نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277227
تجهیز تروریست‌های سوریه به تسلیحات سنگین
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰
استراتژی کلی غرب و متحدانش در منطقه «تفرقه بینداز و حکومت کن» است که در آن واشنگتن با حمایت از هر دو طرف درگیر در جنگ، بی ثباتی و در نتیجه هژمونی آمریکایی را با هر ابزار ممکنی تضمین می‌نماید.

به گزارش فارس، اندیشکده «موسسه ران پائول برای صلح و کامیابی» در گزارشی به قلم استیون چووانس یک بام و دو هوای کاخ سفید در مبارزه با تروریسم را علت اصلی آشوب‌های کنونی در خاورمیانه دانست.

در ابتدای این گزارش آمده است: «شورشیان طی ماه‌های اخیر به موفقیت‌هایی علیه ارتش سوریه بخصوص در ادلب، تدمر و همچنین در الرمادی عراق دست یافته‌اند. باتوجه به اینکه شورشیان از ابتدا جهت‌گیری فرقه‌ای خود را به وضوح اعلام کرده و آن را همراستا با داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌های جهادی افراطی دانسته‌اند می‌توان گفت که هر‌یک از آنها فاقد هرگونه اعتدال یا حد وسط در عملکرد خود هستند. واقعیت این است که هیچ دیوار تقسیمی میان افراط گرایان و متحدان به اصطلاح میانه‌رو و شورشی آمریکا وجود ندارد. جای تعجب نیست که شاهد تحقق تمام دستاوردهای اخیر شورشیان توسط جهادگران افراطی هستیم.

رادیکالیزه کردن مخالفان طی پروژه‌ای پنهانی از سوی آمریکا و سیا در تبانی با متحدان منطقه ای آنها انجام گرفت تا از طریق آن پایگاه‌های ضددولتی در سوریه تقویت شوند. پیشرفت های اخیر این اسلامگرایان (تروریست‌های تکفیری) نتیجه مستقیم حمایت‌های محوری آمریکایی از نایبان خود در داخل سوریه است. اخیرا عربستان و ترکیه بعنوان دو مرکز اصلی اجرای دستورات ایالات متحده در منطقه پیمانی را امضا کردند که بر اساس آن حمایت‌های آنان از القاعده و سایر گروه های افراطی در سوریه تشدید شود. به گفته اسامه ابوزید، مشاور حقوقی ارتش آزاد سوریه این حمایت‌ها بوده که زمینه را برای پیشروی‌های اخیر شورشیان در سوریه و عراق فراهم کرده است.»

نویسنده در ادامه افزود: «در اوایل مه امسال چارلز لیستر از مرکز اندیشکده بروکینگز در دوحه تائید کرد که اتاق‌های عملیاتی به رهبری آمریکا در جنوب ترکیه و اردن وجود دارد که علاوه بر ارائه سطح بالاتری از کمک‌های اطلاعاتی به گروه های مخالف، زمینه را برای همکاری های نزدیکتر با عملیات های اسلامگرایان در خطوط مقدم جنگ فراهم می نماید. همین موارد موجب پیروزی القاعده در ادلب گردیده است.

تحویل تسلیحات پیشرفته غربی از جمله موشک‌های ضدتانک به شورشیان بعنوان ابزاری برای "تغییر بازی" مورد استفاده قرار گرفت. تمامی آنچه تحت نام موفقیت‌های مخالفان مطرح می‌شود نتیجه مستقیم ارائه تسلیحات سنگین توسط ترکیه، عربستان، قطر و امارات به شورشیان می‌باشد؛ تسلیحاتی که پس از تردید طولانی از سوی واشنگتن بالاخره در تعداد بیشتر تهیه و تحویل داده شد. در مصاحبه اخیر محمد الجولانی، رهبر جبهه النصره با الجزیره در قطر عنوان شد که این گروه هیچ طرحی برای حمله در غرب ندارد.»

در بخش دیگری از گزارش اندیشکده ران پائول خاطرنشان شد: «اخیرا توافقی میان آنکارا و واشنگتن بر سر "اصل" اعلام منطقه پرواز ممنوع به منظور تشدید حمایت از نیروهای زمینی منعقد شده است. این اقدام غیرقانونی و نقض آشکار قوانین بین المللی بوده و حمایتی عملی از از سازمان‌های تروریستی در قالب حملات هوایی آمریکا علیه دمشق محسوب می‌شود. این رویکرد همچنین تاثیری ویرانگر در کل منطقه خواهد داشت و تنها به سود حکومت‌های مرتجع منطقه و نیز هژمونی امپریالیسم غربی است.

علیرغم این واقعیت که اجرای عملیات توسط ائتلاف آمریکایی ضدداعش در ۵۵۳ کیلومتر که حدفاصل الرمادی عراق تا رقه سوریه می‌باشد، آسانتر از تیراندازی به یک ماهی داخل بشکه است اما این ائتلاف هرگز حمله هوایی اختصاصی در این منطقه انجام نداد. واشنگتن به همان اندازه که در سوریه از شورشیان حمایت کرده، حامی پیشروی‌های آنان در الرمادی نیز بوده است.»

چووانس تصریح کرد: «بنا به اذعان رسمی و عمومی ژنرال مارتین دمپسی (رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا)، این ریاض بوده که مسئولیت تامین مالی و تسلیحاتی داعش را بر عهده داشته است. همچنین به گفته سلیم ادریس و چند تن دیگر از سرکردگان شورشی تحت فرمان آمریکا، این نیروهای ائتلاف بوده‌اند که بارها و بارها مجوز عبور و مرور کاروان‌های حمل تدارکات جنگی برای داعش را صادر کرده‌اند. یکی از اسناد طبقه بندی شده آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا نیز این موضوع را تائید می‌نماید. هدف از این سیاست نیز تقویت گروه‌های مخالف دولت بشار اسدی عنوان شده که از سوی روسیه، چین و ایران حمایت می‌شود.

استراتژی کلی در این زمینه "تفرقه بینداز و حکومت کن" است که در آن واشنگتن با حمایت از هر دو طرف درگیر در جنگ، بی‌ثباتی و در نتیجه هژمونی آمریکایی را با هر ابزار ممکنی تضمین می‌نماید. پیشرفت‌های اخیر القاعده و داعش حاصل مستقیم همین استراتژی به شمار می‌آید؛ آنجا که نایبان غرب در منطقه با دریافت تسلیحات پیشرفته و سنگین به جلو رفته و در این مسیر خسارات فراوان و کشتار گسترده علیه غیرنظامیان بی گناه ایجاد می شود. در عین حال حزب الله لبنان و ارتش سوریه نیز موفق به توقف قاچاق سلاح به تروریست‌ها در بخش‌هایی از مناطق درگیری شده و در نتیجه آن القلمون را بطور کامل آزاد کردند.»

در انتهای این گزارش آمده است: «به نظر می‌رسد حمایت‌های اخیر آمریکا از القاعده، مشارکت آزادانه ترکیه و عربستان در تقویت افراط‌گرایان جهادی، افزایش کمک‌های ملک سلمان به این شورشیان و تحویل اخیر تسلیحات سنگین به تمامی این گروه‌ها در عراق و سوریه در نهایت روسیه و ایران را تحریک و وادار به واکنش خواهد کرد. هدف غایی از تمامی آنچه این روزها در خاورمیانه می گذرد چیزی جز اهداف خودخواهانه و تقویت هژمونی نیست.»
 
کلمات کلیدی : ترکیه+ عربستان+ سوریه+ داعش
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۹ ۰۸:۵۸:۰۲
این ران پائول واقعا تبدیل به یک جوک و شوخی بی مزه در آمریکا شده. هیچ کسی دیگه جدیش نمیگیره. فقط بدرد همین امثال فارس میخوره تا از حرفهای خودش یا اندیشکده اش استفاده کنن! (2976499) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.