توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495352
تاثیر تغذیه با شیر مادر در کاهش این بیماری ها در بزرگسالی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
دوره شیر دهی از حساسترین مراحل زندگی نوزاد است و شیر مادر از بدو تولد تا پایان شش ماهگی می تواند تمام نیاز کودک را رفع کند.

به گزارش بهداشت نیوز، مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تاکید بر تغذیه نوزادان با شیر مادر، گفت: دوره شیر دهی از حساسترین مراحل زندگی نوزاد است و شیر مادر از بدو تولد تا پایان شش ماهگی می تواند تمام نیاز کودک را رفع کند.

فریده فرخی  در خصوص اهمیت تغذیه نوزادان با شیر مادر در دوران شیرخوارگی گفت: حوزه شیر مادر معاونت درمان بحث ترویج تغذیه با شیر مادر را با پایش بیمارستان ها بر اساس چک لیستی که وزارت بهداشت در خصوص بیمارستان های دوستدار کودک ابلاغ کرده، دنبال می کند.

وی ادامه داد: بیمارستان های دوستدار مادر باید ۱۰ اقدام مهم را انجام داده تا به عنوان بیمارستان دوستدار کودک پس از تائید کارشناس دانشگاه و کارشناسان وزارت بهداشت؛ لوح دوستدار کودک را دریافت کنند.

کارشناس ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: این لوح نشان دهنده ارائه خدمات مناسب به نوزادان در راستای شیر مادر است و این ۱۰ اقدام جهانی را هر بیمارستانی در هر کجای دنیا انجام دهند لوح دوستدار کودک را دریافت می کنند.

مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ۱۰ اقدام عنوان شده اشاره کرد و اظهار داشت: اولین اقدام در معرض دید قرار دادن سیاست مدون ترویج تغذیه با شیر مادر به کلیه کارکنان و مراجعه کنندگان است.

فرخی بیان داشت: کسب مهارت های لازم کارکنان با ارائه آموزش های قبل و حین خدمت؛ اقدام دومی است که بیمارستان های دوستدار کودک انجام و در این راستا تمامی کسانی که با نوزاد در بیمارستان سر و کار دارند از جمله پزشک، ماما و پرستاران بخش اطفال و نوزادان  ۱۸ ساعت آموزش تئوری و دو ساعت آموزش عملی می بینند.

وی اضافه کرد: اقدام سوم در جریان قرار دادن مادران باردار از مزایای تغذیه با شیر مادر و چگونگی شیر دهی و تداوم آن است؛ به شکلی که در این مرحله عوارض تغذیه مصنوعی و استفاده از بطری گول زنک، برای مادران باردار در یک جلسه و به مدت دو ساعت آموزش داده می شود.

 مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: اقدام چهارم تماس پوست به پوست مادر و نوزاد در لحظه تولد است؛ که باید به مدت یک ساعت به طول انجامد؛ به نحوی که نوزاد را بر روی سینه مادر قرار داده و نوزاد در حالت خزیدن تلاش کند به شیر مادر دسترسی پیدا کند.

کارشناس ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: تاکید بر اقدام چهارم کمک به مادران جهت داشتن تماس پوست به پوست با نوزاد و تغذیه نوزاد در همان نیم ساعت ابتدایی تولد با شیر مادر است.

فرخی افزود: در ادامه تلاش می شود تا در بخش های کودکان برنامه تجویز دارو، انجام ازمایشات و اعمال جراحی به گونه ای انجام شود که کمترین اختلال را در تغذیه از پستان مادر برای نوزاد به دنبال داشته باشد.

وی بیان داشت: گاه نوزاد نمی تواند سینه مادر را بگیرد و در این جا تلاش می شود تا شیر به نوزاد با سرنگ یا فنجان داده شود نه به وسیله بطری یا گول زنگ؛ زیرا این وسیله ارتباط کودک با پستان مادر را دچار اختلال می کند.

مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: اقدام پنجم به مادران روش تغذیه با شیر مادر و چگونگی حفظ تداوم شیر دهی حتی در هنگام جدا شدن از شیر خوار را آموزش می دهد.

کارشناس ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: این اقدام تلاش دارد تا به مادر بیاموزد چگونه شیر را دوشیده و نگهداری و با چه وسیله ای شیر را به نوزاد بدهد و جهت حل مشکلات شیر دهی کمک ها و اقدامات لازم با مادر صورت می گیرد.

فرخی ابراز داشت: اقدام ششم تلاش دارد تا آموزش دهد که به شیرخواران سالم کمتر از شش ماه به جز شیر مادر نباید مایعات( آب یا آب قند) و غذاهای دیگری داده شود؛ زیرا تمام نیازهای نوزاد را شیر مادر درشش ماه اول زندگی دنبال می کند.

 وی بیان داشت: اقدام هفتم برنامه «هم اتاقی مادر و نوزاد است» که در طول شبانه روزی باید اجرا شود. در این اقدام بخش های کودکان بیمارستان ها تسهیلات لازم جهت اقامت مادر به صورت شبانه روزی جهت رفع نیازهای فیزیکی و عاطفی نوزاد را فراهم می کنند؛ به شکلی که از همان ابتدا باید نوزاد در کنار مادر قرار داشته باشد.

 مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: اقدام هشتم تلاش دارد تا مادران را جهت تغذیه با شیر مادر بر حسب نیاز و خواست نوزاد ترغیب کند؛ به این عنوان که ما نباید نوزاد خود را بر اساس زمان خاصی شیر داده و بر طبق میل وی باید عمل کنیم.

کارشناس مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: در اقدام نهم مطلقا از بطری و پستانک نباید در طول دو سال شیردهی استفاده شود و این رفتار ممنوع و به بیمارستان ها ابلاغ شده است؛ تا تبلیغی در این زمینه صورت نگیرد و تمام آموزش های پرسنل در راستای ترویج تغذیه با شیر مادر باشد.

 فرخی اضافه کرد: اقدام دهم؛ که بسیار مهم است تشکیل گروه های حمایت از مادران شیر ده را دنبال می کند و اطلاعاتی در خصوص این گروه ها در اختیار والدین قرار داده می شود.

وی هزینه استفاده از کمک ها و مشاوره های گروه های حامی شیر مادر را رایگان عنوان و تاکید کرد: بر این اساس در صورت بروز هر مشکلی برای مادران در دوران شیر دهی می توان به این گروه ها که بیمارستان لیست آن را در اختیار مادران قرار می دهد مراجعه و یا در منزل این خدمات را دریافت کرد.

مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: با استفاده از شیر مادر در شش ماه اول زندگی نوزاد و استفاده از غذاهای کمکی در ادامه تا دو سالگی می توان ضمن پیشگیری از بسیاری از بیماری های دوران کودکی بهترین الگوی رشد و تکامل را برای نوزادان خود ایجاد کنیم.

فرخی در پایان ابراز داشت: شیر مادر در کاهش بیماری های مزمن بزرگسالی از جمله فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و ... در بزرگسالی نقش دارد.
 
کلمات کلیدی : سلامت نوزاد + شیردهی به کودک + شیر مادر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.