نظر منتشر شده
۱۵۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449678
چرا جوانان ایرانی ازدواج نمی کنند/ زنگ خطر برای تجرد میلیون‌ها دختر و پسر به صدا درآمده است
بخش اجتماعی الف، 10 اسفند 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۲
در سال های اخیر یکی از مشکلات جدی که در عرصه اجتماعی بوجود آمده بالا رفتن سن ازدواج و از طرف دیگر افزایش طلاق بوده است. در واقع افزایش طلاق و سن ازدواج به یکی از چالش های جدی جامعه ایران تبدیل شده است. این در حالی است که این دو مسئله خود تالی و پیامدهای مضر و مخرب دیگری به همراه دارند.

در این رابطه چهارشنبه هفته گذشته محمد اسلامی،معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از افزایش چشمگیر طلاق طی چند سال اخیر در میان زوجهای ایرانی خبر داد.

اخیراً نتیجه آمارگیری جدیدی توسط مرکز آمار انجام شده که در بخشی از آن به موضوع ازدواج پرداخته شده است. طبق اعلام مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری از فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوار یکی از طرح‌های آماری جدید مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوارهای کشور و استفاده از نتایج آن در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی کشور برای اولین بار در سال 1393 و سپس در سال 1394 به اجرا در آمده است.

در این طرح با مراجعه به خانوارهاي شهري نمونه، اطلاعاتي در مورد رفتارهاي فرهنگي افراد 18ساله و بيشتر خانوارهاي شهري مانند مطالعه، سينما وتئاتر ، موسيقي ، تماشاي سيماي جمهوري اسلامي ايران و ماهواره ، چگونگي انتخاب پوشاك ، مصرف شير، نوشابه، ميوه، ماهي، فست فود و غذاي بيرون از منزل و نظرات در مورد ازدواج جوانان (سن مناسب و معضلات) جمع آوري شد.

مهمترین معضل ازدواج جوانان
بر اساس این آمار،مهمترین معضل ازدواج جوانان از دیدگاه افراد 18 ساله و بیشتر شهری، به ترتیب بیکاری با 74 درصد ، نداشتن شغل دایم با 54.4 درصد، مشکل تهیه مسکن با 54.1 درصد، وضع نامناسب مالی سرپرست 33.5 درصد، پیدا نشدن فرد مناسب 30.3درصد و مسئولیت ناپذیری جوانان 20.8 درصد بوده‌است.
 
عبور11 میلیون جوان از سن ازدواج
در این راستا حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در آبان ماه امسال در مصاحبه خود اعلام کرد که بیش از ۱۱ میلیون جوان درکشور حد نرمال سن ازدواج را رد کرده‌اند؛ که از این تعداد ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر مرد و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر زن هستند. (سن نرمال ازدواج برای مردان ۲۰ تا ۳۴ سال و برای زنان ۱۵ تا ۲۹ سال است که البته به نظر می‌رسد در حال تغییر و تحول است.) با این حساب در حال حاضر ۱۵۲ هزار نفر مجرد قطعی بالای ۵۰ سال سن در کشور زندگی می کنند که از این تعداد ۶۲ هزار نفر مرد و ۹۰ هزار نفر زن هستند که هرگز ازدواج نکرده اند.

علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال نیز با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سن تجرد قطعی هستند در این باره می گوید: از این تعداد ۳۲۰ هزار مرد و ۹۸۰ هزار زن هستند؛ یعنی زنان هرگز ازدواج‌نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی، سه برابر مردان با این شرایط است.

این آمار زنگ هشداری برای مسئولان می باشد که لزوم برنامه ریزی و سیاست گذاری کارآمد را گوشزد می کند. مشکل مهم تر این می باشد سخنانی که از سوی برخی مسئولین شنیده می‌شود، این استنباط را به‌وجود آورده که پدیدۀ تجرد در میان بانوان، به موردی بحث‌انگیز برای آنان تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که در سال گذشته اعلام کردند زنگ خطر برای تجرد میلیون‌ها دختر ایرانی به صدا درآمده است. هرچند در این میان آمارها نشان می‌دهد، شمار پسران ایرانی مجرد در سن ازدواج هم رو به افزایش است و در عمل تفاوت زیادی در تعداد افراد مجرد این دو جنس وجود ندارد.

حدواً یک سال قبل ربیعی وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی، در گفت‌وگویی که با یکی از روزنامه ها داشت، با ابراز نگرانی از وجود تجردگرایی در بین زنان کشور، تأکید کرد که رشد آمار زنان مجرد سالمند در آینده باعث چالش‌های زیادی در جامعه خواهد شد. وی قسمتی از معضلات مجرد ماندن زنان را نیز ناشی از عدم اشتیاق کارفرماها نسبت به استخدام زنان متأهل دانست.
 
کلمات کلیدی : ازدواج، تجرد، طلاق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۱۷:۲۹
به دلیل فرهنگی و مسوولیت گریزی. جوان ۲۵ ساله با مازراتی ، علت ازدواج نکردن خود را تحریم و مشکل مالی عنوان می کند.!!!!! (4179525) (alef-13)
 
mehran
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۱:۲۱
نه عزیزم . من خودم مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی دارم . ولی بیکارم و پدرم هم پولدار نیست . الان هم 27 سالمه . فکر کنم تا 15 ساله دیگه هم نتونم ازدوواج کنم . اون فردی که شما می گی مازراتی داره دنبال خوشگذرانی است نه ازدواج (4179694) (alef-11)
 
a
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۳۳:۲۲
مشکل اینکه هممون فکر میکنیم چون دولتی خوندیم باید حتما یکی بیاد ما رو استخدام کنه . دوست عزیز این تفکر دیگه خیلی وقته مرده شما یا باید خیلی خیلی باهوش و با انگیزه باشید و درستون رو تا مقاطع بالا در خارج از کشور ادامه بدید یا باید خودتون آستین ها رو بالا بزنید و یک کسب کار ( مرتبط یا غیر مرتبط با رشتتون ) راه بندازید. من خودم لیسانس برق قدرت دولتی خوندم ولی ارشد ادامه ندادم چون هم خوشم نمیومد از درساش ( هیچ کدوم کاربردی و به درد بخور نیستند آخه شبیه سازی با متلب به چه درد صنعت میخوره) هم اینکه اصلا تو این مملکت به این همه کارشناس ارشد و دکتری نیازی نداریم بیخیالش شدم و الانم تو فکر شروع یه کار آزادم (4180003) (alef-13)
 
حح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۲۴:۵۹
به فکر باش
خیلی ها تو همین فکر موندن مهندس (4180189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۱:۴۳:۳۹
به نظرم مجردی خیلی خوبه من مجردی رو دوست دارم.چون میدونم از عهده ی مسولیت خانواده برنمیام دیگه چرا هم خودمو اذیت کنم هم خانواده و دختر مردم رو. (4182736) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۱۹:۰۰
زهی خیال باطل
کدوم کسب کدوم کار اینقدر سنگ بندازن و از کارت تقلید بشه که حالت از خودت به هم بخوره (4181870) (alef-13)
 
علی خورشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۳۲:۵۳
عزیزم من سالها است کار آزاد می کنم حتی از کودکی و دانشگاه دولتی درس خوندم و اما چند توصیه حاصل سالها کار تیمی :

1- دانشجویان دانشگاه های دولتی بسیار کاری تر و متهد تر به کار هستند و سبک زندگی و پشتکار بسیار خوبی دارند و انسانهای مطمئن تری هستند.
کبوتر با کبوتر ، باز با باز

2- در زمان رکود شما کار دانش بنیان هم انجام می دهید بازم استقبال خوبی از کار شما نمی شه و ممکنه دلسرد بشین.

3- کار آزاد متاسفانه خیلی اعتبار کاذبی داره و اون هم ریشه فرهنگی و البته ضمانت شغلی بستگی داره

4- یک و چهارصد حقوق دولتی برابر حدود 3 میلیون درآمد آزاد هست در تهران بدلیل بیمه ، عیدی و پاداش و سایر مزایای شغلی و اجاره دفتر یا مغازه.

5 - در شغل دولتی شما رو به جلو می روید و هم سوابق و هم جایگاه شغلی بهتری در آینده خواهید داشت

6- به همراه شغل دولتی شما می توانید شغل آزاد هم داشته باشید
و .....


در پایان برای فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی چند سال اول کار بسیار مهم است که کار دولتی داشته باشند ولی متاسفانه این شغل ها هم آقازاده ها با سفارش می گیرند در صورتی که اصلا نیازی به آن ندارند و بعد هم از حقوق کم آن گلایه می کنند . (4183193) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۳:۲۶:۵۸
خوب چرا از همون دبیرستان ترک تحصیل نکردی ؟این همه وقتتو و خودتو چرا اذیت کردی؟از همون ۱۸ سالگی میرفتی تو کار ازاد (4183709) (alef-13)
 
حبیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۱:۱۷:۰۳
من پنج ساله ازدواج کردم و بسیار راضی هستم .
من در ایام دانشجویی حتی پول کرایه رسوندن خودم به دانشگاه رو به زور داشتم.
خانواده ی من بسیار وظعیت مالی بدی داشتند .اینا رو گفتم تا فکر نکنید بچه پولدارم .
به من می گفتن چرا زن نمی گیری می گفتم پول نیست .بیکارم و از اینجور حرفا.
ولی دروغ بود .می ترسیدم از ازدواج .اعتماد بنفسم پایین بود .اضطراب داشتم .اصلا اسم خواستگاری که میومد از ترس وحشت می کردم .نا گفته نماند پول هم نداشتم ولی می دونم مشکل اصلی جوانان این نیست .نمونش همکارای پسرم هست که اونقدر که اونا خرج دوست دختراشون می کنند باور کنید من خرج زنم نمی کنم حتی شارژ نت اونا رو هم می خرن .
من وقتی با اولین بار خانمم رو دیدم مدتی تحت نظرم بود دل و زدم به دریا و رفتم چون اگر ترس و اضطراب باعث میشد از دستش بدم خودم رو هرگز نمی بخشیدم .
خانمم و خودم شاغل هستیم اینقدری میاد که آبرومندانه زندگی کنیم جاهایی من از خواسته هام می زنم و خدایی خیلی جاها اون .
از زندگیم هم راضیم الحمدالله .ازدواج بسیار من رو هدفمند کرد .و دنیام رو منطقی تر کرد .هیجاناتم رو تعدیل کرد .
مشکلاتم داشتیم مگر شما مجرد ها الان اصلا مشکل ندارید؟ همون جور که مشکلات شما نیاز به زمان داره برای ما هم همینطوره .
کسی که تا 40 سالگی مجرد مونده اونم پسر مطمئن باشید قول میدم ریشه کارش روانیه و ربطی به پول نداره .
مگر قراره همه تو نیاوران و سعادت آباد و زعفرانیه بشینن؟؟از توهم و رویا بیدار شید .مگه قراره همه در بدو شروع صاحب خانه باشند؟
نکته ی بعد با هم سطح خودتون بگردید تا زندگی رو یه اندازه ببینید و توقعات شبیه به هم باشه .
تا الان خدا کم و بیش بهتون رسونده و بعد ازدواج هم بهتون می رسونه خیلی تو ازدواج دو دوتا چهار تا نکنید . (4183683) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۷:۴۷
خیر دوست عزیز
جوانان الان بسیار هم از جوانان قدیم مسئولیت پذیر تر هستند چند برابر اونها هم تحصیلات دارند همه هم فوق لیسانس دارند میگیرند و دکترا
خود لیسانس گرفتن و کنکور دادن و فوق و دکترا گرفتن خودش یک نوع مسئولیت شناسی است و بسیار هم از دیپلم و سیکل گرفتن هم نسلهای شما سخت تره
واقعیت اینه که شما متولدین قبل از 1340 زندگی رو برای این نسل ما سخت کردین و طلبکارانه هم دارید به موضوع نگاه میفرماییید.
بنده متولد 1356 هستم و علت ازدواج نکردنم هم اینه که هم نسل های شما شغلها را گرفتین و با مدرک سیکل و دیپلم حاضر نیستید ول کنید برید دنبال کارتون همه هم صاحب مسکن شده اید و فضا را خالی نمیفرمایید در بانک هم که کار می کنید و بازنشسته میشوید سر از بانکهای جدید در میاوردید از دید من نسل شما باعث بروز مشکل برا نسل ما شده یک افزایش جمعیت هم دادید که با بی مسئولیتی کامل و بی برنامگی کامل همراه بوده و مسئولیت هم الان قبول نمیفرمایید
لذا عکس انچه را که شما فرموده اید بنده که ارشد دانشگاه تهران دارم و رتبه برتر کنکور هم بوده ام مشاهده می کنم لذا نه چنان است که حضرتعالی میفرمایید. (4179705) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۴:۳۳:۵۵
علت عمده ازدواج نكردن ناراحتي جوانان از جايگاه فعلي خودشونهو أيضا فرزندي كه به دنيا مياد و تنها فكري كه ميگذره اينه كه يكي ديگرو بدبخت كنم كه چي بشه (4182770) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۷:۵۷
این طوری که جنابعالی فرمودید باید 11 میلیون مازراتی در خیابانها تردد کنند . (4179707) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۳۷:۲۲
طرز فكر دخترامون اينه كه هيچ پسري ازدواج نميكنه! (4181910) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۵۳:۵۲
چند تا از این مازراتی نشین ها در کشور ما هستند؟ خیلی کم. شاید یک درصد جوانان هم نشوند. این یک درصد بله. مشکل فرهنگی دارند. اما 99 درصد دیگر چی؟ حالا من نمی گویم که این بقیه اصلا درگیر مشکل فرهنگی نیستند. این هم هستند. ولی خوب مشکل بیکاری و مسکن و ... را هم دارند. (4179755) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۴۶:۴۴
یک درصد هم نیست. (4180237) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۵۶:۲۹
خودکرده را تدبیر نیست. جوان ها را فرستادیم دانشگاه. خانواده ها در سن ازدواج دختر و پسر گفتند که میخواهند درس بخوانند. وقتی درس خواندند و لیسانس و ارشد و دکتری گرفتند حالا دیگر ازدواجی نیست. تازه با این مدرک ها کار درست و حسابی هم ندارند. خصوصا لیسانس که دیگر تبدیل شده به همان دیپلم (4179759) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۱:۲۲
عزیر دل چنددرصد یا حتی چند نفر مثل این آقا در این کشور زندگی می کنند ؟ ودر مقابل چند درصد از جوانان آینده نامعلوم شغلی دارند؟مشکل جامعه گروه اول نیستند بلکه مشکل گروه دوم هستند که نظام ( ونه الزاما دولت)باید برای آنها کاری بکند.متاسفانه ارگانها و سازمانهای نظام هرکجا که موفقیتی حتی کوچک اگر کسب کنند در بوق وکرنا می دمند و درجاهایی که کوتاهی کرده و سبب بحران می شوند از مسئولیت شانه خالی کرده مسئولیت آن را به گردن دیگران می اندازند/ ... بهانه ای نخ نما شده /آنچه که بسیار برجسته می رسد عدم مدیریت یا حتی سوء مدیریت و عدم نظارت دستگاه های متولی و آلوده بودن دستگاههای نظارتی هر روز مشکل جدیدی بوجود می آید طوری که به نظر میرسد در بعضی از جاها امور به حالت خود رها شدند (4179765) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۶:۳۱
١١ ميليون نفر بايد ازدواج كنن نميتونن
چندتاشون مازراتي سوارن؟
بجاي مسخره كردن نيازهاي بنيادي يه جوون يكم فكر جوونا باشم
واقعا متاسفم واسه اين نوع طرز تفكر (4179774) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۲۲:۱۳
والا من اکثر همسن های 25-30 ساله ام را که می بینم تقریبا بالای 50-60 درصدشان توان مالی مناسب برای ازدواج را دارند و مشکل مالی ندارند اتفاقا آن دوستانم که از لحاظ مالی ضعیفتر هستند اغلب ازدواج کرده اند در هر صورت به نظر بنده توان مالی اثر چندانی بر مقوله ازدواج ندارد بلکه مشکل از جای دیگری است اصلا مساله را جور دیگری ببینیم آیا آن دسته که ازدواج کردند و توان مناسب مالی داشتند اغلبشان به طلاق ختم نشد ماجرایشان؟؟
÷س مشکل مالی دلیل اصلی نیست حداقل به نظر من (4179889) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۹:۱۹:۰۶
دوست عزیز اتفاقا کسانی که توانایی مالی بهتری هم دارند هزینه های بیخود ازدواجشان سر به فلک میزنه.چه دلیلی داره برای مراسم بله برون دسته گل میلیونی سفارش بدیم .حلقه 4میلیونی بخریم.برای عیدی عروس طلای گران بخریم .به مناسبت ولنتاین گوشی ایفون 3 میلیونی بخریم و برای مسافرت حتما بریم خارج از کشور ده میلیون خرج کنیم.جالبه باید لباس عر وسی که میشه با یک میلیون بهترینشو خرید ده میلیون از فلان مزون تو کامرانیه پیاده شد و برای مراسم فیلمبرداری 15میلیون داد تا با پهباد از شما فیلم بگیرند و همه چیزهامون برای نمایش و توچشم بودن باشه.در نهایت یک زندگی تشکیل میشه که معیارش و عیار دوست داشتن و عشقش متناسب با جیب شماست.اگر پول داشته باشی طناب پوسیده عشق دیرتر پاره میشه .
ما ایرانیها عاشق شدن و از زندگی لذت بردن رو فراموش کردیم . (4180681) (alef-13)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۱۲:۲۹
اتفاقا باید در نظر داشت که هر چند جامعۀ امروز ما احاطه و انباشته شده با انواع مشکلات اقتصادی همچون نبود اشتغال و درآمد ، گرونی شدید مسکن ، سد سربازی ، دانشگاهی شدن قشر جوان و ... ولی کماکان بنظر میرسه که مهمترین علت فراری بودن جوانان از ورطۀ !!!!!! ازدواج ، نداشتن انگیزۀ لازمه که اونهم باین دلیله که این مردان و زنانی که امروزه قید ازدواج را کلا زده اند همون متولدین دهۀ 60 یعنی همون قربانیان عملگرا و تجربه-دیدۀ دیروز اند که انباشته اند از خاطرات دردآور و ناخوشایند دوران خردسالی و سپس نوجوانی و جوانی خودشون ؛
یعنی همونهائی که پدران و مادرانشون بدون ذره ای کار کارشناسی !!!!! و آینده-نگری تشویق شدند که : بچه-دار شوید !!!! تا خانه-دار شوید !!!! ؛
این نوزادان دهۀ شصتی وحتی دهه های بعدی که با بزرگتر شدن خودشون شاهد بزرگتر شدن !!!! مشکلاتشون بودند ، هیچگاه تا آخر عمر انبوه گرفتاریها و محرومیت های دوران نوزادی و کودکی تا نوجوانی و جوانی و حتی امروز خودشون رو از یاد نخواهند برد، پس دیگه هیچگاه حاضر نخواهند بود که همۀ اون تراژدیها و درد نامه ها را با ازدواجی دیگر و تعهدی جدید با آینده ای ناروشن !!!!! بیازمایند ؛ (4181435) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۳۸:۳۶
من 90 درصد دوستانی که دیدم مشکل مالی نداشتند و ازدواج کردند و یا اگر مشکل مالی داشتند پدر محترمشون دست تو جیب شد .

90 درصد که میگم مصداقی میگم ها و اکثرا هم سربازی نرفتند و اکثرا هم از طرف پدر مشکل شغلشون برطرف شد.


گذشته از همه اینها وقتی چندین سال دوندگی کنید و نتونید ازدواج کنید از ازدواج دلسرد میشید. (4183198) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۵:۳۹
همه را نباید با یک چوب زد. خواص همیشه وجود دارند.

مهم عموم جوانان است که بخاطر مشکلات غیر قابل انکار از ازدواج گریزانند.
در مسایل اجتماعی برای مسئولین فرهنگی و غیر فرهنگی فقط حجاب مطرح است
و در مسایل اقتصادی هم روزمرگی برای رفع مشکلات خودشان. (4179789) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۵:۴۶
شما همین یک مورد مازراتی سوار را دیدی؟ آیا این 11 میلیون جوان همگی مازراتی سوارند؟

میدانی ازدواج چه شد؟ میدانی شغل جوانان چه شد؟ میدانی منافع ملی چیست؟

میدانی ایران کجاست؟ میدانی ایرانی کیست؟ میدانی منافع ملی ایرانیان چیست؟

اگر به این مسائل فکر شود و در نظر گرفته شوند این کشور برای تامین 80 میلیون نفر امکانات و سرمایه کافی دارد. (4179790) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۷:۲۲
مسئولین اصلا مقصر نیستند. حتما هم مقصر واتساپ و تلگرام است!!!!!!! (4179794) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۵۰:۵۱
برو عمو جون....مگه چندتا جوون مازراتی سوار داریم. شنا واقع بین نیستی. جوانی که تحصیلات داره، دیگه یه حداقلی از رفاه رو در نظر میگیره واسه شروع زندگی، مثلا یه حقوق ۲ تومن یه خونه اجاره جای متوسط و...اینها نیازهای اولیه است. وقتی نه کار هست و من فوق لیسانس دانشگاه دولتی مجبورم ماعیی ۱ تومن بگیرم و نه خونه و.....مطمین باش ازدواج نمیکنم. (4179845) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۳۱:۵۴
حداقل هزینه زندگی ماهانه یک‌خانوار متوسط

http://alef.ir/vdcjyhexauqexoz.fsfu.html?449807 (4179900) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۴۶:۳۵
صاحبان مازراتی اقازاده هایی هستند که اتفاقا زود هم ازدواج میکنند ببم جان ادرس اشتباه به جنابعالی داده اند
بنده خدا، مثلا الان من مسئولیت قبول کنم ناگهان صاحب خانه و شغل و درامد میشوم؟!؟!؟؟!
لطفا کمی فکر کنید بعد اظهار فضل بفرمایید
ظاهرا اساسا شما نیازی به خرید از بازار هم نداری (4179918) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۱۰:۱۴
گمان نمی کنم مشکل مسئولین ندانستن راهکار باشه، بلکه مشکل ایشان عمل نکردن به راهکاره... (4180058) (alef-3)
 
احمد
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۴۵:۲۹
توی کشوری که ثبات اقتصادی وجود ندارد و اندوخته ای که با بدبختی جمع کردی با یه بالا رفتن ارز ارزشش به نصف یا کمتر میرسد ازدواج کردن دل و جرات میخواهد.سه ساله کمی ثبات هست بعدش معلوم نیست.چون سیاست کشور ما ثبات ایجاد نمیکنه. (4180234) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۱۸:۴۲
تغییر سبک زندگی و راحت طلبی. (4179527) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۱۸:۴۴
دیگر از افزایش سن ازدواج نیست/ یک نسلس از این خطر در شده و به بحرانی به نام "انقطاع نسل" دچار شده ایم/ برخی اطلاعات از وجود میلیون مجرد بالای 40 سال می گویند بویژه خانم ها/ بحث الان قطع نسل است و عدم باروری میلیون ها نفر/ مسئله مه این است که سن باروری مفید زیر چهل است برای خانم/ حتی بارداری بالای 35 سال خطرناک است/ این را پزشکان بپرسید/ /
باید راهکار فوری برای افراد مجرد بالای 35 سال در نظر رگفته شود/ اولویت های وام های بدون سود/ تسهیلات مسکن / تسهیل شغل/ مردان از دلایلی اصلی عدم داشتن شغل است که تن به ازدواج نمی دهند/ مرد جوان بالای 40 سال که علاوه محردی بی پول و بی کار است دیگر امیدی برای ازدواج ندارد و این نا امیدی منشا خطر بزرگی بر امنیت کشور است/لطفا چاپ کنید (4179528) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۴۲:۱۲
کی گفته مردان از ازدواج گریزانند - نزدیک 4 ساله که شروع به خواستگاری کردم (4183204) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۸:۰۷:۲۲
من 5 سال است که خواستگاری می روم ولی هیچ. (4184704) (alef-13)
 
مجید
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۲۸:۱۳
نبود کار و درامد (4179536) (alef-13)
 
عبدالشاه نژاد
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۳۰:۰۷
مسولين اصلا گناهي ندارند و اين مردم هستند كه اين مسولين انتخاب كردن. همه تقصيرها گردن ماست. همه مسولين پاكن و كارشون درست. فقط اميدوارم به دنياي ديگر هم اعتقاد داشته باشند. (4179537) (alef-13)
 
مهندس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۸:۱۶:۰۲
بله.......مسئولین محترم در یک حرکت انقلابی مبالغ هنگفتی را برای خرید پراید و ....اختصاص دادند ولی بودجه برای کمک به ازدواج جوانان و کار افرینی و... ندارند. البته یه جورایی حق هم دارند ..مگر داماد بی ماشین میشود؟؟؟ (4180597) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۴۲:۰۱
اخ چه حرفي زدي! دهنت رو بايد طلا گرفت، طلا! از ماست كه بر ماست (4181932) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۴۰:۲۶
مشکل فقط بیکاری و گرانی و مسکن و هزینه های بالای زندگی نیست بلکه یک مشکل بزرگتر هست و ان هم عدم وجود مکانهایی برای برخورد و اشنایی دو جنس مخالف هستند، اگر دانشگاه را رد کنی، بعد از ان کجا باید با کسی اشنا شوی، من دو ساله میخواهم ازدواج کنم اما در این کشور تفکیک جنسیتی شده، چطور دختری مناسب خودم پیدا کنم، محیط کارم هم مردانه هست، اهل توی خیابون ، دوست پسر دوست دختر بازی و شماره رد و بدل کردن هم نیستم (4179547) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۳۱:۱۳
نکته بسیار مهمی را اشاره کرده اید دوستان هر جا با یک دختر اشنا بشوی را دوستی خیابانی می نامند و کلا اشنایی با دختر در جامعه ما بصورت قانونی امکان نداره و اشنا نشدنها باعث میشه ازدواجی هم صورت نگیره و تفکیک جنسیتی رو هم کاملا موافقم که صورت گرفته و امکان یافتن جفت مناسب برا تشکیل زندگی وجود نداره و شیوه سنتی هم کارایی نداره و تقریبا منسوخ شده و شیوه های مدرن رو هم دوستان به حالت غیر قانونی نگه داشتن که ریسک زیادی داره بنابراین یکی از علل اساسی و مهم کاهش ازدواج اینه که امکان اشنای درست و قاونی وجود ندارد. که یکی از مشکلات اساسی خود بنده است (4179712) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۰۰:۲۰
بگو مامان جونت برات آستین بالا بزنه (4180268) (alef-3)
 
متاهلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۸:۱۷:۴۶
درسته...برای منم مامانم اینا دست بالا زدند...بهترین کار همینه.. (4180599) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۰۵:۴۸
اول بسم الله ش سربازیه...والحمدلله هم که نداره دیگه ! (4180277) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۱۲:۳۳
شما لب تر کنی از در و دیوار برات دختر دم بخت با مشخصات عالی معرفی میکنن . از پدر و مادر و فامیل بگیر تا دوست و آشنای خانوادگی در و همسایه . همیشه یه دختر خوب و دم بخت برای معرفی شدن وجود داره .
ابن حرف شما یه جور بهانه تراشیه . (4182416) (alef-11)
 
صمصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۴۲:۳۸
جواب سوال:
،مهمترین معضل ازدواج جوانان از دیدگاه افراد 18 ساله و بیشتر شهری، به ترتیب بیکاری با 74 درصد ، نداشتن شغل دایم با 54.4 درصد، مشکل تهیه مسکن با 54.1 درصد، وضع نامناسب مالی سرپرست 33.5 درصد، پیدا نشدن فرد مناسب 30.3درصد و مسئولیت ناپذیری جوانان 20.8 درصد بوده‌است.


بدون شرح ! (4179550) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۴۸:۱۰
نسخه بعضی از دولت مردان الکی شاد بودن است.یعنی رقصیدن بدون آهنگ.حله؟ (4179554) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۵۳:۴۱
چرا رک نمی نویسید که یکی از اصلی ترین دغدغه های این موضوع، رخنه این دختران مجرد در زندگی زوج های دیگر است؟
آمار خیانت بسیار بالاست.
هیچ کسی هیچ چیزی نمی گوید. (4179557) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۳۳:۴۳
با سلام و احترام و تشکر از شما
کامنت شما ربطی به موضوع ندارد. شما نگرانی خودتون رو جایی عنوان کرده ایذ که محلش نیست ضمن اینکه شما اگر به شوهرتون برسید و عشق بینتون باشه رخنه هزار تا دختر مجرد هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد اگر هم شوهر شما ادمی است که هوسبازه همون بهتر که جدا شوید (4179715) (alef-3)
 
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۶:۵۹
لطفا به دختران مجرد ،توهین نکنید ، خیلی هاشون پاکند و با مشکلشون کنار اومدن و دارن زندگیشون رو می کنن،بی هنری از خود زنان متأهله که نمی تونن شوهرشون رو حفظ کنن،بیخود گردن بقیه نندازین ،ما ها اگر می خواستیم به هر قیمتی شوهر کنیم ،بلد بودیم ،خجالت نمی کشید یه شوهر گیرتون اومده ،فکر می کنید عالم و آدم می خوان از شما ورش دارن ؟ (4179792) (alef-3)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۷:۳۳
متاسفم ك فقط دختران مجرد رو مينويسي!!!
مردان متاهلي ك خيانت ميكنند گناهشان هزاران برابر بيشتر است
در كنار هر دختر مجرد يك مرد خائن هست ك بسا همان مرد مقصر اصليست (4179795) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۳۶:۱۳
عزیزم وقتی که اخلاق در جامعه سقوط کنه فرقی بین خانم مجرد و متاهل وجود نداره... متاسفانه آمارها نشون میده که میزان خیانت بین زنان و مردان متاهل بیشتر از زنان و مردان مجرد هست! (4179827) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۰۲:۲۶
مجرد که خیانت نداره !! (4180042) (alef-3)
 
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۵۶:۰۱
دخترای طفلی ،که سالم و پاکند ،سرشون به کار خودشونه ،به امثال تو هم کاری ندارن ،مگه به هر قیمتی ازدواج کردن ،سخته ؟اون ها هم می تونستن بالاخره یه قلبی رو متوجه خودشون کنند با انواع شگرد های زنانه ،چرا تهمت ناروا می زنید ؟از خدا و قیامت بترسید ،این دنیا ارزشش رو نداره ،خدا به ما ها هم صبر می ده و اتفاقا حس خوشبختی و آرامش ،این شماهائید که دائم دارید حرص ربوده شدن شو هر هاتون رو می خورید،اگر اعتقاد بر این باشه که محبت قلبی رو خدا ایجاد می کنه ،هیچ زلزله ای شما رو تکون نمی ده و نمی لرزونه ....پس به خودت رجوع کنو ایرادت رو پیدا کن (4180255) (alef-11)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۶:۰۳:۰۸
اصلا نظرتون ربطی به موضوع نداره ،ازدواج نکردن جوون ایرانی به خاطر اینه که دختران با متأهل ها دوست میشن ؟؟؟؟؟چه مسخره،لااقل می گفتی دختران با مجرد ها دوست می شن تا باور پذیر تر باشه (4180382) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۰:۱۵:۳۰
اقا پسرها توان اداره زندگی را ندارن چی می گید شما ؟ (4180748) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۵۳:۵۳
1- برای ازدواج از سوی پسرها حداقل چهار مسأله وجود دارد:الف-وضعیت تحصیلی(فعلا هرچه بالاتر بهتر شده است)ب- پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت
ج- داشتن سرپناه(منزل شخصی یا پول کافی برای اجاره مسکن) . د- شغل دایم( با امکانات مالی مناسب و ضروری).
خب یک پسر جوان حد اقل اگر بخواهد ارشد را بپایان برساند به سن 24 به بعد می رسد، برای دو سال هم خدمت اجباری سنش می رسد به 26 سال. حالا تازه باید بیاید در صف متقاضیان شغل بایستد. یا با سرمایه اولیه خانواده شغلی را دایر می کند. تا آن شغل ایجاد به درآمدزایی برای تأمین هزینه مسکن برسد حد اقل چند سالی باید تحمل کند و یا باید منتظر اعلام نیاز برای کار در شرکت خصوصی یا به احتمال بسیار ضعیف در یک کار دولتی باشد. سن این پسر جوان به بالای سی سال می رسد.
بنابراین زندگی تجردی واقعی ترین گزینه در دسترس چنین افراد است. که خیلی خوش بینانه همه چهار مسأله را بخواهند به ترتیب حل کنند.
2- اما شکل بدبینانه آن این است که پسر جوان در گذران هریک از این چهار مرحله، شکست روحی یا مرگ پدر، مادر و یا عضوی از خانواده و یا ورشکستی خانوادگی را هم داشته باشد، چرخیدن به سمت مشکلات روحی، افسردگی، فشارهای حاصل از بی کاری و سرانجام اعتیاد سیاه چاله هایی است که می تواند او را تهدید کند.
3- اما برای دختران جوان تحصیلات حتما یک امتیاز خاص اجتماعی شناخته شده و برخورداری از شغل و درآمد صرف نظر از مزیت، نوعی استقلال مالی در پی دارد.
4- حالا مشکل دیگر وجود دختران مجرد با تحصیلات بالاتر از پسران مجرد است که چگونه بتوانند هم زیستی داشته و در کانونی به نام خانواده جدید در کنار هم قرار بگیرند.
5- تمام بار حل این مشکلات بر خانواده تحمیل شده، تسهیلات مناسبی نه از سوی قانون و نه از سوی دولت پیش بینی شده است.
6- نظامی ها که خدمت اجباری را مقدس شناخته ذره ای کوتاه نمی آیند و بانک ها هم به جای کمک کانون اختلاس و سود جویی شده اند.
7- بگذریم از این که پسران و دختران آیا به اندازه کافی از مهارت های زندگی و روحیات صبر و مدارا در زندگی برخوردار شده اند یا نه تا بتوانند هر دو مسوولانه زندگی خانوادگی جدید را پیش ببرند.
8-و این چنین است که جامعه بد قواره می شود و مشکلی مانند تجرد دختران و پسران هر روز پر گره تر می گردد. و نمی توان با حرف های ساده انگارانه برخی مثلا سن ازدواج را به مقطع دبیرستان یا حتی در سطح دانشجویی رساند. (4179559) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۰:۱۱
می خواستم بنویسم دیدم شما عالی توضیح دادید.ممنون.فقط منم بگم که تا یه پسر به ثبات نسبی نرسه بهش زن نمیدن سن ثبات پسر هم سی سالگی هست.اگر به گناهان مختلف الوده نشده باشه.سربازی به طور مستقیم سه سال و به طور غيرمستقيم چندین سال بیشتر در افزایش سن ازدواج نقش داره. (4179781) (alef-11)
 
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۵۷:۵۰
با این وضعیتی که شبکه های مجازی به خصوص اینستاگرام و تلگرام در تبلیغ مسائل جنسی و روابط جنسی بوجود آورده اند و با این وضعیتی که هر دختر با چند پسر دوست است و برعکس

و

در کنار آن اولویت اصلی قرار گرفتن ثروت برای دخترها و زنها در انتخاب همسر آنهم به علت چشم و هم چشمیهای مجازی و واقعی باعث شده که کلا دیگر کمتر کسی میل و رغبت به ازدواج داشته باشد (4179560) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۵۸:۴۶
وقتی یک مرد تشخیص دهد که یک دختر یا زن ملاک انتخابش ثروتش میباشد نه ایمان و اخلاق و حجب و حیااش، خوب نمیتواند روی آن زن دیگر حساب کند (4179563) (alef-13)
 
سرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۵۹:۳۹
وقتی قوانین ازدواج کلا به سود اقایان است ازدواج سهم مهلک است. (4179936) (alef-13)
 
احمد
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۵۸:۴۷
تا تساوی حقوق زن و مرد در ازدواج نباشه و مهریه و جهیزیه انچنانی حذف نشه روز به روز بدتر خواهد شد. (4180262) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۰۰:۰۰
والا برعکس آماری که در بالا دادید، آمار طلاق در خانواده هایی با وضع مالی خوب و عالی بسیار بالاتر از همتایان بی پولشان میباشد. (4179567) (alef-13)
 
پرنده
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۰۰:۴۳
یکی از دلایل گریز از ازدواج در ایران تبعات بسیار زیاد طلاق می باشد. اگر زوجین بتوانند بدون تاوان دادن اقتصادی و اجتماعی از شر انتخاب اشتباه خود خلاص شده و دوباره از نو شروع کنند، آنوقت ترس پسرها از ازدواج و رد کردن خواستگارها از طرف دخترها کاهش می یابد.
اکنون یک انتخاب اشتباه برای دخترها می تواند منجر به سرخوردگی، افسردگی، احتمال مجرد ماندن و شماتت جامعه شود و همین انتخاب اشتباه از طرف پسرها می تواند به ورشکستگی، زندان و حتی اعتیاد و خودکشی ختم شود.
باید از طلاق قبح زدایی شده و جامعه ما قبول کند که مرد یا زن مطلقه گناهی جز یک اشتباه در انتخاب نداشته است. این اشتباه را نمی توان گناه نامید زیرا با توجه به فرهنگ، شرع و عرف کشور، امکان آشنایی و شناخت واقع بینانه قبل از ازدواج بین زوجین به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و نمی توان زوجین را به خاطر اشتباه در شناخت ملامت کرد.
بدلایل فوق گریز از ازدواج در بین مردان جوان با شغل دائمی و دارای مسکن نیز مشاهده می شود. حتی دختر خانم هایی که سنی ازشون گذشته یا بهره ای از زیبایی یا تحصیلات بالا ندارند هم برای انتخاب زوج مته به خشخاش می گذارند.
تسهیل کردن طلاق نه تنها باعث افزایش ازدواج خواهد شد بلکه از عواقب طلاق (از جمله فرزندان طلاق) خواهد کاست.
یک روج نرمال، به احتمال زیاد در همان شش ماه یا یکسال ابتدای زندگی زیر یک سقف با شناخت کامل یکدیگر می فهمند که اشتباه کرده ند یا نه. ولی به علت تبعات سنگین طلاق، راههای مختلفی چون هدیه دادن، قهر کردن، سفر رفتن، مشاور رفتن، ریش سفید آوردن و حتا متاسفانه بچه آوردن... را می آزمایند تا شاید فرجی حاصل شد. ولی نهایتاً علی رغم همان تبعات سنگین تن می دهند به طلاق. (4179570) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۰۹:۰۲
دليل افزايش طلاق رواج فرهنگ غلطي است كه دختران جوان بدان روي آورده اند در گذشته پايبندي به خانواده بيشتر بود دختران به خانه بخت كه مي رفتند با بسياري از كمبودها ، معضلات و مشكلات مي ساختند با اندك جر و بحثي راه دادگاه را درپيش نمي گرفتند بسياري وقتها بزرگترهاي فاميل كدخدا منشانه مسائل ومشكلات را فيصله مي دادند و زندگي ادامه مي يافت جوانان از بزرگترها حرف شنوي داشتند روي حرف بزرگترها چيزي نمي گفتند اينها نمونه هايي از رفتارهاي است كه حالا در جامعه ما رنگ باخته است جوانان خودشان را صاحب كرامات و عقل كل مي دانند حاضر نيستند از تجربه بزرگترها در زندگي استفاده كنند .مهريه هاي سنگين ، چشم و هم چشميهاي زياد ، داشتن توقعات بالا ، نبود شغل ، مسكن و...از عواملي است كه منجر به طلاق مي شود و يا ازدواج را كمرنگ نموده است .با نگاهي به گذشته نه چندان دور و بررسي زندگي و ازدواج جوانان آن روزها مشخص مي شود كه همه دختران و پسران آن وقت نيز آرزوي زندگي مرفه را داشته اند اما از كم شروع كرده اند و با تلاش خودشان براي خودشان زندگي ساخته اند الان آن ديدگاه و تفكر در بين جوانان كم است بايد برايشان همه چيز را مهيا كرد تا آنان زندگي را آغاز كنند اما متاسفانه دوامي ندارد. (4179585) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۰۹:۳۳
من چهل سال دارم و فارغ التحصیل رشته عمران هستم . هنوز با کلی دوندگی نتوانستم حداقلهای شروع یک زندگی را فراهم کنم . دوست دارم ازدواج کنم اما نمیتوانم . آنقدر مشکلات هست که برای حل تک تک آنها باید عمر گذاشت و شروع زندگی بدون تهیه حداقلهای ملزوم آن نتیجه جز تحقیر ندارد آنهم با اوضاع حال حاضر جامعه . (4179586) (alef-13)
 
حرف
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۰۹:۴۲
این حرفها چیه
بگذارید جوانان راحت باشند
حالا خودتان از زندگیتان راضی هستید هی می گویید ازدواج ازدواج
وقتی سواد وفرهنگ عمومی خانواده ها بعضا درحد مسائل مادی وزیرآن است چه توقعی از جوانی دارید که ازدواج کند وفقط حرص بخورد ویاسکته کند
دولت هم که میگه نشاط داشته باشیذد بهترین راه همین مجردیه (4179587) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۱۲:۴۶
برای پاسخ به این سوال باید از خود طرف پرسید چون همه حی و حاضر هستند. اگر از بنده بپرسید علل اینکه نمیتوانم ازدواج کنم اینها است:
1- کار مناسب گیر نمیاد و اگر کاری هم گیر بیاد بی ثباته و ضمنا با دستمزد 800 تومن نمیشه زندگی رو اداره کرد این 800 تومن پول تو جیبی هم محسوب نمیشه
2- هزینه ها بالا است و روز به روز قیمتها بالا میرود ثباتی وجود نداره که ادم برنامه ریزی کنه بخصوص که دوستان هر از گاهی طرح های مختلف اچرا میکنند مثل هدفمندی که تمام محاسبات رو بر هممیزنه و قیمتها یک مرتبه چندین برابر میشه
3- امکان مسکن دار شدن مثل سابق نیست و تقریبا احتمالش صفر شده
4- ریسک ازدواج بالا است در صورت ناسازگاری مکنه بخاطر مهریه درگیر زندان بشوم یا هزینه بصورت ماهانه یک سکه بهم تحمیل بشود که امکان پرداختش با حقوق ماهیاه 800 تومن نیست
5- امکان اشنا شدن با دختر مناسب وجود نداره مسئولان همه راه ها را غیر قانونی میدانند نمیدانم کجا میشه یک دختر را پیدا کرد و باهاش اشنا شد(خلاف قوانین ما است)
6- ازدواج و قانونش مبهمه دخترها قوانین ازدواج سنتی را که به نفعشونه مطالبه میکنند و میخواهند شیوه زندگیشون غربی باشه یعنی میخواهند دو سیستمه زندگی کنن که شدنی نیست

در کل ترکیبی از ناکارامدی اقتصادی و قوانین رو باعث این وضعیت میدانم (4179591) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۱:۱۹
خیلی تحلیل خوبی بود. مورد 4 که گفتید برای رفیق ما اتفاق افتاد. بنده خدا را انداختن زندان بابت مهریه. 6 ماه زندان بود. ولی خوب بازم خوب بود واسش. چون دیگه هوای زن از کلش پرید. از هم طلاق گرفتن. الان چسبیده به کار. ماهی یک تومان می گیره. زن و بچه هم که نداره. توی همون کارگاه هم می خوابه. اجاره خونه هم نداره. ماهی 300 میگه پس اندازه داره. خوبه دیگه. میتونه 10 سال دیگه یه پرایدم بخره (4179764) (alef-11)
 
احمد
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۰۶:۱۹
دوست بنده هم کل داراییش 50 میلیون بود که به خاطر درصدی از مهریه از بین رفت 30 میلیون به خواهر برادراش بدهکاره.چه ادم نازنینی هم هست.تا ده سال اینده باید بدهیاشو صاف کنه. (4180279) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۱۹:۳۶
باید مد نظر داشت که این رخداد تلخ از جنبه های فرهنگی و اقتصادی و روانی باید تحلیل گردد :
از جنبه های فرهنگی تغییرات سبک زندگی ،مدرنیته خصوصا" در برخی استانها و شهرهای بزرگ متاثر از تبلیغات محسوس و نامحسوس رسانه های داخلی وخارجی که بر طبل تجرد می کوبند و نسخه های جایگزین مانند ازدواج سفید را تبلیغ می کنند برای اثبات این امر کافیست نظری به استانهای کمتر برخوردار داشته باشیم که سن ازدواج حتی از میانگین های جهانی هم پایین تر است مانند سیستان وبلوچستان که حتی چند همسری هم باب هست .

از جنبه اقتصادی اگر ازدواج را امری معروف در نظر داشته باشیم باید ذکر شود که دولت ها نه تنها به این امر نمی پردازند حتی سعی در کسب درآمد از این مقوله دارند که کاملا" برخلاف وظایف آنهاست(نگاهی به عملکرد بانکها داشته باشیم .) واقعا" چه مقدار دولتها در فراهم کردن زیرساختهای ازدواج موفق بوده اند همانطور که در متن آمده نداشتن شغل و امنیت شغلی مسکن ، عاملش غیر دولت ها چه کسانی هستند .چه مقدار کمک های مالی ولو بلا عوض مشمول جوانان متقاضی ازدواج شده است .

از جنبه های روانی و شخصیتی متاسفانه در نسل حاضر نگاه به ازدواج شان بسیار نازلی داشته و فقط به مسایل جنسی توجه می شود به این صورت که متاسفانه جوانانی که نیازهای جنسیشان خارج از چارچوب ازدواج پاسخ داده می شود دیگر تمایلی به ازدواج ندارند در حالی که به هیچ وجه مشکل مالی ندارند و یا یک نشانه دیگر اینکه حتی اگر ازدواج کنند میل به فرزند آوری ندارند .

اما نکته اصلی و اساسی اینکه ازدواج و بقای نسل یک ملت شاید مهمترین ذغدغه یک کشور هست طوری که برای تامین اهداف آن سرمایه گذاری کلانی هم می کنند همین اخیرا" جایی خواندم که در کانادا برای فرزند سوم چندین هزار دلار پاداش داده می شود متاسفانه در کشور ما عملکرد مسئولین در این مقوله اگر نگوییم خیانت باید گفت از یک جهل مطلق نشات می گیرد این قدر بی تفاوتی نسبت به کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق و به تبع آن کاهش فرزند آوری به نظر غیر طبیعی میآید همین جا از مسئولین دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی درخواست ورود به این مسئله را دارم . (4179605) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۲۴:۳۴
اگر روح و روان يك جوان در حال نابودي باشد ايا بايد باز هم ازدواج كند و براي نابودي روح و روان يك جوان چه بايد كرد
1- سالها بايد سعي و تلاش كند و در بهترين دانشگاهها درس بخواند و سختي بكشد ولي نهايتا از او انتظار داشته باشند كه مجددا روز از نو روزي از نو و از رانندگي تاكسي شروع نمايد و زندگيش را تامين كند

2- افرادي با توانايي بسيار كمتر از او را به عنوان مدير و رييس و عضو هيئت علمي با پارتي استخدام كنند و او ببيند و هيچ مشكلي هم برايش روي ندهد

3- اگر با هزار زحمت شغلي در بخش مثلا خصوصي پيدا كرد با قرار داد ماهيانه و چه بسا سفيد امضاء و با حقوقي حدود 800000 تومان رضايت بدهد و هر لحظه خواستند اخراجش كنند بپذيرد و همين است كه هست!

4- با درامدي كه دارد خرج خودش را نمي تواند بدهد ولي حتما بايد ازدواج كند انشاءا... يك معجزه اي خواهد شد

4- فردايش معلوم نباشد كه بالاخره تحريمها لغو ميشود يا نمي شود جنگ ميشود يا نمي شود مخارج زندگيش همين است كه هست يا معلوم نيست شايد يكهو دو سه برابر شود و باز هم همينه كه هست ميخواي بخواه نمي خواي بدرك!


واقعا با اين اوضاع احوال اقتصادي و روحي و رواني باز هم پيشنهاد مي كنيد جوان جرات كند ازدواج نمايد حالا بماند مخارج ازدواج و ....... (4179614) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۳۴:۲۹
ازدواج کنند که چی بشه....؟
شاید خیلی ساده و خودمونی این سوال طرح شد اما دنیائی حرف است. (4179628) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۴۶:۵۶
مگر می توانند ازدواج کنند و نمی کنند (4179650) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۴۸:۰۴
تا حالا دیدی مردی ازدواج نکنه؟مردها که به 40 سالگی می رسند دیگه از صیغه کردن و دوست بازی خسته می شن و می خوان به راه راست بیان.توبه کنند و خانواده تشکیل بدهند!اما دختر بیچاره اسمش میشه پیر دختر 35 ساله 40 ساله و اینست تقابل سنت ما و مدرنیته ای که هر وقت به نفعمان باشد روشنفکر می شویم!
متاسفم برای پسرهایی که باعث این اوضاع اجتماعی شده اند.من خودم در 30 سالگی با خانمی ازدواج کردم و کاملا شرایط دختران را درک می کنم اینکه میگن دخترا متوقع شده ند دروغ محض و فقط برای توجیح تن ندادن به ازدواج پسران است (4179652) (alef-13)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۲۰:۴۵
واقعا هم همينه (4179802) (alef-11)
 
آرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۰۶:۴۳
درود بر شما. در ضمن من خیلی کم دیدم مردی به ازدواج با هم کفو خودش راضی باشه. اکثرا سراغ خانمهای بالاتر از خودشون میرن بعد می فرمایند دخترها پرتوقع هستند. البته در هر دو قشر آدمهای پرتوقع وجود دارند ولی به نظرم تعداد آقایون پرتوقع خیلی بیشتره. (4180151) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۴۸:۱۵
برای من نوعی سربازی مهمترین معضل هست (4179654) (alef-13)
 
1
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۴۱:۵۳
بهترین بخش زندگیت همین سربازیه (4179726) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۱۵:۳۵
بهترین بخش زندگی تو سربازی بوده؟!!! (4179978) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۰۹:۵۶
زندگیت چقدر داغونه که سربازی بهترین بخش اونه. (4180287) (alef-3)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۲۶:۱۱
کامنت ۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۰۹:۵۶
نمیری که خیلی خندیدم
خدا خیرت بده (4181884) (alef-13)
 
پرنده
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۵۰:۲۸
1- در متن به مسئولیت ناپذیری جوانان اشاره شده است. بنده به خلاف آن معتقدم. با وجود مهریه و حق طلاق یکطرفه، جوانانی که با احتیاط به امر ازدواج و عواقب سنگین آن نگاه می کنند بسیار مسئولانه تر رفتار می کنند تا مسئولانی که شب و روز از سیمای ملی برنامه برای تقبیح طلاق و تشویق ازدواج پخش می کنند. اتفاقاً قبول نکردن مسئولیتی که توان انجام آن وجود ندارد اوج مسئولیت پذیری را می رساند.
2-زوجی که در مراحل اولیه زندگی بعد از یقین به اینکه برای هم ساخته نشده اند و صرفاً یکدیگر را عذاب می دهند، توافقاً از یکدیگر جدا می شوند غیر مسئولانه رفتار می کنند یا مسئولانی که در سریال ها و سخنرانی ها، زنان و مردان مطلقه را افرادی خطاکار، شیطانی، بی عرضه، معتاد و ناسازگار نشان می دهند و با چوب ملامت آنها را می نوازند؟
آیا برنامه ای که «مردِ حق طلاق داده به زن» را به تمسخر می گیرد،مسئولانه رفتار می کند یا پسران و دخترانی که به قوانین مرتبط با مهریه و حق طلاق تن نمی دهند؟
3- حالا که جامعه و حکومت ما به هر دلیل نتوانسته اقتصاد، کار، سلامت اجتماعی و بسترهای مناسب برای آشنایی دختران و پسران را فراهم کند، آیا مسئولانه ست که با سخت کردن طلاق و مجازات کردن مردان و زنانی که طلاق می گیرند، سعی در تشویق ازدواج داشته باشد؟
4- اکنون دخترانی که موافق مهریه کم و ناچیز ند و پسرانی که موافق رد حق طلاق به زوجه اند، به علت فشارهای اجتماعی، فرهنگی و عرفی با آنچه که مرسوم است کنار می آیند. وظیفه حکومت است که این فشارها را کاهش دهد.
- مایلم صریحاً ذکر کنم که بنده تجربه طلاق نداشته ام. بحمدالله ازدواج بسیار موفقی داشته و از زندگی متأهلی راضی م. اینکه از تسهیل طلاق دفاع می کنم جز منطق و مشاهده، چیزی پشت آن نیست. (4179656) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۰۲:۳۶
با این همه مشکلات برا چی ازدواج کنند (4179672) (alef-13)
 
farzan
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۱۶:۴۳

راستی اقای نوبخت فرمودن اصلا به ما ربط نداره چرا حقوق کارگرها سالهای 88 و 89 با تورم بالا نرفت . ماوظیفه داریم 10 درصد معادل 80تا هزارتومانی زیاد کنیم که میکنیم (4179687) (alef-13)
 
نادر موذن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۹:۲۳
پول هزینه مسکن (4179710) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۳۳:۰۹
در بهترین دانشگاه های کشور در زمانی که هنوز مهندسی را دولت محترم آقای احمدی نژاد نابود نکرده بودند بهترین رشته مهندسی را خوانده ام با مدرک فوق لیسانس از همان دانشگاه بیش از 1 سال و نیم هم که علاف سربازی شدیم الانم نه خونه دارم نه ماشین و نه شغل با درآمد مناسب و نه امنیت شغلی که همین درآمد پایین یاقی بمونه و نه خانواده پولدار، حالا در سن 28 سالگی برم زن بگیرم که آمار ازدواج مملکت بد نباشه یه وقت؟ (4179714) (alef-3)
 
چکیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۴۱:۴۴
اینکه عده ای فرمایش می فرمایند باتوجه به قوانین مملکتی نمی توانیم دخترشایسته ای پیدا کنیم باشواهد وقرائن موجود الحمدالله هیچ سنخیتی ندارد،اما بنده به عنوان یک پدر اذعان دارم که جوانان ما به عمده دلایل فوق امکان شروع زندگی مشترک برایشان حاصل نیست،فرزند دوم بنده متولد69 ودارای کارشناسی ارشد می باشد که تازه مدتی سربازی راشروع کرده است به این مفهوم که ایشان درسن 28 سالگی می خواهد وارد بازار کارشود اگر باشد فرض رابراین بگذاریم باحداکثرحقوق ماهی 1میلیون وسالی 12 میلیون وکلیه هزینه های خوردوخوراک...باخانواده باشد ایشان برای ازدواج حداقل نیاز به (رهن یک واحد 50متری درنظام آباد 50میلیون،مراسم ساده نامزدی.....30میلیون،مقداری لوازم زندگی 20میلیون...) حدودابین 80تا 100میلیون تومان پول لازم دارد واگرپدرش هم مثل بنده بازنشسته باشدوامکان کمک نداشته باشد به شرط عدم تورم و ....فرزند بنده می تواند خداقل باید برای ازدواج بادختری که باشرایط فوق سازگارباشد بین 7تا10سال تلاش کند یعنی سنش بین 30تا40خواهدبود آن هم با اعصابی .................. (4179725) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۹:۵۱:۰۵
عجیب است که این زنگ خطرها را دیر متوجه می شوند مسئولین ما. زنگ خطر سالهای پیش به صدا در آمده بود ولی کسی نخواست بشنود. الان دیگر اسمش به صدا درآمدن زنگ خطر نیست. دیگر جریان عادی سازی خطر کلید خورده است. دیگر عادی شده است برای خانواده ها و جامعه (4179750) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۷:۰۲
ازدواج نميکنن که آمار طلاق نره بالا :))) (4179775) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۱:۳۹:۱۷
انصافا نظرات مردم از نظرات کارشناسان بهتر و کاملتره. (4180846) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۷:۵۲
اختلاسیون اگر کمتر اختلاس کنند جوانان شاغل میشوند انوقت مشکل برطرف میشود (4179778) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۹:۲۲
دختران پرتوقع

افرادی که فقط برای براورده شدن ارزوهای خود ازدواج می کنند (4179780) (alef-11)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۰۴:۲۶
ابدا این طورنیست. (4179947) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۵۲:۰۵
دقيقا همينطوره، دختره باباش هيچي نداره، اومده طوق انداخته گردن پسره مثل اسب ميتازونتش! (4181958) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۱۱:۴۲
اگر دختر خانمی شاغل باشد میلیونها خواستگار دارد ولی دختر خانم بی شغل را حتی یک پیرمرد هم خواستگارش نمیرود مشکل اینجاست (4179783) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۴۰:۳۴
نه اتفاقا اینجوری نیس من خودمشاغلم از نظر وضع اقتصادی خانواده هم معمولی هستیم اما حاضرم قسم بخورم هر خاستگاری که تاحالا اومده جز برای کاسبی نبوده و این رو از سوالهایی که جلسه اول میپرسن میشه فهمید
وقتی مادر آقاپسر جلسه اول از متراژ خونه قیمتش و اینکه آیا به جز اینجا منزل یا اموال دیگری هم داریم میپرسه و یه سوال از اخلاق و منش انسان نمیپرسه معلومه کااااااااسب تشریف داره نه خاستگار (4180220) (alef-13)
 
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۶:۳۵:۲۱
مخالفم مرد با غیرت ،تکیه گاه اقتصادی زنش میشه نه بر عکسش ،مگر در مقاطعی از زندگی و به اجبار (4180428) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۲۰:۱۸
به نظر میرسد به غیر از مشکلات اقتصادی که مانع بزرگی است و مانع اصلی در نوع تربیت ما والدین است که متاسفانه جوانان را طوری تربیت کردیم که مسئولیت پذیر نیستند. و اشخاص راحت طلبی شده اند که تن به سختی نمی دهند. زیرا ازدواج در هر صورت نوعی مسئولیت پذیری است. حتی اگر کسی وضع مالی خوبی داشته باشد. (4179801) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۳۳:۳۸
من خودم مجردم. یکی از دلایل ازدواج نکردنم اینه که مگه وقتی می‌تونم از ۷ دولت آزاد باشم خودآزاری دارم خودمو زجر بدم ازدواج کنم. مجردی هیچ عیبی نداره ولی متاهلی ۵۰ ۵۰ هست یه سری مزایا داره یه سری معایب. چرا آدم باید یه چیز ۱۰۰ درصدی را ول کنه ۵۰ ۵۰ را بچسبه!!!! (4179821) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۱۹:۳۲
یعنی تو مردی مرد
آخه من چرا حماقت کردم خداااااااااااااا
خدایا حاضرم خونه و ماشینو هرچی که دارم بدم اما یه روز مجرد باشم. (4181454) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۴۲:۱۷
فکر نمی کنی تاثیر پارازیت ها باشه؟ (4179836) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۴۴:۲۱
برای اینکه ازدواج کردم و بیکارم و با ۴۶۲ هزار تومان سود سپرده ای که حاصل کار در دوران مجردیم است زندگی می کنم.در ضمن اینکه ماهی ۱۸۰ هزار تومان قسط وام ازدواج را هم می دهم (4179839) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۳۵:۱۵
میشه فرمول زندگیتو بگی ما هم یاد بگیریم با دویست تومن چجوری میشه زندگی کرد ؟ (4182454) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۵۳:۲۷
باش تا صبح دولتت بدمد
کاین یک از نتایج سحر است (4179850) (alef-11)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۵۸:۴۵
در حدود 20 نفر از افراد فامیلمان را میشناسم که بخاطر بیکاری و نداشتن هیچ

درآمدی با داشتن چند بچه, طلاق گرفته اند و بچه هایشان به فساد و در بدری افتاده

اند

حدود 5 نفرشان هم با اینکه طلاق نگرفته اند ولی دستشان جلوی پدر ومادرشان

برای سهیم شدن در مستمری بازنشستگی آنها دراز است

دو تا از آنها در سال 85 با منحل شدن سازمان برنامه ریزی بیکار شدند

میبینید که این معظل توسط دولتهایمان بوجود آمده است و نه توسط جوانان

شما بهتر است تیتر بزنید که تا حالا چه گلی به سر جوانان زده اید؟ (4179856) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۸:۰۲:۱۹
در فامیل ما هم چند نفر طلاق گرفته اند. (4184693) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۴۵:۰۱
اولین چیزی که یک خانم از یک مرد در ابتدای ازدواج می خواهد خداحافظی با دوست و رفیق و آشنا (حالا تا اینجاش رو اصلاً بی خیال) و پدر و مادر و خواهر و برادره. قبلاً خانم می اومد و عضو خانواده ی شوهر می شد. من خودم حاضرم از هر چی پول و ... هست بگذرم ولی واقعاً دیگه از پدر و مادر نمیشه. همشون هم اینو می خوان. واقعاً در زمینه ی آموزش ضعیف عمل شده. (4179917) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۰۰:۴۶
دقیقا همینطور شده ، خانمها توقع دارند مرد دور تمام بستگان و پدر و مادرش را هم خط بکشد ، پولدار هم باشد ، مهریه بالا هم می خواهند ، درآمد عالی و مسکن شخصی و ماشین هم می خواهند.
برخی دختران فکر می کنند با ازدواج باید به همه مادیاتی که در خانه پدری نداشته اند برسند.

اخیرا هم که هر دوی مهریه بالا و حق طلاق را توامان می خواهند. (4181413) (alef-11)
 
ماندانا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۳۱:۰۵
چون متاسفانه زبان مادرشوهر از مار هفت سر بدتره

مادرشوهر من هر وقت منو میبینه بهم میگه فلانی رو دیدی از تو جوون تر و خوشگل تره (آدمهایی رو با من مقایسه میکنه که از من40 سال بزرگترن )

این درحالیه که من ارشدم پسرش دیپلم
من معاون یه اداره ام اون کارگر

برای همین که میشه دوری و دوست (4181893) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۰۲:۲۶
نابسامی در ازدواج : - بیکاری - اعتیاد - بی پولی و بی تعهدی - مشکلات فراوان جانبی - گرانی - بی دینی - عدم مسئولیت پذیری جوانان و ترس از پذیرش ازدواج با پرداخت مهریه وعدم اعتماد به نفس و خلاصه فقر مالی و فرهنگی و ... (4179944) (alef-13)
 
يه جوان بد بخت
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۰۸:۰۵
من تعداد زيادي همكار مجرد دارم
آقايان بسيار مايل هستند كه ازدواج كنند ولي چون شركتي كه ما در آن كار مي كنيم خصوصي است و صاحب شركت ١-به محض جوياي كار بودن بچه هاي فاميل و دوست و آشنا ،پرسنل قبلي را بي دليل اخراج مي كند ٢-به دليل اينكه صاحب شركت مدام تهديد مي كند كه تعطيل مي كند و مي رود دلالي ٣-به دليل اينكه قوانين كار را براي شركتهاي دولتي لازم الأجرأ مي داند و فكر مي كند شركتهاي خصوصي بر مبناي ميل صاحب شركت كار مي كنند ٤-از ابتداي بهمن شروع به تهديد به اخراج پرسنل مي كند تا كسي درخواست افزايش حقوق نكند ٧-كارفرماي محترم دو نسخه قرار داد با حداقل حقوق اداره كار و كاملا يك طرفه براي كليه ي مقاطع تحصيلي و به نفع كارفرما تنظيم مي كند و از كارمند امضاء مي گيرد ولي هيچ نسخه اي در اختيار كارمند قرار نمي دهد
و كلا به دليل عدم ثبات و امنيت و اطمينان شغلي و ظالمانه بودن قرار داد كاري،جرات ازدواج كردن ندارند
از حقوق هاي ظالمانه و ساعات كاري طولاني و بدون أضافه كار و اجباري كردن كار در روزهاي پنج شنبه به دلايل مختلف بدون أضافه كار و... كه نگو و نپرس
مثلا كارفرماي ما معتقد است كه ساعت كاري ٤٤ساعت در هفته براي شركتهاي دولتي است و شركتهاي خصوصي بر مبناي ميل و منافع كارفرما كار مي كنند
از همه جالب تر اينكه در يك واحد آپارتمان ١٢٠متري با مجوز مسكوني ١٨ نفر در پارتيشن هاي مثل قبر از صبح تا غروب كار مي كنند ،همسر محترم مدير عامل به اين دليل كه صبح زود تر از ساعت يك از خواب بيدار نمي شوند ،آشپز را مرخص كرده اند .يك آشپز در محل دفتر كه در نزديكي منزل صاحب شركت قرار دارد بدون بيمه و با حداقل حقوق استخدام شده و در فضاي آشپزخانه شركت نهار و شام خانواده صاحب شركت و همسر غير رسمي و پنهان ايشان كه از قضاي ررزگار همه كاره ي شركت هستند را طبخ مي كند !!
تصور كنيد در محيطي كار مي كنيد كه هر روز در آن قرمه سبزي و ماهي و....طبخ مي شود و شما از صبح ميهمان بوي غذاي خانواده ي مديريت هستيد ! از اين داستانها در شركتهاي خصوصي بسيار است
به دليل بي كاري رايج طي سالهاي اخير ،به محض اعتراض اخراج مي شويم
من به عنوان جوان اين مملكت هـيج اميدي به آينده ندارم .زندگي و فاه و زن و ....براي سرمايه دارهاست ما فقط براي تماشا آمده ايم (4179958) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۰۹:۱۶
دفتر فنی سلامت جمعیت دیگه چیه؟چقدر بودجه داره؟ (4179961) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۱۰:۲۰
چون پول ندارن چون بیکاری هست (4179963) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۱۲:۲۴
1- اجاره خانه بالا
2- مهریه های نجومی
3-سربازی
4- عدم امنیت شغلی (هر لحظه ممکنه بیکار بشی)
5- حقوق های بسیار کم
6- و.... (4179969) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۱۳:۲۷
ملت رو به خاطر مهریه زندانی کردن واقعا مسخره است (4179972) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۸:۱۵:۰۰
ما هم که زندانی نشدیم هر ماه داریم قسط مهریه می دهیم واقعا مسخره است
یک توصیه از طرف من:
به هیچ وجه زیر بار مهریه سنگین نروید.
فقط یک درصد احتمال بدهید اگر قرار شد مهریه پرداخت کنید چه خاکی بر سرتان می ریزید؟ (4184713) (alef-13)
 
ف.خ
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۳۵:۴۰
بنظر من مساله بیشتر تغییر فرهنگ جامعه است تا مشکل اقتصادی. بسیاری از بازیگران سینما و چهره های محبوب ایرانی مجرد هستند، آنها که مشکل مسکن و شغل و در آمد ندارند ولی برای برخی جوانان الگو هستند. شیوه زندگی متفاوت شده است. (4180009) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۰۱:۱۶
دقیقا همین طوره فرهنگ ها و اخلاقها عوض شده (4180270) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۹:۰۴:۱۰
بنده خودم زنده هستم و میگم به دلیل مشکلات اقتصادی ازدواج نکرده ام (4180665) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۱:۴۶:۴۳
چون مسئولین میگن مشکل فرهنگی است باید قبول کنی
معلومه که اونا بیشتر میفهمند (4180855) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۵۹:۰۷
خواهر من
زندگی حرفه ای همینه
شما اگر به پارک های علم و فناوری سربزنید می بینید همیشه کار می کنند و فرصت ازدواج پیدا نمی کنند

ورزشکاران رو نگاه کنید این افراد قراره قبل از مسابقات چند ماه بروند اردو و در این مدت از خانواده دور میشن.

من خودم تا یکی دو سال پیش روزهای زیادی پیش آمده بود که فرصت غذا خوردن پیدا نمی کردم و یک وعده در روز غذا می خوردم یه وقتایی هم شب کاملا بیدار بودم . (4183217) (alef-11)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۴۳:۰۵
من اگه پول داشتموشغل مناسب داشتم قطعا 18سالگی ازدواج میکردمو تا 30سالگی مجرد نمیموندم...الانم مجردم... (4180015) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۵۵:۳۲
با این مسئولین ، نسل ایرانی ها باید منقرض بشه ... (4180030) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۰:۰۳:۱۷
گل گفتی. در حال حاضر بزرگترین تهدید برای مملکت همین مسئولین خدوم هستن! (4180736) (alef-11)
 
ایرانی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۳۸:۵۳
وجود نورچشمی های چند شغله درجامعه ودربرابر آن خیل بی شمار متقاضیان کار وجود شکم سیرانی که چندتا ویلا وآپارتمان وخانه این طرف وآن طرف دارند ودرمقابل آن هزاران جوان شایسته دربدر دنبال یک لانه سی یاچهل متری میدوندواین اختلاف طبقاتی وحشتناک که همه میبینند! بازهم بگم یابستان است!! (4180106) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۰۱:۳۲
چند روز پيش در يك رستوران مهمان يكى از دوستان بوديم ميز جلوى ما شرايطي داشت كه نظر ما را جلب كرد يك گروه تقريبا بيست نفره شامل ده تا زوج اونجا بودند نقطه ى جالب اين بود كه تمام پسرهاى گروه تو گروه سنى بيست تا سى سال ولى خانمها همگى بالاى سى وپنج سال با تمام ارايشى كه اون خانمها داشتند تفاوت سنى انها كاملا مشهود بود يكى از انها كه تقريباً سى وهفت يا سى وهشت ساله مى زد براى دوست پسرش تولد گرفته بود با چه تجملات وكادوهايى وقتى كيكشون اورده شد همه از تعجب شاخ در اورديم چون ديديم پسره بيست وسه سالشه حالا براى ازدواج كردن جونها به نظر شما از كجا بايد شروع كرد از جمع كردن دام بيوه زنان پولدار براى جونها يا از راهنمايى جونها به اينكه عمرشونو اينجورى هدر ندن (4180140) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۱۲:۳۴
پولدارترین وتحصیل کرده ترین فرد فامیل ما پسر ی با مدرک دکتری ودارای خانه وماشین وموقعیت اجتماعی می باشد که تن به ازدواج نمی دهد درحالی که درهمین فامیل جوانان دیگر با در امدهای پایین ازدواج کرده اندواگرچه از لحاظ اقتصادی دست به عصا هستند اما از ازدواجشان راضی هستند .مشکل اقتصادی در اوایل ازدواج کم و بیش وجود دارد مشکل از سنگ اندازی برخی خانوادها وراحت طلبی تعدادی ازجوانان است. (4180166) (alef-3)
 
خخخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۲۰:۱۶
به خاطر اینکه مدیران باید ۲۰ تومن بگیرن ولی جوانان نباید استخدام بشن
برای اینکه ی دفعه مدیران نخبه از کشور فرار نکن
برای اینکه.... (4180182) (alef-13)
 
امیرداداش
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۳۲:۰۳
چرا ازدواج نمیکنند؟
این از من
یک جوان ۲۵ ساله که شدیدا نیاز به ازدواج دارم ولی باید ۱۹ این برج برم سربازی
بعدشم اصلا معلوم نیسیت کاری برام باشه یا نباشه
من اگه تا سی سالگی ازدواج کردم که کردم
اگر نکردم دیگه سمتشم نمیرم
تمام (4180327) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۰۶:۴۷
ازدواج نکن آقا
خودتو گرفتار نکن برادر (4181426) (alef-11)
 
موذن
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۷:۲۳:۰۱
خیلی حرف های خوبی زده شد جهت اطلاع بعضی از مدیران مربوطه (4180527) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۷:۴۵:۰۹
ازدواج کنن که چی بشه همه چیز فراهمه. (4180560) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۸:۱۴:۱۶
آقا ما مدرک داریم و کار هم داریم ولی با ۲ تومن حقوق که هرچی میگیریم خرج خودمون میشه همشو داریم قسط ماشین و .... میدیم... سرمایه ای هم که نمیتونیم جمع کنیم که خونه بخریم و.... با این حقوق. فقط دلمون خوشه ‍‍که گرسنه نمیمونیم. بعد میگین برو ازدواج کن!!!!!! خب بریم خواستگاری اینا را بگیم که میگن برو به سلامت!!!! (ناگفته نمونه که رفتیم و گفتند!!!!) (4180592) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۰:۱۶:۵۹
این نظر درسته (4180752) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۱:۰۰:۱۷
برو خدا را شکر کن که ماهی ۲ تومان داری. من الان بالاترین مدرک رو از یکی از بهترین دانشگاه‌های تهران دارم، سربازیم هم رفتم. الان بعد از کلی دوندگی یک شغل پیدا کردم که بسته به ساعت کاری بین نهصد تا یک و چهارصد درآمد دارم. هیچ امنیت شغلی هم ندارم. تازه بعضی مواقع هر سه ماه یک بار به من حقوق میدن. الان به نظرتون برم ازدواج کنم تا خدایی نکرده آمار ازدواج کشور پایین نباشه؟ (4180791) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۲۰:۵۳:۱۳
ماشین واجبتره یا ازدواج ؟ نمیدونم چه اصراریه همه باید ماشین داشته باشن حتی اگه شده بخاطرش برن زیر بار قرض و قسط (4182463) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۸:۴۳:۳۷
ما هفت نفر دوست بودیم تودانشگاه چهار نفر ازدواج کردیم وسه نفر با وجود داشتن شغل ودرامد کافی در سن 38 سالگی حاضر به ازدواج نیستند ودلیل ان را کم شدن ازادی وانتظارات بیجای دختران ایرانی میگویند . اما به نظر من دلیل ان تغییر دیدگاه و این افراد از زندگی و فرار از محدودیت هست (4180634) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۹:۲۱:۰۶
دلیلش یا بیکاری یا کار کم در آمد یا این که دختر دل خواهم پیدا نمیشه وقتی هم پیدا میشه جواب رد میده پس تجرد بهتره از یه زندگی مزخرف (4180684) (alef-3)
 
دختر تنها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۲:۰۷:۲۸
اونیکه باید ازدواج کنه میکنه.به جای این حرفا راه زندگی رو برا دختران مجرد هموار کنید.ما اصلا از مجردی ناراحت نیستیم مومن واقعی کسیه که اگر نمیتونه شرایطیرو تغییر بده بتونه اون شرایط رو تحمل کنه و به تقدیر خودش راضی باشه.حتما دلیلی داره که مجردیم.در هر صورت ادم باید راضی به رضای خدا باشه.اقایونم که کلا نگرانی ندارند چون همیشه جوونند و هر روز تازه داماد.پس بیخودی این بحث رو کش ندید و هر هفته براش مطلب نگذارید.ممنون. (4180891) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۲:۵۹:۰۲
من با دختران با مهریه بالا هرگز ازدواج نمی کنم حتی اگر 50 سال هم طول بکشه و توان تعهد به چنین کاری هم در خودم نمی بینم حالا این دختر خانم های محترم هی بگن فلان قدر سکه (4180966) (alef-11)
 
مانیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۴:۴۳:۴۱
برین خوش باشین ما ما که 800 سکه است تا حالا اسمش رو هم نیوردیم تازه کل حقوقمون رو برای زندگیمون خرج کردیم

چون زندگیمون رو دوست داریم و چرا خرابش کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اصل و خوبشو پیدا کنی حله اگه 200000000000000000000000000000000000هم سکه باشه بساز باشه میمونه اگه 1 دونه سکه هم باشه خوب نباشه صبح تا شب جنگ و دعوا داری (4181936) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۳۸:۰۳
امیدوارم چند سال دیگه دسترسی به اینترنت داشته باشی (4182920) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۰۸:۰۹:۳۴
چرا جوانان ایرانی ازدواج نمی کنند...!!؟
بهتر نیست در قوانین و فرهنگ کشور در مورد ازدواج,تجدیدنظر بشه...این هم نتیجه تحمیل قوانین اشتباه در طی 38 سال بی فکری مسئولین... (4181270) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۰۸:۴۰:۵۵
عامل اصلی نبود ثبات در زندگی است. که بخش اعظمی از این عدم ثبات نداشتن شغل و یا امنیت شغلی است. (4181316) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۰:۵۱:۴۸
واقیعت امر اینست که یکی از دلایل ازدواج مسایل جنسی می باشد و چون الان این امر به راحتی و بدون گرفتن مسولیت یک همسر بدست میاد جوان میگه مگه خلم زن بگیرم و مشکلات مالی یکی از جزیی ترین مسائل است بحث فقط بحث این است که اخلاقیات در جامعه از بین رفته است. (4181496) (alef-3)
 
ALIREAZA
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۵:۳۶:۱۶
مرد حسابی،::::
سیسات گذار یکارآمد که حداقل یک دهه طول میکشه جواب بده اونوقت حمین 1 میلیون تبدیل میشن به 20 میلیون.
چقدر دلت خوشه که این مقاله رو نوشتی (4182054) (alef-13)
 
متاهل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۶:۱۱:۲۰
بنده متاهلم. یک فرزند 1 ساله هم دارم. وضع مالی ام هم بد نیست. تحصیلاتم هم دکتراست و زندگی خانوادگی خوبی هم دارم ولی....
به معنای واقعی کلمه امنیت شغلی ندارم. نمی دانم 6 ماه دیگر آیا در به همین پاشنه می چرخد؟ نمی دانم اگر دولت عوض شود به لحاظ اقتصادی چه تأثیری بر زندگی من و خانواده ام می گذارد؟ همیشه در استرس و اضطرابم که اگر اتفاقی برایم بیفتد همسر و دخترم از چه پشتوانه حمایتی (به جز خانواده هامان) برخوردارند؟ وقتی همسرم از خانه بیرون می رود مدام باید توصیه کنم که ماشین را در کوچه خلوت پارک نکن، اماکن پرت و سوت و کور نرو ... دوست داشتن در این مملکت حرام است. اگر همسر و فرزندتان دوست بدارید، آن وقت تازه معنی مشکل را خواهید فهمید. پس همان بهتر که تا ابد مجرد بمانید. (4182117) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۳:۱۹:۲۶
کار دائم نداریم خانه شخصی نداریم زن دائم نداریم وسلام (4182761) (alef-11)
 
تاراج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۱:۳۹:۰۱
اقا مارفتیم خواستگاری گفتند خانه نداری رفتیم اجاره کنیم گفتند به مجرد نمی دیم (4183525) (alef-11)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۷:۵۹:۳۶
ما ازدواج کردیم. آخرش به خاطر اینکه خونه و ماشین نداشتم طلاق گرفتیم. گفتن بی عرضه ای که خونه و ماشین نداری. یکی نیست بگه آخه کدوم جوونی اول زندگیش خونه داره؟ (4184686) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۱:۰۴:۰۵
منم به خاطر همین خونه و ماشین ۴۵ سالمه هنوز زن نگرفتم دیگه قید زن گرفتن رو زدم ۲۰ یا ۱۰ سال بقیه عمرمو می خوام مجرد بمونم (4185158) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۲۱:۰۷:۴۸
مشکل از جوانان نیست.
بیشتر مشکل به دلیل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. اکثر این مشکلات هم به دلیل سیاست های اشتباه دولت های پیاپی است. (4186810) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.