توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483930
چگونه در فاصله افطار تا سحر خواب خود را تنظیم کنیم؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۰
کارشناسان در جدیدترین تحقیقات خود دریافتند برای داشتن خواب راحت و عمیق شب‌ها به ملزومات متعددی نیاز است که از آن جمله می‌توان بالش، تشک نرم، تهویه مناسب دمای اتاق و تغذیه با مواد مغذی قبل از خواب را نام برد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در ماه رمضان به ویژه اگر در ماه‌های گرم سال باشد که روز‌ها طولانی است، معمولاً بازه زمانی کمی بین ساعت صرف افطار و ساعت خواب فرد وجود دارد.

خوردن مواد غذایی در زمان افطار باعث افزایش سطح هوشیاری می‌شود و به دلیل شروع فرآیند هضم مواد غذایی فرد با بی خوابی مواجه می‌شود، این به دلیل نیاز به بیدار شدن مجدد در وقت سحر می‌تواند در ساعت خواب و بیداری فرد اختلال ایجاد کند.

بر این اساس کارشناسان خوراکی‌های مفید و سلامت برای خواب عمیق پس از افطار را معرفی کرده اند.

محققان اعتقاد دارند برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات گوارشی باید بین ساعت خوردن مواد غذایی و خواب حداقل ۲ ساعت فاصله باشد، فرد روزه دار از خوردن قهوه خودداری کند، زیرا باعث بدخوابی و بی خوابی در وی می‌شود.
استفاده از وسایل الکترونیکی به ویژه تلفن همراه یک ساعت قبل از خواب باعث بی خوابی می‌شود و پس از اینکه فرد به خواب رفت با سنگین شدن خواب او بیدارشدن در سحر مشکل می‌شود.

کارشناسان بهترین شام برای روزه داران را حاوی مقادیر کافی از پروتئین، فیبر، لبنیات کم چرب و اجتناب از مصرف مواد قندی به میزان زیاد می‌دانند.

در وعده سحر به دلیل نزدیک بودن وقت بیداری فرد، طلوع خورشید و انجام کارهای روزانه می‌توان غذاهای مقوی مصرف کرد، زیرا بدن این انرژی را در طول روز مصرف می‌کند.

از جمله منابع خوب پروتئین می‌توان مرغ، ماهی قزل آلا و عدس را نام برد که حاوی اسید آمینه‌های مفید برای بدن مانند تریپتوفان هستند و سبب عمیق شدن خواب می‌شوند. مصرف دانه‌های آجیل به ویژه بادام یا شیر بادام به همراه دارچین هم می‌تواند سبب احساس خواب آلودگی و عمیق شدن آن شود.

یکی دیگر از کار‌ها ماساژ سرو مو‌ها با روغن جوجوبا است که به دلیل ترکیبات خاصی که درآن وجود دارد می‌تواند باعث خواب آرام شود به ویژه اگر پس از استحمام انجام شود.

ماساژ بدن با روغن کنجد، نوشیدن چای بابونه و تاریک کردن اتاق‌ نیز می‌تواند سبب به خواب رفتن سریع افراد شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که افطاری را به طور کامل مصرف کرده و در ساعت روال عادی به خواب می‌روند، در زمان سحر بهتر می‌توانند از خواب بیدار شوند و کمتر دچار خواب آلودگی می‌شوند.
 
کلمات کلیدی : افطار، ماه رمضان، خواب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.