توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419842
بهبود عملکرد مغز مبتلایان به آلزایمر با مصرف پروبیوتیک
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۵

محققان دریافته اند مصرف روزانه پروبیوتیک ها می تواند عملکرد شناختی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود بخشد.

به گزارش مهر، مصرف دوز روزانه پروبیوتیک ها نه تنها برای سیستم گوارش خوب است، بلکه می تواند به بهبود عملکرد شناختی افراد مبتلا به آلزایمر کمک کند.

پروبیوتیک ها به خاطر خواص حفاظتی در مقابل اسهال های عفونی، سندورم روده تحریک پذیر، بیماری روده التهابی، اگزما، آلرژی ها، سرماخوردگی، خرابی دندان ها و بیماری پریودنتال، معروف هستند.

به گفته محققان، پروبیوتیک ها موجب تقویت عملکرد شناختی هم می شوند چراکه یک رابطه دوسویه مداوم بین باکتری های روده، سیستم گوارش و مغز با سیستم عصبی، سیستم ایمنی و هورمون ها وجود دارد که به آن «محور میکروبی-روده-مغز» اطلاق می شود.

طبق نتایج مطالعه بر روی موش ها مشخص شد که پروبیوتیک ها موجب بهبود یادگیری و حافظه و همچنین کاهش اضطراب و علائم افسردگی می شود، اگرچه هنوز شواهد محدودی در مورد تاثیر آن بر روی عملکرد شناختی انسان وجود دارد.

محققان با انجام آزمایش بالینی بر روی ۵۲ زن و مرد مبتلا به آلزایمر بین سنین ۶۰ تا ۹۵ سال دریافتند مصرف دوز روزانه باکتری های پروبیوتیک Lactobacillus و Bifidobacterium در طول یک دوره ۱۲ هفته ای می تواند موجب بهبود نسبی نمره بیماران مسن مبتلا به آلزایمر در تست وضعیت MMSE شود.

محمود سلامی، استاد دانشگاه کاشان، در این باره می گوید: «در مطالعه قبلی ما مشاهده کردیم که درمان با پروبیوتیک موجب بهبود یادگیری و حافظه مکانی آسیب دیده در موش های دیابتی شد، اما این برای اولین بار است که مشخص شده مکمل پروبیوتیک برای عملکرد شناختی آسیب دیده افراد مسن فایده دارد.»
 
کلمات کلیدی : آلزایم+پروبیوتیک+آلرژی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.