توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494721
توضیحات رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم درباره فوت مادر باردار در بیمارستان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۵
بيست و هفتم تيرماه بود كه خبر تاسف‌بار درگذشت زن بارداري بعد از به دنيا آوردن دوقلوهايش در بيمارستان جهرم، در روزهاي گذشته فضاي مجازي را به خود مشغول كرد و مانند هر خبري موجي از اظهارنظرها را به‌دنبال داشت.

به گزارش ايسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشكي جهرم در خصوص اين رخ‌داد ضمن ابراز همدردی با خانواده آن مرحومه گفت: کمیته‌ای در دانشگاه با حضور مسئولین و متخصصین مربوطه در همین زمینه تشکیل و مستندات پرونده مورد بررسی قرار گرفت .

دكتر محمد رحمانيان افزود: فاصله‌ی زمانی ورود بیمار به بیمارستان و اتاق زایمان تا انجام زایمان طبیعی و به دنیا آمدن نوزادان دو قلو حدود پنج ساعت بوده است .

رحمانیان با اشاره به اینکه این مدت زمان برای زایمان، طبیعی است، گفت: این نوزادان هم بدون هیچ مشکلی توسط متخصص زنان "دکتر مهشید البرزی" به دنیا می‌آیند؛ با توجه به مهيا بودن شرایط لازم برای انجام یک زایمان طبیعی، ایمن و بی‌خطر در مقايسه با انجام عمل سزارين، شرايط سني مادر و احتمال بروز مشكلاتي حين عمل سزارين، انتخاب زايمان طبيعي در اين مورد اقدامي موجه بوده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي جهرم گفت: متولد شدن هر دو نوزاد با شرایط بسیار خوب نشان‌دهنده‌ی صحیح‌ بودن زایمان است .

رحمانیان با بیان اینکه تا یک ساعت پس از زایمان بیمار هیچ مشکلی نداشته است، خاطر نشان کرد: پس از یک ساعت بیمار دچار خونریزی پس از زایمان می‌شود و دستورات و اقدامات لازم شامل تزریق خون و فرآورده‌های خونی و داروهای مورد نیاز زیر نظر مستقیم متخصص برای بیمار آغاز می‌شود. با ادامه‌ی خونریزی، بیمار بلافاصله به اتاق عمل منتقل و همزمان متخصص زنان معین دانشگاه، خانم دکتر اطهر راسخ و به دنبال آن دو نفر از متخصصین جراحی نیز به اتاق عمل فراخوانده می‌شوند.

او اضافه كرد: پس از اتمام عمل جراحی بیمار به آی‌سی‌یو منتقل می‌شود؛ به علت خونریزی مداوم غیرقابل کنترل علی‌رغم، ۱۰ساعت تلاش بی‌وقفه‌ی تیم هشت‌نفره‌ی متخصصین و جراحان و دریافت بیش از ۳۰ واحد خون و فرآورده‌ی خونی، متأسفانه بیمار پس از انتقال به آی‌سی‌یو از دنیا می‌رود .

رحمانيان درباره‌ی اقدامات پس از فوت توسط دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: بررسی اولیه‌ی پرونده، علت خونریزی آتونی رحم( ناتواني رحم براي انقباض كافي پس از زايمان براي متوقف شدن خونريزي) تشخیص داده شد.

وی افزود: آتونی از علل شایع خونریزی پس از زایمان است که بی‌ارتباط با نحوه‌ی زایمان اعم از طبیعی یا سزارین است و در نیمی از موارد، امکان پیش‌بینی آن قبل از زایمان وجود ندارد .

رحمانیان درباره‌ی روند کنونی این پرونده خاطرنشان کرد: در حال حاضر منتظر نتیجه پاتولوژی و گزارش نهایی پزشکی قانونی جهت تعیین علت دقیق و بررسی کاملتر پرونده پزشکی هستیم. ضمن اینکه گزارش این پرونده به واحد مادران وزارت بهداشت هم ارجاع داده شده است.

رئيس علوم پزشكي جهرم با بیان اینکه بار درمان و سلامت مادر و نوزادان سال‌هاست بر دوش پزشکان و تیم درمان این شهر قرار دارد، گفت: بارها و بارها مادران و نوزادان در خطری بوده‌اند که با تلاش و دلسوزی اینان در پناه پروردگار، جان دوباره یافته‌اند. استرس و نگرانی همنشین همیشگی این عزیزان است .

رحمانيان با این توضیح که سال گذشته حدود پنج‌هزار زایمان و در سه ماهه‌ی اول امسال بیش ۱۲۰۰ زایمان در بیمارستان استاد مطهری جهرم انجام شده است، گفت: شاید بعد از خانواده محترم بیمار، هیچ‌کس به اندازه‌ی پزشک و تیم درمان از این حادثه متأثر و غمگین نباشد. به همین خاطر انتشار شایعات دور از واقع و  اظهارنظرهای غیرمتعارف کمی بی‌انصافی است در مورد کسانی که از روی وظیفه از هیچ کوششی برای نجات جان بیماران دریغ نمی کنند .

رئيس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان  اینکه تمام پروسه درمانی از ابتدای ورود بیمار تا آخرین مرحله، در پرونده ثبت شده و قابل بررسی و پیگیری است، گفت: هرگونه قضاوت عجولانه و پیش داوری و انتشار شایعات در این گونه موارد، به غیر از تشدید آلام اطرافیان، لطمه‌ای جبران‌ناپذیر به اعتماد و اطمینان مردم به کادر درمان است.
 
کلمات کلیدی : بهداشت و درمان + خطای پزشکی + قصور پزشکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.