توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 266914
«سلام، اینجا ایران است»، افشار رئوف، چشمه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۸
سلام، اینجا ایران است
سروده: افشار رئوف
ناشر: چشمه، چاپ اول ۱۳۹۳
۹۰ صفحه، ۶۲۰۰ تومان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

*****

«سلام، اینجا ایران است» سروده افشار رئوف از تازه‌ترین آثاری است که در مجموعه «جهان تازه شعر» انتشارات چشمه منتشر شده است. «جهان تازه شعر» که زیر نظر گروس عبدالملکیان انتخاب‌شده و انتشار می‌یابد، به لحاظ کیفی تاکنون از اعتبار بالاتری در قیاس با مجموعه‌های مشابه برخوردار بوده است.
به‌خصوص اینکه در این مجموعه از چهره‌های پیشکسوتی چون محمدعلی سپانلو تا شاعران جوانی همانند افشار رئوف که نخستین آثار خود را ارائه کرده‌اند حضور دارند. چنین ترکیبی نه صرفاً به‌واسطه حضور نام‌های معتبر که به دلیل تنوع سبکی و حضور نمایندگانی از نسل‌های مختلف، کم‌وبیش اعتباری به این مجموعه داده است که می‌تواند ضامن کیفیت شعر نام‌های کمتر آشنایی باشد که نخستین آثار خود را منتشر کرده‌اند. البته نباید از این نکته نیز غافل باشیم که کم‌توجهی به فاصله سطح کیفی کتاب‌های این مجموعه و غلبه یافتن بی‌تجربه‌ها به باتجربه‌ها، می‌تواند به اعتبار کلیت مجموعه نیز لطمه وارد کند.
اشعار افشار رئوف نیز همانند اغلب شاعرانی که در این سال‌ها آثارشان منتشرشده، زبانی ساده دارند. در برخی شعرهای او جرقه‌هایی از قریحه قابل‌مشاهده است، اما هنوز مانده تا این شاعر از زبان، سبک یا مایه‌های معنایی پرورش‌یافته‌ای برخوردار باشد که کار او را با دیگران متمایز کند. حسن کار افشار رئوف این است که عجالتاً نخواسته با ادا و اطوارهای کم‌مایه کیفیتی متفاوت به کار خود بدهد و به همان قریحه خود متکی مانده تا به‌تدریج به زبانی پخته و ساختاری محکم دست یابد.
بااین‌حال «سلام، اینجا ایران است»، دربرگیرنده اشعاری خواندنی است که ارزش راه یافتن به این مجموعه (جهان تازه شعر نشر چشمه) را دارد. هرچند که زیباترین اشعار کتاب به مفاهیمی اشاره دارند که از مایه‌هایی آشنا بهره برده‌اند، همانند:

«چه زود تمام می‌شوند
سیگارها
روزها
آدم‌ها»
و
«تقصیر هیچ‌کس نیست
دنیای کوچکی است
مثل لباس‌های بچگی‌مان
بزرگ می‌شویم
و دنیا تنگ می‌شود»
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«سلام، اینجا ایران است»، افشار رئوف، چشمه