نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434322
۶ مانع اجرای طرح رجیستری تلفن همراه برای جلوگیری از قاچاق
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶
اجرای طرح رجیستری، صدای قاچاقیچیان تلفن همراه و کسانی که در هر پستی از قاچاق تلفن همراه منتفع می‌گردند را درخواهد آورد و آنان برای اینکه این طرح به سرانجام نرسد، از تمامی ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهند کرد.

چنانچه در یادداشت قبل اشاره شد، طرح رجیستری تلفن همراه طرحی است که با جلوگیری از خدمت رسانی اپراتورهای تلفن همراه به دستگاه‌های قاچاق، شرایط را برای مبارزه هدفمند با قاچاق تلفن همراه فراهم می‌نماید. در ادامه به این سئوال پاسخ داده می‌شود که چرا اجرای این طرح تاکنون محقق نشده است.

این طرح برای اولین بار در سال 1385 اجرا شد که به دلایل مختلف، با شکست مواجه شد و متوقف گردید. دلیل اصلی که در آن زمان موجب شکست این طرح شد، امکان جعل سریال تلفن همراه بود که باعث میشد دستگاه‌های قاچاق بتوانند به راحتی در سامانه مربوطه ثبت گردند. پس از آن تاریخ، هیچ خبری از اجرای دوباره طرح نبود تا اینکه بعد از حدود 10 سال در اوایل سال جاری، این طرح دوباره در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا قرار گرفته است.

هرچند از ابتدای سال جاری، چندین بار مسئولین این ستاد خبر از اجرای قریب الوقوع این طرح داده‌اند اما متاسفانه این طرح هنوز اجرایی نشده است.

این طرح برای اجرایی شدن با چند چالش جدی مواجه است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

1- در صورتی که مشکل جعل پذیر بودن سریال تلفن‌های همراه به شیوه‌ای مناسب حل و فصل نگردد، همانطور که در سال 85 موجب متوقف شدن طرح شد، این بار نیز طرح را با مشکل مواجه خواهد کرد. گرچه به نظر می‌رسد با تدابیر فنی که صورت گرفته این مشکل تا حدود زیادی مرتفع شده است.

2- از آنجا که اجرای این طرح به وضوح موجب کاهش میزان مشتریان اپراتورهای تلفن همراه می‌گردد، این اپراتورها تمایلی به مشارکت در اجرای این طرح ندارند. بنابراین یکی از مشکلات اساسی اجرای این طرح، جلب رضایت اپراتورهای تلفن همراه است.

3- غیر فعال بودن نمایندگی برخی برندهای معتبر ساخت تلفن همراه در ایران موجب شده است که امکان واردات رسمی آن‌ها وجود نداشته باشد. از جمله شاخص‌ترین این برندها، شرکت اپل است. گوشی‌های برند اپل در ایران با واسطه‌های مختلف از کشورهای اطراف خریداری می‌شوند و پس از ورود به کشور با افزایش نسبی قیمت به فروش می‌رسند. این گوشی‌ها در کشور قابل تعویض نیستند و هیچ گونه خدمات پس از فروش از سوی شرکت سازنده به‌صورت رسمی به آنها ارائه نمی‌شود. گرچه درصورت اجرایی شدن طرح رجیستری، مشکلی برای دستگاه‌هایی که درحال حاضر در دست مردم است پیش نخواهد آمد؛ اما بعد از اجرایی شدن این طرح، دیگر امکان خرید این دستگاه‌ها فراهم نخواهد بود. برای رفع این مشکل لازم است تدابیری برای واردات قانونی محصولات تولیدی این برندها اندیشیده شود. در واقع گستردگی استفاده مردم از برندهایی که در ایران نمایندگی مجاز ندارند، یکی دیگر از مشکلاتی است که اجرایی شدن طرح رجیستری را به تأخیر انداخته است.

4- یکی دیگر از مشکلاتی که لازم است برای رفع آن تدابیری اتخاذ شود، تلفن‌های همراه میهمان است. مسافران خارجی و یا ایرانیانی که در خارج از ایران سکونت دارند و برای مدت محدودی به ایران سفر می‌کنند، عموما به همراه خود موبایل نیز دارند. لازم است برای اینکه این تلفن‌های همراه بتوانند به طور موقت از خدمات اپراتورهای داخلی استفاده نمایند نیز بسترسازی‌های لازم صورت بگیرد. برای این منظور لازم است مدت زمان فعال بودن گوشی میهمانان خارجی در ایران متناسب با مدت زمان اقامت یا زمان روادید آن‌ها تعیین گردد.

5- یکی دیگر از معضلات موجود، نحوه تعامل با تلفن‌های همراهی است که مسافران به عنوان کالای همراه مسافر به داخل ایران می‌آورند. بسیاری از مسافران ایرانی که با اهداف تفریحی یا کاری به خارج از کشور رفته‌اند، در کشور مقصد اقدام به خرید تلفن همراه می‌نمایند و آن را به عنوان کالای همراه مسافر، بدون هیچ ترتیبات گمرکی با خود به داخل کشور می‌آورند. از آنجا که قانون اجازه ورود کالای همراه مسافر را داده، لازم است تدابیری اتخاذ گردد که این دسته از تلفن‌های همراه نیز بتوانند با ثبت در شبکه، امکان دریافت خدمات را داشته باشند. گرچه لازم است در این زمینه دقت کافی به کار رود چراکه چنانچه در این مورد سازوکارها به درستی وضع نگردد، ممکن است به راهی برای ثبت دستگاه‌های قاچاق در شبکه تلفن همراه تبدیل گردد.

6- اجرای طرح رجیستری، صدای قاچاقیچیان تلفن همراه و کسانی که در هر پستی از قاچاق تلفن همراه منتفع می‌گردند را درخواهد آورد و آنان برای اینکه این طرح به سرانجام نرسد، از تمامی ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهند کرد. بنابراین لازم است مسئولین اجرای طرح خود را برای ایستادگی مقابل فشارها و انتقادها در این زمینه آماده نمایند.

بنابراین ضروری است مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق تلفن همراه، هرچه سریعتر با رفع مشکلات فوق، طرح رجیستری تلفن‌ها همراه را آغاز نمایند تا میزان قاچاق در این حوزه کاهش یابد.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی
 
کلمات کلیدی : قاچاق، تلفن همراه،قاچاق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۹:۳۸:۱۵
درمورد بند 4 من بارها پیام گذاشتم ولی انگار این نویسنده محترم دقتی به این موضوع نکرده است
راه حل تلفن مهمان و تویست و.... استفاده موقت نیست آقا!!!
کاری که در همه دنیا مرسومه این است که گوشی کار کرده یا به قولی دست دوم با ورود به کشور دیگری به مشکل بر نمی خورد
این تجربه و سیاست همه اپراتورهای کشورهای دیگر است که به نظر این نویسنده محترم هیج آگاهی فنی از مباحث تکنولوژی موبایل ندارد
در مبارزه با قاجاق هدف گوشه های نو و کار نکرده است که باید بر اساس همین هدف طرح رجیستری را انچام داد ، فکر نمی کنم کسی مخالف اجرای رچیستری باشد اما نباید محدودیت های غیر حرفه ایی برای کاربران بسیاری که بعنوان گردشگر ، بازرگان ، و... ایچاد کرد .
فکرش را بکنید شما بروید یک کشور دیگر یک و ئر فرودگاه یک سیم کارت همان کش.ر را تهیه کنید و سیم کارت را داخل گوشی خودتون بکنید و کالحظه کنید که خیر باید حتما گوشی هم از همان کشور باید بخرید !!!!
مجددا عرض میکنم طرح رچستری برای گوش های نو و کارنکرده باید اعمال شود (4112486) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۹:۳۹:۳۳
توضحیی که دادم در ربط با بند 4 وبند 5 بود (4112488) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۹:۴۴:۵۶
مچددا تاکید میکنم که برای جلوگیری از قاچاق تلفن همراه باید طرح روی گوشی نو و کار نکرده متمرکز باشد نه گوشی دست دوم با این روش مشکل بند 4 و5 بطور کلی حل می شود حتی مسافرانی هم که در خارج تلفن همراه خریده اند برای امکان استفاده در کشور باید گوشی خود را در کشوری که خریده اند باز کرده و استفاده نمایند تا هم گوشی از نو ( آکبندی ) خارج شود و هم در کشور قابل استفاده باشد . (4112497) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته