توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390131
سناتور جمهوری‌خواه توضیحاتی درباره پرداخت نقدی به ایران را خواستار شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۲
یک سناتور جمهوری خواه از باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا خواست تا جزئیات توافق هسته‌ای ایران و پرداخت جداگانه ۱.۷ میلیارد دلار را ارائه کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، جیمز لنکفورد سناتور جمهوری‌خواه اوکلاهوما در نامه‌ای که روز پنجشنبه به دفتر رئیس جمهور ارسال خواهد شد، تصریح کرد: زمانی‌که اوباما اداره کاخ سفید را بر عهده گرفت متعهد به شفاف سازی شد.

لنکفورد در این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار هیل قرار گرفت می‌نویسد: مردم آمریکا قانونا درباره این‌که چگونه این انتقال انجام شد، سوالاتی را دارند و آن‌ها سزاوار این هستند تا از تمامی ابعاد رابطه بین ایالات متحده و ایران اطلاع یابند.

نامه لنکفورد پس از گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر این‌که کابینه اوباما مبلغ ۱.۳ میلیارد دلار پول نقد به علاوه پرداخت اولیه ۴۰۰ میلیون دلار را به ایران پرداخت کرده است، منتشر شد.

وزارت خارجه ایالات متحده، از پرداخت ۱.۳ میلیارد دلار در اواخر ماه گذشته پرده برداشت و مجموع پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار را به توافق فروش تسلیحات مربوط به چند دهه پیش ارتباط داده است.

لنکفور در نامه پنجشنبه خود از اوباما می‌خواهد تا توضیح دهد چرا این پرداخت‌ها به صورت نقدی صورت گرفته و آیا کابینه می‌تواند توضیحی درباره این‌که ایران چگونه این پول را هزینه می‌کند ارائه دهد یا خیر.

وی همچنین می‌خواهد تا درباره هرگونه پرداخت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی ایالات متحده به ایران از اواسط سال ۲۰۱۵ زمانیکه توافق هسته ای اعلام شد، یا از هرگونه مذاکرات در جریان برای دیگر پرداخت‌ها با ایران آگاهی یابد.

این سناتور جمهوری خواه همچنین اوباما را تحت فشار قرار می‌دهد تا به گزارش موسسه علم و امنیت بین‌الملل مبنی بر این‌که از برخی محدودیت‌های توافق هسته‌ای معاف شده، واکنش نشان دهد. طبق توافق هسته‌ای ایران برنامه هسته‌ای خود را در ازای برخی از تحریم‌ها محدود می‌کند.

لنکفورد می‌خواهد بداند چه تغییراتی در دستور کار توافق هسته‌ای انجام شد، و آیا معافیت‌های دیگری برای ایران در حال بررسی است یا خیر و این‌که چرا این تغییرات از مردم آمریکا پنهان نگهداشته شده است.

در ماه گذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به انتقال پول نقد به ایران گفت دلیل این‌که ما مجبور شدیم به آن‌ها پول نقد بپردازیم دقیقا به این دلیل است که ما در حفظ تحریم بسیار سخت‌گیر هستیم و ما با ایران روابط بانکی نداریم و نتوانستیم برای آن‌ها یک چک بانکی ارسال کنیم یا این پول را به حساب واریز کنیم.
 
کلمات کلیدی : 1.7 میلیارد دلار، ایران و آمریکا ، توافق هسته‌اي
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.