توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410921
ژن درمانی برای کاهش ابتلا به سرطان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳
دانشمندان در دانشگاه ایالتی واشنگتن یک روش ژن درمانی را طراحی کردند که به کاهش توسعه سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

 به گزارش ایسنا،ژن درمانی تکنیکی تجربی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی استفاده می‌شود.

در بسیاری از موارد، ژن‌های جدید برای کمک به بدن در جهت مبارزه با یک بیماری معرفی می‌شوند، یا ژن‌های آسیب دیده با ژن‌های سالم جایگزین می‌شود.

محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن در تلاش برای کاهش خطر ابتلا به سرطان و بسیاری از بیماری‌های خونی دیگر، راهی که ویروس‌ها به واسطه آن ژن‌های مفید را به سلول‌های هدف خود می‌برند تغییر دادند. این تیم تحقیقاتی با استفاده از سلول‌های بنیادی یک روش ژن درمانی را توسعه دادند که به درمان نقص ایمنی در نوزادان SCID-X1 کمک می‌کند.

این محققان اظهار کردند که هدفشان از انجام این پژوهش توسعه یک روش درمانی بی خطر و موثر برای بیماران SCID-X است. در این پژوهش جدید این محققان از یک رتروویروس (ویروس پسگرد) فوم مانند استفاده کردند. محققان می‌گویند که رتروویروس‌ها برای ژن درمانی ایده آل هستند، زیرا آنها ژن‌های خود را وارد ژنوم میزبان کرده و کمتر احتمال دارد که ژن های مجاور را که عامل بروز سرطان هستند فعال کنند.

محققان پس از تغییر این رتروویروس‌ها مشاهده کردند که میزان تعامل آنها با ژن‌های اطراف به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

این تیم معتقدند که روش درمانی آنها می‌تواند به توسعه روش‌های ژن درمانی جدید منجر شده و انتظار می‌رود که آزمایشات بالینی آن تا 5 سال آینده آماده شود.

این پژوهش در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است.
 
 
کلمات کلیدی : ژن درمانی، سرطان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.