نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455112
تهدید و باج گیری ترکیه از کشورهای اروپایی/ برگ برنده اردوغان برای پیروزی در همه پرسی قانون اساسی
بخش بین الملل الف، 28 اسفند 95
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰
اردوغان عزم خود را جزم کرده تا در همه پرسی تغییر نظام پارلمانی به ریاستی که قرار است روز 27 فروردین برگزار شود موفق شود.

رئیس جمهور ترکیه ابایی ندارد که برای پیشبرد اهداف خود و تقویت حس وطن دوستی و ناسیونالیستی شهروندان ترکیه چه در داخل و چه در خارج با کشورهایی اروپایی رو در رو و وارد منازعات لفظی شود. در واقع رئیس جمهور ترکیه حال که پشت درب اتحادیه اروپا مانده تلاش می کند حداقل با تهدید کشورهای اروپایی حتی برای یک مقطع کوتاه به اهداف خود در راستای تثبیت و تقویت قدرت حزب عدالت و توسعه دست پیدا کند.

در این بین آنکارا این فرصت را در اختیار دارد تا با استفاده از موقعیت ژئوپلیتیکی، کشورهای اروپایی را مجبور به کوتاهی در مقابل خواسته ها و اهداف خود کند.

از سوی دیگر رفراندوم برای تغییر قانونی اساسی در حالی قرار است حدود یک ماه دیگر برگزار شود که اردوغان در پی وقوع کودتای نافرجام در این کشور حالت فوق العاده برقرار کرده است.به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران، اردوغان تلاش می کند با استفاده از فضای پساکودتا و ادامه دستگیری ها، مخالفان خود را از میدان بیرون کند و قدرت را به طور کامل قبضه کند.

گفته می شود حدود دو میلیون و نیم شهروند ترک واجد شرایط رای در ترکیه در اروپا زندگی می کنند. علاوه بر این تعداد، میلیون‌ها ترک تبار دیگر در کشورهای اروپایی زندگی می کنند.

اعضای دولت رجب طیب اردوغان کوشیده اند تا حمایت ترک‌ها در کشوهای اروپایی از این همه پرسی را جلب کنند. اما طی این مدت هلند و آلمان از برگزاری سخنرانی تبلیغاتی برخی سیاستمداران ترکیه به نفع همه پرسی تغییر قانون اساسی جلوگیری کردند. همین عامل موجب شد طی هفته‌های اخیر تنش بین ترکیه و کشورهای اروپایی بالا بگیرد.

در این راستا رجب طیب اردوغان،رییس جمهوری ترکیه، روز جمعه شهروندان ترک مقیم اروپا را به داشتن  حداقل پنج فرزند ترغیب کرد و به آنها گفت:«شما آینده اروپا هستید.»

اردوغان در سخنرانی خود در شهر اسکی شهیر در مرکز ترکیه گفت: از این جا می گویم، شهروندان من، خواهران و برادران در اروپا، بچه‌هایتان را به بهترین مدارس بفرستید، مطئمن شوید که خانواده‌هایتان در بهترین محله‌ها زندگی بکنند، بهترین ماشین‌ها را سوار بشوید و در بهترین خانه‌ها زندگی بکنید.

رجب طیب اردوغان تاکید کرده است: محلی که شما در آن زندگی و کار می کنید، اکنون میهن شما است، سرزمین مادری تازه.
 
وی اضافه کرده است: پنج بیاورید نه سه تا. شما آینده اروپا هستید. رییس جمهوری ترکیه اضافه کرده است: این بهترین پاسخ به بی‌ادبی‌ها نسبت به شماست.

دیروز سلیمان سویلو، وزیر کشور نیز آلمان را به«روانه‌‌کردن پناهجویان به سوی اروپا» تهدید کرد. سویلو اعضای اتحادیه‌ را با نقض یک‌جانبه‌ی موافقت‌نامه‌ی پناهجویان تهدید کرد و گفت: «می‌خواهید ۱۵۰۰ پناهجویی که ما هر ماه جلویشان را می‌گیریم، به اروپا بفرستیم؟»

وزیر کشور ترکیه، هم‌چنین به اروپا هشدار داد که علیه ترکیه وارد بازی نشود. او تاکید کرد که بدون در نظر گرفتن منافع ترکیه، امکان بازی در منطقه وجود ندارد. سلیمان سویلو آلمان و هلند را مسئول بروز ناآرامی‌های سال ۲۰۱۳ در رابطه با پارک گزی استانبول، به جریان‌افتادن پرونده‌ی فساد مالی بزرگ این کشور و کودتای نافرجام ژوئن ۲۰۱۶ خواند.

پیش از این مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه نیز در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود که ترکیه می‌تواند توافق‌نامه‌ی پناهجویان را که در مارس 2016 به امضا رسیده است به‌طور یک جانبه فسخ کند.

اتحادیۀ اروپا اعلام کرده که به توافق با ترکیه بر سر پناهجویان پایبند است و از آنکارا نیز انتظار پایبندی به این قرارداد را دارد.

در ماه مارس، ترکیه و اتحادیۀ اروپا توافقی امضا کردند تا از هجوم بی‌سابقۀ پناهجویان به اروپا جلوگیری کنند. بر اساس این توافق، ترکیه در ازای ممانعت از ورود پناهجویان به قارۀ اروپا، امتیازاتی مانند دریافت چند میلیارد یورو برای اسکان دادن پناهجویان، پیشبرد مذاکرات برای پیوستن این کشور به اتحادیۀ اروپا و سفر بدون روادید شهروندانش به اروپا را دریافت می‎کرد.

گفتنی است در صورت پیروزی اردوغان در همه پرسی مقام نخست وزیری حذف و رئیس جمهوری دارای اختیارات ویژه می شود.
 
کلمات کلیدی : اردوغان، هلند، مرکل، تغییر نظام پارلمانی
 
حقگو / تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۴۲:۳۷
اردوغان چندین مرتبه خود را در معرض رای ملت ترکیه قرار داده و هر بار مورد اعتماد مردم کشورش قرار گرفته .
حالا مهم نیست که سایر کشورها راجع به او چه میگویند !
مهم نظر مردم ترکیه است (4208878) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۷:۲۶:۲۴
اردوغان توهم زده .اگه طرح ریاستی ترکیه رای بیاره بدخت میشن و همه چیز دست ی نفر میافته (4209597) (alef-13)
 
مرادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۰:۰۴:۴۴
اردوغان اروپا را پناهجویان تهدید نکند .
اروپا بارها در عمل نشان داده که آغوش اش به روی پناهجویان جنگ زده افغانستان و سوریه باز بوده .
(4208912) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۰:۱۰:۴۳
تهدید کردن و باج گرفتن از اروپا عرزه میخواهد
دمش گرم (4208918) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۰:۱۳:۴۸
مردم ترکیه در جریان کودتا نشان دادند که رئیس جمهور خود را حمایت میکنند .
روی همین اصل است که اردوغان برای اروپا شاخ و شونه میکشد (4208921) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۲:۱۳:۱۶
اونوقت ما مفت مفت جوان های عزیز کشورمان را برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر پرپر میکنیم. (4209077) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته