توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478919
وقوع سه انفجار پی درپی در مراسم خاکسپاری در کابل؛19کشته و 18 مجروح
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴
منابع خبری افعانستان اعلام کردند که امروز ( شنبه) سه انفجار پی درپی در مراسم تشییع جنازه یکی از کشته شدگان تظاهرات روز جمعه شهر کابل پایتخت این کشور روی داد که در اثر آن 19 تن کشته و 18 نفر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری طلوع ٰ آمار کشته شدگان و زخمی ها رو به افزایش است.

طبق این گزارش عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستانٰ صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و احمد ضیاء مسعود رهبر جبهه ملی افغانستان نیز در مراسم تشییع فرزند نایب رئیس مجلس سنا سلیم آزادیار حضور داشتند که آسیب ندیده اند.

طبق این گزارش در حالیکه تاکنون شخص و یا گروهی مسوولیت این انفجار را برعهده نگرفته، سخنگوی طالبان دست داشتن در انفجار امروز را همانند حمله تروریستی روز چهارشنبه 10 خرداد رد کرده است.

کابل پس از حمله تروریستی روز چهارشنبه که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفتٰ شاهد تلاطم بسیاری شده و در دو روز گذشته به دلیل تظاهرات خیابانی چهره امنیتی پیدا کرده است.

روز چهارشنبه در نزدیکی سفارت آلمان و دفتر امنیت ملی در منطقه دپیلماتیک کابل انفجار رخ داد که به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، در این انفجار 100 تن کشته و 400 تن دیگر زخمی شدند.

انفجار به حدی قوی بود که صدای آن در تمام نقاط شهر کابل شنیده شد و تا یک کیلومتری محل وقوع انفجار شیشه های ساختمان ها شکست و در محل انفجار گودالی به عمق 6 متر ایجاد کرد.

پس از آن تعدادی از مردم کابل روز جمعه گذشته در تظاهرات اعتراض آمیزی علیه بی تدبیری مسئولان امنیتی افغانستان شرکت کردند که این تظاهرات به درگیری کشیده شد که درپی آن 5 نفر کشته و دست کم 10 تن نیز زخمی شدند.
معترضان در این تظاهرات شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «ما عدالت و امنیت می خواهیم» سر دادند و خواستار استعفای رئیس جمهوری و رئیس اجرائی دولت از مقام خود شدند.

امروز شنبه نیز در دومین تظاهرات تعداد زیادی از معترضان افغانستانی در مسیر'شیرپور'در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری این کشور در مرکز کابل تحصن کردند.

این درحالی است که فرماندهی امنیت کابل از مردم پایتخت خواسته از ورود و برپایی هرگونه تجمع و تظاهرات خودداری کنند. اکنون اغلب خیابان های منطقه وزیراکبرخان به روی خوروها و عابران پیاده مسدود است و ماموران اجازه نمی دهند شهروندان کابل به تحصن کنندگان بپیوندند.

در برخی از خیابان های اطراف کاخ ریاست جمهوری تانک و زره پوش همراه با ده ها تن از نیروهای امنیتی مستقر شده اند.

به گزارش برخی منابع خبری مردم کابل اجازه ندادند اجساد قربانیان تظاهرات جمعه کابل دفن شوند و گفتند تا زمانی که به خواسته های خود نرسند اجازه دفن آنها را نخواهند داد.

تحصن کنندگان خواستار استعفای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت افغانستان شدند و گفته می شود حاضر نیستند نمایندگان خود را برای به گفت و گو تعیین کنند.

ژنرال 'مراد علی مراد' معاون امنیتی وزیر کشور نیز امروز در یک نشست خبری گفت که عاملان به خشونت کشاندن تظاهرات مسالمت آمیز مردم شناسایی و برابر قانون مجازات خواهند شد.

زیرا به گفته وی شواهدی در دست است که گروه های مخالف مسلح دولت قصد عملیات انفجاری و انتحاری درمیان تظاهرکنندگان را دارند.
 
کلمات کلیدی : انفجار بمب + افغانستان + کابل + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.