل كرده است. اگر اينگونه بود هيچگاه مردم را به مشورت و تبعيت از نظر جمع و ... دعوت نمي كردند.
آقاي مصباح را و رابطه شان را با آقاي احمدي نژاد همه مي دانند.
خدا عاقبت همه مان را به خير كند؟

آقاي سانسورچي، اينجا جمهوري اسلاميست؟! (207958)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۷:۰۲
بررسی درستی این سخن جای خود . اما انصاف حکم می کند که شما که قصد تحلیل دارید باید این قسمت سخن را کامل منعکس کنید. احتمالا منظور ایشان با آنچه شما با یک جمله منتقل می کنید تفاوت خواهد کرد.انتخاب این جمله برای تیتر سخنان در رسانه های مختلف حکایت از یک شیطنت رسانه ای دارد. این که بحثی که جایگاه علمی و تحلیلی دارد دست مایه کارهای ژورنالیستی شودجای سوال دارد. هرچند اقدام به نقد در فضایی منطقی قابل تقدیر است.
http://alef.ir/1388/content/view/51317 (207620)
 
محمدعلی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۷:۰۱:۲۹
اقا یا خانوم ناشناس!
سخنان ایشان اگر به طور کامل اینجا اورده نشده در اخر متن اگر دقت کنید نوشته شده متن مرتبط! که در ان قسمت می توان متن کامل رادید! و در سایت های دیگر هم راحت می توان کامل این سخنرانی را پیدا کرد!
واقعا برای این صحبت ایشان چه تحلیلی می توان اورد! شاید توجیه شرعی منظورتون است؟!
وقتی مردم رادر این مورد به اطاعت بی چون و چرا دعوت می کنند! باید به سوالات همین مردم جواب دهند و انها را قانع کنند!
نمی شود با گفتن اینکه این موضوع نیاز به تحلیل علمی دارد و...... از توضیح دادن و قانع نکردن مردم سرباز زد!
فکر نمی کنم درج بشه! ولی باز هم تشکر از نقدتون! (207806)
 
behzad razavi
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۰۲:۳۵
شما اگه متن رو بخوبی خونده باشید میبینید کهدر متن خبر الف هیچ تحریفی رخ نداده .
و ابن موضوع که \" اطاعت از رئیس جمهور بعد از تنفیذ اطاعت از خداست\" به روشنی در سخنان مصباح یزدی آمده است و به نظر من برداشت خاض دیگری از این سخنان نمی شود کرد .
و یا اگر می شود برداشت دیگری کرد بهتر بود شما به آن برداشت دیگر اشاره میکردید نه اینکه بی دلیل بگوئید ایشان مطلب دیگری مورد نظر شان بوده . خوب آن مطلب دیگر را می گفتید. (207848)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۲۸:۵۹
اصلا این جمله در صحبت های مصباح نه در ایرنا و نه رجا نیوز وجود ندارد
این جمله را آینده نیوز به آن اضافه کرده است. (207973)
 
ارمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۲۴:۵۴
آقا محسن
چون شما دوباره تکرار کردي منم دوباره تکرار مي کنم:
من با چشماي خودم ديدم اين جملات ابتدا در خبر هر دو خبر گزاري وجود داشت، ولي بعدا به دلايلي حذف شد.
لطفا قبل از اين که احساساتي بشي، يه کم تحقيق کن دوست من. (208230)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۲۱:۴۷
این سخنان در این سایتها ساناور شده آقا محسن جان (208275)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۳۲:۰۷
وجود داشت. من همانجا براي بار اول خواندم. حذفش كردند از ترسشان (208280)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۲۱:۴۴:۵۸
وجود داشت. من در هر دو منبع با چشمان خودم ديدم. حذفش كردند. (208410)
 
حسینی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۰:۰۳
تحلیل شما نادرست است بهتر بود قبل از نقد نظرات آیت الله مصباح به اصل صحبت های ایشان مراجعه می کردید.متاسفانه چون بر روی شخصیت ایشان حساسیت هایی وجود دارد نظرات ایشان کاملا مغرضانه بررسی می شود نمونه ی آن تحلیل امروز روزنامه ی اعتماد ملی که واقعا نادرست تحلیل کردند .در ضمن بنده هم نظریه ولایت فقیه امام وهم نظریه ولایت فقیه آیت الله مصباحرا مطالعه کرده ام. هیچ فرقی با هم ندارند.ایشان نگفتند که اطاعت از احمدی نژاد
اطاعت از خداست .ایشان گفتند اطاعت از رییس جمهوری که از سوی ولی فقیه نصب شده واجب است چون مشروعیت رییس جمهور به عنوان بازوی اجرایی رهبری از ولایت فقیه است .مانند اینکه اطاعت از مالک اشتر واجب بود چون مالک منصوب امام معصوم بود.اشتباه نشود اصلا قصد تشبیه مالک بارییس جمهور راندارم .در ضمن مشخص است که اطاعت از منصوب ولی فقیه تا زمانی است که او در خط ولی فقیه باشد چون آن فرد به خودی خود مطاع نیست . در ضمن بنده از شاگردان آقای مصباح نیستم وتا به حال ایشان را از نزدیک ندیده ام. (207623)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۸:۱۵
دوست عزیز مگر افراد قبلی ( خاتمی و هاشمی) رئیس جمهور نبودند که ایشان می گویند آقای مصباح احمدی نژاد نگفته بلکه از لفظ رئیس جمهور استفاده کرده . به فرض که اینچنین باشد صورت مسئله باز هم عوض نمی شود .
ای کاش آقای حسینی مدرک و درجه علمی خویش را هم بیان می فرمودند تا اعتبار فرموده ایشان بیشتر مشخص می شد . ظاهرا از استنباط و مطالعه نظر امام و آقای مصباح ایشان خود فیلسوفی در حد امام به نظر می رسند .
در خاتمه ایشان به خودشان شک دارند که گفتند من از شاگردان مصباح نیستم ؟ آیا حامیان مصباح فقط شاگردان ایشان هستند ؟ چرا ؟ (207760)
 
Iranian
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۵:۱۵
If both of the theories are the same, why they don\'t say this?
As I know, the theories have main differences.

Good luck (207769)
 
ناشناس
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۵۶:۴۴
قبلا متن کامل منتشر شده بود هم توی الف و هم توی خیلی سایت های دیگه
در ضمن توجیهات شما برای منطقی جلوه دادن این حرفا خیلی سخیف هستند. اینها که میگویید فقط بازی با کلمات است. باطن حرف یکی است. مگر خاتمی یا هاشمی یا هر کس دیگری رای مردم را نداشتند و از سوی ولایت فقیه نیز تایید نشده بودند؟!
برای مردم ما کاملا واضح است که اینها فقط بهره برداری و استفاده ابزاری از اعتقادات مردم است. (207878)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۳۳:۲۰
من فقط بصرف اینکه خاتمی را رهبری تنفیذ کرده و حمایت میکردند در آن زمان کیهان نخواندم و مواظب بودم اهانتی به ایشان نشود و در همه اموری که پیش میامد حمل بر خیر کرده و تعریف و تقویت میکردم. (یعنی همین کاری که درباره احمدی نژاد نشد) خدا میداند که اصلاً ایشان را قبول نداشتم. حالا هم لازم نیست رییس جمهور را بپرستید فقط وظیفه تان را انجام دهید و دشمنی نکنید.
بازی با کلمات یعنی چه؟ باطن حرف با همین کلمات جابجا میشود دیگر! (208101)
 
فاطمه
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۲:۳۳:۱۵
دوست عزیز
شما که مدعی هستید نظرات امام خمینی و مصباح یزدی در مورد ولایت فقیه را خوانده اید، چطور می گویید فرقی با هم ندارند. آیا این قرینه ای نیست بر غلط بودن ادعایتان؟
این روزها دیگر زمان مغلطه و سفسطه نیست. نمی شود همان کاری که سوفسطاییان پیش از میلاد با مردم می کردند، در قرن بیست و یکم و با ایرانیانی که دارای مدارج تحصیلی بالا هستند (و حتی فارغ از مسئله تحصیل، با هر سطح سوادی بسیار با ذکاوت و دارای قوه تحلیل هستند) انجام داد.
مشکل گفتمان رایج جناح غالب (البته فقط در عرصه سیاسی) این است که وختطب خود را دست کم می گیرد. (208645)
 
رضا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۱:۴۰
با سلام
بنده همينجا در كمال صحت و سلامت اعتراف ميكنم
مسائل اعتقادي و اسلام از ديدگاه ايشان مرا نه تنها جذب دين ننموده ؛ بلكه ترس و دلهره عجيبي در درونم ايجاد نموده كه آيا دين من آن است كه ايشان معرفي كرده . حالا شما تصور كنيدكه پيروان ساير اديان و افرادي خارج از مرزها كه با فضاي واقعي ايران آشنايي ندارند پس از شنيدن نظرات ايشان ؛ چه ديدگاهي از اسلام ؛ ايران و ايراني خواهند داشت ؟ (207627)
 
مرت اوزن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۴:۳۵
یکی از آفتهای وابستگی جناحی این است که آدم مجبور می شود بدون توجه به عملکرد شخصی افراد آنان را مورد تایید قرار دهد .
در حالیکه برخی اقدامات آقای احمدی نژاد توسط افراد نزدیک و دوستدارانی همچون خود بنده به ایشان مورد نقد قرار می گیرد، چکونه آیت الله مصباح اطاعت از رئیس جمهور را اطاعت از خداوند می داند . بنظر من آیت الله مصباح دچار اشتباه هستند . (207631)
 
ر.ا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۵:۱۴
بد نیست مراجع دیگر هم در خصوص این موضوع نظر خود را اعلام فرمایند تا مومنین بهتر وظیفه خود را بدانند . ممنون (207632)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۱:۴۰:۱۸
ايشان مرجع تقليد نيستند. همه هم از رابطه ايشان و آقاي احمدي نژاد آگاهند.
راستي يك سوال از آقاي مصباح دارم : آقاي مشايي هم منصوب و مورد تائيد آقاي احمدي نژادند كه اگر اطاعت از ايشان اطاعت از خدا باشد، اطاعت از آقاي مشايي هم اطاعت از خدا خواهد بود. منظورتان همين است؟ (208072)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۱۹:۳۶
به نظر میرسد که نظریات امروز حاوی مطالبیست که حتی امام اول شیعیان مدعی آن نبودند! و هرگز مدعی نشدند که فرمانشان عین حکم خدا را دارد.
اما خوب آیت الله که اشتباه نمیکند انشالله آقای مصباح درست میگویند و احمدی نژاد نایب خداست.
(207624)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۹:۲۹
اتفاقاً برعكس ادعاي شما هم پيامبر و هم معصومين مدعي عصمت بودند و اينكه حرفي كه ميزنند از طرف خودشان نيست بلكه از طرف خداست. لطفا بدون مطالعه نظر ندهيد (207762)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۳۱:۱۵
با خواندن نظر شما، به یاد حرف عده‌ای می‌افتم که اطاعت از ولی خدا را جایز نمی‌دانستند و تنها اطاعت از او را ممکن می‌دانستند. آن‌ها که می‌گفتند: «لا حکم الا لله».
مگر نه این که این حکم خدائی، نهایتاً توسط یک انسان باید پیاده شود؟ مگر نماینده‌های معصوم که در زمان ایشان، اطاعت از ایشان واجب بود، معصوم بودند؟ (208023)
 
مهدي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۲۰:۰۵
جناب آيت الله مصباح؛ فراموش نكرده ايم زحماتي را كه بسياري براي اين انقلاب كشيده و بعضاً جان و مال خود را در اين راه فدا نموده اند. مگر رهبر انقلاب نفرمودند در شرايط فعلي يك چيزهايي را بايد گفت و \" يك چيزهايي را نبايد گفت \". از شما به عنوان يكي از داعيه داران اين نظام و انقلاب و نيز از ديگر دوستان و همراهان نظام و انقلاب انتظار مي رود تا به طور جدي مراقب لحن گفتار خود باشيم؛ چيزي نگوييم كه دشمنان نظام و انقلاب از آن به ضرر نظام سوء برداشت نمايند. اين همه تنش و اضطراب در جامعه كم نيست كه حالا بخواهيم بنزين ديگري بر روي آتش بريزيم. ما شهروندان جمهوري اسلامي ايران انتظار داريم تا همه مسئولين در همه رده ها و بالاخص نامزدهاي چهارگانة انتخابات اخير دست از اختلافات برداشته‌و در آستانه ماه مبارك رمضان به سوي هدف متعالي اين انقلاب كه همان رشد و تعالي و پيشرفت آن بوده و قطع يقين هدف هر يك از چهار نامزد محترم انتخابات اخير مي باشد، دست دوستي و مودت به سوي يكديگر دراز كنند. اين اختلافات جزء استهلاك انرژي فكر و ذهن مردم و خسته و نااميد كردن مردم درد ديگري را دوا نخواهد كرد. اينكه يكي از يك جا بگويد به فلاني تجاوز شد، ديگري ادعاي تجاوز به حقوق مردم از جانب فلان خاندان را داشته باشد، ديگري فلاني را ديكتاتور بنامد و صدها نمونه ديگر، هيچ سودي جز بدبين كردن مردم نسبت به نظام و انقلاب ندارد. كمي در راه و روش و بيانات رهبري انقلاب در اين چند روزه بيانديشيد: چه كسي در مقام دفاع از نظام و انقلاب و داعيه داري اين نظام والاتر و مستحق تر از ايشان مي باشد؛ آيا ايشان نمي توانستند اين ادعاها را خود مطرح كنند؟ چرا ايشان اينقدر به كنار گذاشتن اختلافات و شناخت صحيح دوست از دشمن واقعي تاكيد دارند؟ علت در همين رويه اي است كه متاسفانه برخي از سياستمداران اين مملكت به اسم دفاع از نظام و انقلاب و آرمان هاي امام و رهبري در پيش گرفته اند و با اين رويه ديگر چيزي از ارزشهاي نظام باقي نخواهد ماند. (207643)
 
ر.ا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۲۲:۳۲
تا کنون چنین ادعایی نداشته ، احتمالا اشتباهی شده ، مصباح یزدی باید حرف خود را پس بگیرد و .... یا تکذیب کند !
تا بازار تکذیب داغ است ! (207638)
 
رضا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۲۶:۵۶
1- اولا طبق این فرمایش آقای مصباح اطاعت از بنی صدر نیز اطاعت از خدا بود چرا که حضرت امام (ره) حکم ایشان را تنفیذ نموده بود؟
2- ثانیا معنای مشروعیت را می توان از دو جهت مورد توجه قرار داد
یکوقت است که ولی فقیه شخصا فردی را در یک جایگاه خاصی نصب میکند در این مورد زیردستان او میتوانند با تکیه بر این نصب مستقیم از طرف ولی فقیه ، اطاعت از این شخص را مشروع دانسته و به دستور او عمل کنند هر چند از همان ابتدا یا در آینده اشتباه او آشکار گردد همان طور که این اتفاق در زمان حضرت امیر علیه السلام بارها اتفاق افتاد که برخی از استاندارانی که خود حضرت نصب کرده بودند مرتکب خطاهای فاحشی شدند ولی اطاعت زیردستان آن استاندار کاملا مشروع بوده و حضرت آن زیردستان را هیچگاه مورد مواخذه قرار نمی دادند.

اما یکوقت است که ولی فقیه شخصا فرد را برای یک جایگاه خاص انتخاب نمیکند بلکه انتخاب توسط دیگری (حال مردم باشند یا مسئول ) انجام گرفته و ولی فقیه تنها طبق اصل مردمسالاری دینی و لزوم توجه به خواست مردم در نظام اسلامی آن انتخاب را تنفیذ یا تایید میکند که معنای مشروعیت در این مورد بسیار متفاوت است با معنای مشروعیت در مورد قبلی از این رو این گفته آیت الله مصباح را نمی توان دیدگاه اسلام در این خصوص دانست
البته موارد این چنینی از ایشان مسبوق به سابقه بوده مانند نظریه ایشان در مورد ارکان مشروعیت نظام که با نظریه امام (ره) و مقام معظم رهبری کاملا متفاوت است که انشاءالله در آینده به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. (207649)
 
امیر
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۲۸:۲۵
خواهشا نظرم رو حذف نکنید .
آخه من نمی دونم که این آفای شریعت مداری و اقای مصباح از احمدی نزاد چی دیدن که . مگه این سیاست چی داره . مگه احمدی نزاد کیه که حرفش حرف خدا باشه . کسانیکه این حرفها رو میزنند فقط ما رو نسبت به جمهوری اسلامی بی اعتماد تر می کنند . (207633)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۸:۰۳
هيچ كس نگفته حرف احمدي نژاد حرف خداست. احمدي نژاد هم آدمي مثل ماست. مگر اطاعت از پدر و مادر كه واجب است يعني پدر و مادر خدا هستند؟! (207757)
 
شهاب
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۲۹:۱۶
چه قدر نظر غیرقابل انتشار! (207651)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۰:۰۹
هنگامی که این خبر را خواندم ناخودآگاه یاد آن قسمت از سریال امام علی (ع) افتادم که
کعب الاحبار مردم را به خریدن نوعی پیاز دعوت می کرد و ادعا می کرد هر کس مقداری از این پیاز را بخرد، مقداری از خاک بهشت را خریده است!
پناه بر خدا (207653)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۶:۰۵
البته اين خبر هيچ ربطي به ماجراي تاريخي كه شما گفتيد ندارد. برعكس من ياد ماجراي آن عالمي افتادم كه حرفي علمي زد و دشمنانش براي سوء استفاده ، آن حرف را به شكل مبتذل پيش عوام مطرح كردند تا زبان به طعنه بگشايند (207756)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۴۶:۲۵
اول و آخر صحبت رو می برید و در عوالم درونی خود نتیجه گیری می کنید در مقبوله عمر بن حنظله از امام صادق(ع) آمده است: «من کان منکم قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا و عرف احکامنا فلیرضوا به حکماً فانی قد جعلته حاکماً علیکم، فاذا حکم بحکمنا فلم یقبل منه فانّما استخف بحکمنا و علینا رد و الرادّ علینا کالراد علی الله و هوی علی حد الشرک بالله» نگاه کنند به هر کس از شما که راوی حدیث ماست و در حلال و حرام صاحب‌نظر است و احکام ما را می‌داند (ولی فقیه) پس حاکمیت او را بپذیرند زیرا من او را بر شما حاکم قرار دادم، پس هرگاه بر طبق حکم ما حکم کند و از او پذیرفته نشود امر خداوند خوار شمرده شده است و ما (اهل‌بیت) را رد کرده‌اند و رد کردن ما رد کردن خداوند است و آن شخص به منزله مشرک است. اصول کافی، ج 1، ص 67؛ وسائل الشیعه، ج 18، ص 98 (208156)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۶:۲۸
اگر روسای جمهور قبل و بعد از آقای احمدی نژاد هم به اندازه ایشان ولایت پذیری داشته باشند > بله ......... اما واقعا آقای توکلی آنان و ایشان به مقدار احمدی نژاد ولایت پذیری داشته و یا دارند! امیدواریم در پس این حرفها سهم خواهی حهت تشکیل دولت سایه نباشد ..... (207656)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۳:۴۵:۳۸
جناب مصباح در صحبت هایشان بحث ولایت پذیری را هم مطرح کرده بودند؟ (208686)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۸:۰۲
چرا اینگونه سخنان در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی گفته نمیشد؟ (207664)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۴:۱۳
از كجا ميدانيد گفته نشده؟ شايد رسانه اي نشده. خود حضرت آقا نفرمودند كه همه بايد كمك كنند تا دولت به وظايفش عمل كنند. اين را خيلي سال قبل گفتند (207753)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۵:۰۹
با سلام
رهگذری به سایت شما سر زدم
سوالی از آقای مصباح یزدی دارم ذهنم مشوش شده است
این بیانات برای مقطعی خاص است یعنی برای رئیس جمهور بعدی یا قبلی نیز صدق میکرده یامیکند؟
آیا وزیران واستانداران و فرمانداران و شهرداران نیز در این مجموعه اطاعت از خداوند هستند؟
راستی نزدیک ماه مبارک و پرفیض رمضان گوشت کیلویی 160000ریال شده است
ما مانده ایم به وزیر بازرگانی چیزی بگوییم نکند گناه ما دوچندان شود (207677)
 
حامی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۳:۳۱
شما آدمها از آن مردمانی هستید که از لااله الا اله فقط الا اله را اعلام می کنید من نمیدونم خونت کجای تهران هست همون جایی که برای هر واحد مسکونی 4پارکینگ وجود داره یا اینکه از شدت نداری ماشینت رو که باهاش کار میکنی جلوی در خونه پارک میکنی
اگه مورد یک باشه که حقتونه هرکه بامش بیش برفش بیشتر
اما اگه مورد دوم باشه باید بگم که نوشتارت رو سعی کن از روی روزنامه هایی که مسند اونها تلفنهای مردم نباشه انتخاب کنی یا خودت سری به قصابی محل بزنی و بفهمی مطلبی که روزنامه همشهری که بجای اینکه به کم کاریهای شهرداری در تهران بپردازه شده یک روزنامه سیاسی مخالف(گفتم مخالف نه منتقد)دولت
اندکی صبر سحر نزدیک است (207766)
 
آرمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۰۸:۲۲
آقاي يا خانم حامي
شما بگيد خونه شما کجاس که ما بيايم از قصابي محله شما گوشت بخريم. اينجا که ما کل شهرو زير و رو کرديم زير 12 هزار تومن بهمون ندادن... (208042)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۰:۱۰:۲۷
نياز نيست در محله آنچناني زندگي كنيد تا بفهميد كه گوشت كيلويي 16000 تومان شده است ؛ فقط كافي است به جاي استفاده از بن هايي كه از اداره جات خاص براي افراد خاصي مثل شما در نظر گرفته شده استفاده نكنيد تا متوجه گراني شويد! (208549)
 
حامد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۷:۲۵
من که به نوبه خودم، دستورات کاری مدیر اداره دولتی ای که در آن کار می کنم را هم حکم خدا می دانم، چه برسد به دستورات رئیس جمهور. البته اگر فکر کنم مدیرمان دارد اشتباه می کند، با او بحث می کنم و سعی می کنم نظرش را تغییر دهم ولی اگر قانع نشد، خودم را موظف می دانم که به حرفش گوش کنم.
تا جایی که به یاد دارم، بنا به فرمایش امام خمینی در حکومت اسلامی، عبور از چراغ قرمز هم خلاف شرع و گناه است. (207679)
 
ل م
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۹:۰۱
بر مبنای فضای آزاد گفتگوهای منطقی، حرف بنده را هم منعکس کنید.

مهمترین نکته در نقل و انتقال این چنین خبرهایی خصوصا در فضای ملتهیب کنونی این است که از صحت و سقم خبر مطمئن شده و بعد دست به نقد و انتقاد بریم.

شما از روی چه مرجعی با چنین اطمینان این خبر را منتشر می کنید. چرا از دفتر خود ایشان (آقای مصباح) کسب اطلاع نمی کنید.

چقدر کوته فکریست که بر اساس شنیده ها یا مراجع فضای مجازی دیگر اقدام به چنین نقادی های کنیم.

هرگز قصد طرفداری و جانبداری از ایشان را ندارم اما تحلیلهای مبتنی بر \"شنیده ها \" یا \"فضاهای مجازی\" درست نیست. (207681)
 
مهدی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۱:۰۶
به نظر من دارید خلط مبحث میکنید طبق اصل 57 قانون اساسی همه قوا تحت امامت ولی فقیه هستند و هر کسی که در منصبی در نظام جمهوری اسلامی قرار میگیرد در واقع باید بازوی ولایت باشد اگر در این مسیر که همان اسلام قرآن و رعایت قانون که همان میثاق ملیست قرار گرفت خوب باید از او هم اطاعت کرد این شامل تنها احمدی نژاد و خاتمی و غیره نیست شامل همه در همه مناصب است به خصوص شخص رئیس جمهور به عنوان نفر دوم نظام بیشتر باید مراقب این جایگاه باشد،در واقع همه کارمندان و به نوعی همه ملت در برابر رئیس جمهورها در مرحله اجرا موظف به اطاعت هستند و اگر این مقام از جانب شارع مقدس تایید نشود اسلامی نیست،امیر بیان جمله زیبای دارند :هرکسی سخن خطیبی را بشنود در واقع او را اطاعت کرده اگر او از خدا بگوید خدا اطاعت شده و گرنه طاغوت عبادت شده است. (207691)
 
يا حق
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۱:۵۸
وقتى ما به اين شدت از رييس جمهور خود که داراى اشتباهات فراوان است حمايت بى چون و چرا کنيم بعضى ها هم بايد اينگونه به اشتباه مى افتند. (207603)
 
?
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۳۶:۲۳
az edeaye bedon dalil taghalob chi?
hemayat konim? (208235)
 
احمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۳:۴۲
«وقتي رئيس‌جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد و به عامل او تبديل مي‌شود، از اين پرتو نور بر او تابيده مي‌شود.»
«وقتي رئيس‌جهموري حكم ولي‌فقيه را دريافت كرد، اطاعت از او نيز چون اطاعت از خداست.»
اساسا کسی که اصل ولایت فقیه را در نظام جمهوری اسلامی قبول ندارد جای هیچ حرفی نیست ، پس روی حرفم با کسانی است که ولایت مطلقه فقیه را قبول دارند ، در ماجرای بنی صدر وقتی از امام در مورد کار شکنی های بنی صدر می گفتند امام آنها به پیروی از قانون و همچنین فرماندهی کل قوا(بنی صدر) دعوت می کردند! راستی چرا؟
\"...رای آنان را تنفیذ و این مرد شجاع و سختکوش و هوشمند را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم ... و بدیهی است که رای مردم و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که ایشان بر این صراط قویم پایدار باشند.\" در صورتی که این انتخاب و تنفیذ از اطاعت الهی خارج شود حکم تنفیذ(اسلامیت نظام) خود به خود باطل خواهد شد.
والسلام (207695)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۴:۱۹
بر اساس اين استدلال اگر همين طوراين سلسله مراتب را ادامه دهيم اطاعت از يك كارمند جز نيز شرعا واجب مي شود . (207696)
 
بسیجی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۶:۰۴
متأسفانه عدم دقت به عواقب کلام از سوی نخبگان که به شدت درگیر حواشی سیاسی شده اند موجب صدور احکام شاذ و غیر قابل قبول از سوی ایشان گردیده است. لذا بهتر است نخبگان به فرموده مقام عظمای ولایت توجه بیشتری نموده و با درایت و بصیرت بیشتر رفتار کنند. (207699)
 
جواد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۱۵:۰۰
واقعا سايت الف متاسفم براتون كه اينقدر نظرات را سانسور مي كنيد؟در پيشگاه خداوند از چه مي ترسيد؟آيا شماها در فرداي قيامت كه تمام پرده ها به كنار رود بازهم اينچنين مي توانيد دست به سانسور بزنيد؟! من جزء اولين نفراتي بودم كه نظرم رادادم ولي شما منتشرنكرديد ؟چرا؟از كي مي ترسيد؟خسته شديم از اين كه دركشوري زندگي مي كنيم كه بزرگترين ابزار دست مسئولين آن براي برخورد با جوان سانسور هست.همه بدونند من در نظرم فقط گفته بودم كه آقاي مصباح يزدي با اين نظرات فقهي خود و تاثيري كه روي نيروهاي امنيتي ميگذارند باعث مي شوند كه اين نيروها هرگونه خشونتي حتي تا مرزكشتن يك انسان هم پيش بروند.من گفته بودم: كه وقتي ايشان ميگويد هركس مخالف نظام جمهوري اسلامي بايستد يعني مقابل امام زمان ايستاده نتيجه اين ميشود كه وقتي نظريه فقهي ايشان به حوزه عمل مي آيد نيروهاي امنيتي به جواني كه در 18 تير يا 25 خرداد مقابل آنها قرار رگفته به چشم كسي كه مقابل امام زمان قرار گرفته نگاه مي كنند.نتيجه اين نگاه هم روشن هست.روانه كردن روح الاميني ها به قبرستان.من گفتم علي با قاتل خود اينچنين رفتار نكرد كه شماها با جوانان معترض برخورد كرديد؟ خوب آيا در نظرم به پيامبريا ائمه يا شخصيت هاي بزرگ ديني توهين كرده ام؟ كجاي نظرم ايراد داشت؟چرا اين صحبت هاي من را سانسور مي كنيد.دورود بر شرف بي بي سي فارسي. حداقل در بي بي سي فارسي بدون استرس سانسور مي توانم نظراتم را بيان كنم.چون آن ها به آزادي بيان احترام مي گذارند.همين اقدامات مسخره شماست كه جوانان را به سمت رسانه هاي خارجي هل مي دهد. وقتي شما نظرم را سانسور مي كنيد من مجبورم به بي بي سي فارسي روي بياورم.بازهم تاكيد مي كنم درود بر شرف بي بي سي فارسي كه حداقل نظرات مخالف خود را سانوسر نمي كند.چون آنها از چيزي نمي ترسند ولي شما از همه مي ترسيد.ازنظرساده من جوان هم وحشت داريد.از برنامهنوبت شماي بي بي سي فارسي هموحشت داريد.از بنياد ملي دومكراسي وحشت داريد.از انقلاب مخملي وحشت داريد.از قلبهاي پاكما جوانان وحشت داريد.خدايا درد دلم را به كي بگويم.خدايا تو شاهد باش كه از دست سانسور اين ها خسته شديم.خدايا اين ها بجاي اين كه از آتش جهنم تو بترسند از بندگان خطاكار تو مي ترسند؟چرا ؟آخ كه دل پري دارم.اين نظرم را هم سانسور كنيد ولي به لطف شبكه بي بي سي فارسي اونجا ديگرنمي توانيد سانسور كنيد.خسته شديم از سانسور. (207712)
 
جواد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۲۸:۳۱
اقای مصباح یزدی کتاب عقایدی نوشته اند که از نظر علمی چنان پر است(در پایه 3 حوزه علیمه تدریس میشود) که طلاب 356 ساعت کلاس میروند ودرس میخوانند تا بتوانند آنرا بفهمند
اقای مصباح کسی است که مقام معظم رهبری فرمودند:کتاب های آقای مصباح جوری است که مخالفان را خشمگین و عصبانی میکند
آیا شما هم جزء همان مخالفانید که رهبر گفت آقای الف؟
من صحبتهای اقای مصباح را تایید نمیکنم ولی بهتر است شما هم که ذره ای شعور درک یک صفحه از عقائد اقای مصباح را ندارید از ایشان انتقاد نکنید
میدانم که مخاطبین این سایت همه ............. هستند وکافی است این نظر من درج شود تا سیر امتیازهای مخالف ساتر شود ولی اشکالی ندارد (207722)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۳۳:۵۶
ahmadi nejad arzeshe in hame hazine dadan ro nadare (207730)
 
میثم
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۳۷:۳۸
1- در فتنها که جوهر آدمی ظاهر می شود. که ادعای دینداری چقدر با واقع منطبق است وآیا دینش را در خدمت سیاست قرار داده یا بر عکس.
2- ما سایت الف را بوق تبلیغاتی اقای توکلی می دانیم ومنعکس کننده نظرات او.
3- خیلی فرق است میان پذیرفتن وبه رسمیت شناختن کسی به عنوان رییس جمهور وسپس اورا در چهار چوب شرع وقانون نقد کردند. وبین عدم رسمیت شناختن او حتی پس از تنفیذ ومخالفت با او نه نقد.
4- آنچه در وقایع امروز در حال رخ دادن است عدم رسمیت شناختن رئیس جمهور پس از تنفیذ است. واین با نقد خاتمی در زمان خودش کاملا فرق دادرد مخصوصا که باچیزی مخالفت می شد که مورد مخالفت رهبری است. اذا این سخن الف مایه تاسف است.
5- از دوستان الف می خواهم که شان افراد را بشناسند وحتی اگر می خواهند نقد کنند باید متناسب باشد با جایگاه ایشان. یعنی برخورد ومناقشه عالم با یک کارمند دولت کاملا فرق می کند.
6- خواهش هم می کنم که از بحثهای دینی بر تخریب افراد استفاده نکنند. بالاخره جایگاه ونقش ولی فقیه در نظام اسلامی چیست؟ وتنفیذ او چه ارزشی دارد. با دین خواهش می کنم بازی نکنید چه اقای مصباح بد یا خوب باشد.
7- معنای فتوای امام ورهبری در مورد حرمت مخالفت با قانون در نظام جمهوری اسلامی چیست؟
8- لطفا فقط خراب نکنید طرف اثباتی وصحیح مطاب هم بیان شود. از نوشتتان معلوم است که شتایزده وبدون تامل بوده است. (207734)
 
حامد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۰:۵۷
مطمئنا منظور آقای مصباح، اطاعت از رییس جمهوری است که خود تابع اوامر ولی فقیه باشد همانطور که خود ولی فقیه تابع اوامر اسلام است حالا اینکه چقدر آقای احمدی نژاد تابع رهبری هستند را به خود بینندگان واگذار میکنم (207739)
 
سید حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۵:۴۲
سلام
بسیار متشکرم از نویسنده‌ی این مطلب که بسیار با احترام آن مطالب را نقد کرده‌اند.
باید در دیگر اخبار در مورد این موضوع نیز حتما پیش‌وند آیة‌الله حفظ شود.
تا این گونه رسم نشود که هر کس موافق ماست آیة‌الله است و هر کس مخالف به همان فامیل کفایت شود!
موفق باشید (207744)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۷:۵۷
آیا اطاعت از رئیس مصلحت نظام ورئیس قوه قضائیه وفرمانده هان منسوب رهبری نیز ار دیدگاه آقای مصباح اطاعت از خدلوند هست یا نه ؟ زیرا آنها نیز منسوب از طرف ولایت هستند (207745)
 
سوالی کردم
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۸:۳۰
جناب آقای مصباح قطعا از اساتید حوزه هستند و شکی نیست که زحمات زیادی د ترویج صیانت از دین کشیده اند و حتما در آینده نزدیک نیز توضیح مبسوطی در این خصوص خواهند داد تا روشنگری شود. اما واقعا سوال حقیر آنست که چرا در کشور به واژه هایی دل می سپارم بی آنکه غایت و هدفی روشنی داشته باشیم و همه خودمان و مردمان را سروکار بگذاریم. دین از جان ماست از جان مایه گذاشتیم تا کشور را مستقل کرده ایم. بیائید مدیرانی تربیت کنیم که مردم ما مقداری از تالمات روحی شان زودده شود و دل آنان را شاد کنیم که در آنصورت دل خدا را شاد کرده ایم. حرف های بی ربط و گیر دادن های وقت گیر، دردی از جوانان و صدها مشکلی که در وضعیت معیشتی و زندگی روزمرگی داریم که آنهم بیشتر از روی ناکارآمدی مدیران کم سواد است، دوا نمی کند. لطفا چند دقیقه از خواندن و گوش دادن اخبار در سایت ها فاصله بگیرید و لیست ملزومات منزل را از حاج خانم تان بگیرید و از وی بخواهید که چه چیزی در منزل نیاز است، اگر توانستید به مغازه دلخواهتان مراجعه کنید و خرید دلخواه داشته باشید؟ ما احمدی نژاد و یا هر کسی دیگر را ( نعوذو بالله ) خود خدا می دانیم. (207746)
 
سهيلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۲:۲۷
آقايان الف !
از خدا بترسيد! اينطور مطالب علمي و فقهي را در معرض متلك پراني كم سوادها قرار ندهيد خودتان هم ميدانيد كه اين مسايل جواب دارد. چه ناني گيرتان مي آيد كه اين بازي را راه مي اندازيد؟
شما كه همه چيز را تائيد ميكنيد اين را هم بگذاريد (207751)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۹:۳۲
آقاي مصباح بنا به فرموده مقام معظم رهبري مطهري زمان است. با اين وصله هاي ناجور نميتوانيد شخصيت والاي علمي و معنوي ايشان را خراب كنيد.
يه كم به فكر آخرتتون باشيد.مسئول نوشته هايتان خاهيد بود. (207763)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۵:۲۸
سوال: قبل از عزل بنی صدر خائن از ریاست جمهوری با توجه به تنفیذ حضرت امام (ره) که قبلا انجام شده بود اطاعت از ایشان هم واجب و مثل اطاعت از خداوند تبارک و تعالی بود؟
مناصب مقدس را با پستهای دنیوی در یک مرتبه و رتبه مقایسه نکنیم که در این صورت مشکلات بسیار فراوانی از نظر شرعی و قانونی خواهیم داشت. (207770)
 
مهدی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۹:۰۶
فتنه سخنیست که بخشی از ان حق و بخشی از ان باطل.برای یکبار هم که شده ان سایت محترم این سخن را از مراجع معظم استفتاء و در سایت بگذارید.تا شاید پیروان غافل کمی فکر کنند.انشاا... (207775)
 
عباس
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۴۱:۴۵
بسم الرب الشهدا و الصدیقین

مسئولین محترم الف،
به عنوان یک فرد مسلمان و ایرانی تنها شما را بیم می دهم از آنکه از صداقت فاصله فراوانی گرفته اید. آیا مصباح یزدی شخصی بیشتر از مرجع تقلید عده ای در داخل کشور است؟ آیا ایشان ولی فقیه یا امام معصوم هستند که در برابر این سخنان عجیب ایشان چنین موضع پرکرنشی را گرفته اید؟ آیا اگر صانعی و منتظری نیز چنین سخنی را بیان می کرد تا این حد کرنش می کردید! یا آنها را کافر و مرتد می دانستید؟

چگونه می تواند نظر شخصی که نیمی از دولت خود را برکنار کرد و شناخت در مورد دولت خود نیز نداشت و این فضاحتها را به راه انداخت ، نعوذبالله با نظر رئیس خدا یکی دانست. اگر او کردان کسی که مدرک جعل شده داشت وزیر کرد اگر خداوند بود این کار را انجام می داد؟


امیدوارم نظر مرا پوشش دهید و به یاد خداوند بیفتید.
از کسی نهراسید که آن که به حسابتان رسیدگی می کند تمامی انسانها در دستانش چون موم هستند! (207795)
 
حسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۵۰:۳۰
1 مخالفت با عدم اطاعت فرق داره. من میتونم با حرف رئیسم مخالف باشم ولی به خاطر مناسب قانونی و رئیس و مرئوسی موظف به اطاعت باشم و علیرغم میل باطنی خودم مطیع باشم. و الا اگه قرار باشه هر کس طبق میل خودش عمل کنه که میشه جنگل.

2 رئیس جمهور به خاطر جایگاه قانونی که از جانب ملت و شرعی که از جانب رهبر میگیره دستوراتش واجب الاطاعت هست. هر کس خوشش نمیاد و مخالفه میتونه اعتراض کنه. دقت کن. اعتراض. اعتراض مستند و قانونی فرق داره با عدم اطاعت.

3 این پرتو افکنی به مراتب پایین تر ادامه پیدا میکنه. قانون میدونی یعنی چی؟ شنیدی امام در مورد واجب الاطاعه ی شرعی بودن قانون چی گفته؟ دستور مراجع قانونی دستور قانون است و قانون واجب شرعی است. برو احکام امام رو چک کن. وقتی میگه مثل حکم خداس یعنی این. این همونه.

4 آقای مصباح شاید با قبلی ها و بعدی ها مخالفت هایی داشته باشه و نظراتشون رو نپسنده، ولی زمانی که وقت عمل برسه خودشون رو موظف به انجام میدونن. طبق همون مطلبی که تو شماره ی یک و دو هست.

5 این موضوع کهنه ی مشروعیت الهی و مردمی ولی فقیه الان داره توسط دشمنانتون نقد میشه و به سخره گرفته میشه و چوب حراج دارن بهش میزنن. اون وقت ساده لوحانی مثل شما اونو بدیهی فرض میکنه. با چهار تا استدلال ساده جوونا رو دچار شبه میکنن و اون وقت تو میگی کهنه. اگه راست میگی دو تا مقاله بنویس نظر جوونا رو نسبت به ولایت فیقه تقویت و اصلاح کن.

6 باید هم این مطالب مخالفان و دشمنان مسائل مربوط به ولایت فقیه رو آرامششون رو به هم بریزه و تشنج براشون درست کنه.

7 وقتی صبح نوشته بودی تا چند دقیقه دیگه حرف آقای مصباح رو نقد میکنیم، معلوم بود خیلی خوشحالی و فرصت گیر آوردی برای عرض اندام. یه خوشحالی بچه گانه. (207800)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۵۱:۵۶
آیا با آیت الله مصباح چک کردید؟ نکند نعوذ بالله سخنان ایشان را منحرف کنید. (207992)
 
کیارش نیک بین
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۹:۰۰:۴۳
در جواب آقای حسن
1-آقای رئیس جمهور می فرمایند بییاید تظاهرات 22 بهمن .من نمی روم بر خلاف دستور خدا عمل کرده ام؟ از کجا میگی اطاعت نکردن از رئیس جمهور میشه قانون جنگا؟ اگر از من به عنوان یک کارمند بخواهند آمار دروغ تهیه کنم و به خورد مردم بدم باید این کار رو بکنم؟ اگر نکنم خلاف خدا کار کردم؟ برای جلوگیری از تبدیل جامعه به جنگل \"قانون اساسی\" وجود دارد که رئیس جمهور بر اساس آن اختیارات و مسئولیتهایش تععین می گردد.

2- با توجه به بند یک . الزامی به واجب الطاعه بودن نیست. حدود اختیارات و مسولیتها در قانون تعریف میشه و بر اساس آن شخص رفتار می نماید. اگر این آقا دستوری خلاف شرع دادند آنوقت چی؟ اعتراض کنم؟ اگر انجام بدم که دستور خدا (رئیس جمهور ) را انجام دادم پس کارم درست است. از آنطرف شرع مقدس چه می شود؟ در واقع به گفته شما چه انجام بدهم و چه انجام ندهم کارم درست است چون در هر صورت از فرمان خدا پیروی کرده ام.!

3-پس در قضیه دانشگاه زنجان معاون دانشگاه کار خدایی انجام داده؟!یا مشایی که گفته ما دوست ملت اسرائیل هستیم واجب الطاعه است؟ اگر اینطوری پس چرا وزرا را استیضاح می کنن؟


4-یعنی چی اختلاف داشته؟ این چه توجیهی است که می کنید؟ اگر میگفت احمدی نژاد شاید . اما متن رو بخون دوباره میگه رئیس جمهور و بدون قید زمان و اسم این رو میگه. دین که دکان نیست برادر من!

5-درمورد این بند اتفاقا من سئوالها و بحثها دارم. چرا شما مقاله نمی نویسید تا باعث تقویت بشه؟ محض اطلاع شما الف یک مقاله نوشت اما مثل اینکه جرات نکردند نظرات رو منتشر کنند برو ان را بخوان و آن چند نظر را هم ببین.در ضمن صحبت درباره رئیس جمهوره فعلا نه ولایت فقیه.

6-این رو نفهمیدم. جدا میگم. آرامش کدام دشمن؟ این جملات فکر کنم باعث تعجب شده چه ربطی به دشمنان داره؟ اتفاقا این کاری که انجام داره میشه کاملا در جهت دین زدایی هست.دوست من

7-خود الف جوابت رو بده . گفتی الف خوشحاله؟ بند 6 و 7 به هم نمی خورند.


در آخر اینکه .همیشه سعی کن از حرف درست دفاع کنی و از حرف نادرست انتقاد. خودت رو محدود نکن.
یا حق (208189)
 
سهیل
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۷:۱۸:۵۷
در همین آمریکای جهانخوار . زمان کلینتون . رئیس جمهور یک دروغ به ملت گفت پوستش را زنده زنده کندند . بد نیست به جای این کارها سعی کنیم با رئیس جمهور و دیگران را جوری رفتار کنیم که جرات تخطی و قانون شکنی را نداشته باشند . نه این که آنان را لای هاله های معصومیت بپیچیم و امام زاده زنده درست کنیم . اتفاقا جناب احمدی نزاد استعداد و علاقه زیادی به این گونه روایات و تفکرات عجیب دارند ! راستی آقایان مشائی یا کردان چطورند ؟ آنها هم از این احکام الهی فیض می برند یا خیر ؟! (207820)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۷:۲۷:۳۱
- مشخصا در بیان نظریه ولایت فقیه بر روی نکته تاکید داشته اند که ولایت حکومتی و صدور دسترات راهبردی در مقطع خود ولی فقیه تمام می شود و ولی فقیه راهبری می نمایند و فقط می تواند شخصی را برای امر یا اموری مشخص مامور نماید که در اینصورت آن شخص برای آن امر خاص قابل اطمینان و اصلح می نماید نه بیشتر.
این مورد در صحبتهای آقای دکتر مرتضی خاتمی خوانساری در روز شنبه در شبکه 1 سیما و ئر برنامه ای \"این شبها\" بصورت مشخص سوال و جواب شد.

ضمن اینکه همانطور که نگارنده نیز اشاره کرده است علی القائده ذکر شده ، این مورد مثلا در مورد افراد دیگری که با حکم مستقیم رهبر انتخاب می شوند ( نه انتخابات) نظیر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا رئیس بازرسی دفتر معظم له باید مصداق قویتری داشته باشد.

بعید میدانم خود رهبر نظر مشابهی داشته باشند. خوب است حضرات در این جایگاهی که چشم مردم به سخنان ایشان است و بعنوان راهبران دینی شناخته می شوند مراقبت بیشتری در جهت جلوگیری از جوزدگیهای سیاسی که با گذشت زمان رنگ می بازند باشند.

لطفا چاپ بفرمائید ولو اینکه اشتباه میدانید (207828)
 
محسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۷:۵۱:۰۰
سلام
عجیبه چرا این حرفها را میزنید،شما مگر بحث ولایت فقیه را مطالعه نکرده اید.
در مورد اون قسمت از مقاله:
نظر محترم حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در خصوص دوران ریاست جمهوری آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی چه بود؟
باید بگویم که اگر آنها هم تا زمانی که در خط ولایت حرکت میکردند این حرف\"اطاعت از آنها اطاعت از خداست\"صدق میکند والا فلا.
خود آقای توکلي زماني که رييس جمهور ميرفت مسافرت خارجي یا نامه میداد به بعضی از سران کشورها خارجی همش ايراد ميگرفت چرا رفتي چرا نامه دادی
بعدش آقا توي يکي از صحبتاش گفت بعضي از منتقدين دولت وقتي دولت هر کاري انجام ميده اشکال ميگيرن اگه سفر بره ميگن چرا رفتي اگر نره ميگن چرا نرفتي مصداق صحبتهاي آقا همين اقای توکلي بود،مخالفت توکلی با آقای احمدی نژاد بر هیچ کس پوشیده نیست.
در ضمن به قول آقا:خلآ شهید مطهری با آیت الله مصباح پر میشود،را دوباره معنا کنید ودوباره نظرات مقام معظم رهبری را در موردآیت الله مصباح مرور کنید.
تعریف ها وتمجیدها آقا از احمدی نژاد ونزدیکی نظرات رییس جمهور به رهبری را هم مد نظر داشته باشید.بعد از تبعیت از ولایت وولایت محوری سخن به میان آورید.
یاحق (207841)
 
محمد علي
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۷:۵۷:۱۹
اشتباه نشود. رهبر رييس جمهور را نصب نميكند آنگونه كه ولي فقيه منصوب از سوي خدا مي باشد(با فرض اين كه نظريه نصب را بپذيريم) بلكه حكم وي را تنفيذ مي كند كه به معني قانوني بودن رييس جمهور و امكان اعمال رياست جمهوري است. بديهي است تا وقتي كه رييس جمهور در راستاي شرع وقانون اساسي حركت ميكند حكم رياست جمهوري نافذ است وگرنه مانند بني صدر اعتبار و مشروعيت خود را از دست مي دهد. (207844)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۰۸:۵۳
برای اشتباه بودن نظر آیت الله مصباح نظر شما را جلب میکنم به روایتی از حضرت امیر علیه السلام

لما استعمل أمير المؤمنين ع عبد الله بن العباس على البصرة خطب الناس فحمد الله و أثنى عليه و صلى على رسوله ثم قال يا معاشر الناس قد استخلفت عليكم عبد الله بن العباس فاسمعوا له و أطيعوا أمره ما أطاع الله و رسوله فإن أحدث فيكم أو زاغ عن الحق فأعلموني أعزله عنكم‏
الجمل ص 420 (نوشته شیخ مفید)

هنگامیکه امیرالمومنین علیه السلام ابن عباس را برای استانداری بصره فرستاد خطبه ای برای مردم آنجا ایراد فرمودند : بعد از حمد و ثنای الهی و صلوات بر رسول خدا ای مردم من عبدالله بن عباس را جانشین خودم برای شما قرار داده ام به سخنان او گوش فرا داده و از او اطاعت کنید آنچه را که از خداوند و رسول او اطاعت می کنید پس اگر او بدعتی ایجاد کرد یا از حق روی گردان شد بدانید که من او را از حکومت عزل نموده ام

در این روایت چهارچوب و محدوده اطاعت از فرمانداران و زیر دستان و بطور کی کسانیکه توسط امام معصوم انتخاب می شوند را مشخص کرده و ما این را با بحث خودمان که در مورد تنفیذ ولی فقیه است میتوانیم تطبیق کنیم و نتیجه صحیح را بدست بیاوریم
پس در جایی که اطاعت از شخصی که منصوب شده از طرف معصوم است دارای چهارچوب حق و عدم بدعتگزاری و ... است چها رچوب اطاعت از شخصی که فقط از طرف ولی فقیه تنفیذ شده معلوم است (207851)
 
آرش
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۲۸:۰۰
منتظر تاریک ترین و خونبارترین دوران در تاریخ ایران باشید. هموطنان این رشته سر دراز دارد. امام زمان در هیبت آقای مصباح و پیشکاری احمدی نژاد ظهور خواهد کرد و همه را با شمشیر قلع و قمع خواهد کرد. (207860)
 
من
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۷:۱۶:۰۹
هي الف از دست رفتي ...

و ما ادراك ما التقوا (208170)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۳۰:۴۱
از سایت شما خیلی بعید بود که هم چنین تیتری را در مورد بهترین شاگرد آیت الله بهجت بزند وقتی تیتر اولتان را دیدم فکر کردم اشتباهی به جای الف وارد سایت تابناک شدم آیت الله مصباح برترین شاگرد شمس العارفین آیت الله بهجت هستند و شخصیتی هستند که به فرموده مقام معظم رهبری خلا شخصیت های بزرگی از جمله شهید مطهری را در زمان ما پر میکنند.ایشان هیچ حرفی را از روی هوا و هوس نمیگویند و برای کمترین سخنشان مدت ها تامل میکنند
برایم مهم نیست نظرم را بگذارید یا نه فقط برای من که تقریبا از نزدیک مدتی را با آقای مصباح بودم سخت است که سایت شما هم مثل سایت های دوم خردادی تکه ای از حرف آقای مصباح را بنویسد و به قول خودتان نقدش کنید شما حرمت بزرگوارانی مثل آقای مصباح را نگه دارید تا بعضی از مردم گستاخ تر از این که شده اند نشوند (207865)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۹:۰۱
چه کسی این حرف را زده که ایشان بهترین شاگرد آیت الله بهجت بوده است!
خداوند به ما و ملت ایران صبر بدهد. (207989)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۲۳:۱۷
بزرگوار شما (208014)
 
سید
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۲۹:۴۶
مگر شاگرد آیت الله العظمی بهجت بودن ملاک است؟
مگر نمی دانید که مولا فرموده اند: به گفتار نظر کنید نه به گوینده.

سخنان اشتباه از هرکسی و در مقامی که صادر شود، اشتباه است و باید نقد شود.
این چه ملاکی است که شما دارید؟ مگر طلحه و زبیر سیف السلام نبودند، اما چه شد؟
در مقابل قرآن ناطق ایستادند. (208021)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۳۶:۰۸
سلام ناشناس عزیز از مالزی،
عزیز من کمی تامل و فکر کردن هم در اسلام و هم در وجود ما انسانها که قرار است با موجودات دیگر فرق کنیم هست. مگر نه اینکه ما توصیه به تفکر شدیم؟ مگر نه اینکه ارزش تفکر هزاران برابر عبادت است؟
در مطلب سایت الف بر خلاف نظر شما نشانی از بی احترامی ندیدم. مسئله اینجاست که سخنان چنین اشخاصی که دقیقاً به قول شما همه حرفهایشان از روی حساب و کتابی هست برای همه مهم است. ایشان بعنوان یک تئوریسین مسائل سیاسی وقتی چنین حرفی می زنند همه مردم را نگران می کنند. خداوند را شاهد می گیرم که قبل از خواندن مقاله الف دقیقاً همین مطالب از ذهنم گذشت و برآشفتم! (208046)
 
کدئین
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۲۰:۱۱
من نمی خواستم وارد این بحث شوم ولی این که مدعی میشود مصباح بهترین شاگرد آیت الله بهجت بودند مقداری برایم گران تمام می شود . نمی دانم آن جمله معروف آیت الله بهجت به مصباح را شنیده اید که بیان کردند فرق بین یزدی و یزید فقط یک حرف است بدون تعقل و از روی احساس و اوهام پای آیت الله بهجت را به میان نکشید (208092)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۷ ۰۰:۲۶:۴۳
سند این تهمت را سریع بنویس ببینم (210093)
 
میثم
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۵۴:۳۶
چطور شده که الان تقریبا همه کسانی که دوش به دوش امام خمینی انقلاب کردند متهم به خیانت شده اند و شما نگفتید که اینان یاران امام بودند و انها را با طلحه و زبیر مقایسه کردید.
بد نیست به طلحه و زبیر (که البته در ابتدا مورد تایید پیامبر بودند) نیز فکر کنید.
لطفا اینو دیگه انشار بدید. (208114)
 
سمانه
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۷:۲۵:۵۶
ماشاالله تو این دوره زمونه همه از دین برای خودشون مایه می گذارند!
ایت الله بهجت شاگردان برجسته زیاد داشتند !که نباید فراموش کنیم هیچ کدام معصوم نیستند! شما چرا راجع به نظر سایر مراجع عظام چیزی نمی گی؟!
شما چرا به این فکر نمی کنی که در این دولت خیلی از نزدیکان امام خمینی طرد شده اند و در حاشیه قرار گرفتند؟!
با تشکر فراوان از سایت الف....... (208173)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۸:۵۹:۴۶
فقط می توان گفت:
قربون برم خدا را
یک بام و دو هوا را
این سر بام گرما
ان سر بام سرما (207879)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۹:۱۱:۵۶
به نظرم این بحث را حذف کنید .چرا که از دیدگاه افراد معمولی خارج است امکان داشته باشد با حضرت آیت الله مستقیما در این مورد استتفاءنمائید .تا نظر یقیق ایشان را در بحث مشارکت منتشرکنید و اما در مورد سایر رو سای جمهور شکی نمانده ولایت پذیرند ویا خیر ودر مورد خاتمی نیز اعمالش نشان داد.دیگر موضوع را کش ندین.حضرت مستطاب. (207885)
 
سلمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۱۹:۲۳:۱۹
در صورتيكه ما بپذيريم اطاعت از ولي فقيه اطاعت از خداست بايد تبعات اين تفكر را نيز بپذيريم كه عبارتند از انتقاد از ولي فقيه انتقاد از خداست انتقاد از رييس جمهور و قوه قضاييه و رييس صدا و سيما و .... انتقاد از خداست به نظر ميرسد مشكل اصلي در نوع ارتباطي است كه مابين خدا و ولي فقيه قايل هستيم و اين موضوع در مذاهب ديگر و زمانهاي تاريخي ديگر نيز مشكلات بشري فراواني ايجاد كرده است. (207892)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۰:۲۶:۲۳
این توجیهات علنی اسن شما تصور کنید فتاوای غیر علنی چی می تونه باشه انگاه به برنامه های اینده واقف خواهید شد (207920)
 
سید محمد امین موسوی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۰:۲۹:۱۰
2 بار من اینجا یاد داشت گذاشتم و نسبت به خیلی از نقدهای شما قسم خوردم که اینها خیانت به نظام است اما خیانت بیشتر این است که صحبتهای یک فیلسوف بزرگ که به گفته ی حضرت آقا مطهری زمان است را نقد می کنید و از آن بیشتر گذاشتن اظهار نظرهای گزینشی از افراد است که هر کسی حرف شما را تایید کرد در سایت می گذارید من امیدی ندارم که این نصیحت ها جوابی بدهد چون چندین دفعه ی دیپر نیز تذکر دادم اما از آن جایی که موظف به وظیفه هستم نه نتیجه این مطلب را نوشتم به امید روزی که شامل این هتاکی ها به علما و افراد بزرگ از این سایت نباشیم. کما این که ما صحبتهای ایشان را 16 سال پیش در مورد آقای هاشمی فراموش نکرده ایم.کاش آقای توکلی اینها را بخواند نه فقط مسیول سایت (207921)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۰:۴۹:۳۲
ایول دم شما گرم
ممنون به جسارت شما (207925)
 
ش. ش.
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۰:۵۲:۴۶
خیلی جالب است، کسانی که حتی طبق قانون مملکت هم حاضر نیستند از رییس جمهور اطاعت کنند و علیهش لشکرکشی میکنند حالا ناراحت خدا و اسلام و تشیع و نمیدونم نظریه ولایت فقیه شده اند که نکند تحریف شود!
کسانی که اطاعت از خود ولی فقیهش را هم قبول ندارند و زیر عبای این و آن علیهش پنهان میشوند بهتر است در این مورد اصلا اظهار نظر نکنند.
ولی فقیه معصوم نیست و میشود ازش انتقاد کرد همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند، چه برسد به رییس جمهورش. خدا انسان را آزاد آفریده بنابراین کسی حق ندارد از عهدی اطاعت کند مگر اینکه باز خود خدا چنین دستوری بدهد، پس بدهی است که از پلیس سر خیابون هم شما میتونید بگویید که آزاد آفریده شده ام و نمیخواهم اطاعت کنم یا اینکه بگویید نه، چون حکومت الهی است و من قبولش دارم پس از پلیس و رییس جمهورش هم به خاطر خدا اطاعت میکنم و اگر غیر از این باشد همین که مطمئن بشید دست پلیس به شما نمیرسد قانون را زیر پا میگذارید.
اصلا فرق حکومت خدا و حکومت طاغوت همین است. مالک اشتر هم معصوم نبود اما چون از طرف حضرت علی (ع) انتخاب شده بود پس اطاعت از او از سر زور یا یک قراداد اجتماعی برای جلوگیری از آنارشی نیست. حتی میتونید بگویید من فکر میکنم که این حکمش به نظر من با حکم خدا در تضاد است (معصوم هم که نیست) و من حاضر نیستم (باز به خاطر خدا) از آن اطاعت کنم ولو مجازات شوم. مطمئن هستم که اگر علی (ع) بفهمد مرا مجازات نمیکند، چون فکر میکنم مالک اشتباه میکند. شاید هم سرپیچی شما به قیمت زیان عظیمی به جامعه اسلامی بر سر مساله ای کوچکی (ولو مخالف نظر خدا) تمام شود و اتفاقا علی (ع) هم شما را مجازات کند و در عین حال نظرتان را هم قبول کند. (207926)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۴۱:۳۴
گل گفتی. لب کلام (208106)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۴۲:۴۸
در مقبوله عمر بن حنظله از امام صادق(ع) آمده است: «من کان منکم قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا و عرف احکامنا فلیرضوا به حکماً فانی قد جعلته حاکماً علیکم، فاذا حکم بحکمنا فلم یقبل منه فانّما استخف بحکمنا و علینا رد و الرادّ علینا کالراد علی الله و هوی علی حد الشرک بالله»

نگاه کنند به هر کس از شما که راوی حدیث ماست و در حلال و حرام صاحب‌نظر است و احکام ما را می‌داند (ولی فقیه) پس حاکمیت او را بپذیرند زیرا من او را بر شما حاکم قرار دادم، پس هرگاه بر طبق حکم ما حکم کند و از او پذیرفته نشود امر خداوند خوار شمرده شده است و ما (اهل‌بیت) را رد کرده‌اند و رد کردن ما رد کردن خداوند است و آن شخص به منزله مشرک است.

اصول کافی، ج 1، ص 67؛ وسائل الشیعه، ج 18، ص 98 (208153)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۰:۵۳:۲۴
شما چرا این را نمی گویید

که ایت الله هاشمی رفسنجانی هم همین الآن منصوب رهبری در مجمع تشخیص مصحلت نظام هستند. آیا ایشان هم نور ولایت به شان تابیده و حرف شان حرف خداست؟! (207927)
 
نویدی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۰:۵۴:۴۲
می دانم که نظرم را منتشر نمی کنید
اما بدانید که دادن این نسبت های ناروا و نا صحیح به آیت الله مصباح کار صحیحی نیست (207928)
 
حسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۳۵:۵۱
من همچنان منتظرم که نظرم منتشر بشه. (207943)
 
یوسف جلالی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۲۵:۲۸
صف خیلی طولانی شده! (208146)
 
یوسف جلالی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۳۳:۴۴
مشارکت در بحث (34 اظهار نظر - 242 نظر در صف انتشار - 104 نظر غیرقابل انتشار)
چه سرعتی دارن؟ (208148)
 
من
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۷:۲۳:۰۹
آقاي حسن يه ايميل براي من بزن كارت دارم
hasansenobari@hotmail.com (208172)
 
شهبازی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۷:۳۹:۲۴
همچین اولش نوشتی : می دانم منتشر نمی کنید! گفتم الان چی نوشتی!
اتفاقا نظر شما جزو نظراتی هستش که حتما درج می شه دوست عزیز!
این نظر ما هستش که درج نمی شه!
ولی باز هم جا داره که از سایت الف تشکر کنم (208177)
 
حمید عبداللهی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۴۳:۴۶
باسلام . آقای مصباح : شما را بخدا دین مقدس اسلام را با اهداف سیاسی قاطی نکنید و بگذارید این نسل جوان از شماها فراری نشده وبر اثر این اعمال شماها به دامان افراد منحرف و ضد دین نیفتند . (207873)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۴۳:۲۳
اول و آخر صحبت رو می برید و در عوالم درونی خود نتیجه گیری می کنید در مقبوله عمر بن حنظله از امام صادق(ع) آمده است: «من کان منکم قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا و عرف احکامنا فلیرضوا به حکماً فانی قد جعلته حاکماً علیکم، فاذا حکم بحکمنا فلم یقبل منه فانّما استخف بحکمنا و علینا رد و الرادّ علینا کالراد علی الله و هوی علی حد الشرک بالله» نگاه کنند به هر کس از شما که راوی حدیث ماست و در حلال و حرام صاحب‌نظر است و احکام ما را می‌داند (ولی فقیه) پس حاکمیت او را بپذیرند زیرا من او را بر شما حاکم قرار دادم، پس هرگاه بر طبق حکم ما حکم کند و از او پذیرفته نشود امر خداوند خوار شمرده شده است و ما (اهل‌بیت) را رد کرده‌اند و رد کردن ما رد کردن خداوند است و آن شخص به منزله مشرک است. اصول کافی، ج 1، ص 67؛ وسائل الشیعه، ج 18، ص 98 (208154)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۴۹:۵۸
1.اطاعت از قوانین جمهوری اسلامی طبق فتوای حضرت امام و مقام معظم رهبری شرعا واجب است دلیل وجوب هم انتصاب قوانین به ولی فقیه است یا با واسطه و یا بدون واسطه.
لذا فتوای آیت الله مصباح چیز جدیدی نیست.

2.اطاعت از رییس جمهور یا هر شخصیت منصوب شده دیگری در محدوده مسوولیت اوست نه بیشتر مشروط به این که دستور آن مقام مخالف قانون یا ولی فقیه نباشد و الا مشروعیتش را در مورد همان مساله از دست خواهد داد.

3.انتقاد از رییس جمهور یا سایر منصوبین جایز است به شرط این که به قصد تخریب نباشد و آیت الله مصباح هم ادعا نکرده اند که انتقاد نمی توان کرد.
4.دلیل مخالفت با آقای خاتمی عدم پابندی وی به قانون اساسی و ولی فقیه است و الا آیت الله مصباح هم در مقابل کارهای قانونی منطبق بر دو اصل مذکور آقای خاتمی نایستاده اند.

5.اعتقاد آیت الله مصباح به آقای احمدی نژاد یک اعتقاد همه جانبه نیست بلکه چون آقای احمدی نژاد را اجمالا در مسیر اصیل جمهوری اسلامی می بینند از ایشان حمایت میِکنند.

6.خوب است سخنان بزرگان دین با کمی تامل یررسی و نقل و انتقاد شود. بنده هر نظریه ای از ایشان را که علیه آن مطلب نوشته شد (در دولت قبل) با نظریات امام مقایسه کردم تفاوت مهمی ندیدم. به کتاب ولایت فقیه امام مراجعه کنید تا بعضی از نظریات آیت الله مصباح را در آنجا هم بیابید! (207905)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۷:۱۸
یک مورد عدم پایبندی آقای خاتمی به قانون اساسی و ولایت فقیه را در زمان ریاست جمهوری ایشان را بفرمایید تا ما هم مستفیض شویم
خدا هدایتان کناد (207985)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۸:۲۰
توجیه از این بدتر نمی شد به جان خودم (207986)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۲۷:۱۴
از کی تا حالا اینها شدند بزرگان دین . شما هم که فکر میکنید سخنگوی همه مردمید .
البته امیدوارم شغل دیگری نداشته باشید چون دراین صورت دوشغله میشوید (208018)
 
آرمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۱۴:۱۶
معلموه که اساسا اين همه بحث راجع به ولايت ناپذيري آقاي احمدي نژاد شده، آب در هاون کوبيدن بوده و اصلا به خرجشون نرفته... بازم ميگن خاتمي و هاشمي مخالف ولي فقيه و قانون اساسي بودن، و آقاي احمدي نژاد موافق... موافقت و اطاعت به ادعاي زباني و بوق و کرنا نيست، به عمله که ما از آقاي احمدي نژاد نديديم (حجم ادعا رو با ادعاهاي هاشمي و موسوي و خاتمي مقايسه کنيد). (208043)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۱:۵۶:۵۲
شما خجالت نميكشيد نظرات حضرت امام(ره) را با ديد {...} همچون آقاي مصباح مقايسه كرده و براي نزديك بودنش تبليغ مي كنيد؟ تفاوت از زمين تا آسمان است عزيز من.
خجالت بكشيد. (208077)
 
رهگذر
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۱۸:۳۷
آقای مصباح در تاریخ انقلاب کجا بودند که بدانند \"مسیر اصیل جمهوری اسلامی \" چیست. خوشبختانه، نزدیکان امام -مانند هاشمی، رهبر انقلاب(آیت ا... خامنه ای)، موسوی، و بیت امام - هنوز در بین ما حضور دارند تا ما را از انحراف حفظ کنند. (208143)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۷:۳۳:۱۹
چگونه آقای احمدی نزاد در مسیر اصیل انقلاب است و خیلی از بزرگان نظام و بنیانگزاران انقلاب که سالها برای انقلاب جه در قبل وچه در بعد انقلاب زحمت کشیدند با او مخالفت میکنند و جمعیت کثیری از مردم که در انها افراد مومن و انقلابی زیادی وجود دارد به شدت از او انتقاد میکنند . دوم آقای مصباح با هرگونه اصلاحات به شدت مخالف اند ودر زمان آقای خاتمی از هر فرصتی برای ابراز مخالفت با آزادی های سیاسی و بیانی بوجود امده و چوب لای چرخ اصلاحات کردن استفاده کردند وفرمودند انقلاب دارد منحرف میشود و مقلدان ایشان برای هر چه کفن بوش بودند ولی چه انحرافی بود مگر آزادی و مردم سالاری از اصول انقلاب نیست ولی چرا ایشان اکنون به انحرافات دولت واکنش نشان نمیدهند؟ و اطاعت از دولت را اطاعت خدا مینامند (208356)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۵۲:۲۹
من تاکنون فکرمیکردم آقای توکلی انسان کوته بینی نیست
اولا خبرتان ناقص است
دوما این سخن با به این صورت با تفکر آقای مصباح در تضاد است وکسی که کمی با افکار ایشان اشنا باشد میداند این خبر یا دروغ است یا تحریف شده یا پس پیش ان حذف شده
اقای توکلی برای شما متاسفم شما را منصف می پنداشتم اما اینک در تردیدم (207951)
 
م.ا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۵۶:۴۳
سلام
فكر مي كنم شما هم مثل ماجراي \"خس و خاشاك \" يا داريد سخنان عالم جليل القدر را وارونه و نادرست جلوه مي دهيد و يا آن را درست متوجه نشده ايد . در هر حال شايد در زمان قبل لازم نبود اين حرف گفته شود . اين چه حرفي است كه چون در آن زمان اين سخنان گفته نشده است پس جنبه سياسي دارد .مثلا نعوذ بالله قرآن چون قبل از اسلام نازل نشده است پس نبايد به آن عمل كرد و . . .
اين بازي با كلمات اصلاى در شآن كساني كه خود را پيرو ولايت مي دانند نيست . البته من مي دانم مشكل نويسندگان اين مقاله به كجا بر مي گردد . ولي خدا چي ؟ دين چي ؟
ميدونم نظر من را نمي زنيد ولي به وجدان خودتان رجوع كنيد . (207956)
 
ش. ش.
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۱:۵۹:۵۴
نظر من را هم منتشر نکردید، در ضمن چرا نویسنده این مطلب اعلام نشده؟
نکند همین جناب مدریتری که نظرات را سانسور میکند است؟ (207957)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۱۱:۲۴
با سلام و خسته نباشید از شما
این مورد بخصوص سوای متن فوق یکی از بزرگترین چالشهای خوانندگان با مدیریت سایت الف میباشد.ضمن تبریک به خاطر طراحی زیبا در مشارکت در بحث که توانسته خوانندگان بیشماری را جذب نماید عدم درج بیش از هشتاد درصد مطالب ارسالی نوعی بی احترامی به خوانندگان میباشد.و متاسفانه آسیب آن مستقیما به شخص دکتر توکلی وارد میشود.
واقعا حیف نیست جسارت و شهامت سایت شما در کسب اخبار درجه اول این چنین خدشه دار گردد. مطمئن باشید دلیل مهم جذب خوانندگان گفتمان موافق و مخالف در مشارکت بحث مبباشد امید است صحبت اینجانب که بگمانم خواسته اکثریت است مورد توجه شما عزیزان واقع گردد (207962)
 
احمد محمود نما
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۱۶:۳۰
چرا بعضی ها می توانند هر حرفی بزنند و بعضی ها نمی توانند هیچ حرفی بزنند؟اگر پاسخ این سوال را نمی دانید,ناراحت نباشید زیرا عقل نعمتی خداداد است و همه از آن بهره کافی ندارند. (207963)
 
منم یه رهگذرم
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۱۹:۰۸
من با نظر رهگذر قبلی موافقم (207966)
 
-
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۲۱:۰۸
با سلام

من فقط میخوام اینو بگم که

آقای مصباح لطفا اعتماد مردم رو به روحانیت از بین نبریدبا تشکر (207832)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۴۴:۱۷
اول و آخر صحبت رو می برید و در عوالم درونی خود نتیجه گیری می کنید در مقبوله عمر بن حنظله از امام صادق(ع) آمده است: «من کان منکم قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا و عرف احکامنا فلیرضوا به حکماً فانی قد جعلته حاکماً علیکم، فاذا حکم بحکمنا فلم یقبل منه فانّما استخف بحکمنا و علینا رد و الرادّ علینا کالراد علی الله و هوی علی حد الشرک بالله» نگاه کنند به هر کس از شما که راوی حدیث ماست و در حلال و حرام صاحب‌نظر است و احکام ما را می‌داند (ولی فقیه) پس حاکمیت او را بپذیرند زیرا من او را بر شما حاکم قرار دادم، پس هرگاه بر طبق حکم ما حکم کند و از او پذیرفته نشود امر خداوند خوار شمرده شده است و ما (اهل‌بیت) را رد کرده‌اند و رد کردن ما رد کردن خداوند است و آن شخص به منزله مشرک است. اصول کافی، ج 1، ص 67؛ وسائل الشیعه، ج 18، ص 98 (208155)
 
یوسف جلالی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۲۷:۰۹
این یک تسلسل باطل است و خود آقای مصباح این را میداند که این تسلسل عوامانه چقدر بی پایه و اساس است. فقط یک نکته را بگویم و آن اینکه تفاوت نظام اسلامی با نظامهای دیگر در این است که در این نظام چون جایگاههای قدرت در واقع از تقدس الهی برخوردار است کسانی که به این جایگاههای مقدس راه میابند نباید تصور کنند که قدیس شده اند و کسی حق ندارد به آنها چیزی بگوید و همگی باید سر تسلیم و تواضع در برابر آنها فرود آورند بلکه باید بشدت مراقب باشند تا اعمل و رفتار و تصمیم گیری های /انان تقدس جایگاهی را که اشغال کرده اند مخدوش نکند.
شخص رییس جمهور نه واجب الاطاعه است و نه مقدس بلکه هر کسی با هر نوع تفکر و منشی که داشته باشد در این جایگاه باید با نیت خالصانه فقط به خدمت کردن به مردم بیاندیشد و لاغیر.
\"جناب آقای مصباح انگار فراموشتان شده است که مردم رییس جمهور انتخاب میکنند که به آنها خدمت کند نه حکومت\" (207972)
 
محمد از اهواز
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۰:۰۰
جالبه
منبع رجانیوز بوده که جمله (وی افزود: وقتی ریاست جمهوری حکم ولی فقیه را دریافت کرد اطاعت از او نیز چون اطاعت از خداست) از آرشیو خبر حذف شده است (207976)
 
شیما
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۱:۲۸
من دقیقا متوجه نمیشم اینکه جدیدا میشنوم یعنی چی؟ اینکه میگن ولی فقیه ولایتش از جانب خداست ، یعنی اینکه از طریق وحی به کسی نازل شده که شما مناسب این منصب هستید؟ لطفا مرا راهنمایی کنید ! (207978)
 
xxx
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۶:۲۰:۱۷
شیما جان بیشتر مطالعه بفرمائید. (208478)
 
يوسف جلالي
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۷:۴۶:۲۵
شيما خانوم با عرض سلام خدمت شما
نظريه ولايت فقيه از مترقي ترين نظريه ها در شيعه است . اين نظريه در اصل خود در مقابل نظريه هايي قرار دارد كه معتقدند در زمان غيبت نبايد هيچكس هيچ كاري انجام دهد و همه بايد فقط منتظر مهدي(عج)بمانند تا خودش بيايد كارها را درست كند.
اينكه ولي خدا از طرف خدا برگزيده شده است صحيح نيست بلكه چون ولي فقيه جامع الشرايط از همه بر امور شرع و دين و دنيا عالمتر است و اين احاطه و علم او به اضافه تقوي و عمق اعتقادات او كه بر كسي پوشيده نيست خود بخود اين جايگاه را به او ميدهد. اما چگونه بايد اين شخص را تشخيص داد ؟اينجا بايد يك قانون نوشته شود كه در قانون اساسي اين تشخيص بعهده خبرگان رهبري است كه خود از عالمان ديني جامعه و مورد وثوق مردم و با پشتوانه راي مردم انتخاب شده اند. رهبر را خبرگان انتخاب ميكنند و بر كار او نظارت هم دارند و هر وقت رهبر از به زعم اكثريت نماينگان مجلس خبرگان دچار لغزش و اشتباهي شد تذكر بدهند و حتي عزلش كنند.
اين توضيح مختصري بود تا ببينيد كه منظور از ولايت فقيه فعال كردن جامعه ديني در عصر غيبت و آماده كردن شرايط ظهور و جلوگيري از افتادن قدرت به دست طاغوت ميباشد جون ولي فقيه بايد آنقدر پارسا باشد كه قدرت برايش پشيزي ارزش نداشته باشد و همه هم و غمش خدمت به مردم و دين خدا باشد .

بقيه موضوع بر مي گردد به اجرائي شدن اين تئوري و مسائلي كه در موقع اجراي هر تئوري و قانوني پيش مي آيد اين اشكالات است كه بايد برطرف شود.

اميدوارم درست گفته باشم. به هر حال شما ميتوانيد در باره تئوري ولايت فقيه بطور كامل از تأليفات امام استفاده كنيد. (208828)
 
SF
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۳:۰۵
آقای مصباح یزدی فقط همین دین و اعتقادات برای ما مونده خواهشا با نسبت دادنش به منافع خودتون و احمدی‌نژاد ما رو از این یکی‌ هم زده نکنید ....

پناه می‌بریم به خدا (207979)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۴۵:۴۷
بني صدر هم سيد بود و هم نودو چند درصد راي داشت و هم حكم تنفيذ خود را از امام راحل رحمت ا... عليه گرفته بود . سرنوشتش چي شد ؟. ميزان عمل و پاي بندي رئيس جمهور به سوگندش است . ميزان پايبندي او به قانون اساسي است . نگهبان قانون اساسي كيست ؟ آقاي احمدي نژاد چند تا اخطار قانون اساسي داد؟ (207983)
 
حبيب
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۵۲:۵۱
با عرض سلام

مدتي است در جامعه ما سخن از فراهم كردن زمينه ظهور ولي عصر عج مي باشد. طبق آيات قرآن خداوند خود تضمين نگهداري از سنت و دين خود را داده است و نيازي به افرادي نيست كه سنت خدا را حفظ ويا در تسريع آن كوشا باشند. بلكه وظيفه يك مسلمان در هر حالي اين است كه وظيفه خود را بشناسد و بدان عمل كند. ذكر اين سخنان موجب سطحي و تخيلي فكر كردن افراد شده و از وظيفه مهمي چون خدمت به مردم و رشد استعدادهاي فطري و دروني خود غافل ميشوند. و موجب ميشود كه جوانان ما ديني تخيلي به جاي ديني محكم و استدلالي و اجرايي و كامل و جوابگو به همه نيازهاي دنيوي و اخروي آنها شود. نكته مهم اينست كه با صحبتهاي عجيب و سطحي علما و مسئولين در خصوص تسريع ظهور حضرت نه تنها اين امر تسريع نشده بلكه موانعي ايجاد ميكنند. بهتر است دوستان به فرمايشات رهبر بيشتر توجه كنند و اگر لازم باشد حتما ايشان صلاحيت بيشتري دارند تا در اين موضوع دغدغه داشته باشند. پيشنهاد من اينست كه با ياري رهبر مي توان تمرينات خوبي قبل از ظهور حضرت انجام داد تا در آن زمان مقابل حضرت نايستيم.
موفق باشيد يا علي (207994)
 
حنیفی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۲:۵۵:۵۰
اگرچه نقد شما به اقای مصباح وارد است اما در مورد التهاب افرینی لطفا اظهار نظر نفرمایید زیرا یکی از مارمولک ترین سایت های خبری سایت شما ست که مدام در حال ایجاد التهاب و تشویش اذهان عمومی ست ! (207997)
 
کمیل
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۴۳:۵۶
شما در مورد کسانی که دارند در این جامعه التهاب افرینی می کنند سخت در اشتباه هستید!
مثلا فکر می کنید اگر سایت الف و تابناک چیزی راجع به این مسائل ننویسند مردم هم به این مسائل فکر نمی کنند و نمی فهمند و......!
تلاش سایت های الف و تایناک برای اطلاع رسانی و شفاف سازی قابل تقدیر است! و این واقعا به نفع یک جامعه سالم و اسلامی است.........
این اتفاق که مردم سراغ رسانه های کشورشان بیایند و کمتر جذب رسانه های بیگانه شوند اتفاق بزرگی و خوبی است! (208286)
 
علیرضا
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۰۸:۴۰
متن استفتاء در مورد ولایت اداری

بسمه تعالى.

محضر مبارك رهبر انقلاب و بنيانگذار جمهورى اسلامى ايران، حضرت امام خمينى- دامت بركاته پس از تقديم عرض سلام و آرزوى توفيق پيروزى آن رهبر عظيم الشأن، بر مبناى مسائلى كه در جامعه‏مان مى‏گذرد لازم دانستيم از محضر مبارك آن رهبر بزرگ طلب فتواى مورد ذيل را بنماييم: در جامعه از طرف مسئولين ادارات هرگاه حركتى خلاف حق و قسط اسلامى و قانون و دستورات آن رهبر عظيم الشأن انجام مى‏گيرد و مورد سؤال افراد متعهد و كارمندان دلسوز وابسته به آن اداره قرار مى‏گيرند كه چرا در اين مورد برخلاف حق و قسط و قانون عمل نموده‏ايد از طرف مسئولان و يا افراد نزديك به آنها اين مسئله عنوان مى‏گردد كه اينگونه برخوردها با مسئولين برخلاف ولايت ادارى است و چون ولايت ادارى به ولايت فقيه و ولايت امام و پيغمبر و خدا ختم مى‏شود پس فرد معترض كه از طريق قانون و پيروى دستورات آن رهبر اعتراض خود را به مسئولين اعلام داشته است كافر و ملحد است. خواهشمند است نظريه شريف را در اين مورد اعلام فرماييد. والسلام ..

4/10/1361 از طرف برادران كانون اسلامى جوانان شهرستان بروجن‏


پاسخ حضرت امام (ره)

بسمه تعالى.

ولايت ادارى در اسلام نيست و كارمندان و مسئولين در ادارات فقط مسئوليت دارند كه بر طبق مقررات اداره و دولت اسلامى عمل كنند و ولايتى بر كسى و چيزى ندارند. و اگر برخلاف موازين شرعى يا قانونى عمل نمايند، ديگران مى‏توانند بدون ايجاد هرج و مرج و فساد به آنان تذكر دهند.

روح اللَّه الموسوى

(208003)
 
naim
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۰۹:۱۸
با سلام
ایجاد کردن این گونه شبهه ها در ذهن مخاطبان خوب است ولی به شرطی که تحلیل درستی از آن ارائه شود نقد و تحلیل سخن انسان وارسته و بزرگی چون آقای مصباح نیاز به شخصیتی در تراز او دارد چرا که اینگونه ارزش علم وعالم مشخص میشود.
این از بدیهیات دین است که هرگاه در جمعی اکثریت جمع موافق موضوعی بودند که مخالف حکم خدا و رسول خدا نبود،بر همه واجب است علی رغم نظر شخصی خود آن را عملی کنند،بنده خودم در یکی از شرکتهای دولتی مشغول به کارم با رئیسم هم تفاوتهای دیدگاه فراوانی داریم ولی آنجا که بحث عملی به میدان میاید نظر او را عملی میکنم و این کار را موافق رضای خدا می دانم و تنها در مورد اشتباه ایشان تذکر میدهم.حال رئیس جمهوری که با نظر اکثریت مردم انتخاب میشود و حاکم اسلام و ولی فقیه که در زمان امام معصوم به نیابت از ایشان و بر اساس دستورات ایشان حکومت میکند،رئیس جمهور را تنفیذ میکند بر همگان واجب است در حیطه شرع و قانون از او تبعیت کنند. (208004)
 
مشارکت در بحث
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۰۹:۲۶
بحث تعمیم اطاعت از خدا و سرپیچی از خدا به امور سیاسی بحث جدیدی نیست. قلمروی این بحث چنان حساس و شکننده است که نمیتوان مرز مشخصی را میان پیروان تفکر سکولاریسم و حامیان حکومت دینی قائل شد. امام خمینی (ره) با تعریف جدیدی از حکومت بنام \"جمهوری اسلامی\" مشخصا نظام ایران را از نظامهای قرون وسطا که انسانها را بنام خدا میسوزاندند و شکنجه میکردند و حکومتهای سکولاری که آثاری از معنویات دینی در آن مشاهده نمیشد, جدا کرد. متاسفانه در تاریخ ایران نظام حکومت مردمی هیچگاه دوام نیافته است و همواره به استبداد حکمفرمایان منتهی شده است. گهگاه شاهان مستبد ایران حتی خود را نماینده خدا میدانسته اند و مدعی بوده اند که با امام زمان(عج) در ارتباط هستند. روحانیت مبارز و غیر متملق در طول تاریخ همواره در کنار مردم بوده است و سعی کرده است این ادعای شاهان را مبنی بر نماینده خدا بودن را نفی کرده و حقایق را به مردم بگویند. بالاخره ما باید در یک مقطع تاریخ تعریفی را از حضور مذهب در سیاست ارائه دهیم تا مرزهای آن مشخص شود اگرنه و در غیر اینصورت صحبتهای آیت الله مصباح یزدی هیچ گونه منافاتی با تعاریف موجود حکومت مذهبی ندارد (208005)
 
يك بيننده
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۱۴:۴۰
لطفا ابتدا از صحت گفتار استاد معظم تحقيق كنيد و ثانيا متن گفتار ايشان را كامل درج كنيد .شما جز رسانه هاي درست بوديد خود را مانند ديگران نكنيد (208008)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۱۸:۰۱
سئوال من از آقای مصباح این است که این نظر ایشان ، آیا شامل تمام روسای جمهور قبل که حکم آنها نیز مورد تنفیذ رهبر قرار گرفته بود می کردد. (208011)
 
یاسر
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۳۰:۵۱
اولا آقای مصباح هر چیزی که میگویند برای آن دلیل محکمی دارند که این بر همهگان روشن است
دوما غرض ورزی های برخی نسبت به ایشان اجازه کامل منتشر شدن بیانات معظم له را نمیدهد که این خود باعث شبه است
سوما کمی به منابع دیدگاه های ولایت فقیهاز نظر امام و مقام معظم رهبری رجوع شود که ببینید نظرات آقای مصباح امام و رهبری کاملا منطبق و موید یکدیگر است . خداوند این بزرگواران را تا ظهور حضرت در پرتو عنایت مهدوی حفظ نماید.
. (208022)
 
گنجی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۳۶:۱۹
این نوع موضع گیری شما منافقانه است و نشان از بغض عظیم شما به یک روحانی که فقط کارش نظریه پردازی است و از لحاف دولت و مجلس سهمی به اندازه صفر دارد ( برعکس آقای توکلی) ، آقای مصبح حرفهایی را صادقانه مطرح می کنند که شما در قبال آنها سکوت کرده اید - آیا نفاق چیزی غیر از این است من یک سوال از امثال آقای توکلی که خود را پیرو ولایت فقیه می دانند دارم
اگر مجلسی مثلا در سالهای بعد فرضا یکی از اصول مسلم اسلام را نادیده گرفت (مثل حجاب و یا قصاص ) و همه مجلس هم رای دادند و مثل الان که بوق ها دست افراد خاصی هست افراد خاص هم حمایت کردند ولی ولی فقیه وظیفه اش را انجام داد و مخالفت کرد ، شما بگویید این بر ضد آزادی است ؟
آقای مصباح می گوید که ولی فقیه در مسلمات اسلام می توانند نظر اکثریت را نقض کنند و همه اصلاح طلبان سالهاست که بر علیه کسی که نه ادعایی دارد و نه رادیو آمریکا و انگلیس دارد شبانه روز در بوق و کرنا می دمند - ولی آقای توکلی خواهش می کنم سوال مرا جواب بده آیا در این مورد آقای مصبح راست می گوید یا دروغ ؟ یک بار جواب بده تا ما بدانیم ولایت فقیه شما دکان دو نبش است یا عقیده است   (208024)
 
سید
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۳۶:۵۵
موضع گیری های آقای مصباح پیرامون احمدی نژاد تازگی ندارد و برای کسانی که با خط فکری آیت الله مصباح آشنایی دارند، جای شگفتی ندارد لیکن بنده تعجب می کنم ایشان که مدام دم از رهبری می زنند و خود را در مقابل ولایت فقیه به خاک می افکنند چرا آن جا که احمدی نژاد در مقابل رهبر ایستاد موضع گیری نکردند چرا آنجا دم از ولایت نزدند.
طبیعی است زیرا منافع ایشان چنین اقتضا می کند.
.
.
.
.
ای کاش اینگونه روحانیت را خرج سیاست نمی کردید. (208025)
 
احمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۴۶:۱۲
سلام علیکم
بنده به عنوان شیعه علی(ع) دیگر راه پیش و پس خود را نمی دانم. به نظر اینجانب٬ این سخن بدعتی بی سابقه و گستاخانه در تاریخ تشیع است که در مورد آن از آیت الله سیستانی نظر خواسته ام. خداوند همه ی ما را حفظ کند. (208033)
 
مجتبی
۱۳۸۸-۰۵-۲۲ ۲۳:۵۴:۲۲
اقای توکلی اوایل از شما بدم می امد
ولی جدیدا خیلی از شما خوشم امده
درود بر شیر پاکی که خوردی
اخرتتو نفروختی
نماینده تبریز بود تو مجلس داشت از مرام حضرت علی میگفت
و داشت میگفت مردم را نزنید و نکشید (البته غیر مستقیم)
داشت حدیثی درباره حضرت علی میگفت
که یهو نمایندگان طرفدار احمدی نژاد هو کردند
من خودم خیس عرق شدم
نماینده داشت از حضرت علی حدیثی میگفت بعضی از نمایندگان هو میکردند
واقعا در پیش گاه خدا عرق شرم ریختم
ولی خوشحالم که فهمیدم خیلی از نمایندگان مجلس با شرف هستند (208038)
 
عباس-بوشهر
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۰۱:۵۲
لازم به یادآوری است که استاندار بصره و از دشمنان امام حسین(ع)از منصوبین مولا علی (ع)بوده و دوم اینکه مقایسه اطاعت از پدر ومادر با اطاعت از ریس جمهور منطقی به نظر نمیاد وسوم اگر موسوی ریس جمهور بود باز سخن همین بود (208040)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۱۵:۲۲
اگر هنوزم به این سایت سر میزنم برای اینه که یک روزی همه نظرهایی که میدادم تایید میکرد اما الان هیچی (208044)
 
سید عبدالخالق
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۴۰:۲۵
باسلام من نمیدانم این تحلیل از کیست ؟ مهم هم نیست .اما یک نکته را عرض میکنم به اقای تحلیل گر منظورشما ازاین چنین تحلیلی چیست؟ ایا می خواهید عالم فرزانه ای چون ایه اله العظمی مصباح را زیر سوال ببرید یا می خواهیدشایستگی اقای احمدی نزاد رابه چالش بکشید در هر دو صورت عرض خود می بری وزحمت مامیداری .ترا خدا بس کنید .دنبال چه هستید .کسی که خدا اورا عزیز کنددیگران نمی توانند اورا ذلیل کنند. ای کاش نجای اینگونه تحلبل ها یه خورده هم شهدا را ومسولیت دینی خدارا بیاد میاوردیم.والسلام (208048)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۲۱:۳۱:۴۲
با طولانی کردن القاب نمی توان ثابت کرد که نیت ها هم خالص است. ایت الله العظمی های واقعی اش را امروزه همین نوع ولایت سپران( که ولایت را سپر امن خود قرار داده اند ) اصلا تحویل نمی گیرند و میگویند اگر بخواهیم به حرف انها نگاه کنیم سنگ روی سنگ بند نمی شود! (208894)
 
محی الدین
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۴۴:۰۰
مصباح دقیقا همون ولایت فقیه را گفته. او فقط زیادی رک است.
اگه یک نظریه پرداز تو این مملکت باشه فقط همونه.
تو تمام این اصولگراها و اصلاح طلبها یک نظریه پرداز پیدا نمی کنید.
من خودم به ولایت فقیه معتقدم اما:
۱- به اون همیشه به دیدگاه یک تز و نظریه نگاه می کنم. و معتقدم که کسانی می تونند به اون اعتقادی نداشته باشند و ممکنه که یک روز هم این نظریه در اداره جامعه شکست بخوره.
۲- این نظریه مثل تمام نظریات دیگر حکومتی به عملکرد انسانها بستگی دارد. شما بهترین نظریات را هم با افراد ناصالح نمی توانید در جامعه اجرا کنید. اسلام هم قبل از تشکیل حکومت به وجود افراد صالح معتقد است. (208051)
 
علي توانا
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۵۵:۱۳
یکی از برکات این انتخابات این بود که همه افراد جامعه، از مسئولان نظام (پشت پرده و جلوی پرده) تا مردم عادی یه اظهارنظری کردن و تکلیف خودشون رو پیش همه روشن کردن (208055)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۰:۵۷:۰۸
حرف آيت الله مصباح بحثي علمي است.بايد هم در فضايي علمي نقد شود.
متاسفانه نه سايت وزين الف مكان بحث علمي تخصصي است و نه گروه تحليلي الف صلاحيت اين سخن ها را دارد.
ضمن اين كه ايشان نگفته احمدي نژاد.پس بحث مصداقي و صغروي نيست.بلكه بحث كبروي است.
شما هم بهتر است دست برداريد و به قول خودتان به جدال دامن نزنيد. (208057)
 
منصور
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۱:۱۹:۵۷
سلام به ملت ایران
آیا امکان ندارد یک عالم یا مجتهد یا ......در اثر کهولت سن یا هر چیز دیگر به اشتباه دچار شود ، آیا مجتهدین نیز معصومند و اشتباه یا معصیتی مرتکب نمیشوند ؟
بنا بر این باید بطور کامل به منابع فقه و یا کلا به تمامی جوانب دینی و شرعی بنگزیم و عمل کنیم نه بصورت گزینشی ، یک وقت مطابق قانون رفتار ننماییم و سپس وقتی منافع خودمان ایجاب کرد فقط قانون یا دین را دستاویز قرار دهیم ! (208064)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۱:۲۲:۲۰
حتما فردا هم اگه مجلس به وزیراشون رای اعتماد نده میگن کار مجلس در حد محاربه با خدا بوده و باید مجلس رو به توپ بست!
آقای توکلی شما مقصرید، چرا از رضایی حمایت نکردید؟! او اصولگرا بود یا احمدی نژاد؟! (208066)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۱:۲۲:۵۰
بنده فقط یک سئوال دارم و آن اینست اطاعت از نظر جناب مصباح یعنی چه ؟یعنی انتقادی نشود و سئوالی از رئیس جمهور پرسیده نشود؟ (208067)
 
a_z_a_z2005@yahoo.com
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۰۱:۴۵
یک سوال داشتم: فرض کنیم حرف آقای مصباح درست باشد. آیا خود ایشان نیز باید از آقای رئیس جمهور اطاعت کنند. فکر میکنم که ایشان حرفی زده اید که تا مدتها توش می مانند که چگونه جمع و جورش کنند. (208080)
 
شاکری
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۳۱:۴۲
این کار شما الفی های ... خاصیت ، شبیه کار اون کسانی است که واسه رئیس جمهور فیلم ساختن به اسم 90 ! سر و ته حرف رو قیچی می کنین ، نمیذارین طرف استدلال هاش رومطرح کنه ، همینطوری یه تیکه از حرفشو میارین مردم و به جون هم میندازین و اقعا که وقتم و تلف میکنم میام الف! (208099)
 
مریم
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۳۲:۱۶
یا فاطمه زهرا (208100)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۳۳:۲۵
با عرض تشکر از الف

دوستان طرفدار دولت ما گفتند که خاتمی از مسیر اطاعت از ولایت فقیه خارج شد و نکته عجیب این است که 1- دولت آقای احمدی نژاد در دو مورد به صورت واضح حرف خلاف مواضع ولایت فقیه بیان نمودند که تصور می کنم یکی از معدود علمای بزرگ که در مورد آن موضع نگرفت خود آیت الله مصباح یزدی بود! 2- تعیین کننده خروج از مسیر ولایت فقیه کیست؟ مسلما شخص آقای مصباح یزدی به تنهایی تعیین کننده این مسئله نیستند .چون ما در این کشور مراجع دیگری نیز داریم که نظری کاملا مخالف نظر آقای مصباح یزدی دارند. حال اگر فقیهی عالی قدرویا اجماع فقه خاتمی را به این دلیل که خود شخص مقام معظم رهبری هنوز ایشان را در مسیر ولایت فقیه می دانست تایید کرد اطاعت از سخن او اطاعت از سخن خداوند می بودیا اینکه حتی در صورت اجماع نظر علما و مراجع حرف آخر را در مورد اینکه اطاعت از خاتمی اطاعت از خداوند است باید از زبان آیت الله مصباح یزدی و یا مراجع تایید کننده دولت دهم بشنویم؟!

عجیب تر آنکه برخی به فقیه ای چون منتظری و موسوی اردبیلی و صانعی توهین شخصی می کنند و نقد سخنان آقای مصباح یزدی را جسارت به ایشان می دانند! نعوذبالله ایشان که خداوند نیستند!ایشان یک فقیه عالیقدر هستند که قابلیت نقد به ایشان وارد است و هر کسی که سخن اشتباهی از کسی می شنود ( یا به گمانش اشتباه می رود) شرعا موظف است این سخن اشتباه را و دلایل منطقی وارد بر آن را ارائه کند.

باز هم ممنون می شوم از الف که سخن بنده را که تنها یک ایراد منطقی به نظر دوستان طرفدار دولت وارد کرده بود و برخلاف نظراات آن دوستان هیچ توهینی به شخصی نکرده بود پوشش دهد. (208102)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۳:۵۹:۲۰
با اكثر فرمايشاتتان موافقم
ضمنا آقاي مصباح مرجع تقليد نيستند دوست من. (208291)
 
منتقد
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۴۰:۲۸
خداشمارانبخشد زمانی که نمیدانیم یک خبر صحت دارد یانه چراپخش کنیم دفترایشان این خبرراتکذیب کرد باآبروی علمابازی نکنیم (208105)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۴:۰۴:۰۷
آنزمان كه به علما و مراجع ما توهين شد صدايتان در نيامد.
ايشان حتي مرجع تقليد نيستند. زماني كه به آيت ا... العظمي صانعي و منتظري و بيات و جوادي آملي و دستغيب و موسوي اردبيلي توهين مي شد شما خواب بوديد.
اينجا من هيچ نظري را نميبينم كه حتي يك صدم توهينهايي باشد كه به رئيس مجلس خبرگان آيت ا... هاشمي كه از بازوهاي نظام و ياران نزديك امام و ... رفت. (208293)
 
میثم
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۴۸:۰۲
اقا این چه وضعیه
همیشه نظرات من منتشر نمیشه.
نه توش توهین داره نه حرف نامربوط. فقط احتمالا مخالف میل شماست.
من که فقط داستان حکمیت تو صفین و این فتوارو مقایسه کرده بودم!
خودم هم نفهمیدم کجای نظرم غیر قابل انتشار بود.
دوست دارید فقط تعریف کنیم ازتون! (208108)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۲:۵۴:۰۰
همه باید متوجه باشیم که ایجاد التهاب بدلیل برخی تندرویها تنها مورد استقبال بیگانگان می باشد و لذا باید از آن اجتناب نمود. (208113)
 
سید احمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۳:۱۳:۳۸
در جواب برادری که گفت آقای مصباح برترین شاگرد آیت الله بهجت هستش میخاستم بگم اگه میخای برترین شاگرد آیت الله بهجت رو بشناسی برو سراغ آیت الله امجد کسی که آیت الله بهجت دربارش گفته ایشان کسی هستند که باید جوانان (یا مردم تردید از بنده است)را به سوی خدا ببرند.میخام بگم آقای امجد حقیقت دین رو فهمیده و داره به مردم نشون میده دینی که تو اون اخلاق مهر ومحبت عشق و احترام به حقوق مردم وجود داره نه مشغول شدن به سیاست و همه چیز رو با عینک سیاسی دیدن و ازحقیقت واصل دین که همان شفقت عطوفت با خلق خداست غافل شدن. (208127)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۴:۰۷:۰۷
بهحرفهاي احمد آقا يه مطلب رو هم اضافه مي كنم

گوش كن ببين آيت ا.. امجد درباره اين دروغگويي ها و رياكاريهايي كه مسوولان حكومت امروز به پا كرده اند، چه مي گويند. (208295)
 
مجید
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۳:۵۰:۱۷
به نام خدا

اولا با نظر یک روحانی هیچ کس به روحانیت بی اعتماد نمیشود.
دوما فرموده یک عالم همچون آقای مصباح جای تفسیر دارد نه اینکه هر نه نه قمری بیاید و آن را تحلیل کند.
سوما با این حرفها افکار مردم را مخدوش نکنید.
چهارما برید خبرهایی که به درد مردم میخورد را بشکافید پیگیری کنید.
.....

با تشکر
لطفا نظر حقیر را حذف نکنید. (208133)
 
حسین پور
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۳:۵۶:۰۷
عجب صبری خدا دارد که ... (208135)
 
rahjoo
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۳۰:۴۷
همان طور که رهبری یکدفعه گفتند اقای مصباح مطهری دیگری هستند. (208147)
 
سید احمد رضا
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۳۳:۵۱
اول و آخر صحبت رو می برید و در عوالم درونی خود نتیجه گیری می کنید

در مقبوله عمر بن حنظله از امام صادق(ع) آمده است: «من کان منکم قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا و عرف احکامنا فلیرضوا به حکماً فانی قد جعلته حاکماً علیکم، فاذا حکم بحکمنا فلم یقبل منه فانّما استخف بحکمنا و علینا رد و الرادّ علینا کالراد علی الله و هوی علی حد الشرک بالله»

نگاه کنند به هر کس از شما که راوی حدیث ماست و در حلال و حرام صاحب‌نظر است و احکام ما را می‌داند (ولی فقیه) پس حاکمیت او را بپذیرند زیرا من او را بر شما حاکم قرار دادم، پس هرگاه بر طبق حکم ما حکم کند و از او پذیرفته نشود امر خداوند خوار شمرده شده است و ما (اهل‌بیت) را رد کرده‌اند و رد کردن ما رد کردن خداوند است و آن شخص به منزله مشرک است.
اصول کافی، ج 1، ص 67؛ وسائل الشیعه، ج 18، ص 98.

آیت الله مصباح هم کسی که حکم تنفیذ ریس جمهور توسط ولی فقیه رو نپذیرفته مشمول حدیث بالا می داند .

اقای توکلی از شما انتظار می رود حداقل از اصول جدانشوید وهمچون کسانی که غیر مستقیم درمبا حث نظری به ولایت ضربه میزنند گام بر ندارید (208149)
 
مزدک
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۳۹:۲۰
منظور آقای مصباح که هیچ، منظور هر آدم عاقلی از ابراز جمله ((اطاعت از فلانی اطاعت از خداست)) صرفا اطاعت \"علی حق\" و \"فی طریق الحق\" است و اساسا چون کسی از آقایان کنونی معصوم نیستند، به آقای مصباح تهمت نزنید، منظور ایشان هم قطعا اطاعت از اوامر ((حق)) این افراد است نه اطاعت علی الاطلاق... لذا در مورد روسای جمهور قبلی و بعدی هم این مساله صادق است و اطاعت واجب است ولی باز تاکید میکنم که : اطاعت از اوامر حق...
تشخیص هم با مخاطب است و در حد وسع او
از الف توقع نداشتم که درگیر بدیهیات شود... (208151)
 
رحماني
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۹:۳۹:۱۲
جناب آقاي مزدك
اگر حرف شما صحيح باشد كه بسيار معني مي شود. پيروي از نظرات حق به رئيس جمهور اختصاص ندارد. اگر رئيس جمهور امريكا هم حرف حقي زد بايد پيروي كرد. پس بديهي است كه نظر آقاي مصباح اين بوده كه همه نظرات آقاي احمدي نژاد حق است و ديگران بايد اطاعت كنند و مخالفت با ايشان مخالفت با خداست. مي شود چنين چيزي را قبول كرد؟ (208384)
 
majd
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۴:۵۳:۱۷
با سلام
من فکر نمیکنم ایشان این نظریه را داشته باشند باید بروم دنبالش اما چند سوال؟
تمام روسای جمهوری ایران توسط ولایت فقیه منصوب شده اند.
1- مخالفت آقایان شهید بهشتی. هاشمی . مقام معظم رهبری با بنی صدر را چگونه توجیه کنیم.زیرا توسط حضرت امام ایشان عزل نشدند بلکه مجلس عدم کفایت صادر کرد.
2-مخالفت مجلس را با رئیس دولت چگونه تفسیر کنیم؟
3-قانون اساسی ما که سرتاسر برای مراکز مختلف نظام حکم انتقاد از رئیس جمهور را صادر کرده است ومجلس حق سوال استیضاح وحتی توان صدور عدم کفایت سیاسی دارداین را چگونه میتوان توجیه کرد؟
4- قانون اساسی ما که توسط بزرگان نوشته شده است مستقیم وغیر مستقیم رئیس جمهور راپاسخگو دانسته است÷س بزکان آیا میخواستهاند رواج سکولار را داشته باشند ؟
2 (208157)
 
پرنده
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۶:۰۰:۳۷
يك زماني كه آقاي هاشمي رئيس جمهور بود، دوستاني بودند كه شعار مي‌دادند: مخالف هاشمي مخالف رهبر است، مخالف رهبري دشمن پيغمبر است!
حالا بنده موندم كه دشمن پيامبر(ص) باشم نعوذباا... يا اينكه از خدا اطاعت كنم.
بنده موندم كه اگر رئيس جمهور محترم بنا به انسان بودن و معصوم نبودن دستور اشتباهي صادر كنه كه خلاف مصلحت ملت باشه تخطي از اون دستور مخالفت با خداست؟! و اگر خاطي از دستور رئيس جمهور دادگاهي بشه چون محارب با خداست مجازاتش اعدامه؟ (208159)
 
مسلم
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۶:۱۶:۲۹
واقعا چرا برخی بزرگان همیشه تمام کارهایشان سبب التهاب آفرینی در تاریخ این انقلاب شده؟ آیا براستی بیگانگان از این التهابها سود نبرده و نمی برند؟ (208161)
 
سيدعلي
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۶:۴۱:۵۰
سلام
اين خود شما هستيد كه اين نظرات رو در سطح ژورناليستي مطرح ميكنيد و توپخونه تون رو سمت نيروهاي خودي ميگيريد
براي يكي از معدود دفعات از سايت الف ناراحت شدم كه اينجوري ناروا در حق استاد اضهار نظر كرد. بعيد ميدونم با كسي از سوي استاد درباره ي حرفاشون صحبت كرده باشيد تا به نتيجه ي روشنتري از حرفاشون رسيده باشيد و بعد اين تحليل ها رو زده باشيد
اين جور اضهارات شما تو سايت به بعضي افراد كمك ميكنيد تا صداي استاد رو خاموش كنن
موفق باشيد (208162)
 
خودجوش
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۶:۴۴:۳۸
از آنجایی که رئیس جمهور تنفیذ زهبری را دارد در اموری که در حوزه اختیارات ایشان است و از جایگاه ریاست جمهوری صادر می شود حرف درست است. این بحث بیشتر ناظر به مسئولان دولتی است. باید دید اختیارات رئیس جمهور چقدر است و در آن حوزه قضاوت کرد. (208163)
 
یوسف
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۷:۳۳:۳۱
بیدار شین تنبلها.مردم تا صبح میشینن پای سایت شما نظر میدن . اونوقت شما تخت میخوابین. یالا پاشین دیگه! (208176)
 
ایمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۸:۲۰:۱۷
چرا تخلف از سپاه اسامه گناهی عظیم بود؟ چون پیام بر او را منصوب کرده بود. همین (208180)
 
یوسف جلالی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۸:۵۹:۲۹
(34 اظهار نظر - 275 نظر در صف انتشار - 104 نظر غیرقابل انتشار)
با این سرعت لاک پشتی بررسی نظرات تعداد زیاد غیر قابل ها چه مشارکتی در بحث میتوان کرد؟ (208188)
 
نیما
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۹:۱۰:۴۸
هر کس نظر اسلام را می خواهد و آقای مصباح را نمی شناسد، از دفتر مرجع تقلید خودش استفتا کند. چطوره؟ (208192)
 
SAMAN
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۰۹:۵۳:۳۲
•حضرت (علي):
انسان در زير زبان خويش پنهان است. (208202)
 
یوسف
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۰:۲۸:۵۲
ای بابا اینترنت که باید تعطیلی داشته باشه. کجائین از ساعت نه شب تا حالا خوابیدین بسه دیگه.ما میخواییم بحث کنیم آخه. (208213)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۱۵:۰۹
از دوستان عزیز خواهش می کنم یکبار دیگر این مطلب را به طور کامل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا بخوانند اصلا چنین برداشتی را که این سایت و روزنامه ها داشته اند را نمی توان داشت. (208225)
 
م ش
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۲۴:۰۱
برای نویسنده ی این متن متاسفم، ضعف عقاید دینی شما موجبات نوشتن این پست شده است یا جو ایجاد شده علیه آقای مصباح،
دلیل اول که تعجب آور است: نه شما مسوول بررسی این مسئله هستید نه در وظیفه ی شماتغییری ایجاد می کند.

دلیل دوم هم حداقل نیاز به شواهد دارد.

در دلیل سوم واضحا ضعف اعتقادی شما مشهود است...

همین طور دلیل چهارم که ارزش بحث متفکرانه ندارد.

مورد پنجم هم تنها یک نظر شخصی است.

به هر انتظار می رود قبل از اینکه به خود اجازه دید نظرات دانشمندان را در زمینه ی مطالعاتی ایشان نقد کنید از حداقل مبانی آن موصوع مطلع باشید. (208229)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۱:۵۴:۳۸
مقاله شهید آوینی را بخوانید: اسلاميت يا جمهوريت؟
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8802080847
انگار همین امروز نوشته! (208242)
 
حبيب
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۲:۱۰:۴۶
جناب آقاي دكتر توكلي
نماينده محترم مجلس شوراي اسلامي
با سلام و عرض ارادت
وقتي ولايت فقيه بر اساس انچه در نظام اسلامي به صورت قانون وجود دارد، حكم رياست جمهور را تنفيذ ميكند. آن شخص، رئيس جمهور قانوني كشور بوده و اطاعت تشكيلاتي از او بر همه واجب است. همانگونه كه امام فرمودند اطاعت از قانون كه نوسط مجلس شوراي اسلامي تصويب وبوسيله شوراي نگهبان تأييد ميشود بر همه واجب است. وجوب اطاعت از رياست جمهوري تنها به احمدينژاد ختم نميشود. اين امر براي تمام رئيس جمهور هاي گذشته و حال و آينده نيز ساري و جاري بوده و هست. اما اين به مفهوم اطاعت بي چون و چرا از جناب رياست جمهور حتي اگر خلاف نظر رهبري و اصول اسلامي و سياست كلي كشور عمل نمايد و قوانين كشور را زير پا بگذارد نيست. تشكيلات نظام كه در قانون اساسي وجود دارد بعضي ناظر بر رئيس جمهور بوده و مردم از طريق نمايندگان خود بر وزرا و شخص رياست جمهوري نظارت دارند و ميتوانند وزرا را استيضاح و رياست جمهوري را به دليل عدم صلاحيت بر كنار سازند و درآن صورت خكم عدم صلاحيت را رهبري بايد امضا نمايد.
جناب آقاي توكلي!
اينجانب يك دوستدار اين انقلاب هستم. نه از طرفداران آقاي مصباح و نه كس ديگري. اما اين سوال براي اينجانب مطرح است كه وقتي فلان عالم پس از تنفيذ حكم رهبري، رياست جمهوري منتخب مردم را به دليل ادعايي كه در هيچ جا ثابت نشده است، نامشروع ميداند، چرا جنابعالي اينچنين ذوق زده كه نسبت به اظهار نظر اقاي مصباح ، اظهار نظر نموده ايد ، اعتراض نمي نماييد؟1 حقيقت اين است كه الشمال واليمين مضله و طريق الوسطي هي الجاده. افراط و تفريط هر دو محكوم است.
سوال مهم اين است كه چرا جنابعالي مدتي است اينطرف چراغ ميزنيد و از آنطرف ميپيچيد؟ انصاف سرلوحه همه چيز بايد باشد.
رهبري فرمودند دو چيز براي نظام اسلامي تهديد است. تحجر و خودباختگي به مكاتب غربي.
حق را سرلوحه كار خود قرار دهيد. خوبيها و بديهاي هر دو جناحي كه بي ملاحظه به جان هم افتاده اند و كشور را در معرض خطرات جدي قرار داده اند، ذكر فرماييد و به هر دو جناح نصيحت فرماييد. شما و ما كه نسل انقلاب هستيم در حال انقراض ميباشيم وبايد باقيات صالحات براي خود باقي بگذاريم. ساير مسائل جز حباب بي ارزش چيزي نيست.
( فقط چند كلمه است از آدمي كه در اين جريانات، نه سر پياز است و نه ته پياز، اگرميلتان بود آن را در پاي مطلب مربوطه در معرض ديد قرار دهيد )
يك دلسوز هيچكاره نظام مقدس جمهوري اسلامي (208245)
 
محمد رضا
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۲:۴۷:۳۶
من به ایرنا مراجعه کردم ولی این جمله در آن نیامده بود .بهتر است بیشتر دقت کنید! (208259)
 
حسین
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۲:۵۳:۳۱
من زیاد از شعائر دینی سررشته ندارم اما با این تفاصیل سوالی که برای من پیش آمده است ا ین که خود جناب آقای مصباح در مدت هشت سال ریاست جمهوری آقای خاتمی که بر علیه ایشان همیشه موضع گیری می کردند مشغول به عدم تمکین از خدا بودند؟ (208261)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۴:۰۹:۱۷
من آقای آیت الله خامنه ای را خیلی برتر از افرادی چون مصباح یزدی میدانم.

آقای مصباح یزدی به دنبال ایدولوژی خودش است و افراد دست پرورده خود را تایید میکند . بعضی وقتها هم برای جلب توجه مریدان خود سخنای میگویند که یا ما را ...
آورده اند یا ما از درک آن عاجزیم و هنوز که هنوز است توفیق الهی فهم مطالبشان را نداریم. (208296)
 
سيد علي
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۵:۱۱:۳۳
به حرفهاى آنهايى كه برخلاف مسير اسلام هستند و خودشان را روشنفكر حساب مى كنند و مى‏خواهند ولايت فقيه را قبول نكنند اگر چنانچه فقيه در كار نباشد، ولايت فقيه در كار نباشد، طاغوت است. يا خدا، يا طاغوت، يا خداست، يا طاغوت. اگر با امر خدا نباشد، رئيس جمهور با نصب فقيه نباشد، غير مشروع است. وقتى غير مشروع شد، طاغوت است؛ اطاعت او اطاعت طاغوت است؛ وارد شدن در حوزه او وارد شدن در حوزه طاغوت است. طاغوت وقتى از بين مى‏رود كه به امر خداى تبارك و تعالى يك كسى نصب بشود. شما نترسيد از اين چهار نفر آدمى كه نمى‏فهمند اسلام چه است؛ نمى‏فهمند فقيه چه است؛ نمى‏فهمند كه ولايت فقيه يعنى چه. آنها خيال مى‏كنند كه يك فاجعه به جامعه است! اينها اسلام را فاجعه مى‏دانند، نه ولايت فقيه را. اينها اسلام را فاجعه مى‏دانند، ولايت فقيه فاجعه نيست. ولايت فقيه، تَبَع (1) اسلام است .. (208309)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۶:۴۲:۲۳
اولاً : ما جهت اطاعت از امر رهبرمان ، حالا كه از وجود علامه طباطبايي و شهيد مطهري محروم هستيم، از حضرت آقاي مصباح يزدي بايد نهايت بهره را ببريم .
ثانياً : از آنجایی که رئیس جمهور تنفیذ زهبری را دارد در اموری که در حوزه اختیارات ایشان است و از جایگاه ریاست جمهوری صادر می شود حرف درست است. این بحث بیشتر ناظر به مسئولان دولتی است. باید دید اختیارات رئیس جمهور چقدر است و در آن حوزه قضاوت کرد.
ثالثاً : اگر نيت جناب توكلي از ارائه اين مطالب روشن شدن موارد و عمق بخشي به اطلاعات و بينش افراد خصوصاً جوانان است، خداوند به ايشان جزاي خير بدهد . و اگر نيتشان تخريب عزيزان مورد تاييد ولايت ( آيت الله مصباح يزدي و دكتر احمدي نژاد ) است اميدواريم خداوند ايشان را به راه صحيح هدايت فرمايد و اگر خداي نخواسته قابل هدايت نيست ، رسوايش نموده و به هم مسلكان خود( منافقان جديد ) محشور در دنيا و آخرت گرداند. (208335)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۸:۰۱:۱۴
آقای توکلی با این کارها خود واقعی شما برایمان اشکار شدواز چشم ملت افتادید
درثانی با این دروغ پراکنی فکرکردید مردم هر سخنی را به این راحتی باورمیکنند
با دفتر آقای مصباح تماس گرفته شد خبر تکذب شده
ایا اگر دیگری مدرک شما را زیر سوال برده باید مصباح یزدی چوبش را بخورد شما از ان دسته اید که حق وباطل را مشناسید ولی پا منافعتان که رسید میلغزید (208361)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۸:۴۲:۳۹
با سلام و احترام
از آنجایی که حق حکومت بر غیر از آن خدای متعال است مگربا شرط تفویض که در این تفویض فقط بخشی از حق قابل انتقال است ونه هه آن، باید ببینیم که مراتب تفویض از منظر جناب آیت‌ا.. مصباح چیست؟اگر بر اعتقاد ایشون تفویض تمام و کمال باشد پس باید تمام گفته‌های ریاست جمهور رو عین گفته‌های خدا بدانیم واطاعت از وی واجب می‌شه.
البته به اعتقاد بسیاری از علمای شیعه در حال حاضر تفویض کامل در اختیار امام غایب (عج) است که بخشی ازآن اختیارات و نه همه آن به ولی فقیه داده شده.(برای مثال حق فرمان جهاد علیه کفار فقط از آن امام معصوم است)
البته ولی فقیه با تفویض حکم ریاست جمهوری فقط به رئیس جمهور اجازه می‌دهد قوانین تصیب شده در مجلس و امور اجرایی را انجام دهد و باید در نظر داشته باشیم که اموری همچون قضاوت و قانون‌گذاری را به بخش‌های دیگر تفویض می‌نماید. اما متاسفانه امروزه شاهدیم که رئیس جمهور فراتر از قانون حرکت کرده وبه جای قوه قضائیه مسلمانان را در ملاء عام محکوم می‌کند.
امیدواریم آیت‌ا.. مصباح در خصوص حوزه اختیارات ریاست جمهور نیز اظهار نظر فرمایند تا چگونگی نظریه ایشان برای همگان روشن‌تر گردد. (208373)
 
علی
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۱۹:۰۱:۴۶
تاسف برای جنابعالی.
برادر گرامی شما چرا به اصلاحات نمیپیوندی؟
از ارکان اصول گرایی از نظر من وجود ذهنی پویاست؟
به عمق کلام بیاندیشید جناب اصولگرا.سطحی نگری به همه چیز ما را به این روز انداخته؟
سایت الف شده است نقطه اتکای شکست خوردگان؟
سخنان رهبری که انعکاس دادید یادتان هست؟
این قسمت آخرش مخصوص شماست:

اگر كسى اين شناسائى را نداشته باشد، ميدان را نشناسد، دشمن را گم بكند، يك وقت مى‏بينيد كه دارد خمپاره‏اش را، توپخانه‏اش را آتش ميكند به طرفى، كه اتفاقاً اين طرف، طرفِ دوست است، نه طرفِ دشمن. نميداند ديگر. عرصه‏ى سياسى عيناً همين جور است. اگر بصيرت نداشته باشيد، دوست را نشناسيد، دشمن را نشناسيد، يك وقت مى‏بينيد آتش توپخانه‏ى تبليغات شما و گفت و شنود شما و عمل شما به طرف قسمتى است كه آنجا دوستان مجتمعند، نه دشمنان. آدم دشمن را بشناسد؛ در شناخت دشمن خطا نكنيم. لذا بصيرت لازم است، تبيين لازم است.

امیدوارم شما نیز حداقل به رهبری معتقد باشید و بتونید عمق کلام ایشون رو دریابید.
باوربفرمایید زمان امیرالمومنین هم یار و یاور زیاد بود. اما امام زمانشان را درک نکردند و علی تنها شد (208376)
 
صفورا
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۲۱:۱۰:۲۴
لااقل یک نعوذ بالله میگفتی (208405)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۲۲:۵۹:۱۱
چرا نظر آفایان صانعی یا موسوی اردبیلی را منعکس نمی کنید؟ (208428)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۲۳:۰۳:۴۲
بر اساس آیه اطیعوا الله واطیعو الرسول واو لی الامر منکم میتوان گفت:

1-این آیه از سه گزاره با ترکیب عطفی تشکیل شده است که با حرف عطف و به هم مرتبط شده اند

2-یک ترکیب عطفی وقتی همواره درست است که گزاره های تشکیل دهنده آن همواره درست باشد

3-در گزاره اطیعوا الله مسلما همواره درست است چون کلام خداوند همواره صادق است وگزاره اطیعو الرسول نیز به علت عصمت رسول خدا نیز همواره درست است ودر گزاره اولی الامر منکم نیز باید قطعا دارای عصمت باشند تا همواره درست باشد ودرغیر این صورت کل آیه همواره درست نخواهد بود پس الزاما منظور از او لی الامرباید ائمه اطهار باشد و در این صورت است می توان گفت که حرف رسول حرف خدا است ویا حرف امام معصوم حرف خدا است اگر عصمت را از رسول و امامان برداریم دیگر نمی توان گفت حرف امام(ع) حرف خداوند است چون احنمال اشتباه را قائل شده ایم و قبول کرده ایم که گزاره های دوم وسوم همواره درست نیست ودر نتیجه کل آیه نیز همواره نمی تواند درست باشد و در اینجا یک کلام نادرست را به خداوند که به درستی آن کسی شک ندارد نسبت داده ایم

4- این دو پیام به دو گروه تند رو سنی وشیعه دارد اول گروهی از اهل تسن نه به عصمت رسول خدا و اهل بیت اعتقاد ندارنند مثل این است گزاره دوم وسوم آیه را همواره درست نمی دانند ودر نتیجه منطقا باید درستی این آیه که کلام خداوند است نیز مورد تردید قرار دهند ود رطیف دیگر بعضی ازشیعیان که حرف افراد غیر معصوم را حرف خدا میدانند با ید بدانند که دایره عصمت را وسیع کرده اند (208429)
 
پاپیون
۱۳۸۸-۰۵-۲۳ ۲۳:۴۷:۵۶
با سلام . بنده اعتقاد دارم خود رهبری میباید در تلوزیون حضور یابند و خیلی شفاف وروشن اعلام نمایند که ولایت یعنی چه . بنده پیرامون اصل ولایت تحقیق نمودم وان را اصلی مترقی و پیشرفته یافتم . اما در حد قانون اساسی . البته امام خمینی (س) فرمودند: اگر به من خدمت گذار بگویید بهتر از این است که رهبر بگویید . امام علی (ع) نیز میفرمایند : الهی وربی انا عبدک ضعیف الحقیر المسکین وال مستکین . حضرت رسول اکرم نیز میفرماید : من هم بنده ای از بندگان خدایم وهیچ برتری نسبت به شما ندارم و فقط پیغام رسالت را برایتان اورده ام . وما هم هر روز چندین بار میگوییم اشهد ان محمد عبده ورسول. حال باید اقای خامنه ای هم بیایند در تلوزیون و مردم را نسبت به رهبری در کشور روشن کنند .و برای اینده نگذارند بدعتی تازه شکل بگیرد . چون افرادی گویا اهداف بسیار خطر ناکی در سر دارند که جز با اقدام مستقیم و قاطعانه رهبری ممکن نیست . بیایند و بگویند ایا رهبری نایب امام زمان هست یا خیر . ایا نماینده خدا روی زمین هست یا خیر . ایا فصلالخطاب هست یا خیر . وخیلی مسایل دیگر . و اینها همه مهم ترین مشکلات در اینده میتواند باشد . البته رهبر فعلی انقلاب که از محارم انقلابند واز یاران ایشان ومیدانند امام ره نیت شان چه بوده ولی برای ایندگان مهم وحیاتی است . والسلام (208434)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۱:۵۷:۳۴
واقعا متاسفم برای الف که اینگونه با نظر اقای مصباح برخورد کرد اصلا انتقاد به این نحو بدون نقل قول کامل فرد و متن دقیق سخنرانی واقعا ناجوانمردانه و در حد توهین به این فرد است حال اگر مطلب گفته شده مطلبی ناشی از مبانی کلامی و فلسفی یک مجتهد و فیلسوف باشد ( هرچند که به مرجعیت معروف نشده و متاسفانه این امر این اجازه را به شما داده که بسیار حقیرانه این مبحث را به رای عموم بگذارید و متاسفانه در کشور ما حتی مرجعیت وبرخورد با علما و جدیدا استفتائات هم سیاسی شده است بنده برای شما نکاتی را مختصرا می نویسم دقت کنید :
در قضایای مشایی استفتایی(سیاسی) از امرجعی بزرگوار صورت گرفت و ایشان جوابی دادند از شما می پرسم ایا مراجع صلاحیت دارند در مسائل حکومتی فتوا دهند و از دید معتقدین به ولایت فقیه وقانون کشور وحتی شرع نظر یک فقیه بار حکومتی و شرعی دارد برای حکومتی که حاکم شرع دارد؟ که به عنوان ولی نصب شده است
دقیقا مثل قضیه رویت هلال که نظر مرجع برای مقلد تنها در حد شاهد عادل است اما نظر حاکم شرع قطعی است و در ان مورد فتوایمرجعهم غیر قانونی و بدون حجیت شرعی است که شما و بخش تحلیلی برود روی این مسئله دقت کند
ایا شما امدید عکس اقای مکارم را بگذارید و نظرات را نمایش دهید و ایا بخش تحلیلی الف بخود اجازه میدهد که نظر مرجع را نقد کند و یا در معرض نقد عموم بگذارد و یا حتی سخنرانی مراجع را؟! صریح تر بگویم ایا جرات این کار را دارید؟

واقعا متاسفم در برخورد شما با علماء , نظر اقای مصباح در مورد مسائل جکومتی و شرع با توجه به نظریه ولایت مطلقه فقیه است و از سرچشمه فسفی و شرعی ناشی میشود و در این مبنا حتی سرپیچی از قوانین اولیه راهنمایی و رانندگی هم دارای اقبح شرعی می شود و اطاعت از انها حسن شرعی است ( استفتائات امام و رهبر انقلاب )و این از انجاست که مشروعیت ولی فقیه باید از جانب خدا باشد لکن ایا خداوند وحی میکند؟! قطعا نه و....
و اختلافات موجود در این نظریه در حد عموم نیست که ما انرا در معرض نقد بگذاریم
پس خواهشا( هرچند که توجه ندارید!) در بررسی و نقد علما وارد نشوید و یا اگر در حد نقد انان خود میدانید گزینشی برخورد نکنید و بیایید نظریات فقهی و استفتائات و مبانی فلسفی -کلامی همه را نقد کنید
هرچند که این نوشتار شما ارزش جواب ندارد که از سطح خبرنامه های روزمره با بهره سیاسی است که از شما صادر شده و تنها ارزش سیاسی دارد ومتاسفانه به ابتکار شما نظرات کلامی - فقهی هم به لودگی های خبری تبدیل شده است (208455)
 
محمد هادی
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۲:۲۰:۳۱
اگر تیتر این مطلب توی خود رجا و سایتهای دیگر وابسطه به دولت نیست
شک نکنید که بعد از دیدن واکنشها
قسمتهایی از اون رو حذف کردن (208461)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۴:۴۴:۴۶
zende baad
Soooaaaal besyaaar zibay bood (208472)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۰۰:۰۲
از سايت الف چنين دهن كجي هايي بعيد است . (208483)
 
حيرت!
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۱۷:۵۵
مدير محترم بخش تحلیلی الف

انتظار بنده از بخش تحليلي الف اين است كه در انتقادات خود حد اقل بديهيات را در نظر داشته باشند. تقاضا دارم پاسخ بخش تحليلي منصفانه بررسي و به متصدي مربوطه تذكر داده شود.
1- \"اطاعت از رییس‌جمهور اطاعت از خداست\" حكم است و جداي از صحت عملكرد مجري آن بايد بررسي شود.
2- اگر آقاي توكلي رييس جمهور مي شدند اجازه مي دادند وزرا و كاركنان دولت به صرف تشخيص خودشان كه دستورات غير ضابطه اي است از دستورات تمرد كنند؟
3- چون نظام حكومتي را پذيرفته ايم اطاعت از رييس جمهور وزرا و كاركنان دولت و نگهبان وزارت خانه هم واجب است و افتخار آميز. (البته با حفظ حق انتقاد)
4- اطاعت از هاشمي و خاتمي و ... هم تا زماني كه رسما رييس جمهور بودند واجب بود.(البته با حفظ حق انتقاد)
5- يكي از اهداف آشوب هاي بعد از انتخابات كاهش مشروعيت از رهبري و رياست جمهوري بوده است پس هر گونه دفاع از اين حريم ها در شرايط كنوني لازم است (208487)
 
كاوه
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۲۶:۵۴
به طور حتم منظور آقاي مصباح يزدي از جمله اطاعت از رئيس جمهور اطاعت از خداست فقط آقاي احمدي نژاد است چون همه موضع ايشان را نسبت به آقايان هاشمي و خاتمي را ميدانيم. حالا بر چه اساسي اطاعت از آقاي احمدي نژاد اطاعت از خداست در حالي كه رئيس جمهور در رسانه ملي جلوي چشم مليونها نفر به اركان نظام و به كساني كه به اندازه سن ايشان براي اين انقلاب مجاهدت كردند تهمت ميزند و يا گاهي آمار هاي غلط به مردم ميدهد و بدتر از همه به مردم لقب خس و خاشاك ميدهد.انصافاً ديالوگي كه گاهي اوقات ايشان به كار ميبرند واقعاً برازنده كسي است كه آقاي مصباح ادعا دارد اطاعت از او اطاعت از خداست؟ به نظرم اينگونه سخنان قداست بخشيدن به ديگران است كه بنده فكر ميكنم بعداز مقام معصوم كه مبري از اشتباه و گناه است براي هيچ كس يا هيچ مقامي نبايد تقدس ايجاد كرد كه در اين صورت نمي توان نسبت به عملكردش او را باز خواست كرد. (208490)
 
رییس جمهور محروم
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۳۱:۳۸
اینجانب ابوالحسن بنی صدر حمایت کامل خودراازبیانات ارزشمند حضرت ایت الله مصباح یزدی دامت افاضاته اعلام مینمایم (208493)
 
ایمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۳۹:۳۹
بچه ها تعصب را کنار بگذاریم. یک کم آرام. (208497)
 
سيدعلي محامد
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۴۲:۴۰
اي شهدا، اي آزادگان، اي خداجويان به داد اين ملت برسيد! (208499)
 
Reza
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۵۳:۳۴
BA Salam,
Masouleen mOhtaram Alef,
man az America menevisam, vaghan dar in 4 hafteh site shuma Awaz va Shuresh ra dar awourdeed.Khahesh mikounam barghardeed be yek hafeth ghabl az entekhabat.
Vaghan Haif hast shuma Osol Ghara hasteed.
Israeel va Ameriva va gharbeyoun Hameyeh shuma ra dar yek list Seyah daran , chera ma bayad Juda beshim.Lotfan Mutahed shavim.
Reza-Marylan-USA (208504)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۲۷:۰۰
سلام رضاجان. مطمئنا شما در خارج از كشور بيشتر از ما از نظرات كشورهاي اروپايي و ايالات متحده آگاهيد اما سايتهايي مثل الف براي كشور و تنش هاي ايجاد شده بين مردم حكم سوپاپ اطمينان را دارند و با بيان بعضي از واقعيت ها و دادن اجازه به انتقال ديدگاه هاي مردم به مسئولين جلوي انفجار را مي گيرند .
راستي كلمه غربيون را مثل سياستمدارن داخلي بيان كرديد نكند شما هم از ... . (208601)
 
مرتضی علیدوست
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۸:۵۸:۵۲
اول از همه بگویم که هدف من دفاع از آقای مصباح نیست.
تا آنجائیکه من خبر دارم آقای مصباح حداقل 20 دقیقه سخنرانی می کند. یقینا این فرد با این جایگاه و موقعیت تا این حد شعور و سواد دارد که بداند برای هر حرف باید دلیلی منطقی آورد. از سایت شما بعید است که اینگونه شتابزده فقط و فقط یک جمله از تمامی آن جملات را تیتر کنید و بعد تفسیر نمائید. وانگهی اگر هم فرض را بر این بگذاریم که در آن سخنرانی فقط همین یک کلمه را گفته باشد من این مقایسه را انجام می دهم. اگر خدا ناکرده دچار بیماری شوید و به پزشک مراجعه کنید و شرح حال خود را بیان نمائید و پزشک برای درمان دارویی را تجویز نماید آیا شما از دکتر خواهید پرسید که بنا بر چه پیشینه و منطق و فلسفه ای آن دارو را داده است و یا اینکه به گرفتن دارو مصرف آن اکتفا می کنید. مگر شما از دکتر خواهید پرسید که در دانشگاه چه واحدهایی را گذرانده که این دارو را برای شما تجویز کرده است؟
یادمان باشد وقتی که می گوئیم آیت ا... این بدان معنی است که این فرد بیشتر از یک پزشک عمومی و تخصصی عمر خود را در مسیرهای علمی مصروف داشته است. پس شنیدن یک جمله ولو اینکه فقط همین یک جمله را در یک جلسه گفته باشد ملاک داوری مناسبی نیست. یقین بدانیم که چنین فردی ساعت ها بلکه روزها و ماه ها در چنین زمینه هایی تحقیق و صحبت کرده است. پس این جمله ناگهان از آسمان فرود نیامده. اگر واقعا اهل تحقیق و مزالعه هستید و می خواهید مطلبی را نقد کنید، باید به سراغ گفته های قبلی نیز بروید. یکطرفه به قاضی رفتن درست نیست. (208506)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۹:۰۵:۴۷
سلام
شما واقعا متن كامل صحبتهاي آقاي مصباح را نخوانديد ويا با غرض ورزي در باره آن تحليل ميكنيد ؟ميدانيد كه يكي از اصلهاي مهم نقد اينست كه شماابتدا نظر مخالف را همانگونه كه هست وبيان شده مطرح و سپس به نقد آن مي پرداختيد نه آن كه نظر طرف مقابل را از پيش خود به گونه اي مطرح كنيد كه توان نقد آن را داشته باشيد!اگر اينچنين عمل مينموديد نشان دهنده نظري تحليلي است اما دقيقا برخورد شما متاسفانه فاقد وجاهت خبري وبرخلاف اخلاق روزنامه نگاري است كه اين روزها بيشتر از حرف حق وتحليل خبري جايگاه پيدا كرده است. (208508)
 
ایمان
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۹:۰۸:۵۹
رئیس جمهور ولایت ندارد. نقد او هم اشکالی ندارد و آزاد است. اما مانند هر کسی که در حکومت اسلامی مقام مشروعی داشته باشد، تا حدی که پایش را فراتر از قانون نگذارد، در همان حیطه ی اختیاراتش زیر دستانش باید از او اطاعت کنند. حتی یک آبدارچی یا یک فرمانده گروهان. چه آقای خاتمی باشد چه آقای رفسنجانی چه آقای احمدی نژاد چه هر کسی دیگر. حتی من یا شما دوست عزیزم. این طوری همه چیز منظم می شود. این ها را همه ی ما قبول داریم. همه ی ما یک چیز می گوییم. قضیه عنب و انگور و اوزوم است. باید با هم باشیم. یا علی (208512)
 
مهدی
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۰۹:۴۹:۱۳
من متعجبم که چرا حضرات برای اینچنین کسی اینقدر از دین مایه میگذارند. حالا از نظر سیاسی تاییدش میکنند ،خوب به هر حال هرکسی نظری داره ولی وقتی اینگونه پای مقدسات و دین وسط بیاد هضمش خیلی سخت میشه .قبلا هم از قول برخی حضرات از همین سنخ فرمایشات شنیده بودیم که امضاءامام زمان پای این دولت خورده و..... . نمیدونم این آقایون فکر تبعات این حرفارو میکنند؟ اگر دولت دچار خطای فاحش بشه تکلیف چیه ؟انتقاد به اینها میشه کرد؟یا طرف حسابمون خداو پیغمبرشه؟!اگر ایشون هوس کرد نظر ولی فقیه ومراجع رو بذاره زمین واونجور که خودش واحیاناخداش دوست داشتند کار کرد تکلیف چیه؟علما باید همیشه شان دین خدارو حفظ کنند وهمه ما باید فدایی دین خدا باشیم نه اینکه اینجوری همه چیز رو فدای یک نفر کنیم که واقعا هنوز خیلیها به نوع برخوردهاش وعاقبت کارهاش اطمینان ندارند!ایکاش خدا هرچه سریعتر امام مارا به ما برساند..... (208537)
 
آزادمرد
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۰:۰۰:۰۳
من متاسفم که در دنیای مدرن امروزی با استفاده از ابزار مدرنش خود را در علوم منسوخ بدوی غرق کرده اید دنیای مدرن هر روز قوانینش را بهتر و بهتر می کند ولی شما هنور در صدها سال قبل دنبال ابداعات و اختراعات فلان ابن فلان میگردید اگر از عرایض بنده خوشتان نیامد غرق شوید تا یکی با الفاظ نامفهومش مست تان کند. (208542)
 
سید علیرضا مدرس
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۰:۱۴:۱۹
کساني که در دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشتند احتمالا به خاطر دارند که امام راحل اطاعت از فرمانده را براي نيروهاي زير دست واجب کرده بودند. بر اساس نظر امام تخلف از فرمان يک فرمانده گروهان براي يک بسيجي نافرماني خدا و گناه محسوب مي شد. طبيعتا از لحاظ عقلي هم درست است چرا که اگر قرار باشد نيروهاي تحت فرمان يک نفر هر کدام ساز خود را بزنند اصل هدف زير سئوال مي رود.

فکر مي کنم آوردن مثال فرمانده گروهان در تبيين سخنان اخير استاد مصباح يزدي که با واکنشهائي همراه بود کافي باشد . استاد اخيرا فرموده است که \"زماني که رهبر انقلاب حکم رئيس جمهور را تنفيذ کرده است، اطاعت از وي (احمدي نژاد) همانند اطاعت از خداوند است.\" استاد در تبيين سخنان خود ولي فقيه را جانشين امام زمان (عج ) معرفي کرده و تصريح کرده است : \" وقتي رييس جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد مي شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور بر او نيز تابيده مي شود \" . اما چه شده است که در مقابل سخنان او اينقدر واکنش نشان داده مي شود
در اين باب نکاتي قابل عرض دارم :

1 - راز مقابله و تخريب استاد مصباح يزدي را بايد در سالهاي نه چندان دور جستجو کرد . موقعي که اصلاح طلبان درصد حذف اصل ولايت فقيه بودند و خواستار دمکراسي صرف از نوع غربي بودند استاد مصباح يزدي جزو معدود افرادي بود که سينه سپر مي کرد و توهينها را به جان مي خريد و از جايگاه ولايت فقيه دفاع مي کرد.

2- مصباح ستيزي يکي از پروژه هاي اصلي براي حذف ولايت فقيه است چرا که رهبر معظم انقلاب چندي پيش او را مطهري زمان لقب دادند و گفتند : \" امروز امثال آقاي مصباح جاي شهيد مطهري و علامه طباطبائي را يکجا پر کرده است . \" طبيعتا چنين جمله اي به مذاق برخيها خوش نيامد که چرا ما مطهري و علامه طباطبائي زمان نباشيم. در ضمن تخريب يکي از بازوان اصلي حامي ولي فقيه مي تواند به حذف ولي فقيه کمک کند.

3- استاد مصباح از مروجان اصلي اسلاميت نظام است. طبيعتا مقايسه او با اسلام طالباني و القاعده و نظير اينها مي تواند اسلاميت نظام را خدشه دار کند و گرنه دشمنان نظام با دمکراسي از نوع غربي آن مشکلي ندارند.

4 - استاد مصباح با استدلالهاي فيلسوفانه خود القاءات افراد براي خدشه در ارکان نظام اسلامي را خنثي کرده است. به عنوان مثال وقتي برخيها ولايت فقيه را دور باطل مي دانستند ( مردم خبرگان را انتخاب مي کنند خبرگان رهبر را رهبر شوراي نگهبان را و شوراي نگهبان صلاحيت اعضاي خبرگان را تائيد مي کند ). او قاطعانه پاسخ مي داد که خبرگان ولي فقيه را انتخاب نمي کنند بلکه ولي فقيه در جامعه وجود دارد و نائب عام امام عصر عج محسوب مي شود و خبرگان او را کشف مي کنند . طبيعتا جوابهاي اين چنيني القاءات آنها را خنثي مي کرد.

5 - همه مي دانيم که استاد مصباح از لحاظ سطح سواد بالاتر از امثال احمدي نژاد است. استاد قصد داشته با اين جمله ولايت پذيري خود را نشان بدهد . کما اينکه وقتي رهبري حکم رئيس جمهور را تنفيذ مي کنند اين حکم را مشروط تنفيذ مي کنند و آن را تا زماني مي دانند که رئيس جمهور حرکت در راه مستقيم داشته باشد. مشخص است که استاد مصباح در گفتن اينکه زماني که رهبر انقلاب حکم رئيس جمهور را تنفيذ کرده است، اطاعت از وي همانند اطاعت از خداوند است به مشروط بودن اين موضوع نظر داشته است .

6 - اينکه برخيها مي گويند چرا آقاي مصباح در زمان خاتمي از رئيس جمهور منصوب رهبري اين قدر حمايت نمي کرد هم جواب مناسبي دارد . در دوره آقاي خاتمي بسياري از اصلاح طلبان ولايت فقيه را خدشه دار مي کردند و آقاي خاتمي هم در مقابل اين هجمه ها از ولايت فقيه دفاع نمي کرد . طبيعتا ميزان حمايت از دولتها بايد متفاوت باشد. رهبر معظم انقلاب آن زمان در دانشگاه شريف تصريح کردند : \" به نظر من همه بايد به مسئولان دولتي کمک کنند و از آنها حمايت کنند تا زماني که آنها از خط مستقيم اسلام و امام خارج نشده باشند. \" بر اساس اين معيار حمايت از دولتها هم متفاوت است.

يک نکته هم به آقاي توکلي عرض کنم. سايت آقاي توکلي در ماجراي مشائي تايمر نصب کرده بود تا بگويد احمدي نژاد ولايت پذير نيست. بعد از آن ماجرا رهبري در مراسم تنفيذ دوباره از احمدي نژاد حمايت کرد و او را پرکار شجاع و هوشمند خواند. انتظار داريم آقاي توکلي هم ولايت پذيري خود را نشان دهند و احمدي نژاد را حداقل درحد يک فرمانده گروهان قبول داشته باشند و اطاعت کنند! البته ما نيازي به نصب تايمر نداريم چرا که اگر دير هم بشود قبول داريم.

نکته پاياني هم اينکه ما مي دانيم آنهائي که تا انتقاد کوچکي از آنها مي شود با پتک \" من يار امامم \" بر سر ما مي کوبند حتي در زمان امام هم تلاش داشتند بيشتر نظر خود را به امام تحميل کنندتا اينکه مطيع او باشند. بعدها مشخص شد که آنها به عقايد امام کاري نداشتند و فقط از اسم امام استفاده مي کردند و مي کنند . آنها امرز جزو مصباح ستيزان درجه يک هستند. از آنها و باقي دوستان خواهش مي کنم ما را معذور بدارند اگر در ولايت پذيري مطهري و علامه طباطبائي زمان هنوز ترديدي به خود راه نداده ايم!

عفو بفرمايند اگر ما اعلام مي کنيم که براي اطاعت از فرمانده گروهان هم آمادگي داريم تا چه برسد به فرمانده کل قوا ! (208552)
 
مصطفی
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۰:۵۸:۳۸
باسلام. دوست عزیز، صرف اعلام یک روزنامه دلیل بر صحت مطلب نمی شود وپسندیده است که جنابعالی ابتدا از صحت و سقم مطلب عنوان شده مطمئن شده وسپس اقدام به پاسخگویی فرمائید.از آنجاییکه جواب شما به سخنان آقای مصباح وارد می باشد ونه خبرگزاری ایرنا، بهتر بود ابتدا سخنان آقای مصباح را کامل مطالعه میفرمودیدو فرض را بر صحت نمی گذاشتید.دوم اینکه جنابعالی بااین فرض بر صحت گذاشتن سعی نموده اید تا نه بطور صریح ،بلکه در لفافه در افکار خوانندگانتان تشکیک ایجاد نمایید.دربند5 ،عبارت\"موضوع کهنه،مشروعیت مردمی والهی ولی فقیه\" دربند3 ،عبارت\"داستان انتقال اطاعت خداوند به ولی فقیه و ولی فقیه به رئیس جمهور \"ودر ادامه\"آیا پرتو نور به مراحل پایین تر هم سرایت میکند....\" این سوال را موجب می شود که\" اگرنویسنده ولایت فقیه را داستانی کهنه میداند وپرتو خودساخته نور را دستاویزی برای تمسخر ولایت فقیه، پس نباید از فرصتی اینچنین که آقای مصباح دراختیارشان قرار داده اند ناراحت بلکه خوشحال هم باشند.اینکه آیا \"اطاعت از رئیس جمهور اطاعت از خدا هست یا نیست \" دلیل بر زیر سوال بردن ولایت فقیه نمی شود.انتقال سطح اعتراضات از سطح تقلب وتخلف در انتخابات به سطوح بالاتر همچون مقبولیت ومشروعیت ویازیر سوال بردن ولایت فقیه ترفندیست که توسط معاندان نظام و بوسیله برخی از قلم بدستان و خطیبان دانسته وندانسته پیگیری میشود.مطمئنا آرامش موجود از برکات ولایت فقیه وناآرامیها نه به خاطر مخالفت با ولایت فقیه بلکه اختلاف سلیقه در مورد اداره امور کشوراست. (208582)
 
شادی
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۰۶:۱۰
جناب منتقد . چگونه این خبر را تکذیب کردند؟ همان روز در اخبار حوزه شبکه خبر خودم دیدم ، صدا و سیما داشت با افتخار این خبر را میگفت . (208588)
 
مهدی
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۶:۳۴
سایت الف در این مورد به یک ژورنالیسم زرد تکیه کرده . واقعا متاسفام )-:
چند مورد قابل توجه:

1- نویسنده متن نا معلوم است تا توجه ها به او برنگردد!

2- اگر جمله ای را نصف و نیمه تیتر مطلب میکنید، قصد شما وارونه نمایی است نه روشنگری

3-حرف را باید در کل متن و موضوع یا بهتر زمینه فهمید . وقتی بحث از الهی بودن حکومت اسلامی است و سیر مشروعیت الهی در آن توضیح داده میشود حتما جا دارد گفته شود:
\"وقتي رييس جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد مي شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور بر او نيز تابيده مي شود. \"

4-این مطلب اول باید در حوزه فقهی- فلسفی بررسی شود نه در تطبیق با موارد روز و بازی با آنها که این کار به مبتذل کردن مقصود گوینده می انجامد (208633)
 
شیعه کوچولو
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۹:۱۸
بخش تحلیلی الف و یا آقای توکلی بدانند که با این ترفندهای قدیمی و پوسیده . نمی توانند به شخصیت آثقای مصباح حفظه الله . لطمه ای بزنند و برعکس این ایشان اند که تاکنون . فادر بوده اند که به ظاهر باسوادان بیسواد جبهه مخالف که ادعای اصلاح طلبی شان . گوش فلک را کرده است را با قدرت عقیدتی خود . به خاک سیاه بنشانند !

ضمنا\" جالب است که همه آنهایی که به نوعی دم از مخالفت با ایشان در مجلسی می زنند . در وقتی است که ایشان در همان مجلس حضور نداشته باشند و نباشند و تا بحال کسی از این مدعیان . پیدا نشده که بخواهد رو در رو با ایشان مناظره کند !

در هر صورت . اگر این تحلیل گران دل خون و یا آقای توکلی از علم لایزال خود مطمئن اند . خوب است که درخواست مناظره ای با ایشان داشته باشند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد !

ههههههههههههههههه (208677)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۳:۳۹:۰۷
این سایت الف و آقای توکلی و همچنین امثال آقای علی مطهری یه مسایلی را مطرح میکنند که تبدیل به چالش میشه برای بعضی ها نمیدونم چه جوری حالیشون کنم .
عزیز من چرا یک مسایلی را مطرح میکنید که نمیشه جواب داد یا نداد یا هردو
چرا به یک آدمی گیر دادین که بامدرک قلابی داشت به خوبی خوشی زندگی میکرد چرا جلو چک فلان مقداری توسط برادر مکتبی درخانه ملت را گرفتین اونجا خانه ملت
است نه خانه شما .
حالا هم به مسایل نظری گیر دادین خوب این یه نظریه است شما قبول ندارین نداشته باش چرا مطرح میکنی که بعضی ها هم که به راحتی همه چیز را قبول دارن توی شک بیافتن
شما ها اگه دین دارین باید از کسانی که از خدا نمیترسن بترسین چرا نمیترسین (208684)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۵:۱۷:۱۲
متاسفانه سایت الف بدون مراجعه با اصل سخنان آقای مصباح حرف نادرستی را رد کرده است در واقع مطلبی که آقای مصباح می گویند همان فرمایش حضرت امام است ایشان در بخشی از شخنرانی گفته اند : \"رهبر دینی که جانشین امام زمان(عج) است، تفاوت ماهوی با رییس جمهوری دارد که از سوی مردم انتخاب می‌شود. مهم‌تر آن‌که رییس جمهور وقتی قداست پیدا می‌کند که از سوی رهبر نصب شود و حکمش را از جانشین امام زمان(عج) دریافت کند.\" پس از این صحبت گفته اند وقتی که رئیس جمهور از سوی رهبری مقامش تنفیذ شد مخالفت با او مخالفت با خداست منظور ار مخالفت یعنی قبول نکردن ریاست جمهوری او به عبارت دیگر تا قبل از تنقیذ هر کسی می تواند بگوید من ریاست جمهوری فلان شخص را قبول ندارم ولی بعد از تنفیذ چنین حقی ندارد این مطلب دقیقا همان چیزی که حضرت امام فرموده اند (208741)
 
سراپا تقصیر
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۵:۴۴:۳۹
سلام علیکم


اگر فایل صوتی سخنرانی آیت ا... مصباح را داشته باشیم مشکل حل می شود وگر نه نمی توان به نوشته های مخالفان وموافقان خیلی استناد کرد.

دوستان سعی کنیم بی طرفانه قضاوت کنیم با یک خطا یک عقیده کاملارد نمی شود یابا یک نکته صحیح یک عقیده کاملا تائید نمیشود. (208756)
 
reza
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۵:۵۵:۱۵
متاسفان اینگونه اظهارات ان هم از جانب افرادی با این جایگاه نه تنها کمکی به ارام شدن اوضاع جامعه نمی کند بلکه باعث ایجاد تنفر و دو دستگی در جامعه خواهد شد. (208760)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۸:۱۶:۴۳
یک سوال ساده: اطاعت از پیامبر اطاعت از خداست؟ قطعا تایید می فرمایید که هست . حال کمی به عقب برگردیم در جنگ احد پیامبر اسلام نطرشان این بود که داخل شهر جنگ کنند اما عده ی زیادی مخالفت کردند(تاکید میکنم با نطر مبارک پیمبر مخالفت کردند) و البته نطر همانها هم اجرا شد و دیدیم که چه شد! حال یک سوال ساده تر : آنان که با پیامبر مخالفت کردند از دین خارج شدند یا با خدا مخالفت کردند یا ... ؟
متاسفانه تحلیلتان ناشی از عدم اطلاع کافی از نظریات سیاسی استاد مصباخ است... آقای مصباخ دو جلد کتاب با عنوان نظریه سیاسی اسلام دارند . بخوانید بعد منظور ایشلن را متوجه خواهیدشد. (208836)
 
احمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۱۹:۵۶:۳۲
دوستان الف اگر به جريان سالم اطلاعات اعتقاد داريد لطفا اين نظر را منتشر كنيد.

آقاياني كه اينچنين برآشفتند از اين موضع حضرت آيت الله مصباح بدانند مفهوم كلام ايشان مثل اين مي ماند كه خداوند دستور به اطاعت از پدر و مادر داده است ولي همين پدر و مادر وقتي جلوي اصول مي ايستند بايد نقد شده و پذيرفته نشوند اينكه كسي تنفيذ مي شود به معناي چك سفيد دادن به او نيست بلكه نوعي اعلام صلاحيت است براي مديريت و تمشيت امور مسلمين حال نفي اين مورد يعني صلاحيت داشتن ايشان براي تمشيت امور و نفاذ اوامر ايشان در جايگاه خود به نوعي تخطئه راي ولي فقيه و سرپيچي از اوامر پروردگار در اطاعت از اوامر ولي فقيه است.منظور ايشان اين است نه اينكه هر چه كه احمدي نژاد گفت درست است بلكه روي سخن ايشان با آن افرادي است كه اساسا دولت را پس از تنفيذ رهبري فاقد مشروعيت ميدانند اين افراد بدانند كه اين حركت به معناي ايستادن در برابر حكم شرعي ولي فقيه در اذن به رييس جمهور در دخل و تصرف در امور ايشان است.
اصولا به اين معنا ي كه آقايان برداشت مي كنند و جنجال به پا ميكنند تبعيت از ولي فقيه هم جايز نيست چه رسد به احمدي نژاد پس مجلس خبرگان براي چيست چيزي جز اين معنا را دارد كه ولي فقيه چك سفيد ندارد و بايد در چارچوب فقاهت و عدالت رفتار كند. (208868)
 
حاجی پور
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۸:۳۹:۵۱
در جواب احمد آقا (208868) عرض میکنم که، این اخلاق ناپسندی است که هر کسی حرفی زد ، عده ای پیدا میشوند و شروع میکنند به تفسیر که ایشان و اوشان منظورشان چه هست و چه میگوید.
دوست من حضرت آقای مصباح خوب میدانند که چه میگویند و این اولین بار نیست که چنین افاضاتی از ایشان سر میزند.
در ضمن ایشان عربی نگفت که حالا شما یا دیگران دارند ترجمه میفرمایند .
ایشان در حیات تشریف دارند ، و اعتراض به صحبت ایشان نیز به گوش مبارک رسیده و اگر قرار داشتند که به گونه ای حرف بزنند که معنی اش چیز دیگری باشد قطعا خود ایشان جواب میدادند. (209033)
 
mahtab
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۲۰:۴۳:۲۷
و شما نباید از پیش خود دروغ چیزی را حلال و چیزی را حرام کرده و به خدا نسبت دهید تا بر خدا دروغ بندید که انانکه بر خدای خود دروغ بستند هرگز روی رستگاری نخواهند دید.(نحل 16) (208884)
 
سعید
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۲۲:۴۱:۲۲
من فکر می کردم به عنوان خواننده آنقدر محترم هستم که مطلبی رو که ارسال کردم الف بدون دست بردن در محتویاتش درج می کند ولی زهی خیال باطل که این سایت نیز فقط در عوالم خود سیر می کند و در چهارچوب اهداف خود هر سخن ولو حق را نیز ویرایش میکند به نفع خود البته یا اصلا درج نمی کند. اعتبار یعنی اینکه شما امانتدار باشید و صدای مردم باشید وگرنه چه لزومی به گذاشتن صفحه نظرات دارید امیدوارم شما نیز اخلاق حرفه ای را رعایت کنید و به شعور خوانندگان خود احترام بگذارید وگرنه همین چند صد نفر ار نیز از دست می دهید و هیچ چیز در عالم خبر نگاری بدتر از این نیست که مطلب شما را خواننده ای نباشد که بخواند. (208908)
 
ناشناس !
۱۳۸۸-۰۵-۲۴ ۲۳:۰۹:۴۱
از آنجا که ولی فقیه ، رئیس جمهور را تنفیذ کرده ، پس اطاعت او اطاعت ولی فقیه و اطاعت ولی فقیه اطاعت امام و اطاعت از امام اطاعت از خداست .
این نکته در مورد هر یک از روسای جمهور صادق است و در این مورد هیچ فرقی با یکدیگر ندارند .
اما باید به این نکته ی ظریف توجه ویژه داشت که رهبر ، رؤسای جمهور را به صورت مطلق تنفیذ نکرده ، بلکه مشروعیت آنها را مشروط کرده بر ثابت قدم بودن در صراط مستقیم .
بنابراین اگر رئیس جمهوری از صرار مستقیم منحرف شود ، مشروعیتش از بین می رود و دیگر اطاعت او اطاعت خدا نیست .
ناگفته پیداست که اشتباهات مدیریتی به معنای خروج از صراط مستقیم نیست . (208917)
 
خیرخواه شما
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۲۱:۱۰
خبری را که یقینی نیست آن هم در مورد آقای مصباح چرا روی سایت می آورید
کمی هم به یاد خدا و قیامت باشیم
این مطلب من را روی سایت نیاورید فقط به عنوان تذکر به شما نوشتم (208938)
 
مهرداد
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۴۵:۰۱
محض اطلاع مطلب درج شده در رجا ابتدا حاوی جمله اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از خداست بود که بعدا سانسور شد!
یه عده فقط میان تو الف و تابناک و هر جایی که میشه نظر گذاشت و شروع میکنن فحاشی به آینده نیوز و اصلاح طلب ها ولی ما اصلاح طلب ها همیشه برای اصولگراهای متفکر و منصف مانند توکلی و رضایی و لاریجانی احترام قائلیم. درود بر تفکر و زبان آزاد، چه اصولگرا چه اصلاح طلب! (208941)
 
محمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۱:۵۰:۳۹
فکر میکنم آقای مصباح از الان میدونن رئیس جمهور بعدی کیه (208963)
 
حسین کریمی
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۸:۵۴:۰۴
با سلام
امید وار بودم که سایت وزین الف ابتدا منابع خبری خود را بررسی کند و اصل موضوع را و مطلب را دیده آنگاه در مورد آن نقدی بنویسد. در این زمان که خیلی ها نومن به بعض هستند ادم بایست اصل مطلب و نه برگزیده آنرا دیده سپس اظهار نظر کند. شما خود به سایتهای دیگر اشکال می گیرید که فرضا شخصی ادعا کرد که فلانی در ترور شهید رجایی و باهنر دخالت داشته آیا آن خبر را بایست ترویج کرد؟
و لی خود شما دچار همان مشکل شده و تهمت و افترا می زنید آنهم به کسی که به قول رهبری خلا افرادی همچون علامه طباطبائی و شهید مطهری را در زمان ما پر کرده است؟
آخر به چه قیمتی ؟ (209035)
 
موسوی
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۹:۱۱:۴۱
با سلام من نمی دانم چرا براداران الف بعضی مواقع روشنفکربازی درمی آورند. آخر برادرم این حرف آقای مصباح اگر با حوصله و به دور از جنجال ها خوانده شود اصلا حرف جدیدی نیست. مگر به رساله امام یا رهبر انقلاب مراجعه نکرده اید؟حتی عبور از چراغ قرمز در جمهوری اسلامی حرام است. فقط بدین دلیل که همه احکام و قوانین به ولی فقیه و از آن رو به امام معصوم منتسب است. روشن است در عرصه قوانین مصوب در دولت جناب خاتمی یا جناب احمدی نژاد تا جایی که ولی فقیه باواسطه یا بی واسطه به هر دلیلی مخالفت نکند اطاعت از آن اگر با نیت باشد ثواب اخروی دارد. دوستان توجه دارند که حرف آقای مصباح معطوف به وجوه غیرقانونی رییس دولت نیست و از این رو هر که بخواهد می تواند با رییس جمهور موافق نباشد یا در چهارچوب قانون نسبت به ان انتقاد نماید ولی اطاعت از قوانین مصوب مجلس و دولت و.. واجب و عدول از آن مستحق عذاب دنیوی و اخروی است. در ثانی ما جایی از دوران آقایان هاشمی و خاتمی را سراغ نداریم که آقای مصباح در ضمن عملکرد یا گفتار خواستار کنار نهادن قوانین مصوب شده باشند. از سویی این سخن آقای مصباح که اصلا حرف جدیدی نیست در زمانی مطرح شده که تعدای از مراجه و نخبگان دانشگاه و حوزه این بحث را مطرح نموده اند که قوانین دولت احمدی نژاد اساسا مشروع نیست و مردم نباید از آن تبعیت نمایند.
امید که فارغ از هیاهو بوده و آزادی بیان را برای همه کس قایل باشیم. (209038)
 
جواد
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۹:۵۵:۳۴
اين نورانيتي كه آقاي مصباح گفته اند از ولي فقيه به رئيس جمهور هم منتقل شده احتمالا بعد از انتخاب اعضاء كابينه به اعضاءكابينه هم سرايت ميكند و بعد اطاعت از اعضاء كابينه هم چون از رئيس جمهور راي اعتماد گرفتند رئيس جمهور هم از رهبري رهبري هم از امام زمان و امام زمان هم از خدا بنابراين اطاعت از اعضاء كابينه دهم هم اطاعت از خداست.بعد كه اعضاءكابينه در وزارت خانه ها معاونين خود را انتخاب كردند در همين سيكل قرار ميگيرند البته با شدت وغلظت كمتري اطاعت از آنها هم اطاعت از خداست.همينطور بگيريد بيايد پائين تا ببينيد به كجاها كه نمي رسيد.اين از نكته اول.نكته دوم كه در اين مقاله هم به آن اشاره شده آيا آقاي مصباح صداقت هم دارند؟چون اگر صداقت داشته باشند اطاعت از آقاي خاتمي هم اطاعت از خدا بوده!پس لطف كنند براي ما توضيح بدهند چرا اينقدر آقاي خاتمي واصلاحطلبان را ايشان ودوستانشان مورد لطف خود قرار داده و مي دهند؟نكته بعدي:آقاي مصباح البته نيروهاي امنيتي نظام وقتي تحت تاثير نظرات فقهي شما قرا ر مي گيرند طبيعيست كه دست به هرخشونتي بزنند؟وقتي شما براي آنان جا مي اندازيد كه موافقت با جمهوري اسلامي يعني موافقت با امام زمان و خدا وهركس مخالف جمهوري اسلامي باشد مقابل امام زمان ايستاده اينجاست كه يه كم قضيه پيچيده مي شود.. (207584)
 
حسن
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۰۹:۵۹:۰۶
نظريه آقاي مصباح محترم است ما هركس مطيع رهبري باشد برايمان محترم است ولاغير (209058)
 
احمد
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۰:۴۳:۵۳
لطفا سايت الف اين مباحث تخصصي را بگونه اي در سايت پيگيري كنند كه حالت شبهه افكني و بزن در رو نباشد البته منافاتي ندارد كه مخاطبين به شكل فعالانه در بحث مشاركت داشته باشند اما بايد نهايتا چند نفر متخصص موضوع را جمع بندي و به سؤالات و شبهات پاسخ دهند اينجوري نمي شود كه يك بنده خدايي سر درس و يا بحث علمي كه دارد موضوعي را مطرح مي كند كه مبتني بر يك سري مقدمات علمي است و شما هم صاف مي اييد و اون قسمت حساسيت برا نگيز رو روي سايت منعكس مي كنيد و بعد جنجال به پا مي كنيد اين قبيل كارها داستان روزنا مه هاي زنجيره اي رو تداعي مي كنه از آقاي توكلي كه اصرار دارند مواضع و رفتاري عاقلانه از خود بروز دهند اين قبيل حركات بعيد است. (209075)
 
hossein
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۰:۵۰:۲۱
کساني که در دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشتند احتمالا به خاطر دارند که امام راحل اطاعت از فرمانده را براي نيروهاي زير دست واجب کرده بودند. بر اساس نظر امام تخلف از فرمان يک فرمانده گروهان براي يک بسيجي نافرماني خدا و گناه محسوب مي شد. طبيعتا از لحاظ عقلي هم درست است چرا که اگر قرار باشد نيروهاي تحت فرمان يک نفر هر کدام ساز خود را بزنند اصل هدف زير سئوال مي رود.

فکر مي کنم آوردن مثال فرمانده گروهان در تبيين سخنان اخير استاد مصباح يزدي که با واکنشهائي همراه بود کافي باشد . استاد اخيرا فرموده است که \"زماني که رهبر انقلاب حکم رئيس جمهور را تنفيذ کرده است، اطاعت از وي (احمدي نژاد) همانند اطاعت از خداوند است.\" استاد در تبيين سخنان خود ولي فقيه را جانشين امام زمان (عج ) معرفي کرده و تصريح کرده است : \" وقتي رييس جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد مي شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور بر او نيز تابيده مي شود \" . اما چه شده است که در مقابل سخنان او اينقدر واکنش نشان داده مي شود بطوريکه سايت الف وابسته به احمد توکلي در واکنش به سخنان استاد تيتر کرده است که : \" اطاعت از رئيس جمهور اطاعت از خدا نيست \".در اين باب نکاتي قابل عرض دارم :

1 - راز مقابله و تخريب استاد مصباح يزدي را بايد در سالهاي نه چندان دور جستجو کرد . موقعي که اصلاح طلبان درصد حذف اصل ولايت فقيه بودند و خواستار دمکراسي صرف از نوع غربي بودند استاد مصباح يزدي جزو معدود افرادي بود که سينه سپر مي کرد و توهينها را به جان مي خريد و از جايگاه ولايت فقيه دفاع مي کرد.

2- مصباح ستيزي يکي از پروژه هاي اصلي براي حذف ولايت فقيه است چرا که رهبر معظم انقلاب چندي پيش او را مطهري زمان لقب دادند و گفتند : \" امروز امثال آقاي مصباح جاي شهيد مطهري و علامه طباطبائي را يکجا پر کرده است . \" طبيعتا چنين جمله اي به مذاق برخيها خوش نيامد که چرا ما مطهري و علامه طباطبائي زمان نباشيم. در ضمن تخريب يکي از بازوان اصلي حامي ولي فقيه مي تواند به حذف ولي فقيه کمک کند.

3- استاد مصباح از مروجان اصلي اسلاميت نظام است. طبيعتا مقايسه او با اسلام طالباني و القاعده و نظير اينها مي تواند اسلاميت نظام را خدشه دار کند و گرنه دشمنان نظام با دمکراسي از نوع غربي آن مشکلي ندارند.

4 - استاد مصباح با استدلالهاي فيلسوفانه خود القاءات افراد براي خدشه در ارکان نظام اسلامي را خنثي کرده است. به عنوان مثال وقتي برخيها ولايت فقيه را دور باطل مي دانستند ( مردم خبرگان را انتخاب مي کنند خبرگان رهبر را رهبر شوراي نگهبان را و شوراي نگهبان صلاحيت اعضاي خبرگان را تائيد مي کند ). او قاطعانه پاسخ مي داد که خبرگان ولي فقيه را انتخاب نمي کنند بلکه ولي فقيه در جامعه وجود دارد و نائب عام امام عصر عج محسوب مي شود و خبرگان او را کشف مي کنند . طبيعتا جوابهاي اين چنيني القاءات آنها را خنثي مي کرد.

5 - همه مي دانيم که استاد مصباح از لحاظ سطح سواد بالاتر از امثال احمدي نژاد است. استاد قصد داشته با اين جمله ولايت پذيري خود را نشان بدهد . کما اينکه وقتي رهبري حکم رئيس جمهور را تنفيذ مي کنند اين حکم را مشروط تنفيذ مي کنند و آن را تا زماني مي دانند که رئيس جمهور حرکت در راه مستقيم داشته باشد. مشخص است که استاد مصباح در گفتن اينکه زماني که رهبر انقلاب حکم رئيس جمهور را تنفيذ کرده است، اطاعت از وي همانند اطاعت از خداوند است به مشروط بودن اين موضوع نظر داشته است .

6 - اينکه برخيها مي گويند چرا آقاي مصباح در زمان خاتمي از رئيس جمهور منصوب رهبري اين قدر حمايت نمي کرد هم جواب مناسبي دارد . در دوره آقاي خاتمي بسياري از اصلاح طلبان ولايت فقيه را خدشه دار مي کردند و آقاي خاتمي هم در مقابل اين هجمه ها از ولايت فقيه دفاع نمي کرد . طبيعتا ميزان حمايت از دولتها بايد متفاوت باشد. رهبر معظم انقلاب آن زمان در دانشگاه شريف تصريح کردند : \" به نظر من همه بايد به مسئولان دولتي کمک کنند و از آنها حمايت کنند تا زماني که آنها از خط مستقيم اسلام و امام خارج نشده باشند. \" بر اساس اين معيار حمايت از دولتها هم متفاوت است.


يک نکته هم به آقاي توکلي عرض کنم. سايت آقاي توکلي در ماجراي مشائي تايمر نصب کرده بود تا بگويد احمدي نژاد ولايت پذير نيست. بعد از آن ماجرا رهبري در مراسم تنفيذ دوباره از احمدي نژاد حمايت کرد و او را پرکار شجاع و هوشمند خواند. انتظار داريم آقاي توکلي هم ولايت پذيري خود را نشان دهند و احمدي نژاد را حداقل درحد يک فرمانده گروهان قبول داشته باشند و اطاعت کنند! البته ما نيازي به نصب تايمر نداريم چرا که اگر دير هم بشود قبول داريم.

نکته پاياني هم اينکه ما مي دانيم آنهائي که تا انتقاد کوچکي از آنها مي شود با پتک \" من يار امامم \" بر سر ما مي کوبند حتي در زمان امام هم تلاش داشتند بيشتر نظر خود را به امام تحميل کنندتا اينکه مطيع او باشند. بعدها مشخص شد که آنها به عقايد امام کاري نداشتند و فقط از اسم امام استفاده مي کردند و مي کنند . آنها امرز جزو مصباح ستيزان درجه يک هستند. از آنها و باقي دوستان خواهش مي کنم ما را معذور بدارند اگر در ولايت پذيري مطهري و علامه طباطبائي زمان هنوز ترديدي به خود راه نداده ايم!

عفو بفرمايند اگر ما اعلام مي کنيم که براي اطاعت از فرمانده گروهان هم آمادگي داريم تا چه برسد به فرمانده کل قوا !

(208284)
 
حقیقت طلب
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۰:۵۵:۰۳
وافعا برای سوالی برای من مطرح است و آن اینکه آیا شماها واقا از مواردی ناآگاه هستید که به عنوان وظیفه مواردی خدمتتان عرض می کنم:

ماجرا این است که اطاعتی که آقای مصباح مطرح می کنند اظاعت در امور دینی و اعتقادی و .... که نیست بلکه در امور اجرایی کشور است تازه ان هم تا زمانی که با خط قرمز های موجود مثل قانون اساسی تناقضی نداشته باشد

به یاد بیاوریم امام را که می گفتند بروید و از بنی صدر اطاعت کنید/// امامی که خودشان می گفتند من از اول با انتخاب بنی صدر هم مخالف بودم

اتفاقا این بیان واقعا ارزشمند حضرت آیت الله مصباح کاملا تبیین کننده جایگاه برتر رهبری و قانون نسبت به رئیس جمهور است یعنی در مواردی که با این دو مورد تناقضی نداشته باشد اگر اطاعتی که صورت گیرد همان اطاعت از خدا است///

به همین نسبت در دوره های قبلی ریاست جمهوری ( آقایان هاشمی و خاتمی ) و در دوره های بعدی هم تا زمانی که امور در چهارچوب منویات رهبری و مطابق با قانون اساسی باشد اطاعت از آنها اطاعت از خدا بوده، هست و خواهد بود///

و دلیل اصلی که جناب آقای مصباح به حکم تفیذ اشاره کرده اند هم همین است ؛ یعنی به همان نسبت که مشروعیت رئیس جمهور شدن از رهبر است مسلما در مواردی اطاعت از ایشان اطاعت از خداست که با منویات رهبر و همچنین قانون که این تنفیذ در آن آمده است تناقضی نداشته باشد

نکته اساسی دیگر اینکه آیت الله مصباح گفته اند: وقتي رياست جمهوري حکم ولي فقيه را دريافت کرد اطاعت از او نيز چون اطاعت از خداست.
(http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=631341)

یعنی اصلا اسمی از احمدی نژاد نیاورده اند /// حتی از مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای نیز نامی برده نشده است یعنی سخنرانی ایشان بحثی کاملا علمی است که گذشته، حال و آینده را شامل می شود.

در چنین شرایطی روزنامه اعتماد ملی با بی تقوایی تمام از تیتر زیر استفاده می کند:
مصباح یزدی: اطاعت از احمدي‌نژاد اطاعت از خداست
http://roozna.com/2009/8/13/EtemaadMelli/993/Page/1/EtemaadMelli_993_1_8826_NewsCut.jpg

و ماجرا زمانی جالب می شود که بدانیم روز قبل از انتشار این مطلب در اعتماد ملی، همین خبر با همین تحریف استفاده شده است


و باز هم جال تست بدانید تیتر مطلب منتشر شده در ایرنا که آدر سآندر بالا قرار داده شد «مصباح يزدي: جريانات اخير ولايت فقيه را هدف قرار داده بود » است

اینجا است که یک نتیجه مهم حاصل می شود و آن اینکه جریانات مخاف نظام قصد دارند با هجمه سنگین بر صحبت های آیت الله آقای مصباح فضا را طوری رقم بزنند که به خیال خود عرصه برای دیگر سخنان ایشان تنگ شده باشد.

و به نظر خود شما گردانندگان سایت الف؛ که بالاخره از اصول رسانه مطلع هستید، واقعا مشکل سایت گویا نیوز، بی بی سی، voa، اعتماد ملی، آینده و ... در پرداختن به این موضوع خدشه دار شدن دیدگاه آنان به موضوع اطاعت از خداست و یا هدف اصلی آنان حمله به آیت الله مصباح است.

در چنین فضایی از سایت الف که عموما به مسائل از جنبه علمی می نگرد انتظار می رود با تبیین درست سخنان آیت الله مصباح اجازه اجرایی شدن نقشه دشمنان در به انزوا کشاندن رسانه ای ایشان را ناکام بگذارد.

با تشکر (208316)
 
محمد میرزایی
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۱:۱۵:۵۳
سلام و خسته نباشید
من پیشنهاد می کنم یک پست بزنید و در ان در رابطه با ولایت مداری و در چارچوب اصول بودن خودتان (همان آقای توکلی ) نظر بخواهید و در بین نظراتی که برایتان می آید به موافق و مخالف کار نداشته باشید به منطق نظر نگاه کنید. آن وقت خودتان پی خواهید برد که طرفداران اصول شما را تا چه حد در این چارچوب می دانند

جسارت نباشد خدمتتان ولی وقتی یکی مثل شما به خودش این جسارت را می دهد که کلام علامه مصباح یزدی که رهبر معظم انقلاب از ایشان به عنوان عقبه تئوریک نظام نام برده اند، اینگونه جراحی شده و بدون اندکی مطالعه در آثار این بزرگوار و البته به شیوه ای روزنامه ای نقد کند. چرا من باید فکر کنم شما هنوز دارید در چارچوب اصول گرایی حرکت می کنید. مگر این که دایره اصول گرایی را آنقدر بزرگ بگیرم که همراه شما دوستان شما آقای کروبی و روزنامه نه چندان محترمشان هم وارد اصول گراها شوند.

من مانده ام که قبل از این که شما این جسارت را به خودتان بدهید در این باره فکر کرده اید که نقد نظرات یک عالم دینی آن هم عقبه تئوریک نظام نه کار امثال شماییست. وقتی این نظر ارایه شد شما نباید مثل نظری که فلان کاندیدای محترم ریاست جمهوری نمی دانم بر اساس کدام منطق در مورد انتخابات ارایه داده است آن را مورد بررسی قرار دهید .

در پایان هم یاد شعر آن شاعر بزرگ ایران زمین

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

در اصلاح خود بکوشید (209088)
 
سيروس
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۲:۰۸:۲۹
سلام

بابا اينكه دعوا ندارد.

تفويض حكم رياست جمهوري تا زماني است كه رئيس جمهور بر سبيل حق باشد. اگر هنگامي عيان شود كه رئيس جمهور به بر سبيل نيست نبايد اطاعت شود و همچنين كار هايي موضعي رئيس جمهور هم اگر كه غير سبيل باشد نبايد اطاعت شود.
بنابر اين نظر جناب اقاي مصباح همراه با قيد است ويك قاعده كلي نيست! (209129)
 
محمد امير
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۱۹:۳۳:۴۷
من از نظر افكار و برنامه ها اصلا هاشمي و خاتمي رو قبول ندارم. اما وقتي در زمان دولت اونها مامورين دولت به هر طريقي براي گرفتن ماليات از ما اقدام ميكردن به ما واجب بوده كه اون رو بپردازيم و تبعيت از همه ي مصوبات اون دولتها بر ما لازم بوده چون اون حكم از طريق تنفيذ ولي فقيه و تاييدي كه امام زمان ولي فقيه رو كرده و حق حاكميتي كه خدا به امام زمان داده يك حكميه كه شرعا بايد تبعيت بشه. پس تبعيت از مصوبات دولت اسلامي كه توسط رئيس جمهور ابلاغ ميشه در طول اطاعت از خداست.
اينه حرف آقاي مصباح،برادر عزيز.
متاسفم كه بگم نقدت اصلا كامل نبود. (209320)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۲۲:۰۳:۵۵
بنی‌ صدر هم حکم ریاست جمهوری‌اش را امام امضأ کرده بود

همه انسان‌ها به غیر از ائمه معصوم جایز الخطا هستند

و حکم هیچ آدم عادی حکم خدا نیست (209350)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۵ ۲۳:۲۳:۰۴
دانشجوی کامپیوتر بودن جز مزایاست؟
پس اگر حضرت علی (ع) فرمودند حکومت با کفر ادامه می یابد ولی با ظلم ادامه نمی یابد، باید اگردولت احمدی نژاد دست به هر کاری زد باید از او اطاعت کنیم. اپوزیسیون درون نظام( و نه خارج از نظام)، اگر وجود نداشته باشد عقاید صلب روزگار ما را سیاه خواهد رد (209361)
 
۱۳۸۸-۰۵-۲۶ ۱۴:۳۷:۱۴
چرا ناجوانمردانه حرف مي زنيد؟ ببينيد واقعا حضرت آيت الله مصباح چه فرموده اند! ايشان فرمودند كه اگر رييس جمهور چنين و چنان باشد الي ......
چرا به شرط هاي كه اين مرد فرزانه گذاشتند توجهي نمي كنيد؟
من پيشنهاد مي كنم متن كامل سخنان ايشان و يا فايل كامل صحبت هاي ايشان را از آدرس زير بگيريد؛ سپس قضاوت كنيد.
http://www.rajanews.com/detail.asp?lang_id=&id=34427 (209719)
 
زهرا
۱۳۸۸-۰۵-۲۶ ۱۴:۴۱:۴۵
به نام خدا
تاجایی که بنده با قرآن آشنایی دارم و دانشجوی کارشناسی ارشد الهیات هستم چنین آیه ای در قرآن وجود دارد که : « من یطع الرسول فقد اطاع الله »
اما این سخن آیه الله مصباح یزدی با توجه به این آیه اینچنین نتیجه میدهد که جناب رئیس جمهور هم از مصادیق جدید «رسول الله» میباشند . در حالی که این آیه بر طبق قواعد عربی اذعان دارد که در هر زمان تنها یک رسول است که اطاعت از او همان اطاعت از خداست که مصداق آن هم به بیان خود قرآن «اولی الامر» و به بیان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) تنها دوازده امام معصوم میباشند که به نام آن ها نیز تصریح شده است.
حال اگر خود این معصومین در هر زمان مثلا در حال حاضر امام زمان (عجل الله فرجه الشریف) دستور اطاعت از کسی را بدهند اطاعت از او واجب است و گرنه....
حتی در مورد فقیهان نیز امام فرموده اند : در شبهات به آن ها مراجعه کنید. چه رسد به انسانی که خطاهای متعددش بر اکثریت مبرهن شده است. (209723)
 
حامد
۱۳۸۸-۰۵-۲۶ ۱۹:۴۸:۳۲
زهرا خانم شما باید بدونید که امام که خودشون هم نظرشون این بود که اولی الامر بر ولی فقیه صدق نمی کنه هم قائل به ولایت مطلقه بودند هم قوانین جمهوری اسلامی را واجب شرعی می دانستند و هم اطاعت از فرمانده را واجب. چه ربطی داره آبجی! کارشناسی ارشد چی چیه؟ ور دار حقوق و سیاست در قرآن آقای مصباح را بخون باریکلا. دلگیر نشو. (209984)
 
حامد
۱۳۸۸-۰۵-۲۶ ۱۹:۵۱:۵۵
شما باید مواظب باشی. وقتی می گی کارشناسی ارشد الهیات یه سری حرف شما را می گیرند و عمل می کنند. سوال علمی را می توانی در جای مناسب بپرسی. التماس دعا (209986)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.