نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502514
ابطحی مخالف وزیر پیشنهادی امور خارجه: تیم دیپلماسی را عوض کنید/ سوئیفت برای واردات شکر و آب معدنی باز است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۷
نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر تیم دیپلماسی در دولت دوازدهم شد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ابطحی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: من اگر جای آقای روحانی بودم تیم دیپلماسی را عوض می‌کردم. آقای ظریف تعهداتی داده و تلاش روز افزونی کرده ولی در این موقعیت و با این دولت بهتر است یک تیم دیگر با سیاست دیگر سر کار بیایند و بدانند دیگر آقای ظریف با لبخندهایش و قدم‌زدنهایش در کنار رودخانه نیست، بلکه مثلا یک ابطحی با شجاعت و خشونت خواهد آمد.

وی افزود: آقای روحانی در دفاع از ظریف  و برجام سخنانی گفت که شایسته سکوت نیست. آقای ظریف هم برنامه‌ای داده که احتمال می‌دهم در صورت اجرا دیگر به عنوان نماینده هم نتوانم در خصوص مسائل سیاست خارجی صحبت کنم. طبق این برنامه سیاست خارجی باید در دایره قدرت تصمیم گیری قرار گیرد و افراد غیر مسئول در این حوزه اظهار نظر و دخالت نکنند. ایشان به دنبال ایجاد موانع حقوقی و قانونی برای اظهار نظر افراد غیر از خود و دیپلمات‌های وزارت خارجه است که پیام خوبی نیست.

ابطحی با بیان اینکه سیاست خارجی تنها در یک وزارتخانه تعیین نمی شود ادامه داد: این موضوع توسط نهادهای بالادستی و رهبری انقلاب تعیین می‌شود. البته به نظر می‌رسد تجربه ورود مجلس از بعد نظارتی به برخی پرونده‌های سیاست خارجی هم در این ایده بی تاثیر نیست. مثل ورود مجلس به بررسی برجام و نمایان کردن ایرادات این توافق. اگر قرار باشد کسی از افراد غیر مسئول در حوزه سیاست خارجی ورود نکند، یعنی غیر از آقای بروجردی و اعضای کمیسیون امنیت افراد دیگر نمی‌توانند وارد شوند و حتی ائمه جمعه حق اظهار نظر در سیاست خارجی را ندارند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در دفاع از برجام گفت: سخنان ایشان بدان معناست که سند برجام به امضا رسیده تا برای دنیا اطمینان حاصل شود که برنامه هسته‌ای ما صلح آمیز است یعنی حتی ما از حقمان در NPT هم محروم هستیم. بنابراین برجام را باید مکانیزم کنترل و نظارت در ایران دانست که توسط وزارت خارجه پذیرفته شده است. آیا این تقدم دیپلماسی بر جنگ است؟ ترامپ یک تاجر است، چرا باید به برجام پایبند بماند در حالی که هر چه امتیاز خواسته نقدا گرفته و می‌تواند از وعده‌های نسیه هم شانه خالی کند؟ آمریکا دیگر باید چه کند تا بفهمید برجام را نفی کرده است و چرا بیشتر ما را تحریم نکند در حالی که این کار هزینه‌ای برایش ندارد؟

وی در ادامه در حالی که می‌خواست وزیر خارجه را خطاب دهد به اشتباه گفت: آقای برجام! که این موضوع خنده نمایندگان را در پی داشت.

او ادامه داد: آقای ظریف، رهبری انقلاب شما را به شجاعت، امانت و غیرت توصیف کردند، اما در همان بیان گفتند انتقاد را محترم بشمارید و به منتقد به دیده دشمن نگاه نکنید. من هم می‌گویم اگر دستاورد برجام همین باشد که دیگر به آمریکا اعتماد نکنیم، بزرگترین دستاورد برجام خواهد بود. مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. مقام معظم رهبری هم علی رغم حمایت صریح از مذاکره کنندگان گفت: کاش عجله نمی‌کردید و آیا نمی‌شد، توافقی بهتر از این انجام داد؟

وی با بیان اینکه هنوز تعهدات آمریکا عملی نشده اضافه کرد: البته سوئیفت برای واردات شکر و آب معدنی باز است.

ابطحی یادآور شد: ما باید در عرصه عمل به دوستان خود در حوزه دیپلماسی کمک کنیم. مجلس هم با تمام قوا در اختیار شماست همچنان که مصوبه هفته قبل ما برای مقابله با اقدامات آمریکا یک رای مخالف هم نداشت. شما این پشتیبانی را دارید. سیاست ترامپ این است که تهدید کند تا راه مذاکره باز شود و هزینه را بالا ببرد. ما در مقابل آمریکا یکپارچه متحد هستیم.
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۴:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۰۹:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۶:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۴:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۴:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۳:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۳:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۲:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۲:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۲:۳۸
 
 
کلمات کلیدی : دولت دوازدهم + روحانی + کابینه روحانی + مجلس + جلسه رای اعتماد+رای اعتماد به ظریف
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۳:۵۲:۰۲
جناب ابطحی لااقل از خودتان بیشتر بگوئید ببینید مردم شما را میشناسند یا نه ؟ (4521746) (alef-3)
 
جوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۲۱:۴۰:۱۰
بله ایشان نماینده مردم خمینی شهر اصفهان هستند و منتخب مردم شهرشون و حرف هاشون حرف های منطقی و قابل تاملی بود ... (4522453) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۲۱:۵۹:۲۶
ابطحی دکترای حقوق
وازباسوادان نماینده دلسوز ومردمی است (4522471) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۴:۴۰:۰۰
حضور ظریف در وزارت امور خارجه ، یعنی تایید همه قوانین و کارهایی که دولت آمریکا علیه ایران علنا و سرا انجام می دهد
و اعلان این می باشد که در برابر آمریکا دست بسته ایم
و این یعنی در راه بودن تحریم ها و خطرهای بیشتر و در نتیجه فقر بیشتر برای خانواده های بیشتر.

ظریف هر چه در چنته داشت رو کرد بهتر است گروه دیگر با دیپلماسی فعال تر و نترس تر به میدان بیایند و کنترل اوضاع را دست بگیرند.

ظریف اشتباهات عمده و غیر قابل جبران زیادی مرتکب شد که از دید بنده : اولویت دادن منافع جناحی و حزبی بر منافع ملی یکی از مهلک ترین آن ها می باشد.

هر چند می دانم ایشان بعنوان وزیر رای اعتماد خواهد گرفت چون متاسفانه در این کشور هر حزب یا گروهی ، دنبال منافع خود می باشد. (4521843) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.