نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404109
گوگل و عاشورا/ راه حلی ساده!
محمد جعفریان، ۲۸ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۸
چند سالی است که در محافل گوناگون سخن از لجاجت شرکت گوگل و دیگر سایت های جستجو با شیعیان و مراسم عاشورای حسینی است. هر سال در ایام محرم، صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز تصاویری از صفحات جستجوگر گوگل را برای اثبات این مدعا می آورد. البته تصاویر به صورت مبهم و تیره شده ارایه می شود.

 کافی است کلمه Ashura را تایپ کنید تا تصاویر قمه­زنی زیر را که از کشورهای گوناگون است در پیش چشم شما نمایان شود:
  
اما آیا واقعا ماشین جستجوگر گوگل و دیگر ماشین­ها این تصاویر را بر اساس لجاجت لیست می کنند؟
خوب است بدانیم که ماشین­های جستجو گر بر اساس الگوریتم (Algorithm) و فراواژه­ها (Meta Words) کار می­ کنند. اجازه دهید در این راستا مثالی بیاورم. اگر به جای کلمه انگیسی " Ashura  " آن را به فارسی تایپ کنید )عاشورا(تصاویر زیر به نمایش در می ­آید:


 
آیا افرادی که در قسمت فارسی گوگل کار می­کنند با افرادی که در بخش فارسی کار می­کنند متفاوت هستند؟!
قطعا چنین نیست.
 
بر روی تصاویری که صحنه­های خشن را نشان می­دهند کلیک کنید و وارد صفحه اصلی وب آنها شوید.
 


حال Right Click  کرده و View Page Source  را انتخاب کنید. خواهید دید که Meta Word این صفحات دارای کلمه "Ashura  " هستند و یدین خاطر است که در جستجو لیست می­شوند اما معمولا در وب سایت های فارسی تنها کلمه فارسی "عاشورا" به عنوان Meta Word توسط طراحان وب سایت ذکر می ­شود !وقتی که کلمه انگیسی Ashura در صفحات فارسی نیست چگونه گوگل آن را پیدا و لیست کند؟ این یک نکته بسیار ساده برای طراحان وب سایت است اما به راحتی مورد غفلت قرار گرفته است.
 
راه حل ساده آن است که:
از طراحان وب سایت بخواهیم که کلمات عاشورا، شیعه و ... را هم به زبان انگیسی " Ashura " " Shiite " در Meta بنویسند. البته بهتر است که به صورت عربی هم ذکر شوند " عاشوراء"، " عاشوراء الحسين " " شيعة"  و...  . زیرا اعراب با نوشتار عربی جستجو می­کنند.

طراحان وب سایت ها می توانند با جایگزین کردن کلمات در صفحات طراحی شده قبلی کلمات انگیسی را افزوده و این صفحات را به روز کنند.
عکس­های بیشتری از مراسم عاشورا را در صفحات وب سایت­ها جای دهند.

با لینک­های جدید مردم را تشویق با مراجعه به این صفحات کنیم تا تعداد بیشتر و بیشتری از این صفحات باز شود و زمان بیشتر را بر روی هر صفحه صرف کنند. (Algorithm)

افرادی را بگماریم تا در صفحات مختلف انگیسی زبان لینک به صفحات بگذارند.

صفحاتی با تصاویر مناسب و به زبان انگلیسی طراحی شود.امید است با این راهبرد ساده به مرور تصاویر و وب سایت های مناسب در لیست­های جستجوگر ­­در جایگاهی بالاتر قرار گیرند.
 
کلمات کلیدی : عاشورا در گوگل
 
Malaysia
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۰۳:۳۶
بسیار مطلب خوب و مفیدی بود. تیتر را که خواندم اول خیال کردم که می خواهد بگوید گوگل علیه ما توطئه کرده. (3979334) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۱۸:۵۳
ممنون از ایده خوبتون. (3979355) (alef-3)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۳۰:۱۱
بری از این قشر بپرسی که امام حسین برای چی رفت شهید شد نمیتونن یه دقیقه راجبش صحبت کنن. حالا خیلیاشونم بعد از این اعمال جاهلانه بهم میگن خدا اجرتون بده!!! اینکه میگن امام حسین مظلومه واقعا درسته چون حتی توی دوره ما هم مظلوم واقع شده! (3979363) (alef-13)
 
عابدیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۶:۴۳:۵۱
صدا و سیما عادت کرده که با قلب واقعیت افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده و گمراه کند تا اهداف خود را پیگیری نماید، برای کسانی که در فناوری تکنولوژی و صنعت اینترنت دستی بر آتش دارند نحوه تصمیم گیری گوگل برای نمایش نتایج مشخص است، اصولا گوگل برای هر کلمه ای که هر کسی در هر جای دنیا سرچ میکند سیاست خاصی به کار نمیگیرد و فی الواقع با توجه به حجم جستجو از این سایت این مسئله نشدنی است، بلکه خروجی نتایج با توجه به الگوریتم خاصی است و کاملا اتومات است.
برای صدا و سیما و دیگر قلب کنندگان حقیقت آخرین چیزی که مهم است نشان دادن واقعیت است، آنها تنها میخواهند به هر روش ناصوابی، افکار درست یا غلط خود را اثبات نمایند و اصولا دنبال حل این مسئله هم نیستند.
واقعا پس از سالها شنیدن احبار این رسانه و دیگر رسانه های همفکرش همواره این سوال برایم تکرار شده که دلیل اصرار بر تولید این حجم از تنفر نسبت به دیگر کشورها چیست و چرا آنها همواره درصددند که ثابت کنند تمام دنیا به هر وسیله تنها هدف و آرزویش نابودی ایران اسلامی است. حال آنکه اگر بیشتر فکر کنیم درمیابیم که به عنوان یک کشور 80 میلیونی عقب مانده در تکنولوژی اصولا بخش مهمی از تفکرات دیگران را اشغال نمیکنیم چه رسد به آنکه آنها دائما در نهان و آشکار خویش در حال توطئه علیه ما بوده به گونه ای که با این جزئیات در حد جستجوی یک کلمه در سایت برای ما دسیسه چینی میکنند.
واعجبا از این توهم!

دوستان برای حل این مسئله راه راحتتری هم وجود دارد و آن هم این است که به طور رسمی و از طریق مراجع رسمی و یا ختی پتیشن اینترنتی از گوگل بخواهیم که این تصاویر را به علت خشونت بار بودن از خروجی اش حذف کند با اطلاعاتی که بنده دارم، در گوگل کارمندانی استخدام شده اند که دائما و روزانه در حال جستجوی کلیدواژه های خاصی در گوگل هستند که در صورت زدن آنها در گوگل تصاویر خشن بالا نیاید، به عنوان مثال اگر شما عباراتی مانند تجاوز، سواستفاده از کودکان و مانند اینها را در گوگل به انگلیسی جستجو کنید به هیچ وجه عکس یا ویدئویی از نمایش این اعمال برایتان در صفحه نتایج نمی آید و چرا که این امر علی الحساب تا کنون به صورت ماشینی و اتومات ممکن نیست. احتمالا کلید واژه ashura رد دستور کار این کارمندان نیست شاید با یک مکاتبه ساده این مسئله حل شود البته اگر بخواهیم واقعا حل شود و از آن به عنوان سند اثبات ادعاهایمان نخواهیم استفاده کنیم.
البته باید توجه کنیم که در متن مکاتبات احتمالی از مسائلی که برای گوگل مهم است نام ببریم نه آنچه که برای ما اهمیت دارد، گوگل از بازتولید خشونت بیزار و تاکید بر اینکه این نتایج برای مقدسات ما وهن آمیز است برای گوگل توجیه مناسبی نیست چرا که مقدسات ما و حتی بسیاری از غربی ها در چینش نتایج خروجی گوگل اثری ندارد.
با تشکر
دکتر عابدیان (3979485) (alef-13)
 
احمد
Canada
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۵:۱۵:۲۴
با همش موافقم به جز ذکر کشورمان به عنوان یک کشور عقب مانده در تکنولوژی. من ساکن کانادا هستم و به چشم می بینم که ایران از نظر تکنولوژی در سطح کشورهای پیشرفته هست. (3980153) (alef-3)
 
عابدیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۲:۳۱:۳۶
بنده هم مستحضرم که ما در خرید تکنولوژی اصلا عقب نماندیم ولی در تولید چرا. منظور بنده بیشتر دال بر بی اثر بودن ما در چرخه تولید جهانی است و نبود ایران مشکلی برای کسی فراهم نمیکند لذا دلیلی بر توطئه چینی علیه آن وجود ندارد (3996833) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۲۰:۵۲:۳۳
این که چیزی نیست، خودم دیدم که کانال اسپانیایی زبان در مورد مسایل فوتبال کره و ایران صحبت می کرد و نگرانی برخی از شادی مردم و تصاویری که پخش می کرد قمه زنی بود . دوست اسپانیایی من یک دفعه گفت واییییی ایرانه!!!!! ببین چکار میکنند!!!!! (3979822) (alef-3)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۱:۲۱:۳۰
موتور های جستجو مدت هاست به متاورد اهمیتی نمی دهند چیزی که مهم است کلماتی است که در متن آمده باشد. (3980385) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.